Šta je novo?

Problem sa GA-Z77-D3H nakon upgrade procesora

djalf

Uticajan
Učlanjen(a)
27.11.2004
Poruke
10,712
Poena
1,545
Ploca je Gigabyte GA-Z77-D3H (rev. 1.2), zadnji BIOS. Uradjen upgrade procesora sa i5-2300 na i7-3770. Nakon zamene graficka nece da radi u PCIE 16X slotu koji kontrolise procesor a radi u 4X slotu koji kontrolise cipset. Video sam na netu da su mnogi imali slican problem i da je do ploce. Graficka je R9 280X, ispravna, probao na drugom racunaru i radi ok kao i na donjem 4X slotu. Zasto posle zamene procesora tako zeza ploca, los cipset ili?
 
isčekiraj pinove,pogotovo unutrašnju i spoljnu desnu (iz tvoje perspektive) stranu,to prvo.

drugo prvo vidi dal' bios reportuje ME i verziju i stanje,ako ne moraćeš sa meinfo da isčekiraš mada generalno su simptomi korumpiranog ME regiona drugačiji ali nije isključeno.ako je tako a možeš da butuješ i ME region je otključan (a morao bi da bude) ja bi to gazio sa poslednjim consumer 1.5mb za z77 dok ne proradi.sve o tome,kao i alate za lekiranje i flešovanje i fajlove ćeš naći na winraid forumu.

ako ne pomogne ne znam jel ta ima dual bios i jel' sa apdejtom pregazio i bekap bios,vidi jel' postoji opcija da trigeruješ bekap bios da vidiš da neće na njemu da proradi...

uglavnom,u 9 od 10 slučajeva nakon promene cpu-a kad ne radi pci-e slot do pinova je.prosto ti soketi su krš,možeš imati najmirniju ruku u univerzumu,posle nekog vremena od temperature i sile prosto odu dođavola...
 
z77 čipset dozvoljava pci express 3.0 samo na ajvi bridžu, na sendiju radi u 2.0 modu (važi za x16 slot, gornji),
i problem je def u tome (ako nije kvar, ne daj bože).

odi u bios i pronjuškaj ukoliko postoje podešavanja pci express verzije.

u najgorem slučaju, čak iako stoji u donjem x4 slotu, pci express 2.0 x4 bandwidth bi trebao da bude sasvim dovoljan za r9 280x
 
Poslednja izmena:
Hvala za ideje, to sam radio za klijenta i nisam se nikad sreo sa ovakvim problemom pa sam hteo da cujem misljenja. Pinove sam proverio i svi su ok ali je lik pusac, cela prostorija mi se osecala na duvan dok je racunar bio kod mene. Rekao sam mu da to ne radi mada je steta vec napravljena. Da cistim pinove mislim da je nemoguce pogotovo katran od duvana.

Zaboravio da napisem, imao neku matoru 4850 i ona radi u gornjem slotu. I ova R9 se jednom ukljucila i usla u Win i radila nekih 10 minuta i onda otvorio Chrome i restartovao se i vise je nije video.

To mu je sto mu je, i onako je to los upgrade u danasnje vreme Ryzen-a.
 
ja pušim neretko i dve pakle,pa mi se nikad ništa nije uvuklo u soket od procesora...ako hoću kak*m neću kak*m sa slotovima ili su pinovi ili sam čipset i to je uzaludna priča akati se.
 
Meša se neka skrama od pušenja sa prašinom i ulazi gde stigne. Ali za razliku od prašine koju oduvaš kad hoćeš, ta skrama se lepi i ako hoćeš da je skineš, moraš da trljaš (neretko ne može samo da je oduvaš).

A što se tiče djalf-ovog problema, ne verujem ni ja da je do socket-a došlo (mada šta znam), ali do drugih pinova nije nemoguće.

Imao sam slučaj gde je bio kratak spoj dole na dnu ploče kod unutrašnjih usb pinova (za prednje usb konektore). Skupila se mešavina prašine i neke skrame (čovek je isto jak pušač) i kompjuter se restartuje po paljenju posle 10-20 sekundi. Očistio, prebrisao i sve tip-top.
 
Da, ne mozes pinove da oribas a da ih ne ostetis. Da je bas puno i da nema drugo resenje, oprao bih socket Axel Sgrasom za odmascivanje rerni, nije abrazivan i ne moze da osteti ali katran skida, moralo bi samo posle da se ispere alkoholom.
Videcemo, za sad mu radi, donji slot u teoriji ne bi usporavao ni GTX 1080 a kamoli matori R9 280X. Nek vozi ovako pa posle da menja sve.
 
Meša se neka skrama od pušenja sa prašinom i ulazi gde stigne. Ali za razliku od prašine koju oduvaš kad hoćeš, ta skrama se lepi i ako hoćeš da je skineš, moraš da trljaš (neretko ne može samo da je oduvaš).

A što se tiče djalf-ovog problema, ne verujem ni ja da je do socket-a došlo (mada šta znam), ali do drugih pinova nije nemoguće.

Imao sam slučaj gde je bio kratak spoj dole na dnu ploče kod unutrašnjih usb pinova (za prednje usb konektore). Skupila se mešavina prašine i neke skrame (čovek je isto jak pušač) i kompjuter se restartuje po paljenju posle 10-20 sekundi. Očistio, prebrisao i sve tip-top.

pušim od 2003će i odgovorno tvrdim da u soketu nikad nije bilo ništa.imao sam mašina koje baš ali nikad nisam dirao (kao sada neki matori am2 koji mi služi kao server,to nije taknuto od kada sam ga sklopio tamo neke 2009te ili kad već,samo diskovi) i koje nisu imale nikakve ventove i soketi su mi sterilni skoro.imao sam i mačku pa nije bio teror kao u bapskim pričama,ali da ne oftopičim dalje,moguće da moje ponekad dve pakle ne mogu da se porede sa pušenjem tih vaših prijatelja i mušterija (npr primetio sam i da mi i koferi za gitare nisu kao pojedini koje sam sretao,a oni su tek zamka za miomirise).

moguće najpre da je do generalne urednosti,koliko ko usisava/briše prašinu/pere podove itd pa kad je na goroj strani duvan eksponencijalno pogoršava stvar.poenta je da bar ja ne mogu da pojmim da je toliko loše da se zavlači u soket,a nagledao sam se po pojačalima risiverima itd stvarno baš svega...
 
Drugar menjao masinu, na prethodonom kompu monotor bio povezan na VGA i to je radilo. Kupio nov racunar, zakacim na hdmi, nema slike, odem i donesem moj racunar, isto se desava. Otvorim monitor... pinovi na hdmi portu se nisu videli, crni skroz, cistio sam ih alkoholom pola sata, ali je na kraju proradio hdmi ulaz.
 
isti bios,isto sve,samo vratio taj sendi i radi?ili su pinovi ili čak ME,to baš zaudara na ME...
 
Nisam to stigao da probam jer je bila zurba malo. Isti BIOS zadnji, samo dva i ima na sajtu, uzas podrska mada je 1.2 pa su valjda ispravili pre izlaska ove.
Sa Sandy je radilo godinama da a sa i7 nece. Pinove proverio detaljno pod lampom, svi su ok. Jedino ne znam taj i7 odakle uzet ali vise sumnjam na plocu jer je jos korisnika na netu imalo isti problem nakon zamene procesora na isti nacin.
 
Imao sam slicnu situaciju pre par dana ali sa i5 6400 posle ubacivanja neispravne grafike nisu vise htele da rade novije graficke kartice, ali radi sa 4850 i radi sa integracijom. Zamena procesora za identican je resila problem.
 
Nazad
Vrh Dno