Šta je novo?

Kuciste...

yahhoo

Slavan
Učlanjen(a)
25.11.2007
Poruke
268
Poena
220
Uzeo sam na preporuku MS Aquarius kuciste, jer mi je tema builda bila full rgb manija xD E sad konfa iz potpisa je pocela da se kuva u tom kucistu. Znaci kad se pipne staklo ono je vruce, pozadi jedan fan ispusta vreo vazduh. Ne bi opet da uzimam kuciste. A iskreni i nije neki izbor. Da li neko ima predlog za resenje tog problema?


Znaci u kucistu ima 4 fana. Tri napred i jedan pozadi. Cpu se ne greje ali 5700XT je furuna. Prosto ne znam kako toliko toplog vazduha da izbacim iz tog kucista. Za sad sam dosao do resenja da skinem stranicu... Mada me interesuje jer nekako moguce da stranica bude na kucistu? Prosto ne mogu da verujem da se ova karta ovoliko greje. A da ne pricam da nemam klimu u kuci, znaci letos ce biti preko 30 stepeni u sobi, da li ce to uticati na ladjenje...
 
Uzeo sam na preporuku MS Aquarius kuciste, jer mi je tema builda bila full rgb manija xD E sad konfa iz potpisa je pocela da se kuva u tom kucistu. Znaci kad se pipne staklo ono je vruce, pozadi jedan fan ispusta vreo vazduh. Ne bi opet da uzimam kuciste. A iskreni i nije neki izbor. Da li neko ima predlog za resenje tog problema?


Znaci u kucistu ima 4 fana. Tri napred i jedan pozadi. Cpu se ne greje ali 5700XT je furuna. Prosto ne znam kako toliko toplog vazduha da izbacim iz tog kucista. Za sad sam dosao do resenja da skinem stranicu... Mada me interesuje jer nekako moguce da stranica bude na kucistu? Prosto ne mogu da verujem da se ova karta ovoliko greje. A da ne pricam da nemam klimu u kuci, znaci letos ce biti preko 30 stepeni u sobi, da li ce to uticati na ladjenje...
Verujem da ta 3 napred nemaju nikakvu funkciju sem "estetike" da je prednja strana zatvorena bez mogucnosti uvlacenja vazduha? Mozda imas mogucnost ugradnje sa gornje strane 2 komada (120mm)ako ima resetke da izvlace i gore vruc vazduh.

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Poslednja izmena:
Nemaš rešenja. Može malo da se poveća protok vazduha unutra ako prednje ventilatore "odlepiš" od staklene prednje stranje. Samo ih prebaciš malo iza, pomeriš nekih 3 cm od stakla. Pomaže, ali nije svemoćno. Od starta je to loše napravljeno, pa u default konfiguraciji ventilatora skoro i da nema protoka vazduha unutra. Moraš pride da dodaš minimum još jedan ventilator gore da izbacuje tu količinu vazduha kojeg prednji ventovi ubace, ako želiš da cela ta "promaja" ima smisla.

Mada na kraju krajeva, cenim da ćeš skinuti kad-tad stranicu, posebno ako nemaš klimu i temperatura u sobi ide preko 30C, jer džabe tebi i dobro hlađenje kad ćeš kroz kućište provlačiti topao vazduh.

Brat se isto "zayebao" i uzeo to kućište iako sam mu rekao da ne uzima. Eno sad fura kućište bez obe stranice. :)
 
Posle troumljenja za kuciste(takodje zeleo rainbow izgled) i lomljenja sa fabrickim fanovima i nestocpoput LC POWER 988B Blue typhoon,zakljuci sam da nema svrhe jer su sva ta RGB. sa fabrickim fanovima ZATVORENA sa prednje strane i nema nikakvog efekta.
Zato sam uzeo sledece...
COOLER MASTER kućište MASTERBOX MB511 (Crvena) - MCB-B511D-KANN-S00 Midi Tower

Uzeo 6x "rgb" fanova i povezao i temperarure su fantasticne, sa prednje strane uvlace, gore i pozadi izvlace...

bef79689877642b198ac5791bf0dcb15.jpg


Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Znaci ako se temperature krecu 30+- u kuci, dzaba mi i bolje kuciste?

Au, cpu nije problem. On se da lako oladiti ali zato gpu furuna, mozes se zimi grejati na njemu xD
 
Ventilatore koji su napred stavi na vrh kucista. Znaci zadnji i gornji ventilatori da izvlace vazduh. Napred niti jedan nemoj da stavljas. Ovim ces napraviti negativan pritisak i vuci ce dosta hladnog vazduha od slotova kucista ispod graficke. Tako ces je bolje ohladiti. E sad sto nece da sija ko ciganska satra...
 
Poslednja izmena:
Uzeo sam na preporuku MS Aquarius kuciste, jer mi je tema builda bila full rgb manija xD E sad konfa iz potpisa je pocela da se kuva u tom kucistu. Znaci kad se pipne staklo ono je vruce, pozadi jedan fan ispusta vreo vazduh. Ne bi opet da uzimam kuciste. A iskreni i nije neki izbor. Da li neko ima predlog za resenje tog problema?


Znaci u kucistu ima 4 fana. Tri napred i jedan pozadi. Cpu se ne greje ali 5700XT je furuna. Prosto ne znam kako toliko toplog vazduha da izbacim iz tog kucista. Za sad sam dosao do resenja da skinem stranicu... Mada me interesuje jer nekako moguce da stranica bude na kucistu? Prosto ne mogu da verujem da se ova karta ovoliko greje. A da ne pricam da nemam klimu u kuci, znaci letos ce biti preko 30 stepeni u sobi, da li ce to uticati na ladjenje...

Imam isto kućište.
Kako bi prednji ventilatori imali efekta, potrebno ih je odvojiti od prednje maske tj. prebaciti iza.
Narusava estetiku, ali ventilatori nisu priljubljeni uz staklo i imaju prostor da uvlače vazduh kroz otvore sa strana. Takođe, ja sam donji ventilator sa prednje strane prebacio gore, da izduvava.
Pretpostavljam da ili ti je pasta zapekla ili imaš lošu izvedbu grafičke.
Ja moju 1060 rog strix ne mogu da poteram ni do 60 stepeni. (Kupljena u julu 2017; majnovala ~2 god, nije menjana pasta) Idle ide od 25-35 stepeni(bez upaljenih venilatora. A full load od 55-57, ventilatori na 30%
 
Poslednja izmena:
Brate gpu je nov. Najbolja verzija koja postoji... Problem nije u ladjenju nego u tom vazduhu koji gpu izbaci a on nema gde da ode...
Bojim se da kad stavim ventove gore, i kad povuku taj vruc vazduh, da ne ide na memoriju i plocu?

Evo kako to izgleda:


IMG_20200604_145459.jpg
 
Znaci ako se temperature krecu 30+- u kuci, dzaba mi i bolje kuciste?

Au, cpu nije problem. On se da lako oladiti ali zato gpu furuna, mozes se zimi grejati na njemu xD

Nije toliko džabe, koliko se efikasnost smanjuje. Konkretna efikasnost hlađenja zavisi od ventilatora, koliko toplote se stvara u kućištu i slično. Takva akvarijum kućišta su bukvalno najgore moguće rešenje koje si mogao uzeti ako nemaš klima uređaj u sobi.

Ali, da, ako ti je u sobi 30C+, hladićeš komponente toplim vazduhom i neće biti toliko efikasno kao da imaš klimu u toj prostoriji. Da li će ti to strujanje toplog vazduha biti dovoljno da se komponente ne pregrevaju? Verovatno hoće. Da li ćeš morati da otvaraš stranicu da ne bi došlo do pregrevanja? Verovatno ćeš morati.

Zezao sam se sa kombinacijama ventilatora na tom kućištu i na kraju batalio. Sve dok je stranica zatvorena, grafika se kuva kad je u sobi vruće.
 
Poslednja izmena:
Da upravu si, znaci gheto stil sa stranicom xD
Ali ne bi sve ovo moralo da bude da ovaj gpu ne pravi zezanje sa toliko potrosnjom. *mjau**mjau**mjau*a trosi ko 2080ti... Dobro me je podsetilo zasto ne volim top gpuove. Bas zbog zezanja sa potrosnjom i stabilnosti.
 
Ja sam ti predlozio sta da probas i sta moze da pomogne, a ti dalje kako hoces. Ovo ti je lekcija da kuciste nikada ne kupujes po kriterijumu koji si u ovom slucaju sebi postavio. Ako je bas skoro kupljeno je bih to pokusao da vratim (dobra volja prodavca) uz realan izgovor da ti kuva u njemu kao u ekspres loncu. I onda doplati za nesto sa krstenom mrezom napred. Imas dobre komponente i krs kuciste. Bas disbalans.
 
Poslednja izmena:
Ne troši, i ne greje se kao 2080ti.

Navi karte su relativno efikasne. U rangu nVidijinih RTX karti, tako da je karta tu sasvim u redu.

Sredićeš tu malo situaciju sad kad ispremeštaš ventilatore (odlepiš ih), prebaciš jedan ventilator (ili uzmeš još jedan) gore. I to će te držati do vrućina. Kad krenu vrućine i kad u sobi bude vruće, skineš stranicu i vozi.
 
Poslednja izmena:
Imam isto kućište.
Kako bi prednji ventilatori imali efekta, potrebno ih je odvojiti od prednje maske tj. prebaciti iza.
Narusava estetiku, ali ventilatori nisu priljubljeni uz staklo i imaju prostor da uvlače vazduh kroz otvore sa strana. Takođe, ja sam donji ventilator sa prednje strane prebacio gore, da izduvava.
Pretpostavljam da ili ti je pasta zapekla ili imaš lošu izvedbu grafičke.
Ja moju 1060 rog strix ne mogu da poteram ni do 60 stepeni. (Kupljena u julu 2017; majnovala ~2 god, nije menjana pasta) Idle ide od 25-35 stepeni(bez upaljenih venilatora. A full load od 55-57, ventilatori na 30%
.
Istina nvidija je dosta ekonomicnija... Ja kad upalim furmark i pustim karticu da se boostuje, udarim 90c za gpu, 110c junction, 85c memorija... A potrosnja 230+-...
Iskreno mislio sam da ce 7nm biti dosta hladnije nego 12nm... Ali ispadoh glup xD
 
Ne troši, i ne greje se kao 2080ti.

Navi karte su relativno efikasne. U rangu nVidijinih RTX karti, tako da je karta tu sasvim u redu.

Sredićeš tu malo situaciju sad kad ispremeštaš ventilatore (odlepiš ih), prebaciš jedan ventilator (ili uzmeš još jedan) gore. I to će te držati do vrućina. Kad krenu vrućine i kad u sobi bude vruće, skineš stranicu i vozi.


Iskreno probao sam sa podesavanjem i postovao sam rezultate. Kartica mora da se undervoltuje i malo overklokuje i naravno fan curve da se namesti. Tek onda trosi 180w+-.
 
Jer moze neko da predlozi neko kuciste sa dobrim airflovom i staklenom stranicom?
 
Jer moze neko da predlozi neko kuciste sa dobrim airflovom i staklenom stranicom?
MASTERBOX MB511 - MCB-B511D-KANN-S00


Pogledaj ovo, ja ga imam. ATX, odlicnno je. Pogledaj na YT i po netu.

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Moram. :)

Trazim i full atx kucista, ali sem nekog akvarijuma ne postoji izbor. Da li neko ima iskustva sa montiranjem graficke vertikalno?
 
Batali vertikalno montiranje, karta završi zalepljena za stranicu i temperatura dosta poraste. Mislim da ima svega par (velikih i skupih) kućišta gde grafika nije toliko ugušena ali svejedno je inferiornije od standardnog montiranja.

Što se kućišta tiče, imaš Fractal Meshify C, ako ti odgovara cena...
 
Poslednja izmena:
E pa odlucio sam se za ovo kuciste: https://www.thermaltake.com/commander-c31-tg-argb-edition-1.html

Malo nostalgije ima tu... Kad je izasao Thermaltake Commander MS-I jako mi se svideo dizajn i funkcionalnost. To kuciste je prezivelo par buildova.
E sad jeste skuplje od onog CM ali ima i fanove, dosta je sire tako da smatram da ce laditi bolje :) Saljem slike kad namestim. :type:
 
E pa ljudi, stiglo kuciste. Zavrsio transplantaciju organa xD Pacijent preziveo! Uz sasvim ok temperature. Cpu 80c kad pustim prime95 15 minuta. A dok igram igre oko 70c. Gpu 35c idle, 70c dok igram igre. 75 ako pustim furmark. Samo mi nije jasna veca temperatura u furmarku memorije od oko 80-85c.

Inace moj utisak kucista je da je kuciste toliko da je ko ormar xD Rutovanje kablova nikad lakse. Airflow nikad veci. Dodao sam jos dva jeftina fana odozgo i skinuo filter za prasinu na vrhu koji samo blokira vazduh sa obzirom da gornji fanovi izbacuju toplotu. Napred kuciste sa meshom i tankim filterom za prasinu. Prednji fanovi 200mm su sasvim dovoljni za airflow. E sad ako ste u mojoj situcaiji bez klime, nisam siguran koliko ce skociti temperatura kad krenu vrucine. U principu svaka preporuka za kuciste za neki mid range build.

Evo par slika:






 
Nisam video ranije to kućište...deluje ok.
Jedino mi se ne sviđaju ovi 200mm ventovi napred. Pošto su ograničeni na 5V i 800 RPM, verovatno imaju jako nizak statički pritisak (mana 200mm ventova) a pritom su prilično bučni za tolike ventilatore na samo 800 obrtaja (29 dB nije malo). Ja bih prvom prilikom tu pljesnuo 2 pristojna venta od 140mm...
Srećom, mreža vadi stvari. Takođe, uklonio bih prednji od ta dva ventilatora koje si stavio gore (nadam se da imaš jedan skroz pozadi?)...

Temperature nisu loše, s obzirom na stock kuler. Kad uzmogneš, uzmi si neki jeftin tower kuler, poput LC Power LC-CC-120 (imaš i 2 RGB verzije)...
 
Da li kuler moze da se overvoltuje da radi na 12v? Mada moram da priznam da se uglavnom vazduh cuje, a ne kuleri... Probao sam i prilicno je dobar airflow. I nisam razumeo zasto bih vadio gornji jedan vent? Sta dobijam time?

A taj lc power kuler cu da potrazim, uglavnom preko kp mi stigne brze nego iz nasih prodavnica :) Gde je tu logika ja ne znam...
 
Da li kuler moze da se overvoltuje da radi na 12v? Mada moram da priznam da se uglavnom vazduh cuje, a ne kuleri... Probao sam i prilicno je dobar airflow. I nisam razumeo zasto bih vadio gornji jedan vent? Sta dobijam time?

A taj lc power kuler cu da potrazim, uglavnom preko kp mi stigne brze nego iz nasih prodavnica :) Gde je tu logika ja ne znam...

Jer krade hladan vazduh pre nego sto stigne do kulera od CPU-a i izbacuje ga napolje. Samim time imas protok vazduha koji nista nije ohladio, uneo si hladan vazduh i izbacio ga.

+1, 200mm ventilatori su prilicno *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*, i ja bih radije dve 14-ice.
 
Gledao sam neki klip na youtube gde je lik pravio 5 ili 6 kombinacija sa ventilatorima u kucistu i nabolje mu se pokazala kombinacija kada 2 ventilatora odozgo i 2 od napred uvlace vazduh, a 1 pozadi izbacuje, tako da ako te ne mrzi probaj. Mene mrzi da proveravam, kuciste stoji otvoreno ima nekoliko meseci.
 
4 da uvlace 1 da izbacuje, zanimljivo ako se ne ukljuci mozak...
 
Ja kod mene (Silverstone Fortress 2 kućište) imam 3 18-ce na dnu koje uvlače hladan vazduh i samo jednu 12-cu na vrhu koja izbacuje topao vazduh iz kućišta. Sva prašina ostaje na filterima koji su ispred 18-ca, hladan vazduh prelazi bukvalno preko svih komponenti, a samim tim što je količina ubačenog vazduha veća nego što jedna 12-ca može da izbaci stvara se pozitivni pritisak vazduha u samom kućištu i višak vazduha izlazi kroz sve dostupne otvore tako da nema prašine u kućištu i temperature komponenti su niske.

 
Poslednja izmena:
Ja kod mene (Silverstone Fortress 2 kućište) imam 3 18-ce na dnu koje uvlače hladan vazduh i samo jednu 12-cu na vrhu koja izbacuje topao vazduh iz kućišta. Sva prašina ostaje na filterima koji su ispred 18-ca, hladan vazduh prelazi bukvalno preko svih komponenti, a samim tim što je količina ubačenog vazduha veća nego što jedna 12-ca može da izbaci stvara se pozitivni pritisak vazduha u samom kućištu i višak vazduha izlazi kroz sve dostupne otvore tako da nema prašine u kućištu i temperature komponenti su niske.


Kod tebe tako i treba jer ti 18-ice imaju ogromnu restrikciju u vidu filtera, HDD kaveza itd sto drasticno umanjuje njihov potencijal da ubace vazduh, dok je 12-ica koja izbacuje relativno slobodna gde joj samo grill smeta. To jeste optimalni setup za tvoje kuciste.
Dodatno svi ventilatori veceg dijametra imaju dosta manji staticki pritisak pa im restrikcija vise smeta.
 
@Erik011
Videćemo šta će da bude kad pređem na SFF kućište - sa 60l na 10l... :D
 
Ja sam na 22L i nemam nameru da idem mnogo nize :)
 
Nazad
Vrh Dno