Šta je novo?

''Trik'' kako da stari procesori koji su na ivici bolje rade na youtube

Animal

Cenjen
Učlanjen(a)
09.09.2013
Poruke
2,062
Poena
155
Mozda ce nekome da pomogne, mozda nece, ali eto sasvim slucajno sam otkrio, pa eto ujedno za diskusiju kako je ovo moguce i zasto..

Naime menjao sam plocu na jednoj jako jako staroj konfiguraciji ( 775 socket ) i kada sam podigao windows usao sam da vidim kako to radi i kako se ponasa.
Konfiguracija :
Intel Pentium D 945
2GB DDR2
AS Rock GA31m-s
Asus AX550 256 mb
1280x1024 rezolucija monitora

Usao sam da vidim kako ce i da li moze YT da radi ovde, 360p radi secne po nekad tu i tamo ali generalno radi, 720p nema sanse kao ni 1080p.. E sada prateci task menadzer i zauzece samog procesora kada sam hteo da izgasim YT tab nisam odmah kliknuo nego sam spustio kursor misa na X i hteo da kliknem za recimo par sekundi, odmah sam primetio da je zauzece procesorske snage opalo. Malo sam se igrao sa kursorom misa i shvatio da kada se tu stavi mis zauzece procesora opada i video samim tim nece da secka i radi tecno..

Evo snimio sam da vidite o cemu se radi. Posmatrajte zauzece kada je kursor na X a kada je dole negde bilo gde..



E sada bas sam testirao i ovo stvarno radi, probavao sam i 720p i 1080p, 720p nije imalo sanse da radi ovako obicno kada se stavi na X radi glatko ne secka, 1080p malo mu fali hoce da sticne po nekad ali ono u sustini ovako ikako moze da radi bez ovoga ne moze.



Ovo sam sinoc otkrio a danas sam ponovo malo cackao i ustanovio da ne mora da bude na X nego na tom tabu gore bilo gde, znaci kada kursor ode na tab, manje je zauzece procesora i samim tim sve bolje i tecnije radi. Meni je ovo jako zanimljivo ali nemam predstavu zasto se desava.
 
Poslednja izmena:
nema to veze sa procesorom,meni pentium d pusti solidno jak bitrejt 1080p na čipset grafici,već isključivo drajver za tu ax550 ma šta to bilo (kapiram neki matori radeon,mada se ne sećam 'ax' nomenklature) i kakav je drajver tu...

ne tvrdim da pentiumD ima konja za yt,nisam iskreno probavao,ali sam skorije na e5500 ili 5700 i 4350 iznabudžio katalist na 10tku i yt pegla kako radi zaključno sa 1080p a pošto je hardver akceleracija,cpu faktički kulira...

dakle triplčekirati šta je i kako tu sa drajverima i akceleracijom,mada na g31 ploči nema rezona akati se sa svim tim,controe c2d je tipa 400din i hd4350 je fazon hiljadu dinara a kapiram da bi se i bolja našla za iste pare (ima i super izvedbi,npr ova ima i dvi i hdmi i vga)...
 
Zaboravio si da su Pentium D 945 i bilo koji Core2Duo dva razlicita univerzuma. Preslab je Pentium D za youtube, ooodavno.

A sam youtube je postao prilicno zahtevniji pre 5+ godina. Plus sto su nedavno izbacili staru temu koja je primetno "laksa" i optimizovanija od ove nove.

Preporuka da se isproba kako youtube na slabim masinama radi na staroj temi:

https://chrome.google.com/webstore/detail/switch-for-youtube/jnhjlfocfbjeofbbbiideliepnhkhmml

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/disable-polymer-youtube/
 
Poslednja izmena:
rekoh ne tvrdim,iznabudživan mi je mpc tu da baš iscedi šta može iz tog drajvera,nego kao što vidiš iz njegovog opisa hoće radi neće radi akceleracija,tj nije do samog cpu-a već do grafike.

spomenuh kao poređenje konro i c2d,pogotovo što je g31 ploča,može i kvad na nju...
 
Najbolji trik je h264ify plugin za Chrome i Firefox. Da vidiš kako onda radi dok god imaš iole moderan GPU koji podržava H264 kodek.
 
da,ima koliko želiš rešenja koga ne mrzi da se bakće sa eksternim rešenjima...ja sam na ht singl kor atomima uspevao da uzvučem yt ali ne na win10 doduše,zato nisam spominjao.

drajver je limit realno,na integrušama ja bar nisam uspevao da izvučem kao ovo za starije radeone.
 
Cek cek polako pola nisam razumeo tebe Orchard.

Ja znam da ovde moze da se ubaci Q6600 koji ima na oglasima za 10e i manje i da ce onda sve da radi osetno brze, problem sa ubacivanjem Q6600 povlaci i zamenu kulera, ovaj pentium je TDP 95W a 6600 je 105W.
Testirao sam malo temperaturu na pentiumu i zna da ode u ovo hladno vreme ( nisu zege i temperature 40 stepeni napolju ), do 55 stepeni kada se pusti YT da se gleda, sa zegama bi sigurno bila i veca a jos ako se ubaci q6600 nisam siguran da bi ovaj intel stock kuler mogao to da hladi kako treba i ako ima bakatno jezgro u sredini..

E sada ako ste pogledali prilozene video snimke jasno se vidi da cim opadne zauzece procesora video radi glatko i ne secka, iz nekog razloga kada se kursor misa stavi na tab iznad adress bara zauzece opada, ne znam iz kog razloga je tako, ali jeste tako, testirao sam u vise navrata i to je zaista tako. Sto se tice grafike tako pise na njoj ( oznaka od Asusa ), a ona je ATI Radeon X550, tacnije bas ova : https://www.asus.com/Graphics-Cards/Extreme_AX550GETD256M/overview/

Drajver sam skinuo bas sa te stranice sa supporta samo sto sam skinuo za Vistu 32 bit jer za Windows 7 32 bit nema, ali to je to koliko znam drajveri za Vistu rade bez problema na Windows 7..

Jedino sto ja sa ovog testa vidim jeste da ''ovim trikom'' zauzece procesora opada i video radi bolje, e sada mozda opada i nesto drugo ali definitivno da radi posao.. na koji nacin, ne znam..
 
maks temp tih procesora je 100c,kvadovi čak i na 105 ako se dobro sećam...tako da dok imaš bakreni ne sekiraj se uopšte pa žvaku ili kaladont da staviš...sa kvadom takođe ne bi dobio za šta tebi treba puno,tj isto ti je stavio neki conroe c2d samo gledaj što veću hercažu i ti procesori su po 400-600din po oglasima,pre 10e daj na neki moderniji gpu koji će tek da ti reši sve probleme sa tjubom jer kao što rekoh,čisto sumnjam da taj radeon radi bilo šta sem što baca sliku,za hd4xxx je budževina da se osposobi kamoli za te metuzaleme...
 
q6600 bez problema pusta 1080p na you tube-u , a tipa ima ga za ispod 1k din. Takodje ako je onaj bakarni hladnjak, mozes da isprobas onaj trik sa sakrivanjem pina na procu, pa ce tako i na slabijoj ploci da radi na 3ghz
 
možeš i da ubačiš xeon e5440 od 10ak e, kome je tdp 80w, i da svedočiš nevjerojatnom preobraženiju.

osim ako si baš emotivno vezan za taj pentijum
 
@Orchard izgleda da se mi ne razumemo ovde najbolje, sam CPU koji je trenutno tu ne moze da gura 1080p na YT, jednostavno preslab je za takav posao, grafika naravno krs to se ne osporava niti jednog trenutka, ubacivanjem bolje grafike a da CPU ostane isti opet YT ne bi mogao da radi na 1080p. Naravno najbolje resenje je sve ovo surduknuti u kantu, ali ovakve i slicne grobove od konfiguracija vozi veliki broj ljudi i dan danas.

@Vrac ne znam za taj trik, samo koliko se secam ovaj q6600 je bio dobar overkloker nekada, do duse zavisi i od mogucnosti ploce.

možeš i da ubačiš xeon e5440 od 10ak e, kome je tdp 80w, i da svedočiš nevjerojatnom preobraženiju.

osim ako si baš emotivno vezan za taj pentijum

Kako si me samo setio na 2015-tu :D.

DApTARp.png


Ovde su skupi traze i preko 2000, a iz Kine da se naruci ne moze postarina skuplja nego ceo ovaj krs skupa..

Ma i ovo napajanje je pri kraju cim mu 12V grana pada na 11.2V ''pod opterecenjem'' ( kad se pusti YT ako se to moze nazvati opterecenje ), komplet za kantu ali ljudi ovo i dalje koriste verovali ili ne.
 
ludilo,ja platio pre dve tri nedelje e5800 koji je maks za q931 ili tako neki leš od čipseta 400 din,uništava sve šta meni treba ali nisam testirao yt iz brauzera,ali kao što gore napisah 1080p i to masan bitrejt bez da oseti.

Animal:

ne razumeš,ako je akceleracija na gpu cpu ne radi ništa pa samim tim nije ni bitan cpu,zato sam i pisao ono gore sa hd4350 jer spomenuti komp sad sa nabudženim drajverima melje i yt u 1080p iz brauzera a da na bakutaner temi pitaš verujem da bi ti neko takvu neku kartu dao i džabe da spasiš čoveka umesto što se pati sa tim metuzalemom od radeona.

dobar c2d na 3+ ghz će u vidouzu i to što njemu treba raditi isto ili bolje od kvada a lakše će ga naći i biće jeftiniji,ohladiće ga i promajom i neće cediti to napajanje.
 
''Iz zbunjivali'' ste me na maksimum :lupko:

Po kojoj logici ce c2d recimo ovaj koji poolmaker pominje e8400, raditi isto ili bolje od q6600 ili Xeon-a e5430 ? Ne racunam sto ce biti hladniji i vuci manje struje, pricamo o performansama ?

I znaci po tebi samo da mu uzmem bolju karticu a da ostavim onaj D 945 i YT ce da radi kao sat ?

Ako je tako da mu uzmem ovu HD 3650 512 MB za 1000 din, koliko vidim ona je 65W jedino je to mozda malo problem za napajanje ali je u svakom slucaju bolja od HD 4350..
 
Nece. Uzmi bilo koji Core 2 Duo ili Core 2 Quad ili 771Xeon mod, i radice kao sat bez obzira na graficku.

Za ovaj slucaj ti je E8300/8400 najisplativija kupovina, s obzirom na smesne cene na domacim oglasima (~500din).
 
Poslednja izmena:
Nece. Uzmi bilo koji Core 2 Duo ili Core 2 Quad ili 771Xeon mod, i radice kao sat bez obzira na graficku.

Za ovaj slucaj ti je E8300/8400/8500 najisplativija kupovina, s obzirom na smesne cene na domacim oglasima.

Pa ja ovo od starta tvrdim, ne znam sta ovaj covek prica..
 
jer vindouz je i dalje takav tj aplikativni softver poput brauzera,osnovnog windows managera itd da su i dalje singl kor performanse kralj.zato takav c2d je za ono što tu treba (brauzer,jutjub,mlatimudija) upotrebno isti kao kvad a prave benefite bi dobio samo GPU-om,sa više rama (mada koliko se sećam g31 maks je 4gb ma šta radio,neka me ispravi neko ako grešim) i naravno najveći opipljivi benefit bi doneo ssd.

čak se usuđujem reći da bi napanjen c2d extreme bio responzivniji nego npr q6600...e sad,ako bi ubacili igre u priču,neki multitred softver i sl,priča se menja rapidno i sirova snaga kvada dolazi do izražaja.da probam plastično da se izrazim - npr probaj da zamisliš da je ovo što njemu treba brdsko planinska trka i da džabe budžiš sirovu snagu motora kad je hvatanje krivina,težina itd presudna za pobedu,a kad bi izašli na čist pravac/pistu naravno da će sirova snaga da bude bolja.
 
Poslednja izmena:
Probaj prvo, kao sto je gore napisano, h264ify plugin za Chrome i Firefox pa vidi kako radi youtube.
 
Upravo sam probao, E2200 i 9500gt prilikom puštanja video snimka sa yt CPU je na oko 60% a sa h264ify CPU je oko 13%.
 
Upravo sam probao, E2200 i 9500gt prilikom puštanja video snimka sa yt CPU je na oko 60% a sa h264ify CPU je oko 13%.

1080p ?

Dobio sam zeleno svetlo da uzmem i GPU i CPU u budzetu. Pa kontam da mu uzmem predlagani E8400 za 500 din i HD3650 za 1000 din, sta velite ?

@Orchard, sada sam te razumeo na sta ciljas na singl core performanse.. To si u pravu da je u tom slucaju E8400 bolji od q6600.
 
a ja bi uzeo gpu prvo...okej je taj gpu ako je dobra izvedba (ima bar hdmi ako ne i dvi i hdmi i vga) i trebala bi da radi ona fora sa drajverom i onda će raditi akceleracija i u brauzeru,ali prečešljaj još oglase i pitaj na bakutaner temi da mu nešto tako ne bleji po fioci...

kažem jer sam ja za 1500 uzeo hd8xxx i to mislim 8450 i to LP prošle jeseni za drugov htpc,OEM neka karta i ima i kršten windows 10 drajver,skoro sve od kodeka,čak i DP mislim 1.2a tj 4k60hz (uz adapter,ali može).okej,ne treba biti alav ali ako se već daju pare da se izvuče maks za dati novac.
 
kad već apgrejduješ, zašto ne uzeti quad xeona ? oko hiljadu din su na kp
 
kad već apgrejduješ, zašto ne uzeti quad xeona ? oko hiljadu din su na kp
Xeon i neku gpu koja podržava hw akceleraciju i to je to, ima da bude top masina. Ja i dalje imam Xeon na Gigabajt g31 ploči, sa GT220 grafičkom i SSD-om. Iako je matoro i dalje ne vidim razlog da tu konfu bacim u kantu

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Unutra je bio škrbavi E3200, sve je bilo spoooorooo, sad sa Kseonom sve radi ko sat, a i deca pikaju nezahtevne igrice. Za jeftine novce ogromna razlika u radu. A grafička je tu tek da se cpu fan ne zaleće ako ide neki film preko kompa.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
kod mene je takođe na g31 xeon e5440 na 3.3 ghz, gtx750 i matori samsung 840evo. Radi ka Doxa.
nisam imao srca da bacim pločicu, apgrejd od 30e skupa, a nema šta ne može .
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno