Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Ajde da vidimo i to cudo, samo mislim da je to izuzetno preuranjeno, i da trebaju da cekaju najmanje do sredine 2021....
 
Zasto bi cekali do sredine 2021. kada tad treba da izadju racunari sa ARM-ovima uzimajuci u obzir da gomila aplikacija treba da se modifikuje da radi na ARM-u? To i jeste najveci problem sa MS Surfaceom koji ima ARM. Znam nekoliko ljudi koji obozavaju Surface i uzeli bi taj sa ARM-om da ima Intel/AMD CPU posto im aplikacije koje im trebaju jednostavno ne rade na ARM-u i pitanje kada ce i raditi.
 
Hm, da.

Trebalo bi da bude u ovom duhu i možda bude opisano kao "četvrta" tranzicija:

 
ElN_ihPU8AAhRV6.jpg
 
Bogami ova prezentacija bolja nego za iphone :) ako je pola istina ovo je extra. Pogotovo za bateriju i performanse.
 
Neki komentar na maksimalnih 16GB RAM-a čak i na miniju i na MBPu?

Izgleda da M1 ne može više od 16GB da adresira?
 
Meni je interesantan ovaj Apple Silicon Mac mini. :)
 
Ako je suditi po nekim benchmark testovima gde je dobrano prešišao 9900K, biće ovo linija proizvoda koja će se prodavati kao alva.
Brz, malo troši (pa se zato i slabo greje), a nije preskup - i to bilo koji M1 uređaj iz neke od linija.
Prodavaće se po meni sve tri linije dobro, svaka je odlično pozicionirana i biće za sve kupaca.
 
Neki komentar na maksimalnih 16GB RAM-a čak i na miniju i na MBPu?

Izgleda da M1 ne može više od 16GB da adresira?


Koga briga ako aplikacije budu radile kako treba....videćemo da li je u pitanju nemogućnost iskorišćenja ili mu jednostavno ne treba.
 
Mnogo dobra priča, ako je sve naravno istina...
Vidim da ću nakon 25 godina Windows/Linux morati da se priviknem na MacOS [emoji41]

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Veoma je verovatno da su RAM namerno ogranicili kako bi napravili bolju segmentaciju i naterali ljude da cesce menjaju jer ako su performanse ovakve kakve pricaju bukvalno mnogi nece morati da menjaju racunar godinama...

Ja cu sigurno uzeti 13 Pro i jedva cekam da ga testiram u DaVinciju sa 6K RAW sa RED-a :)
 
Ovaj model sa 16GB je sigurno future proof za 5 godina.
Za to vrijeme će 8K postati standard a sa obzirom da ovaj "žvaće" nekoliko 4K streama paralelno moći će da se izbori i sa 8K.

Jedino ako ne zeznu sa tastaturom, baterijom (što se tice trajanja u redu je, ali kvalitet eksploatacije je bitan) ili ekranom (što Apple nikad i nije)...

Ako sve ubodu, ovo će biti Bang of the bucks...

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Apple je sa prelaskom na svoju CPU jedinicu udario po turu Intel, koji je već jedan šut dobio od AMD-a izlaskom Ryzen linije.
Praktično, Intel gubi Apple i dobar deo hackintosh zajednice, jer će mnogi da se "vrate" u Apple ili će jednostavno da pređu u Ryzen tabor, s obzirom da je hardverski bolji izbor.
 
Malo je cudno da cela gama ima m1. Pro i air nikad blizi jedni drugom.
 
Mozete li mi reci da li developeri trebaju da prilagode programe za ovaj novi Apple procesor? Na primer za dj programe me licno zanima?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nisam pratio prezentaciju, kad se ocekuju u prodaji ovi apple uredjaji, konkretno mac mini?
 
Mozete li mi reci da li developeri trebaju da prilagode programe za ovaj novi Apple procesor? Na primer za dj programe me licno zanima?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Naravno da moraju, ali u početku će sve aplikacije biti dualne, tj. radiće na oba sistema, i ARM i X386.
Nešto slično je bilo kad je Apple sa PPC-a prešao na Intel.
 
Sledece nedelje.
 
Malo je cudno da cela gama ima m1. Pro i air nikad blizi jedni drugom.

Hmm. Da odgovorim sebi, izgleda da ima razlika a procesorima, npr pise na sajtu, up to 8 graphic cores. Znaci bice vecih razlika.
 
Naravno da ima razlike, Apple je to...
ade2a08c036d336478f9848eff03cf14.jpg
3a9ca9ab61ee84f72ac788fb9b74eea2.jpg
 
Ovaj novi Air deluje vrhunski, a taman sam hteo da uzmem intel verziju. Čekam testove da vidim kako radi x86 software.
 
Ne bih ja ovo kupovao u prva dva-tri meseca od izlaska, dok na povrsinu ne izadju svi problemi kojih ce verovatno biti. Bolje malo sacekati i ici na sigurno nego izigravati beta testera :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno