Šta je novo?

problem sa strujom u sobi

pcpartpicker

Cenjen
Učlanjen(a)
05.04.2019
Poruke
1,053
Poena
115
Pozdrav svima.
Nadam se da ima neko stručan u ovoj oblasti pa da mi odgovori.
U mojoj sobi vrlo često prilikom spajanja uređaja u struju,većinom laptopa na utičnici se pojavi kao bljesak i nešto pukne.
To se uglavnom dešava pri spajanju laptopa a ponekad i kompjutera.
Jučer se desilo da pri spajanju na produžni kabl sa 5 utičnica laptopa a isti taj produžni je bio spojen u drugi produžni (na kojem su spojeni kompjuteri,od kojih je jedan bio u radu),pojavilo se neko zujanje u tom produžnom kablu sa zaštitom,zatrepelila je lampica prekidača i računar se ugasio.
Otkopčao sam ovaj produžni kabl na koji sam spojio laptop istestirao masu i sve je okej.
Produžni na kojem su spojeni računari je neki Konig sa zaštitom držim tu više uređaja spojenih ali nikad ne radi ništa više od jednog računara na tom kablu,ali držim više uređaja priključeno.
Pitao sam matorog on kaže da za moju sobu je stavljen osigurač 10 A i nije nam jasno šta se dešava..
Najviše je problem i strah me ovog bljeskanja kad se spoji neki uređaj samo bljesne na utikaču i nešto kao pukne.
Svi produžni su okej,ispitali smo masu i utičnice.
Može li mi neko objasniti šta se u stvari dešava i u čemu je problem?
 
Продужне каблове избегавати ако је могуће! Ако није, куповати искључиво брендиране са атестом и пресека не мање од 2,5mm²!
Најчешћи узрок те варнице је пик који се јавља приликом укључивања тзв чоперског напајања а велике импедансе петље квара (отпор између фазе и нуле).
За квалитетно напајање, та импеданса би требало да је мања од 2Ω као и отпор уземљење. Што ближа вредност нули, тим боље! Те вредности не могу се мерити униметрима него искључиво професионалним уређајима попут FLUKE 1653 и ИСКЉУЧИВО мерења поверити стручном лицу!!!
Све што не испуњава те норме, узрокује многе проблеме, попут и твог.
 
Продужне каблове избегавати ако је могуће! Ако није, куповати искључиво брендиране са атестом и пресека не мање од 2,5mm²!
Најчешћи узрок те варнице је пик који се јавља приликом укључивања тзв чоперског напајања а велике импедансе петље квара (отпор између фазе и нуле).
За квалитетно напајање, та импеданса би требало да је мања од 2Ω као и отпор уземљење. Што ближа вредност нули, тим боље! Те вредности не могу се мерити униметрима него искључиво професионалним уређајима попут FLUKE 1653 и ИСКЉУЧИВО мерења поверити стручном лицу!!!
Све што не испуњава те норме, узрокује многе проблеме, попут и твог.

Aha.Pa ja moram imati produžni jer mi je uključeno 6 uređaja,a uvijek rade 4 istovremeno...je li to može da bude opasno,to bljeskanje u smislu da mi ošteti adapter ili laptop ili nešto u računaru?
I zašto se uglavnom dešava kod spajanja adaptera od laptopa?
Kod nas ovde nema sad nekih kvalitetnih produžnoih sve je to made in China.
Mogu ti poslati model ovog Konig na koji sam trenutno spojio uređaje pa ako on valja da samo njega držim.
 
Poslednja izmena:
Ок, ако немаш избора, користи продужни али искључиво брендирани и који има атест!
Варница се јавља и зато што на екстерном блоку за напајање нема мрећног прекидача, као што их има већина напајања за компјутере. На таквим напајањима паралелно са контактима повезан је кондезато који има улогу спречавања те варнице док на каблу од напајања лап топа тог кондезатора нема и то је уз лошу импедансу та варница.
 
Ок, ако немаш избора, користи продужни али искључиво брендирани и који има атест!
Варница се јавља и зато што на екстерном блоку за напајање нема мрећног прекидача, као што их има већина напајања за компјутере. На таквим напајањима паралелно са контактима повезан је кондезато који има улогу спречавања те варнице док на каблу од напајања лап топа тог кондезатора нема и то је уз лошу импедансу та варница.

Aha,otac se kod mene malo više razumije i kaže da te buksne/utikači kao nemaju masu...i vidim da se baš dešava na onim starim utikačima ako me razumješ na šta mislim...
Od punjača laptopa...
 
Ок, ако немаш избора, користи продужни али искључиво брендирани и који има атест!
Варница се јавља и зато што на екстерном блоку за напајање нема мрећног прекидача, као што их има већина напајања за компјутере. На таквим напајањима паралелно са контактима повезан је кондезато који има улогу спречавања те варнице док на каблу од напајања лап топа тог кондезатора нема и то је уз лошу импедансу та варница.

Aha,otac se kod mene malo više razumije i kaže da te buksne/utikači kao nemaju masu...i vidim da se baš dešava na onim starim utikačima ako me razumješ na šta mislim...
Od punjača laptopa...
Hvala na odgovoru.
Da li ja trebam isključivati uređaje iz produžnog kabla kad spajam adapter od laptopa tj kad se desi to..mislim da li može oštetiti spojene uređaje u struju time?
Sad ću da probam nači ovaj produžni da mi kažeš jel on okej,koji sam sad stavio.
 
Најбоље је да купиш квалитетан продужни са прекидачем па када све прикључиш, онда укључиш напајање путем прекидача.
 
ovo je taj produžni,ja zaista ne znam jel on ima deklaraciju ili ne,pa mi molim te reci jel on okej:


Piše da ima neku zaštitu,u tekstu što sam slikao,ima prekidač i 2 signalne lampice gde pored jedne piše PROTECTED.
 
Poslednja izmena:
Шта ти је све на њега прикључено?
 
Maksimalno je dozvoljeno 2300W a ti koristiš otprilike negde oko polovine te snage tako da ga slobodno možeš koristiti.
 
Maksimalno je dozvoljeno 2300W a ti koristiš otprilike negde oko polovine te snage tako da ga slobodno možeš koristiti.
pa znam to,nego pitam ako budem spajao laptop tj adapter ako opet to se desi da "pukne" a radi računar da li može da napravi neku zezancju da pokvari ili spali nešto bilo na njemu ili zvučnicima ili modemu?
 
Зависи од квалитета напајања у набројаним уређајима. Ако имају филтер на улазу, не би требало. Ако немају, онда можеш очекивати свашта.
 
Зависи од квалитета напајања у набројаним уређајима. Ако имају филтер на улазу, не би требало. Ако немају, онда можеш очекивати свашта.

a ako pružim drugi produžni kabl sa veze tj utičnice odmah iznad ove prve i tu spajam laptope onda neće biti problema jer su razdvojene utičnice jel tako?
 
Ок, ако немаш избора, користи продужни али искључиво брендирани и који има атест!
Варница се јавља и зато што на екстерном блоку за напајање нема мрећног прекидача, као што их има већина напајања за компјутере. На таквим напајањима паралелно са контактима повезан је кондезато који има улогу спречавања те варнице док на каблу од напајања лап топа тог кондезатора нема и то је уз лошу импедансу та варница.

Koliko pogresnih stvari u ovom odgovoru...
Taj kondenzator direktno na ulazu ima zadatak samo da smanji smetnje koje stvara copersko napajanje. Razlog za pojavu varnice je taj sto kad prikljucis punjac dolazi do punjenja kondenzatora koji se nalaze u punjacu, posto dobra napajanja imaju dobre kondenzatore oni imaju malu impedansu, pa je pocetna struja velika. Takodje dobra napajanja imaju induktor na ulazu koji ima zadatak da smanji tu struju. Glavni razlog zasto se to pocne pojavljivatti posle nekog vremena je kvalitet uticnice i utikaca, tj koliko su oni korodirali i koliki se kontakt ostvaruje prilikom ukljucivanja.
 
Koliko pogresnih stvari u ovom odgovoru...
Taj kondenzator direktno na ulazu ima zadatak samo da smanji smetnje koje stvara copersko napajanje. Razlog za pojavu varnice je taj sto kad prikljucis punjac dolazi do punjenja kondenzatora koji se nalaze u punjacu, posto dobra napajanja imaju dobre kondenzatore oni imaju malu impedansu, pa je pocetna struja velika. Takodje dobra napajanja imaju induktor na ulazu koji ima zadatak da smanji tu struju. Glavni razlog zasto se to pocne pojavljivatti posle nekog vremena je kvalitet uticnice i utikaca, tj koliko su oni korodirali i koliki se kontakt ostvaruje prilikom ukljucivanja.

Desava se na novim produznim kablovima...mene samo zanima jel to opasno za ostale spojene uredjaje trenutno na produžnom kablu koji su u radu ili samo priključeni?
Hvala na odg...
 
Desava se to sa starim tipom utikaca koji imaju uglavnom adapteri od laptopa.znaci ne oni okrugli nego ravni..eh sad sto ne znam, bas me zanima...otac kaze jer nemaju masu.
 
Nista se nece desiti, nije opasno za ostale uredjaje. Problem moze biti ako u toj prostoriji koristis gas za kuvanje/ grejanje jer ukoliko ima curenja onda ta varnica moze da napravi problem.
 
Skini uticnicu, skrati i blankiraj zice do zdravog bakra, postavi novu uticnicu...i slikaj je kad je skines, videces kakva je unutra faza ili nula suc agoreli i imaju uzasan spoj...
 
Zasad je ovako.U zidu imaju 2 utičnice na jednu je spojen kvalitetniji produžni sa ovom "surge" zaštitom i tu su spojena 3 računara,modem,zvučnici te monitor.
Od druge utičnice je proveden obični produžni kineski i tu je spojen četvrti komp,zvučnici 2.1,TV te tu spajam laptop.
Jel to nadam se okej?
evo ovaj lijevi kad spojim dođe do bljeskanja:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/59/Soviet_moulded_rubber_plugs_6A_250V_cut.jpg
Može li mi neko objasniti zašto samo s njime?
 
Poslednja izmena:
Radi tvoje sigurnosti kupi neki koji ima uzemljenje. punjac za laptop jeste izolovan, ali komp nije i tu moze doci do peckanja strujom u najboljem slucaju. Kad pogledas kontakte ovog sa slike vidis da je oguljen jedan deo zastitnog melatala(verovatno nikl) i tu je bakar izlozen oksidaciji(rdjanju), a rdja nije dobar provodnik i zato se stvaraju varnice.
 
Radi tvoje sigurnosti kupi neki koji ima uzemljenje. punjac za laptop jeste izolovan, ali komp nije i tu moze doci do peckanja strujom u najboljem slucaju. Kad pogledas kontakte ovog sa slike vidis da je oguljen jedan deo zastitnog melatala(verovatno nikl) i tu je bakar izlozen oksidaciji(rdjanju), a rdja nije dobar provodnik i zato se stvaraju varnice.

druze oba produzna imaju uzemljenje,a što se tiče punjača punjači su novi,nije ovo moj punjač sa slike nego sam samo dao primjer kako izgleda utikač na adapterima od laptopaaa.
 
Ajde ti lepo pozovi nekog električara da to pogleda i ostavi nas na miru.

Kako to da svaka tvoja tema preraste u raspravu sa ljudima koji pokušavaju da ti pomognu?

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno