Šta je novo?

Cena ram memorije

Miki_

Cenjen
Učlanjen(a)
25.02.2017
Poruke
1,344
Poena
125
Da li neko zna hoce li uskoro cene biti normalne,pre vanrednog stanja sam gledao ram memorije dd3 od 4gb mogao sam i za 1000din da pronadjem sad ljudi ispod 1500din ne prodaju.
Ako neko ima visak i zeli da proda po realnoj ceni neka mi se javi. Stvarno mi je previse 1500 pa cak i 2500din da dam za polovnu ram memoriju koja je starija 10 tak godina.
 
Zakon ponude i potraznje.
 
Pokvaren zakon,razumem da na novim stvarima cene skacu ali ako neko ima kod kuce polovnu i prodaje je za duplo vise novca nego pre sto je bila izvini ali to nije uopste u redu.
 
Kakav god da je, pokvaren ili ne, jedino je realan (ne pricamo o robi za koju vaze ogranicenja za marzu, recimo za namirnice, lekove i slicno)...
Ako ce neko da mi da 100 evra za 4 GB ddr3, sigurno mu necu reci "E znas sta, ovo je mnogo, evo tebi za realnih 1500 din :D", mozda jednog dana ako se budem reinkarnirao u Majku Terezu, do tada se drzim osnovnih ekonomskih zakona.
 
Poslednja izmena:
Da li neko zna hoce li uskoro cene biti normalne,pre vanrednog stanja sam gledao ram memorije dd3 od 4gb mogao sam i za 1000din da pronadjem sad ljudi ispod 1500din ne prodaju.
Ako neko ima visak i zeli da proda po realnoj ceni neka mi se javi. Stvarno mi je previse 1500 pa cak i 2500din da dam za polovnu ram memoriju koja je starija 10 tak godina.
Sto nisi kupio kad si nasao za 1000 rsd? Cekao si da padne cena jos?
 
Nemam ja nista protiv i 200e da trazi neko ali ne sad kad je ova situacija,nasladjuju su. Izvini ali ja to ne ne razumem i ne odobravam! Ako si mislio trazi i pre 2500din a ne sad kao skocila cena novih a ajde i polovnih.
Nisam kupio zato sto je posta strajkovala dosta vremena pa nisu slali pakete (novac sam mogao da uplatim na racun) ali kad treba da mi posalju e onda pakete ne salju.
 
Ybga, sad si salty, ali šta da se radi. I ja sam tako isto hteo da pazarim napajanje, prošlo 3 dana od trenutka kad sam video isto i do trenutka kad sam imao pare, kada ono cena 20e viša.

Ja sam pre korone inače prodao štap od 4GB za 2000 dinara bez problema. Ne znam gde si ti nalazio 1000 dinara za 4GB. 'Si uživo gledao video da to radi? Da ne bude kao što Kingston fura one fore "stick of two", na svakoj piše 4GB, a ono dva štapa po 2GB.
 
To je bilo nekoliko oglasa po 1000din 1 stap od 4gb ali u pravu si,mnogo se prodaje 2x2gb a meni to ne odgovara imam samo 2 slota a 1 je vec popunjen.
Znam i pre da su isle cene za 2000din ali realno mogao si da kupis i za 1500din u svakom trenunku da pronadjes.
 
ja sam prodao 16 gb ddr3 i kupio 16 gb ddr4 na 3200 mhz za iste pare
 
Sta mi vredi ddr4 kad moram osnovno maticnu da menjam,meni je i ddr3 za sad dosta,ali ne zelim da placam nekom nerealne cene. Kad naleti nesta povoljno kupicu.
 
Ne radi se od tome da li je DDR3 ili 4 nego o tome koji je processor. Starijim procesorima/sistemima sa DDR3 ni DDR4 nebi pomogao.
 
Za mene je i vise nego dobar intel xeon e 5440
 
To je druga stvar, nema veze sa memorijom i da je DDR10.
 
Poenta je da imam sasvim dobar procesor i nebih menjao maticnu za prelazak ddr4 kad realno necu nista dobiti.
 
Pa onda ne vredi ni pominjati, memorija ide sa prcesorom a ne obrnuto. Vrlo kratko je bila kombinacija DDR2 i DDR3 ali ni tu nije imalo nekog značaja.
 
Pozdrav drugari, srodna je tema, pa da ne otvaram novu.

Imam krompir konfu deset godina staru - Gigabyte P35C-DS3R ploča, Intel E840o procesor, Radeon HD6670 1gb, 5 gb DDR2 PC2-6400 400MHz memorije...
Služimi za net i youtube, poneki film, to je to...

Mislio sam da kupujem novu konfu za neki 1080p povremeni gaming, ali pošto sam se u slobodno gaming vreme preorjentisao na PS4, a i sve ovo se zakuvalao sa ovom pandemijom i nenormalnim cenama pričekaću još malo sa kupovinom.

Međutim, nešto me vuče da častim stari komp sa maksimalnih 8gb rama, i verovatno sam svestan da je to više emocionalno-nostalgična nego realna potreba (jer sad ima 5gb).

Da li ovo ima ikakve logike, ili da se batalim ćorava posla, pošto za tri modula od po 2 GB DDR2 PC2-6400 800MHz, traže minimum 2000 dinara.
Da li bi išta dobio ovim upgrejdom.

Hvala


P.S.
U manuelu pročitah da ova ploča ima 4 DDR2 slota za maksimum 8gb memorije, i dva DDR3 slota za maksimum 4bg, ali negde pročitah da se nakon flešovanja biosa u ploču uredno mogu ubosti i dva modula od po 4gb DDR3 memorije na 1333MHz.

Može li neko ovo da potvrdi iz ličnog iskustva?
 
Ne dobijas nista sa tom grafickom i procesorom tako da je bacanje para. Bolje skupljaj pare za neki polovan HP brend racunar sa i5-3470 procesorom, 8GB DDR3 rama i RX570 4GB grafickom, sve zajedno izadje manje od 200e. Obavezno i neki SSD.
 
Probao sam ja nesto slicno pre nego sto sam uzeo novi komp i nije puno pomoglo. Jedini put kada pomaze je kada si bas kratak sa memorijom, imas 2GB i manje od 2GB a programi traze vise (podrazumeva se prastari Windows ili neki lagani Linux, desetka ne moze raditi na takvom kompu). Ali sve i da dodas SSD taj CPU i graficka su usko grlo. Neophodan je moderan CPU, pa onda sve ostalo. Sve prastare Radeon graficke su maltene neupotrebljive, znam jer imam dve takve a jedna trenutno sluzi da baci sliku na ekran. Budzenje drajvera jer ih za W10 nema, performanse nikakve, svuda je bolje iskljuciti GPU akceleraciju i pustiti CPU da to radi. Jer je zapravo Ryzen CPU brzi u svemu od ove jadne HD3650.

Skupljaj lovicu pa uzmi novi komp. Ako ces se igrati na Playstation onda uzmi CPU sa integrisanim GPU. Ali ti moderan CPU treba, mucno je raditi na tim prastarim masinama.
 
Hvala svima na odgovorima, i što ste me ubedili da odustanem od ove ideje...

Elem, pare za kupovinu novog kompa imam, one nisu problem, više odlažem kupovinu iz inata tj. ovoga što je kolega Miki_ pomenuo na prethodnoj strani teme, a to je da su "ratni" profiteri svih boja (i radnje i "mađari") nanjušili krv u toku ove epidemije, i koriste činjenicu da nas je svaka normalna zemlja izolovala, da enormno dignu cene na komponente koje su izlagerovali kad su cene bile "normalnije".

Pošto mi kupovina nije pod moranje odložiću još malo...

Druga stvar bi bila da mi crkne krntija (pu, pu daleko bilo), onda bih kupio odmah...




P.S. kod mene na krntiji instaliran Win 10, radi bolje nego Win7, posle početnog dizanja sistema, koji potraje minut-dva, sve radi bez ikakvih problema i kočenja (kad napišem "sve" mislim na programe, u operi milion tabova, yt i td...).

Ne znam da li ima neki program da to i prikaže, ali eto krntijetina radi bolje nego novi Lenovo thinkpad koji koristim na poslu, verujte mi na reč...
 
Ti si naviknut na tih minut, dva pa ti je normalno. Kod mene preko NVME diska se Win10 podigne i spreman je za rad za nekih deset sekundi. Da bi rekao da sve radi bez problema probaj da ukljucis pet velikih programa istovremeno. To ti na starom kompu ne pada na pamet, na novom ni ne primetis. Pet klijenata za igrice rade u pozadini, dize se Excel i Word, Photoshop i neki CAD program, dva browsera u pozadini, ni da oseti masina. Mozes i neke nezahtevne igrice ostaviti u pozadini, par njih ili jednu krupniju poput GTAV. To tako izgleda na osmojezgarnom CPU sa 32 gigabajta RAM. Mozes vrlo uspesno da renderujes ili obradjujes video i da istovremeno igras neku manje zahtevnu igricu, ukoliko ogranicis broj jezgara i memorije za rendering i obradu videa. Ili da skidas neke velike fajlove koji saturisu download link, to na HDD i uz spor CPU znaci gusenje celog sistema, na cpu sa puno jezgara i memorije mozes nastaviti normalno da radis.
 
Da se nadovezem na post iznad - Ryzen 3700x i 32GB RAM i XFX 580 8GB. Juče upaljeno 5 virtuelnih mašina - 4 kom Win 2016 i Win 10. U pitanju su AD server, Exchange 2010 x 2 (MBX I CAS), Exchange 2016 I Win 10 klijent za testiranje neke migracije kod klijenta. Firefox sa 100+ tabova, Chrome sa par komada i još 10ak aplikacija aktivno (Teams, Outlook, Excel, Word, Notepad++, etc.). Ovde ne računamo uTorrent, antivirus, Steam, GoG, Epic i ostale always-on applikacijice koje čuče u systray-u. Uz sve to igram WoT u 1920x1080 Ultra (SD klijent) dok pratim virtuelne mašine na drugom monitoru. Sistem i VM na dva različita SSD-a (oba SATA). I sve radi bez ikakvog stucanja. Jedino će mi trebati još 32GB RAM, pošto mi treba još virtuelnih mašina za neka testiranja.

Suma sumarum - razlika između toga što ti imaš i nečeg novijeg je nebo i zemlja.

Naravno, uzimaj u skladu sa tvojim potrebama. Meni je npr. bila bitnija ploča, CPU i RAM u odnosu na GPU koju sam kupio polovnu sa godinu dana garancije. Mašina mi je prevashodno trebala za posao i testiranja raznih stvari nego za igre.



Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
P.S. kod mene na krntiji instaliran Win 10, radi bolje nego Win7, posle početnog dizanja sistema, koji potraje minut-dva, sve radi bez ikakvih problema i kočenja.

Podizanje sistema kod mene. :)
[video]https://drive.google.com/file/d/1aGKQQ-DOf0nzAVcXtzyTVupRTTB6hfJZ/view?usp=sharing[/video]
 
Ha, ha, ha, e ebiga...
Drastična je razlika... :S:

Reko` samo da ti pokažem šta se može sa novim kompjuterima, pošto si pomenuo da imaš pare za novi i da se inatiš za kupovinu. Iskreno, možda bi bilo dobro da sačekaš tamo posle nove godine kada se pojave novi Ryzeni 4000, nove GeFolrce i Radeon kartice tada će pasti cena trenutnim generacijama procesora i grafika, pa će tu moći malo i da se uštedi...
 
Reko` samo da ti pokažem šta se može sa novim kompjuterima, pošto si pomenuo da imaš pare za novi i da se inatiš za kupovinu. Iskreno, možda bi bilo dobro da sačekaš tamo posle nove godine kada se pojave novi Ryzeni 4000, nove GeFolrce i Radeon kartice tada će pasti cena trenutnim generacijama procesora i grafika, pa će tu moći malo i da se uštedi...

Hvala, na savetu...

Ne zameram ja ništa samo si me vratio u realnost... :)

Elem, konfa je kupljena, stižu delovi do sredine naredne nedelje.

Na kraju se pomalo štedelo na procesoru, uzeo 2600x, nisam imao (hteo da se otvaram) za 3600x i sl. po ovim cenama, a sa grafom još taktiziram jer ništa nema u ponudi u domaćim radnjama u mid range od 200-250e, a "inatim se" da dajem 150 plus evra za polovnu RX580 koja je kopala dan-noć prethodnih dve-tri godine...
Do početka godine i smene generacija grafičkih ću koristiti drugarovu staru gtx960 sa 2gb rama čisto da premostim, ili ću vijati neki black friday popust, ili da se mađari malo oporave, jer su i kod njih grafike preskupe ili ih nema...

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno