Šta je novo?

Povremeno ukljucivanje ventilatora HP

coldman

Slavan
Učlanjen(a)
18.12.2008
Poruke
302
Poena
330
Daklem, moj stric ima neki HP recimo 450 G2, tako nesto, koji je kupio polovan(~100e). Posto ja to licno nisam video znam da ima neki i5 5xxx sa U oznakom, mehanicki HDD, integrisan GPU i ostale smesne stvari. Ono sto njega nervira je to sto se na laptopu u nekom trenutku ukljuci vent na 2-3sec i prestane i tako stalno, u random trenucima. Na laptopu se ne radi nista do klasicnog pregleda neta, gledanja filmova, nista ozbiljno. Neki genijalac mu je u prodavnici preporucio da zameni pastu, jer to je kao glavni problem. Svakako da bi pasta snizila temperaturu ali sam 99% ubedjen da to nije problem. Pre nekih 8 godina za vreme studiranja je moja cimerka imala neki odvratni Fujitsu na kome sam isti problem sredio downgrade-om BIOS-a pa onda upgrade-om na noviju verziju kada je izasla gde je uradjen fix. Posto ja to nisam pogledao kao sto sam napomenuo, da li ima neko jos neku ideju osim otvaranja i izduvavanja kompresorom te nanosenja paste i/ili ovoga sa BIOS-om. Ubedjen sam i da je sam OS u ko zna kakvom stanju ali nikada jos nisam cuo da je vent radio tako zbog nekog error-a OS-a. Jer covek nema novca da ga nosi u servis, naljutio se na mene kada sam mu spomenuo da mu kupim drugi ili dam novac za servisera, jer iskreno ne zelim da iskoristim slobodno vreme na popravku laptopa i/ili reinstalaciju OS-a. Ne, ne bih mogao da ga odnesem u servis nego bih uz strica sve na licu mesta morao da radim. Da, pala mi je na pamet ideja da kupim isti takav laptop koji nema taj problem i da uradim neki "swap" dok ne gleda :d
 
Nije nemoguće da je na granici temperature gde se ventilator pali ili dodatno ubrzava i gasi. Ako je naprimer 60C temperatura paljenja ventilatora, on kad dođe na 61C, upali isti, pa ohladi procesor/grafiku, spusti ispod 60C i izgasi ventilator i tako u krug. Ako je tako, tu zamena paste ali još više čišćenje od prašine može da pomogne.

U ovakvim situacijama nema jedno rešenje koje ćeš da primeniš kroz pola sata. Moraš da kreneš od temperature laptopa, pa onda sve ostalo. Na kraju krajeva, viđao sam i neispravne ventilatore koji su se palili i gasili kako su oni hteli (doduše, ti laptopovi nisu imali fan stop funkciju, pa je kod njih ventilator trebao raditi bez prestanka).
 
Stavi mu power limit na 95% i ako se ne javlja a njemu ne smeta resen problem.

Svakako ocisti taj laptop i zameni pastu, evo primera na laptopu koji je ciscen pre dva dana a imao je slicno iritantno usporavanje i ubrzavanje kulera, od kako je ociscen i stavljen Arctic MX-4 ne cuje se.
a205d5b2d5eacaa51f88176a12294229.jpg


Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Ma sve ja to znam oko ciscenja, radio sam to pre nekoliko godina na starom ASUS N56, ali nemam ja druze vremena da se bakcem sa sitnicama. Da me ne razumes pogresno- svojim trudom i radom mi je jedini faktor u zivotu postalo vreme (na moju veliku radost i zadovoljstvo) i kako cu to vreme da upraznim zelim da biram a dani "zabave" oko cackanja hardvera starih masina me apsolutno ne interesuju osim ako mi to opet ne donosi neku licnu korist/zadovoljstvo. To sto imam apsolutno postovanje prema svom stricu je druga stvar, ali radije bih da provedem vreme pricajuci sa njegovom decom, nego da cackam komp i povremeno bacim koju "opasku". Zato i trazim neka alternativna resenja. Ovo sa fiksiranjem sam mu vec i savetovao da stavi na 50% i proba, ali kao sto sam napomenuo da je takav kakav je, covek jedino (jelte) ima poverenja u mene. Sto se tice predloga za paljenje venta to sam takodje imao u vidu ali posto nisam video taj notebook ni ne znam kako da ga savetujem napamet kako to da namesti (sto na kraju on ni ne bi ucinio). U svakom slucaju hvala!
Ako neko ima neku novu ideju neka zvekne, pogledacu svakako!
 
Nazalost covek je imao tezak zivot. Ja sam kao klinac pokazao veliki afinitet prema njemu i uvek mu sredjivao te tehnicke stvari, a opet racunam da zna da meni ne mora da plati. Cesto pravi ishitrene odluke, otud i kupovina polovnog laptopa. Nazalost tako je kako je. Cak stavise njega to nervira i on ne bi da trosi moje vreme, ali ako je mene neko kao studenta van Beograda redovno zvao na rucak/veceru, donosio meni i mom drustvu cevape i pivo, takve neke stvari ja pamtim. Nece mi biti zao da utrosim svoje vreme na njega ali ako mogu da smanjim kolicinu posla, to bih svakako. Ali ovo nije forum za takve stvari te zato ljudi- ideje, ideje, ideje :)
 
Dok si sve ovo pisao mogao si da ga otvoriš i detaljno očistiš [emoji16]. Šalu na stranu
YouTube tutorijal i vozi. Nemaš tu sat vremena posla. Iz zezanja i uz priču probaš , pa eliminiše se jedna stvar.
Ideš redom, jer ovako ništa ne postižeš.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Brate molim te otvori, izduvaj ventilatore i zameni pastu. Mene bi mrzelo da pisem ovolike tekstove, poverenja i sl :-D do sad sto kaze kolega otvorio bi ga 100 puta. Evo ja cu da dodjem i da ga sredim xD
 
Auuu jel me zezate :-D pa sta je bre ovo, ajoj brate, pa ja kad vidim da se nazire prasina idem cistim, otvaram, pa ovo zabetoniralo covece xD
 
opet mitski duvan...ja sam pušač,i to teški pa mi nije ni blizu elektronika tom stanju a imam sprava koje nisam čistio od predprošle decenije...ne sporim da je i do duvana,ali to je očigledno samo deo slagalice.
 
Naravno da je deo, i to ponekad poveći. Pisao sam u sličnoj temi, kombinacija prašine i duvana.

Ne znam što se osećaš prozvanim, ali istina je ono što kaže djalf. Radim sličan posao kao on i ista iskustva imam kao on.

To što ti nisi dovoljno aljkav i neodgovoran pa nemaš ove situacije je dobro. To što ima gorih i prljavijih ljudi od tebe, ne vidim kao lošu stvar.

edit: imam sigurno i ja koju sličnu fotku, samo treba naći od ko zna kad jer ne volim da pipam telefon prljavim rukama dok radim.
 
Poslednja izmena:
nisam prozvan,već se pravi mit po mom mišljenju.čistim i ja elektroniku i to ne od stranaca pa sam malo bolje upoznat sa njihovim navikama i stilom života,i odgovorno tvrdim da to nije čak ni poveći deo u toj priči,kao što nisu ni npr dlake ljubimaca.

takođe,po koferima za muzičke intrumente koji su legendarne zamke za 'mirise' (primer imao sam tweed premium skb kofer koji je povukao na jedno jedino prženje u tiganju,pored sve aspiratora i otvorenog prozora,mesecima sam mogao posle da namirišem) takođe mogu da svedočim da je duvanski dim daleko manji problem sam po sebi,nego što je više indikacija i posledica drugih stvari...

da ne oftopičim dalje,moja poenta je da se pravi bauk i daju blanket izjave.ne branim duvan,pušenje itd,samo sulud čovek ne bi rekao da je to loša navika,bolest zavisnosti itd ali uveličavanje mita ne vodi ničemu dobrom.
 
Ekipo, hvala na savetima. Cistio sam pre dosta godina svoj N53 a zatim i N56 i znam sta, kako i koliko. Svaki odgovor pisem po vise sati jer uvek nesto imam drugo da odradim pa se kasnije vratim na tab, u prevodu stvarno imam sta da radim(eto, ovaj je iscela). A sto do sada to nisam odradio, zato sto ne zivim u istoj drzavi u kojoj mi je i stric, a kroz nedelju-dve dolazim da obidjem svoje i kao sto sam rekao, izuzetno cenim slobodno vreme koga nemam puno. Tema moze da se zatvori sto se mene tice.
EDIT: Jos jednom pozdrav i hvala.
 
Poslednja izmena:
nisam prozvan,već se pravi mit po mom mišljenju.čistim i ja elektroniku i to ne od stranaca pa sam malo bolje upoznat sa njihovim navikama i stilom života,i odgovorno tvrdim da to nije čak ni poveći deo u toj priči,kao što nisu ni npr dlake ljubimaca.

takođe,po koferima za muzičke intrumente koji su legendarne zamke za 'mirise' (primer imao sam tweed premium skb kofer koji je povukao na jedno jedino prženje u tiganju,pored sve aspiratora i otvorenog prozora,mesecima sam mogao posle da namirišem) takođe mogu da svedočim da je duvanski dim daleko manji problem sam po sebi,nego što je više indikacija i posledica drugih stvari...

da ne oftopičim dalje,moja poenta je da se pravi bauk i daju blanket izjave.ne branim duvan,pušenje itd,samo sulud čovek ne bi rekao da je to loša navika,bolest zavisnosti itd ali uveličavanje mita ne vodi ničemu dobrom.
Nisu nikakve blanket izjave, ja sve ovo pričam iz iskustva i ko zna koliko stotina laptopova prođenih kroz ruke.

To što ti ne želis tuđa iskustva da prihvatiš kao validna, to već ne znam koji je tu vrag.

Plus, ne pravi se nikakav mit oko ovoga o čemu pričamo. Uzmi i probaj guglati pušenje i elektronske komponente, posebno laptopovi i čitaj na more iskustava servisera o istoj stvari o kojoj djalf i ja pričamo.

Pride, koferi i ventilatori laptopa su prilično drugačije stvari. Ventilator da bi izbacio vazduh mora i da uvuče negde isti... E tu se pravi razlika itekako. Kofer neće da odluči da random usisa vazduh dok laptop usisa i razvuče po pola laptopa dok dođe do samog ventilatora (posebno ovi jači sa više ventilatora i heatpipe-ova, te kanala za protok vazduha).
 
Poslednja izmena:
nisam uzeo kao primer za protok vazduha nego kao poprilično jasan i čuven za efekte duvanskog dima sa kojim si se ti,ili neki budući čitalac ovih redova možda susreo.protok vazduha dodaje samo na mojoj tvrdnji jer onda se radi o ukupnoj zagađenosti vazduha u kojem je laptop radio itd itd,možemo sad da vadimo i studije čestica u vazduhu i kačimo na ovoj temi...

a apsolutno sam spreman da prihvatim tuđe mišljenje i pored sopstvenog,vrlo kompetentnog iskustva,samo ne zameri i ti i djalf i ostali serviseri hardvera,ne mogu da vas uzmem kao apsolutne autoritete u oblasti uticaja duvanskog dima na elektroniku jer su sva vaša saznanja i mišljenja prvo teško subjektivna a i imate posla sa pretežno najgorim slučajevima i nepotpuna saznanja.kao da zubara u kikindi pitam o zdravlju zuba naroda donje vestfalije,manje više...

poenta je da slučajevi koje je đalf kačio i koje ti pominješ nisu apsolutno pa čak ni predominantno duvan,a diskutabilno je i u kojem procentu duvan zapravo i učestvuje (ponavljam,ne sporim da učestvuje,nisam baš toliko blesav).onda kad đalf,ti ili neki drugi serviser napiše joj vidi haosa,na šta liči,sa čim se ja bakćem,sve duvan neko sa strane ko čita može da pomisli da ako mu neko i dune u laptop duvanski dim,iznese u kafić da popije kafu ode sve dođavola.
 
Poslednja izmena:
E pa to je onda drugo buraz, ti si preko :-D sad shvatam zasto nisi do sad otvorio. Veliki pozdrav ;-)
 
nisam uzeo kao primer za protok vazduha nego kao poprilično jasan i čuven za efekte duvanskog dima sa kojim si se ti,ili neki budući čitalac ovih redova možda susreo.protok vazduha dodaje samo na mojoj tvrdnji jer onda se radi o ukupnoj zagađenosti vazduha u kojem je laptop radio itd itd,možemo sad da vadimo i studije čestica u vazduhu i kačimo na ovoj temi...

a apsolutno sam spreman da prihvatim tuđe mišljenje i pored sopstvenog,vrlo kompetentnog iskustva,samo ne zameri i ti i djalf i ostali serviseri hardvera,ne mogu da vas uzmem kao apsolutne autoritete u oblasti uticaja duvanskog dima na elektroniku jer su sva vaša saznanja i mišljenja prvo teško subjektivna a i imate posla sa pretežno najgorim slučajevima i nepotpuna saznanja.kao da zubara u kikindi pitam o zdravlju zuba naroda donje vestfalije,manje više...

poenta je da slučajevi koje je đalf kačio i koje ti pominješ nisu apsolutno pa čak ni predominantno duvan,a diskutabilno je i u kojem procentu duvan zapravo i učestvuje (ponavljam,ne sporim da učestvuje,nisam baš toliko blesav).onda kad đalf,ti ili neki drugi serviser napiše joj vidi haosa,na šta liči,sa čim se ja bakćem,sve duvan neko sa strane ko čita može da pomisli da ako mu neko i dune u laptop duvanski dim,iznese u kafić da popije kafu ode sve dođavola.

Ok. Veruj u šta hoćeš. Meni ni iz džepa, ni u džep.
 
Orchard je donekle u pravu, nije sve do duvanskog dima, ova zadnja slika je kombinacija duvana, vlage i prasine i lakse se skida. Legion slika pre toga je duvan i samo duvan, cetkicom kad pipnes ne mrda, zakovano nacisto i smrdi na duvan. Tu se dosta nalepilo na lopatice jer su ventilatori tipa turbine i to dodatno otezava situaciju, dok na samim rebrima hladnjaka koji je od bakra nije bilo uopste zalepljeno skoro nista, sto je sreca jer je u pitanju dobar hardver koji se greje poprilicno.
Da duvan nije toliko problem ne bi ljudi to navodili kada prodaju svoje polovne stvari, dakle utice ako nista drugo mirisom jer ti kuciste na primer koje smrdi na duvan mozes samo da bacis ili da ga celo peres, ne znam kako drugacije da eliminises taj miris koji se zavuce unutra.
 
Zakljucak - cigare nisu zdrave
 
... ali će Vas učiniti vitkijim :p

Mogao bih da se nadovežem na tu temu, ne radi se o laptopu već o desktopu i ekstremnim uslovima ekspolatacije.

PC koji je bio u kafiću u kome je bila velika frekfencija i naravno jako pušačka zona, ne verujem da može biti više pušačkog dima na jednom mestu, PC je stojao u jednom ćošku zatvoren sa svih strana samo je imao malo lufta iznad i napred koliko da se vidi maska PC-a.

Čišćen je dva puta godišnje, samo prašina koju je navlačio a navlačio je dosta i to je to, ništa drugo. Nakon 3-4 god. restart taster na kućištu nje radilo, power taster na kućištu iz 3-4 puta je palio komp.

Kada je taj komp završio svoj radni vek u kafiću nakon 6god., otvoren je, povađene su sve komponente, sve je poskidano što je moglo da se povadi, isprskan trimom (mislim kućište) i oprano, nije moglo da se prepozna posle toga, kao novo. Taster za restart koje nije radilo 2god. i taster za power koje iz 3x pali komp kada su poprskani trimom i oprani sve je proradilo kao treba.

Komponente su takođe poprskane trimom i oprane. To je izlazilo žutilo i žutilo.

Interesantno je to da bez obzira što su komponente bile konstantno pod duvanskim dimom, provetrenost kućišta je bila minimalna ili bolje reći nije je ni bilo, jedino čišćenje je bilo izduvavanje i isčetkavanje, komp je radio bez ikakvih problema osim pomenuta dva tastera na kućištu koja su od masnoće-smole duvanskog dima izgubila elastičnost i nisu radila kako treba.
 
Poslednja izmena:
Hteo sam da dam jedan primer šta može da uradi duvanski dim a opet da ne može da utiče toliko na komponente, može da zamasti sa nikotinom-smolom a opet da radi. Nema ništa gore nego da se ljudski organizam kadi, to kažem kao bivši pušač.
 
Ne ugrozava komponente vec hladjenje. Onaj Lenovo Legion je gejmerski laptop sa GTX 1060, kada se zapusi hladjenje komponente stradaju. Znam za takve slucajeve u kaficu, to pusta muziku ili je za kasu i nije neki hardver koji se greje pa i trpi sve to.
 
Nazad
Vrh Dno