Šta je novo?

hdd cudnovato ponasanje

DojedenLeb

Slavan
Učlanjen(a)
13.09.2009
Poruke
849
Poena
215
Skoro sam uzeo nov seagate barracuda st1000dm010 medjutim primetio sam da se ponekad hard ponasa kao da je na njemu installiran windows.Nekad dok surfujem,kad otvorim neki program,nekad u idle.Primetim par puta u toku dana da hdd pocne da digne broj obrtaja da se cuje i isklikce na par sekunde.Primer otvorim Hwmonitor koji je installiran na ssd-u i hard pocne da se cuje i cekam duze vreme da se otvori program.Dakle to se samo ponekad dogodi,ne svaki put.Hdd je 100%/100% bez losih sektora.Na njemu nemam nista osim par igrica.Kada sam uzeo hdd imao sam vec dve particije na ssd-u C i D,ja sam te dve particije spojio u jednu C programom mini partition wizard i ubacio hdd.Da nije to napravilo neki problem ili to nema nikakve veze? da li da probam da installiram novi windows?
 
Tacno,hdd je bio sleep posle 20min u ryzen balanced power modu.
 
Sleepmode utiče na životni vek HDD-a, stalno paljenje i gašenje skraćuje životni vek.
 
Ne znam zasto je bilo tako podeseno,mozda je do ryzen power moda.
 
Ne skraćuje vek gašenje, hdd i treba da se gasi, naročito ti data diskovi i diskovi sa nekim igricama koje se retko koriste. Pre će disk crći od neprekidnog obrtanja, plus će praviti buku.

To što ti se disk pali može biti jer ti neki program koristi taj disk, npr taj HWMonitor. Proveri da li neki program koristi taj disk i koji fajl (Task manager/Performance/Resource monitor(dole)/Disk/Disk activity/kolona file). Proveri i viruse.
 
Poslednja izmena:
Ne bih se baš složio sa tobom, stalno paljenje i gašenje diska tj. stalni odlazak u sleep mislim da ne valja.
Hoćeš da kažeš da ako disk stalno radi pre će da crkne, pre će crći ako se stalno pali/gasi.
 
U pravu je Neša.

Nije frka jedanput, dvaput, pa i pet puta dnevno da se pali-gasi, ali stalno kreni-stani ubija diskove kao nezdravo.

Koliko sam se takvih crknutih (ili pred crkavanjem) diskova namenjao i koji su imali po 30-50.000 kreni-stani ciklusa posle godinu-dve...
 
Problem je što windows probude i te uspavane diskove čim nešto potražiš u File exploreru ili kada počne disk maintenace pa se on-off ciklusi nakupe tokom dana. Isplati se jedino kada se ceo system stavlja u sleep mode. Ne treba zaboraviti da neki dikovi imaju sleep/power save mode u FW i windows ne mogu da utiču na to..
 
Vi ga nemojte gasiti, uživajte u buci.

Stalno paljenje i gašenje diska nije dobro, samo što problem nije u "power" podešavanjima. Ako se disk stalno koristi neće se ni gasiti, tako to nije problem. Može se produžiti period posle kojeg će se disk gasiti, a isljučiti opciju gašenja diska kojem se retko pristupa nije preporučljivo.

Problem je zašto se stalno pali kad ne treba, a ne što se gasi, tako vaši predlozi da se isljuči opcija u podešavanjima za gašenje uopšte nije rešenje problema. Samo će biti buka tog 7200RPM diska, a pored toga stalni rad će ga brže ubiti.

Tako proveri te programe koje ga bude: monitoring(Hwmonitor, Programi ploče, i proveri da li se podižu sa Windowsom), Fajl menadžeri(TC, WE...), Steam koji češto ažurira igrice kada se komp ne koristi(podesi da se ne podiže sa Windowsom), Torrent programi, drugi programi koji su instalirani na tom disk a podižu se, virusi... Zatim ažuriraj drajvere i Windows ako nisi...
 
Poslednja izmena:
Proverio sam sve to i ok je.Kao da se nesto bilo izbagovalo.Nakon sto sam iskljucio sleep nestalo je,(valjda je to resilo problem,mada ko ce ga znati) pa sam stavio na 60min i nema vise ona desavanja koja sam opisao gore.Nadam se da ce tako ostatiti ,videcemo :D HDD se nije tako ponasao kad otvorim igricu ili kad nesto intalliram na njemu , dok je random dizao obrtaje i culo se krckanje na par sekunde i tako x puta u toku dana pa cak i kad racunar bude u idle.

Evo SS

Screenshot_1.png
 
Pre će da se čuje, primeti i smeta škljocanje kada se disk "probudi" i zavija dok ubrzava. Disk se ponaša kao da je prvi put upaljen, svaki put prođe kroz proceduru "Self check" i pročita i proveri "adresar" pa onda OS uradi isto. Za to vreme glava samo mlati sa jednog kraja na drugi. Za HDD je sve to mučenje živo.
 
Poslednja izmena:
ima diskova koji imaju podešavanje samog firmvera,tj baš retko sam nailazio na beki koji nema bar AAM ako ne i sve...fora je što nije to toliko poznato ljudima,a još veći što dosta diskova posle reseta bilo kakvog vraća na def podešavanja baš power podešavanja...

softver za podešavanje je sentinel ili hddscan,ali pokreni exe sa admin privilegijama ili tek onda neće podešavanja da ostanu...
 
Nazad
Vrh Dno