Šta je novo?

Kuciste...

Ja sam pazario JXK-F1 sa Taobao-a. Razmišljao sam da uzmem još manje tj. K39 ali ipak nisam mogao da prelomim da idem na flex napajanje a i teško da bi našao odgovarajuću grafiku ispod 180mm dužine.
 
Preko SuperBay-a. Nisam načisto za cenu ali otprilike kad se sve sabere oko 100-110 Eura.
 
Uklonio sam jedan vent sa vrha. Samo mi nije jasno kako se sam nisam setio toga xD No prednji fanovi nemaju lose karakteristike. Naime protok vazduha jednog fana je: 129.6 CFM
Jedini upgrejd koji bi imao smisla za maksimalni protok vazduha bi bilo ovako nesto: https://noctua.at/en/products/fan/nf-a14-pwm
Taj fan ima 140 CFM. Ali i kosta jedan 30e. Mislim da se ne isplati cimati se oko toga jer se fanovi veoma slicno ponasaju, a i ispred je mesh tako da fanovi uvlace vazduh bez ikakve barijere...
 
Uklonio sam jedan vent sa vrha. Samo mi nije jasno kako se sam nisam setio toga xD No prednji fanovi nemaju lose karakteristike. Naime protok vazduha jednog fana je: 129.6 CFM
Jedini upgrejd koji bi imao smisla za maksimalni protok vazduha bi bilo ovako nesto: https://noctua.at/en/products/fan/nf-a14-pwm
Taj fan ima 140 CFM. Ali i kosta jedan 30e. Mislim da se ne isplati cimati se oko toga jer se fanovi veoma slicno ponasaju, a i ispred je mesh tako da fanovi uvlace vazduh bez ikakve barijere...

Sve te CFM i static pressure brojke kod svih komercijalnih brendova su rezultat marketing lika na pecurkama.
Znaci skroz nerelevantno. A i merenja ako rade, rade bez restrikcije. Verovatno samo sa filterom bi pao CFM za pola ili vise. Mesh = barijera.
 
U to nisam siguran... A siguran sam da ovaj setup radi sasvim dovoljno i da mi se ne menja iskreno nista vise :D
 
@yahhoo

mesh je barijera, filter za prasine je barijera (ova dva zajedno na 1mm jedan od drugog su smrtonosni, kombinacija recimo sa kojom se Thermaltake inati zadnjih godina).

Ako nemozes da proguras ruku i pipnes ventilator na CPU kuleru, imas barijeru koja invalidira sve marketinske cifre za CFM i static pressure i cini beskorisnim sve "Airflow dizajn ventilatore". Uvek je realno dobar static pressure orijentisan fan bolji izbor.

cak i da nema barijere, opet su te brojke skoro beskorisne, jer kome jos trebaju cifre za max obrtaja sa ventilatorima koji idu 1500+ rpm ?, skoro niko to nece koristiti, treba ti P/Q kriva u korisnom opsegu, 800-1200/1350RPM (ne racunajuci anomalije koje odrzavaju isti nivo buke, lepote zvuka, na vecim obrtajima, kao sto je na primer nova sterrox noctua, nova p-12/p-14 arctic serija (u manjoj meri), i verovatno novi thermaltake od slicnog sterrox materijala, tehnicki i EK su anomalije, ali cesti drugi problemi sa bukom i lepotom zvuka ih koce).
 
Poslednja izmena:
OK, ako čoveku odgovaraju temprature, nema potrebe da menja...samo da stavi bolji kuler na procesor i miran je.
 
@yahhoo

mesh je barijera, filter za prasine je barijera (ova dva zajedno na 1mm jedan od drugog su smrtonosni, kombinacija recimo sa kojom se Thermaltake inati zadnjih godina).

Ako nemozes da proguras ruku i pipnes ventilator na CPU kuleru, imas barijeru koja invalidira sve marketinske cifre za CFM i static pressure i cini beskorisnim sve "Airflow dizajn ventilatore". Uvek je realno dobar static pressure orijentisan fan bolji izbor.

cak i da nema barijere, opet su te brojke skoro beskorisne, jer kome jos trebaju cifre za max obrtaja sa ventilatorima koji idu 1500+ rpm ?, skoro niko to nece koristiti, treba ti P/Q kriva u korisnom opsegu, 800-1200/1350RPM (ne racunajuci anomalije koje odrzavaju isti nivo buke, lepote zvuka, na vecim obrtajima, kao sto je na primer nova sterrox noctua, nova p-12/p-14 arctic serija (u manjoj meri), i verovatno novi thermaltake od slicnog sterrox materijala, tehnicki i EK su anomalije, ali cesti drugi problemi sa bukom i lepotom zvuka ih koce).

Da sve to stoji, ali trenutna situacija je mnogo bolja od onog ms aquariuma :D Meni je to dovoljno, a i para vise nema... :(
 
Jeftinija varijanta bi bio LC Power LC-CC-120 za 25-30 i kusur evra (ima 3 verzije). Malo skuplja i lepša sa boljim ventilatorom, Arctic Freezer 34 eSports (Duo) za 40-45€, zavisno gde nađeš i da li je sa jednim ili dva venta. Oba su dobra.
 
Dovoljan je lc120. Nije Freezer vredan 20e doplate. Vrlo mala razlika u performansama.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Imam gotovo identičan problem kao yahhoo, imam isto kućište i grafiku i temperature su nenormalne baš iz tog razloga što front ventovi služe za ukras.
Imam u ponudi NZXT H510 (CA-H510B-B1) i Thermaltake Commander C36, jasno mi je da je na ovom TT kućištu airflow mnogo bolji ali je isto tako blago rečeno, neprijatnog izgleda... :) Kakav je airflow na ovom NZXT-u s obzirom da je prednja strana kao i na MS Aquariusu zatvorena, mada koliko vidim ima rupica za protok vazduha sa strana ?
 
Ja imam h500 i zadovoljan sam. Tu se oslanjaš na negativni pritisak. Dovoljna su ti dva venta. 2 pozadi i 1 gore. To je sve.

https://youtu.be/7HK5Aulw7YI

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Vidiš valjda da sam napisao da su dovoljna dva ventilatora. Greška u kucanju je očigledna.



Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Salu na stranu, kod h500 kucista graficka najvise trpi sto se tice temperatura jer je zavtvorena bocna stranica i ima malo mesta za protokl vazduha. S obzirom da se klokovi vrte oko temperatura kad se uzima ovo kuciste treba to uzeti u razmatranje kao vaznu stavku. Prednji ventovi jesu "skoro" estetika ali bez njih jesu bolje performanse koliko to ludo zvucalo i kao sto rece kolega ppredrag najbolja opcija jedan pozadi i jedan gore. Prednja strana moze da posluzi za radijator ali opet ce dodatno ugrejati kuciste. Sve u svemu zavisi od komponenti koje imas, ipak tip kucista kao sto je h500 sluzi bolje vizuelno nego termalno


edit: opusteno kolega vidim da je greska, znao sam na sta si mislio ;)
 
Poslednja izmena:
Pa koje bi kućište preporučili u toj klasi a da ima dobar airflow ?

Evo šta imam u ponudi:

Thermaltake View 28 RGB
Thermaltake Commander C
COOLER MASTER MasterBox MB520
COOLER MASTER MasterBox MB510L
GIGABYTE GB-C200G
COOLER MASTER MasterBox MB520
COOLER MASTER MasterBox K500
 
Poslednja izmena:
^



To ti je taj neki cenovni rang... Sem ako bas mora neko od tih koje si naveo zbog duginih boja?
 
Ne mora i RGB mrzim inače, nego ovo imam u ponudi u tom cjenovnom rangu... :)
 
Na kraju uzeh NZXT H510, da li sam se zajebao ili ne javljam. :)
 
^
Opticki NZXT izgleda odlicno, ali bih namenski (za silent airflow build) isao na druge opcije, koje takodje mogu da ostave utisak.
Kapiram da ti je optika na prvom mestu... BeQuiet PB 500 i 500dx su mi bolje opcije, pa i Meshify/Define C, ali stvar je licne preference, bitno je da si ti zadovoljan...
 
Na kraju uzeh NZXT H510, da li sam se zajebao ili ne javljam. :)

Nisi se zajebao :) Veoma kvaliteno odradjeno kuciste sa minimalistickim izgledom. Slabiji protok vazduha ali sa tvojim komponentama nece biti problem
 
Juce narucih "MS INDUSTRIAL TITAN 2 PRO", a trenutno imam "MS Industrial Falcon Blue Pro" koje cu da dam malom bratancu, ionako moram da mu sklopim neku masinu.

MS INDUSTRIAL TITAN 2 PRO RECENZIJA!


Izgleda mi extra, a nije skupo 6.500 din.
 
Da li ima neko preporuku za kuciste do nekih 120-130e? Imam CM922 Haf vec nekih 13-14 godina i vreme je da ode u penziju (sa vecinom drugih komponenti :D). Za sada se premisljam izmedju Fractal Meshify C (prvi favorit trenutno) i Be Quiet 801 Silent Base. Bitno mi je ima sto bolju izolaciju zvuka, filtere za prasinu i da je mid-tower.
 
Poslednja izmena:
2 totalno razlicita kucista po pitanju filozofije i gabarita...

Kao alternativu za Meshify preporucujem Be Quiet 500DX, koje je inspirisano Meshify C "compact mid-tower" filizofijom, ali zbog boljih stock kulera i neznatno vecih dimenzija bolja opcija - moze bolje da primi radijatore i duze grafe, bez razmisljanja hoce li stati ili biti knap. Sa izradom sam kod tog modela licno sam zadovoljan. Dolazi sa 3 PureWing (3 pin) 140mm case kulera. Za 100e u toj klasi nema boljeg celokupnog paketa u startu.
Ili baci pogled na Phanteks P400/P360, LianLi Lancool 2 - mada bih kod njih odmah stock kulere makar sa value packom Arctic p14 pwm pst (sto mi je u planu kod mog DX-a)
Dobro optimizovano airflow kuciste moze itekako tiho da bude i ima niske temperature

Ili pak za 801 gabaritnija alternativa - Fractal Design Meshify S2/ Define 7
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru. Ovaj 500DX mi je delovao zanimljivo ali svuda je rasprodat. Na kraju sam ipak uzeo Fractal, ali ne Meshify C vec R6. Nadam se da sam sa kucistem opet miran narednih desetak godina. :D
 
Na kraju uzeh NZXT H510, da li sam se zajebao ili ne javljam. :)
Samo pozadi i gore stavi ventove sa dobrim protokom (AC P12 i P14 npr) i nećeš imati nikakvih problema. Napred nemoj ništa stavljati jer nećeš dobiti ništa sem više buke.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Da li je dobra kupovina Be Quiet Pure Base 500 Windows za 10k dinara?
Mnogo mi se svidja ova Metallic Gray boja.

Uz kasniji dodatak jos dva AC P14 venta.
 
Rekao bih da jeste. AKo možeš, nađi DX verziju jer je otvorenija napred, ima bolji airflow...
 
Nazad
Vrh Dno