Šta je novo?

Koji je disk na kom SATA portu

Visente

Čuven
Učlanjen(a)
21.03.2002
Poruke
576
Poena
620
Kada se ima puno diskova, recimo 5-6, još kad su neki od njih isti proizvođač, tip i kapacitet, pri hardverskoj manipulaciji sa tim diskovima, često je korisno da se zna koji je disk priključen na koji SATA port, međutim to nije tako lako znati. Oznake u BIOS-u (1st Drive, 2nd Drive, 3rd Drive) neodgovaraju oznakama SATA kanala (SATA1, SATA2, SATA3...) na ploči. Isto tako ni oznake diskova u Disk Managementu: Disk 0, Disk 1, Disk 2... (kao ni u mnogim ostalim programima koji očitavaju hardware kompjutera) ne odogvaraju brojevima SATA kanala.
Da li ima neko ideju ili saznanje da li je moguće na monitoru dobiti prikaz koji disk je fizički priključen na koji SATA port. Recimo da imam očitavanje: moj disk "C-Operativni sistem" je fizički i elektronski priključen na SATA 1 port? :trust: A ne da moram da isključujem kompjuter, raskačujem svaki disk vadim ga iz lešišta da bi video koji je to disk, nego da na monitoru mogu da vidim (pročitam) na kom SATA portu se nalazi koji disk. Ako nema onda jedino ostaje da se pišu oznake na čeonom delu diska da bi se moglo bez vađenja diska znati koje je koji.
 
Poslednja izmena:
Disk management (disk 0, disk1, disk2.....), Device Manager > Disks, ( takođe u BIOS-u su poređani po redu ali za sve moraš znati tačan raspored portova na ploči, obično je napisano na ploči a sigurno u upustvima za ploču.
 
Poslednja izmena:
Disk management (disk 0, disk1, disk2.....), Device Manager > Disks, ( takođe u BIOS-u su poređani po redu ali za sve moraš znati tačan raspored portova na ploči, obično je napisano na ploči a sigurno u upustvima za ploču.

To se ne slaže. U BIOSU i u disk managementu brojevi kojima se označavaju diskovi nisu povezani sa brojem i redosledom SATA kanala (Brojevi SATA kanala pišu i u uputsrvu za ploču a i na samoj ploči, ali nigde nisam našao da u operativnom sistemu ti možeš očitati koji je disk (biloi fizički i bilo logički) povezan na koji SATA port.
 
od ploče do ploče,mada ja lično nisam video neku koja ne prati topologiju...

sentinel i sl softver izbacuje model i psrt number diska i particije na istom,ali ako su baaaš indentični sem labelovanih i/ili sata kablova različite boje ako nisu bar u biosu sekvencionalno poređani,slaba vajda i od ovoga...
 
od ploče do ploče,mada ja lično nisam video neku koja ne prati topologiju...

sentinel i sl softver izbacuje model i psrt number diska i particije na istom,ali ako su baaaš indentični sem labelovanih i/ili sata kablova različite boje ako nisu bar u biosu sekvencionalno poređani,slaba vajda i od ovoga...

Плоча на којој гледам је стара (10 година) ASUS M4A87TD/USB3, могуће је да нове плоче то подржавају, пре пар дана сам добио MSI Tomahawk MAX B450, па ћу да видим на њој када инсталирам ОС, да ли она то прати.
 
Ako je Intel, Rapid Storage Technology (RST) programče lista koji HDD je nakačen na koji port. Za identifikaciju daje serijski broj drajva.
 
očitava to i hwinfo,ali je tu veća dara nego mera (imao sam sličnu situaciju kao on,otud i rešenje sa raznobojnim sata kablovima),jer dok ti vidiš i popamtiš serijske,part nambere itd ode voz i svi živci.

mislim da u sentinelu možeš diskove da obeležavaš sa bojama (ili particije,ili oboje) pa čak i da u takbaru podešavaš ikonicu sa temperaturom po disku i pozadina ikonice itd,kao i da se sentinel diže sa sistemom,deluje mi kao najpraktičnije rešenje na prvu.
 
Disk Managment > dole gde su vam poređani diskovi desni klik na disk (dakle na onaj deo sa disk0,1... ne na particiju) > Svojstva > i tu će pod Lokacija pisati Bus Number.

Kod mene se on slaže sa pozicijom na ploči, s tim što Windows počinje da broji od nule, a na ploči su oznake: SATA6G_1, SATA6G_2, SATA3G_1, ... SATA3G_4 što odgovara Bus Number 0, ... Bus Number 5 (6 portova)

A disk number verovatno može biti promenljiv i verovatno zavisi samo od toga kojim redosledom su se diskovi prijavili na sistem.
 
Disk Managment > dole gde su vam poređani diskovi desni klik na disk (dakle na onaj deo sa disk0,1... ne na particiju) > Svojstva > i tu će pod Lokacija pisati Bus Number.

Kod mene se on slaže sa pozicijom na ploči, s tim što Windows počinje da broji od nule, a na ploči su oznake: SATA6G_1, SATA6G_2, SATA3G_1, ... SATA3G_4 što odgovara Bus Number 0, ... Bus Number 5 (6 portova)

A disk number verovatno može biti promenljiv i verovatno zavisi samo od toga kojim redosledom su se diskovi prijavili na sistem.

Kod mene su i tu različiti, tj ne podudaraju se. I da, izgleda da broj diska zavisi od toga koji se kada prijavi na sistem, a to, izgleda, može biti promenljivo, da nevolja bude veća.
 
Završilo se tako što sam nalepnicama obeležio diskove, pa mogu bez vađenja da vidim koje je koji.
 
ubuntu disks 2020-06-10.png
na Ubuntu-u (i na drugim distroima sa Gnome 3 orkuženjem) u programu Disks su diskovi podrazumevano poređani po portovima od prvog do poslednjeg.
 
Dobro je znati, linux treba da instaliram na jednoj mašini, onoj koja će na internet... ;)
 
Nazad
Vrh Dno