Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Ma necu ja prelaziti na Mac jos sigurno 2-3 godine...nego samo kazem... :D
Za koju godinu uzmem neki Macbook pro 16" sa smanjenim okvirima oko ekrana, nekim M3 cipom, 32gb rama, 1tb ssd i bog da me vidi... :D
 
Ovi sa 9to5Mac kažu da nije isto 8 giga rama kao klasičnih 8 giga rama. Ja bih voleo da to neko stavi na test, ali bukvalno. Da upali After i Photoshop, makar preko emulacije i da ga nategne dokle može. Mada opet kapiram da su ovi modeli izašli pre za neke korisnike koji maksimalno koriste office paket, iako imaju potencijala za neki malo ozbiljniji rad...

Nagadjam sad, ali ukoliko CPU i GPU share-uju isti RAM, onda je 16GB must have.
 
Gledam cijene za Mac Mini na DE store, treba da se doplati okruglo 450e za dodatnih 8GB rama i 256GB prostora... Ovo je cisti bezobrazluk, pos*ali su se u usta svim kupcima
 
Pa rekli su da je RAM deljen izmedju cpu i gpu. A navodno pravi razlog zasto je to tako je zbog brzine pristupa jer je tradicionalni pc setup "previse spor". A u stvari razlog za to je da sutra sa pravim profi masinama ljudi budu u istom cabru - da ne mogu da povecaju ram sami. a to znaci da ce jabuka da dere sa cenama za ram pa kome bude trebalo 32/64 ili vise ima da se otvori debeeeelo.
 
CPU i IGP oduvek dele RAM, nije ovo ništa drugačije. Kad ga ponestane, ide se na sledeći nivo (SSD). Jedina je razlika što je drugačiji interfejs od standardnih konfiguracija (sad su u istom paketu) pa je verovatno manja latencija. Plus još druge izmene koje je Apple napravio u poređenju sa standardnim rešenjima. Imao je i intel sa Broadwell-om nestandardno rešenje koje je bilo odlično

8GB je dovoljno za home/office upotrebu. Posebno što u tim stvarima grafika ne uzima mnogo.

To da li je 400€ mnogo za još 8GB memorije i 250GB SSD će odlučiti kupci. Kome je to previše, postoje i Windows/ChromeOS laptopovi sličnih karakteristika po nižoj ceni. Sa svim svojim manama i prednostima. Mene niko nikad nije tukao po ušima da kupim Apple, Google, Microsoft, Intel, AMD... Pretpostavljam ni nikoga od vas.
 


Za ove sto su pitali hoce li biti dovoljno 16 GB RAM ...
 
Mozda na ovaj Air staviti tecni metal da spusti temperature jos vise


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Planiram da uzmem mac mini sa novim M1 cipom. Radim graficki dizajn i 2D animaciju u Adobe aplikacijama, kao i video editing.

Imam racunar sa i7 7700k i rx480, ali zao mi ga, jer ne koristim ni 20% njegovog potencijalq, pa sam resio da ga prodam i uzmem mac mini.

Da napomenem, primarno radim na ipad-pro, macmini bi se najvise koristio za backup (rad u aplikacijama koje nemam na ipad, kada je potrebno). Da li mislite da radim ispravnu stvar? Da li moj plan zamene ima smisla.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Dosao sam samo da kazem:

Haahahahahahhahahahahahahahahahahhahahahahahahahah :D :D :D :D :D :D
 
Za mene kao obicnog da ne kazem rudimentiranog korisnika ovaj osnovni model bi bio sasvim dobar. Sa ovoliko RAM-a. Znaci samo internet surfovanje multimedia i drustvene mreze. Eventualno neki najosnovniji programi za obradu slika ili videa.
Verovatno je skupo za to sto mi treba. I da bih mogao za daleko manje para da napravim konfiguraciju. To je tacno ali mi se dopada ta kompaktnost to jest malo kuciste. Dodao bih samo na njega externi hard disk.
Ok nije pod moranjem jer vec imam pc koji mi radi radnju. Mozda da sacekam da malo padne cena na alternativnom trzistu.
 
Poslednja izmena:
Realno bespotrebno bi bacio novac. Za to sto tebi treba je suludo dati vise od 300-400 evra. A ako ti je bas stalo do minijaturnog formata, imas i druge opcije na trzistu koje su upola jeftinije od novog Mac mini.
 
Ali ovde ima macOS plus koristi iphone pa kad sve to lepo legne nije isto kao PC i iPhone. Ja sam za sad zaglavljen na PC zbog gejminga ako isti uspem da batalim nekad verovatno bi uzeo mini.
 
Naravno da mi sad to nije prioritet. Kao sto napisah imam vec pc (vidi u opisu masine) koji mi radi radnju. Naglasak je na kompaktnosti ovako necega. Da bude kao on a da opet radi kao moj pc. I da je maltene besuman. Ali da ne idemo u off. Tema je o Mac Mini-u.

I da koristim iPhone.
 
Poslednja izmena:
Evo još jednog testa, ovoga puta malo drugačiji rezultati i komentari
https://www.forbes.com/sites/patric...ewwhy-you-might-want-to-pass/?sh=7a63b166786a
Kada se koristi ono što je standard u korporativnom okruženju, neki nedostaci dolaze do izražaja.

Inače, nisam znao da je AMD odustao od HSA/hUMA arhitekture sa Zen procesorima (APU). Poslednji model je valjda Bristol Ridge, ali to sad nije toliko ni bitno. I izgleda da će takvu arhitekturu vratiti tek sa Zen4 modelima. Tako da M1 ipak jeste drugačiji od svega što se danas može naći na tržištu. Izgleda da su oni nastavili tamo gde je AMD stao :d
 
Cek, racunari bazirani na M1 mogu imati samo 1 (eksterni) monitor nakacen na njih?
Edit: dobro je, izgleda da ovo ne vazi za mac mini.
 
Poslednja izmena:
Evo još jednog testa, ovoga puta malo drugačiji rezultati i komentari
https://www.forbes.com/sites/patric...ewwhy-you-might-want-to-pass/?sh=7a63b166786a
Kada se koristi ono što je standard u korporativnom okruženju, neki nedostaci dolaze do izražaja.

Inače, nisam znao da je AMD odustao od HSA/hUMA arhitekture sa Zen procesorima (APU). Poslednji model je valjda Bristol Ridge, ali to sad nije toliko ni bitno. I izgleda da će takvu arhitekturu vratiti tek sa Zen4 modelima. Tako da M1 ipak jeste drugačiji od svega što se danas može naći na tržištu. Izgleda da su oni nastavili tamo gde je AMD stao :d

Hahaha, poslednje slamke umiruce mafije :D
 
Evo još jednog testa, ovoga puta malo drugačiji rezultati i komentari
https://www.forbes.com/sites/patric...ewwhy-you-might-want-to-pass/?sh=7a63b166786a
Kada se koristi ono što je standard u korporativnom okruženju, neki nedostaci dolaze do izražaja.

Iskreno, dosta sumnjiv i nategnut članak. Čoveku ne radi Microsoft Edge i WinZip?? Edge ne koristi niko živ ni na windows pc, a winzip ne koristi niko na macu posto je zip podrška embedded u Finder-u. Osim toga Ms Teams ne radi ni na intel mac-ovima kako treba ni u web okruženju niti kao standalone. Webex radi bez problema u web okruženju, ne vidim da može imati problem sa tim na novom mac-u. Na kraju ios verzije svih tih navedenih aplikacija će raditi, za sad se žale da to nije bas sasvim glatko ali ne sumnjam da će to apple da upegla kroz update-e.

Posle čitanja nisam više siguran da čovek nije pokušao da run-u je exe pa se cudi sto ne radi.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Tako i mi linuksaši govorimo Win korisnicima - šta će im Photoshop, kad je GIMP odličan alat ;)

Poenta je da neki programi ne rade kako treba i da ljudi koji koriste te programe treba da obrate pažnju. Je ne koristim Chrome i što mene tiče, ne mora da radi uopšte ni na jednoj platformi. Ali 70% korisnika se ne bi složilo sa mnom. Edge koristi 7-8% ljudi. Malo više nego Firefox. Ne znam kako Teams radi na Intel verzijama Mac-a, ali znam da ga ljudi koriste. I naravno da je Teams đubre na svakoj platformi. Ali ako Apple planira da prodaje nove računare menadžerima po firmama i korporacijama, Teams će morati da radi.
 
Kod nas jos uvek nema gde da se kupi macmini sa M1 cipom :(


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pošto je bootcamp gotov, a linux odavno, virtualizacija je pod moranje, što znači par gb odmah za to, a gde je budućnost, 16 je min za mene npr.

Mada, docker je i do sada bio užas na mac-u, kada se poredi sa wsl2 ili linux-om, zato i ne palim često moj iz 2017.

Valjda će popraviti malo stvari za virtualizaciju, iako deluje da su pažnju sveli na audio/video obradu i standardne korisnike

Čekati sledeći kad smanje okvire i novu generaciju soc-a, a air i mini su ubice po USA cenama, pogotovo za nekog sa iPhone-om i iPad-om.

Nikad više mac-ova na oglasima [emoji16]

Ali teško će dobiti tražene cene, jedino ako neko ne zna za novu situaciju.



Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno