Šta je novo?

Macbook pro late 2008 15 inc

Dark Angel

Čuven
Učlanjen(a)
19.01.2002
Poruke
3,080
Poena
735
Moja oprema  
CPU & Cooler
XEON E5440 mod 775
Matična ploča
ASUS P5B
RAM
6 Gb
GPU
GIGABYTE 1050 TI
Storage
SSD Biostar 240Gb + HDD...
Zvuk
XONAR D 2
Monitor
SAMSUNG 32" TV
Miš & tastatura
LOGITECH MASTER
Ostale periferije
LOGITECH Z-5500
Laptop
MACBOOK PRO 5.2 + 7.1 + ...
Tablet
ASUS TRANSFORMER
Pristup internetu
  1. Optički internet
Koje napajanje ide uz ovaj model ?

ja sam ga kupio sa zamenskim napajanjem magsafe od 60W
da li je dovoljno ili treba 85W ?

Primetno da bateriju dosta sporo puni, a ovaj model macbook pro se inace prilicno greje pa zakljucujem da i trosi prilicno struje
 
85W ti treba. 60w završava posao ali će trebati duže vremena za punjenje kao što si već primetio i kada se skroz isprazni baterija na 60w ne može odmah da se uključi. Mora da prođe 15-20 min
 
Hvala doktore mikenzi

upravo to se i desilo...
nece da se upali , vec mi se sloshilo :)
kasnije se upalio normalno

catalina je na njemu pa sam mislio da nije nesto do sistema.

Znaci da menjam ja ovaj punjac.
Lovim originalan ili moze i kineski 85W ?
 
i jos jedno pitanje vezano za zagrevanje
mac je ociscen , stavljena nova termalna pasta ...
medjutim vruc je ko furuna ...
je li to normalno za ovaj model ?
 
Zagrevanje može da bude posledica lošeg čišćenja i loše termalne paste ali i posledica instalirane Kataline koju taj model zvanično ne podržava.
Kineske punjače ne mogu da savetujem jer su zaista lošeg kvaliteta ali opet novi punjač košta više nego taj računar.
Traži polovan original na oglasima.
 
Poslednja izmena:
U MFC

cpu diode ide do 85 c ( normalno je oko 60 c na 2000 rpm )... tada fan ubrzava na 6000 obrtaja

CPU proximity... je na 70c


ovo mi se depilo kada sam pokrenuo nesto u MS Officeu...
Excell se nije otvorio kako treba pa je vrteo...
Mislim da cu reinstalirati MS office ocito on pravi problem
 
Poslednja izmena:
85W ti treba. 60w završava posao ali će trebati duže vremena za punjenje kao što si već primetio i kada se skroz isprazni baterija na 60w ne može odmah da se uključi. Mora da prođe 15-20 min

Znas li mozda na koji fazon laptop detektuje da nije originalni punjac? Naime sa originalnim punjacem od 85W pali se i kada je baterija na 0%, medjutim sa bilo kojim dugim zamenskim nece. Takodje, ja imam originalni punjac na kom je s' vremenom otisao kabel. Porucio sam drugi sa eBaya i nakon zamene laptop nece da se upali kada je baterija prazna. Tako da je ocigleno neki problem sa kablom, ali ni dan danas nisam uspeo da izvalim kako on to skonta.

@Dark Angel
Podhitno zameni. Punjaci od 60W na modelima koji koriste 85W je veliko NE NE. Ja sam jednom probao da punim MacBook Pro sa punjacem od 60W i punjac se nakon 10tak minuta toliko zagrejao da ga nije bilo moguce uhvatiti rukom. Bio je vreo. Takodje zamenske punjace izbegavati u sirokom luku. Oni spolja izgledaju isto, ali iznutra je ogromna razlika. Otvarao sam ih i iz prve ruke ti kazem da su ocajni, ne bih se igrao sa tim. Optrilike razlika je kao izmedju kompjuterskog BeQuiet napajanja i nekog no-name krsa (citaj. MS-Tech, MS-Industrial itd.). Ako vec nemas ili ne zelis da das pare za originalni punjac (jer su iskreno bezobrazno skupi) moj ti je savet da nadjes na pijaci neki kvalitetan HP/DELL/Lenovo od 19V/4.0+A i na njega da ti samo neki elektricar zalemi MagSafe kabel. To nije bas estetski lepo resenje, ali je mnogo bolji izbor od kineskog zamenskog punjaca.

Sto se tice grejanja to je normalno za njih, ali nenormalno kako je Apple okej sa tim. Grejali su se tako i na zvanicno podrzanim sistemima, a ispod budu bukvalno vreli. Pre jedno 2-3 godine LinusTechTips je u videu pokazao koliko se greju novi mekovi i kao posledica toga bile su mnogo losije perfomanse jer dolazi to trotlovanja. Skini Macs Fan Control i namesti u njemu da cilljana temperatura bude izmedju 40 i 60 stepeni. Ovo ce za posledicu imati bucniji laptop, ali dostas hladniji. Ako ga nastavis korisiti sa tim temperaturama samo je pitanje vremena kada ce graficki cip riknuti. Ja kod sebe licno drzim da je max temperatura 45 stepeni jer mi buka ne smeta.
 
Poslednja izmena:
i jos jedno pitanje vezano za zagrevanje
mac je ociscen , stavljena nova termalna pasta ...
medjutim vruc je ko furuna ...
je li to normalno za ovaj model ?

Imam ja jedan 2009 model i na njemu drzim 10.10 ili tako nesto.
A svaki lap voli da se zagrije, pogotovu u ovim ljetnjim mjesecima.
U toku ljeta savjetujem one podloge sa ventilatorom.
Medjutim ja sam laptop(2012) podigao tj. zadnji trap sa par kutija od cedeova i stavio bocno ventilator da duva(vazduh je zalazio ispod i preko tastature).
Vjerovao ili ne poslije nekoliko minuta ventilatori na lapu su smanjili ili stali.
 
malo me cudi podatak da je 60W zamenski na 16.5V, a po spec ovaj od 85W bi trebao da ide na 18.5V

u prilogu je omega univerzalni od 120W koji imam i ne koristim
imam samo ulaznu amperazu ali ne vidim izlaznu (na slikama ispod)
da li vredi na ovog nakaciti kabel za magsafe 1 ili traziti novi appleov original od 85W za kojeg traze od 30+ eur ?
 

Prilozi

  • IMG_20200606_133307_resized_20200606_013529754.jpg
    IMG_20200606_133307_resized_20200606_013529754.jpg
    740.7 KB · Pregleda: 59
  • IMG_20200606_133317_resized_20200606_013529456.jpg
    IMG_20200606_133317_resized_20200606_013529456.jpg
    897 KB · Pregleda: 61
  • IMG_20200606_133323_resized_20200606_013529240.jpg
    IMG_20200606_133323_resized_20200606_013529240.jpg
    304.7 KB · Pregleda: 64
malo me cudi podatak da je 60W zamenski na 16.5V, a po spec ovaj od 85W bi trebao da ide na 18.5V

u prilogu je omega univerzalni od 120W koji imam i ne koristim
imam samo ulaznu amperazu ali ne vidim izlaznu (na slikama ispod)
da li vredi na ovog nakaciti kabel za magsafe 1 ili traziti novi appleov original od 85W za kojeg traze od 30+ eur ?

Mozes, samo stavi da prekidac na 18.5V. I ako budes ti kacio kabel obrati paznju na + i -. Ako obrnes spalices laptop.
 
Kupio sam ipak ORIGINAL polovan Magsafe 1 85w da se ne cimam
Hvala svima na savetima i informacijama

Reče mi lik koji prodaje da je poželjno izvaditi bateriju iz MBP ako ga koristiim 99% vremena na punjacu jer je tako bolje za batteriju.
Ne znam da li tako , i kako se ponaša baterija koja se duže vreme ne puni
 
napuni je na oko 44 posto i na svakih lupam 2m nakači i dopuni,mada ne sećam se kakva je na toliko starom mekbuku.
 
Nevezano za konkretan model, pošto na njemu to ne funkcioniše, ali je apple sa catalina 10.15.5 konačno integrisao neku vrstu menadžmenta baterije (što mnogi win laptopovi imaju odavno), tako da ko većinu vremnena drži na punjaču u tom slučaju je neće puniti do kraja itd. Radi na mekbukovima sa thunderbolt portovima, znaći od 2016 na dalje.
 
Nazad
Vrh Dno