Šta je novo?

MILC preporuke za početnike (2020 edition)

wladymeer

Čuven
Učlanjen(a)
15.03.2009
Poruke
3,779
Poena
505
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5-4690 (3.5GHz)
Matična ploča
MSI H97M Eco
RAM
Patriot 16GB DDR3 800 MHz
GPU
NVidia GTX 1060 3GB
Storage
Samsung 840 Evo 250GB • Gigabyte GP 480GB • Hitachi HDD 2TB
Zvuk
SSL 2+ • JBL LSR305
Monitor
Hisense H39A5100
Ostale periferije
Audio Technica M50x
Laptop
Apple Macbook M1 (16/256)
Tablet
iPad 2 / iPad 3
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S20 FE
Pametni uređaji
Soundpeats Sonic
Steam
djedroid
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Potreban mi je savet za jeftin i polovan MILC. Navešću par stvari o svojim namerama kupovine koje mogu biti zgodne za izbor:

- Nemam profesionalnih ambicija da se bavim fotografijom niti sam ikada u životu napravio RAW format
- Slikao bih portrete u 90% slučaja
- Koristio bih ga i video snimke koje bih koristio za lične muzičke spotove / vlogove

Iskreno, imao sam prilike da koristim Canon EOS M. Pošto sam laik, možda se u medjuvremenu pojavilo nešto bolje, ali dosta naginjem prema Canonu jer je izgleda ispao kao Punto - jeftin, radi kako treba, a delova ima svuda :d

Guglao sam o informacijama i ono što me buni jeste konkretna razlika izmedju M1, M2 i M3 serije. Razumem razliku u senzorima, ali me buni sledeće:

1. Da li je kit objektiv uz koji stiže fotoaparat dovoljan za moje potrebe?
2. Vidim da je Lens Mount isti - jesu "oni jeftini adapteri za objektive" kompatibilni sa svim EOS M modelima?
3. Po utiscima ljudi nisu preterano zadovoljni M3 serijom i često biraju M2 - da li bi mene kao amatera to trebalo da brine? Spominje se recimo da M3 nema 3x zoom u video modu.

Samo da napomenem - kada kažem jeftin mislim na raspon do 300€ a bliže 200€ - ako postoji nešto osetno bolje za, lupam ~340€ - navedite.

I hvala unapred :)
 
Usput, možda je glupo što poredim compact i MILC, ali pronašao sam na oglasima i Sony RX100 mk3 za 300€ pa ne znam da li bi i on odgovarao mojim potrebama?
 
Ja procitao MILF pa uleteo al izgleda je pogresna tema... kad sam vec tu, taj Sony mi je svojevremeno bio velika zelja, ali mislim da ga je malo sad pregazilo vreme i da MILC nudi vise svakako.
 
Da dignem malo temu iz mrtvih...

Dvoumim se između Canon M50 (sa 18-150 kit objektivom) i Sony A6400 (sa 18-135). Znam da nisu isti cenovni rang, ali razliku bih mogao iskoristiti za dodatni objektiv kod Canona. Kvalitet videa nije prioritet, već fotografije u nešto nižem osvetljenju, kao i u nešto bržim scenama (deca koja trčkaraju, pas i sl). Naravno i "standardni" zahtevi kao tipa na moru, planini...

Da li je bolje dati više novca za skuplje telo i kit objektiv, ili ići na nešto jeftinije telo i odmah (ili ubrzo) dokupiti još jedan objektiv za specifične potrebe (najverovatnije za portrete).
 
Da dignem malo temu iz mrtvih...

Dvoumim se između Canon M50 (sa 18-150 kit objektivom) i Sony A6400 (sa 18-135). Znam da nisu isti cenovni rang, ali razliku bih mogao iskoristiti za dodatni objektiv kod Canona. Kvalitet videa nije prioritet, već fotografije u nešto nižem osvetljenju, kao i u nešto bržim scenama (deca koja trčkaraju, pas i sl). Naravno i "standardni" zahtevi kao tipa na moru, planini...

Da li je bolje dati više novca za skuplje telo i kit objektiv, ili ići na nešto jeftinije telo i odmah (ili ubrzo) dokupiti još jedan objektiv za specifične potrebe (najverovatnije za portrete).

Ja imam M50 i meni je savršen. Prilično jeftino sam napravio sistem i generalno ćeš bolje proći nego sa Sony MILC sistemom ako gledamo cene objektiva i dodatne opreme. Što se mene tiče Canon u tvom slučaju...

U svakom slučaju tvoja je odluka...ima dosta za i protiv Sony vs. Canon, klasična priča ali eto meni Canon više paše i jeftiniji je a daje potpuno iste performanse za nas amatere.
 
Možeš li da mi kažeš kako se ponaša u low light uslovima? Eventualno ako mogu da vidim neku tvoju fotku?
 
Da dignem malo temu iz mrtvih...

Dvoumim se između Canon M50 (sa 18-150 kit objektivom) i Sony A6400 (sa 18-135). Znam da nisu isti cenovni rang, ali razliku bih mogao iskoristiti za dodatni objektiv kod Canona. Kvalitet videa nije prioritet, već fotografije u nešto nižem osvetljenju, kao i u nešto bržim scenama (deca koja trčkaraju, pas i sl). Naravno i "standardni" zahtevi kao tipa na moru, planini...

Da li je bolje dati više novca za skuplje telo i kit objektiv, ili ići na nešto jeftinije telo i odmah (ili ubrzo) dokupiti još jedan objektiv za specifične potrebe (najverovatnije za portrete).

6400 ( imam ga pored A7III ) meni sluzi samo za video i veoma retko za foto, elem potrebe koje si izdvojio:
- Zahtevne scene ( dynamic range ti je bolji na sony )
- Pokretne scene tjst deca/pas opet je AF mnogo bolji nego na canonu, posebno Eye AF pritom imas I Animal Eye AF + tracking
- Noise reduction ti je takodje bolji na sony ( low light )

P.s. imam i Eos R na raspolaganju, slicno mi je korišćenje poput toga sto ti želiš pa pisem iz iskustva.

Ako cena nije problem onda Sony.

U pravu su takodje oko dodatne opreme/objektiva. Sve ti je skuplje za sony.

Imaj na umu za rezultate koje vidjas po netu mozes postići samo dobrim objektivima niko od reviewera ne koristi kit objektive. Za "all around budzet varijantu" ti je svakako ok taj objektiv i nista vise od toga.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Naravno da su pare problem :)
Sa Canonom sam mislio da uzmem taj kit i da kad malo uđem u štos uzmem još neki/bolji objektiv. Sa sony-jem nema drugog objektiva ni u najavi.

Koliko košta dodatna baterija i punjač za sony/canon (odnosno ta ostala "obavezna" oprema, to bih svakako uzeo čim uzmem i aparat)?

EDIT: a recimo Canon m6 mark 2? Kako se on kotira u odnosu na Sony? Otprilike su im iste cene gde gledam...
 
Poslednja izmena:
Možeš li da mi kažeš kako se ponaša u low light uslovima? Eventualno ako mogu da vidim neku tvoju fotku?

Pazi, low light je prihvatljiv samo sa opasnim objektivima što povlači veliku cenu. Sve drugo je onako...srednja žalost. Ja guram neku budget varijantu, amatersku i novčano prihvatljivu. Za sad sam napravio ok sistem...battery pack od 4 dodatne baterije, dva EFS adaptera, Canon EFM kit objektiv, 50mm STM 1.8, 22mm STM 2.0 EFM, 55-250mm EFS, Sigma 17-70 2.8, macro kit, ranac, stativi i td. iskreno dosta jeftina varijanta za uživanciju u fotografiji...

Imaš na FB dosta grupa vezanih za M50...evo jedne https://www.facebook.com/groups/467267050370184/ i https://www.facebook.com/groups/193931831212755 sasvim ok grupe, imaš dosta primera i možeš da pronađeš dosta informacija ako ti moje nisu dovoljne :)

Evo nekih fotki sa 55-250 objektivom uslikano predveče. Nisu nešto ali meni su ok za moje potrebe...

6.jpg
 
Poslednja izmena:
Potreban mi je savet za jeftin i polovan MILC. Navešću par stvari o svojim namerama kupovine koje mogu biti zgodne za izbor:

Iskreno, imao sam prilike da koristim Canon EOS M. Pošto sam laik, možda se u medjuvremenu pojavilo nešto bolje, ali dosta naginjem prema Canonu jer je izgleda ispao kao Punto - jeftin, radi kako treba, a delova ima svuda :d

Spominje se recimo da M3 nema 3x zoom u video modu.

Samo da napomenem - kada kažem jeftin mislim na - navedite.

Usput, možda je glupo što poredim compact i MILC, ali pronašao sam na oglasima i Sony RX100 mk3 za 300€ pa ne znam da li bi i on odgovarao mojim potrebama?

Jako teško možemo reći šta bi odgovaralo tvojim potrebama. RX100mk3 bi ti možda i bio dovoljan, ako ti je plan da ostaneš na osnovni MILC + kit zoom. RX100mk3 je prvi iz RX serije sa veoma svetlim objektivom, te time i dalje dobra opcija.

Dalje, jako je teško dati najbolji odgovor na pitanje "...raspon do 300€ a bliže 200€ - ako postoji nešto osetno bolje za, lupam ~340€..." ako pričamo o polovnjacima. Kod polovnjaka, pratiš tržište, pa uzmeš šta bude najviše prst-u-pekmez u datom trenutku, a ne da čekaš određeni model/tip/brand. Može se desiti da čekaš čekaš dobru ponudu za neki EOS-M, a ispred nosa ti ode neki Sony A6xxx.

U slučaju crop MILC-eva, Sony jeste skuplji, ali i proporcionalno bolji. EOS-M ima prednost korišćenja svih EF objektiva kroz adapter, ali gomila tih jeftinih EF objektiva na adapteru radi baš njanjavo.
Dobro rade nativni EOS-M, kao i oni dobri EF kroz adapter. Canon EF 50-ka, ona jeftina f1.8, jeftino i radi, tj. radi loše. :(

Sony-jevi E-mount objektivi svi rade jako dobro. Ali i jesu skuplji. Sony-jeve 35/1.8 i 50/1.8 su svemirski brod za odgovarajuće Canonove plastikanere. Moj stav je da su više bolji nego što su skuplji, ali opet, svako zna svoje potrebe, jel?!?
Canonovo što valja, isto je tako skupo.
Ali što jes jes, nativna Canon EOS-M stakla nisu skupa, a ok su. Ali imaju malo nativnih objektiva u ponudi. Doduše, ima skoro sve što može trebati nezahtevnom korisniku.
 
@Shappy kratko sam se igrao sa Sony A5xxx pa ne znam mnogo oko tog sistema ali da Canon jeftiniji objektivi rade njanjavo...tu se nikako ne slažem. Od EOS M aparata koristim adaptere za razne objektive i sve radi sjajno, bez ikakvih problema. Štaviše kineski adapteri rade prilično dobro u odnosu na original Canon EF-M adapter recimo. Taj stereotip zaista više nema smisla ponavljati jer nije istina...makar za amatersko korišćenje Canon MILC sistema.
 
Najbolje mu je da sačeka jos malo, uštedi jos malo I odmah uzme nesto sto ne mora da menja godinama ( a6400 ) bolje graditi sistem od početka kako treba pa makar i skuplje nego praviti večne kompromise.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
O kakvim kompromisima govoriš? Čovek traži normalnu varijantu MILC sistema koji mu neće toliko novca izbiti iz džepa. Svi znamo da si naklonjen Sony sistemu ali budi realan i iskreno čoveku uporedi a ne priču sve ok ali Sony je najbolji. Ta priča nikome od amatera ne pije vodu jer amater neće iskoristiti ni 30% mogućnosti bilo kog proizvođaća.
Canon se pljuje jer je šta??? Ima više mogućnosti i opcija za amatere, može se napraviti ok sistem, sa malo više poznavanja imaš Magic Lantern koji otključa mali EOS M i pretvori ga u finu malu mašinu za pravljenje dobrog videa i boljih fotki uz opcije koje imaju i opasno skuplji modeli. Cena objektiva i opreme je relativna...kod Canona možeš da se igraš i biraš šta da uzmeš...daš manje keša, naučiš, vidiš...prodaš i kupiš drugi bolji i skuplji objektiv recimo. Kod Sony sistema nije baš tako...pljuješ pare i niko te ne pita.

Čovek koji je postavio pitanje tek ulazi u svet MILC sistema i odmah savet pljuni 1000e na nešto što nećeš moči da iskoristiš do kraja samo zato što je Sony...nerealno.
 
@S.K.Y.R.A. a da pročitaš možda sta su njegove potrebe pre etiketiranja ?

915985a14ee0bc4900887dab527e83b9.jpg
ae601ecbdbeb1e52720a492a1a74feb0.jpg


Čovek traži za brze scene aparat, za to mu prosto jese najbolja opcija koju je SAM napisao ( a6400 )

P.s. odmah od starta ga teras na "magic latern" da bi dobio neke stvari koje imaju skuplji modeli kod canon, na A6400 ne mora nista raditi ima sve pa i vise nekih mogucnosti od skupljih modela.

Kako god njegov novac i izbor.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@Sava89 nemoj misliti da te napadam, ali čovek je takođe naglasio i finansijski faktor.

Pa sad ako ulaziš u svet MILC sistema a imaš ograničen budžet zar je jedini savet pljuni 1000+e za osnovni sistem pa se krpi za ostatak opreme ili uzmi jeftiniji napravi ok sistem i iskoristi besplatni softver koji će ti omogućiti da se upoznaš sa svim čarima hardvera koji se nudi za veće pare? Mislim...potpuno nerealno sa tvoje strane. Jesi li ti počeo sa sistemom od 1000e? I zašto misliš da M50 nije u stanju da odradi ono što je naveo? Pa nije Sony toliko jak ima i on i te kakve mane, kad već forsiraš tu marku jer je koristiš budi fer pa navedi sve mane aparata.
 
Što više čitam, sve sam više sluđen. Svi govore da je ovo što mene zanima najzahtevnije za sve aparate, brze scene i nisko osvetljenje. Bio sam apsolutno ubeđen da za taj novac mogu da kupim nešto što će mi savršeno odgovarati a sad uopšte nisam siguran. Sad sam počeo da razmatram i full frame, a možda i polovan. A7II, A7III, ali to je već mnogo, mnogo više novca nego što sam planirao da dam.

Sony ima vrlo brz autofokus i to sigurno pomaže pri brzim scenama. S druge strane full frame zahteva kraću ekspoziciju pa će fotografije možda biti malo oštrije. Realno je da full frame daje bolje fotografije u idealnim uslovima, ali koliko...

Ja ne umem da se izborim sa svim ovim.

Jedno generalno pitanje, šta će dati bolju fotografiju, telo od 1500e i objektiv od 500e, ili telo od 1000 i objektiv od 1000? Znam da je glupo poređenje, ali ne znam šta da radim. Da uzmem jeftinije telo i onda kupim 2-3 objektiva solidna i da se time služim par godina, ili u startu skuplje telo i kit, pa kad nekad budem imao viška para kupim još neki objektiv? Zanemarite brendove sada, generalno govoreći, šta je bolje?
 
Što više čitam, sve sam više sluđen. Svi govore da je ovo što mene zanima najzahtevnije za sve aparate, brze scene i nisko osvetljenje. Bio sam apsolutno ubeđen da za taj novac mogu da kupim nešto što će mi savršeno odgovarati a sad uopšte nisam siguran. Sad sam počeo da razmatram i full frame, a možda i polovan. A7II, A7III, ali to je već mnogo, mnogo više novca nego što sam planirao da dam.

Sony ima vrlo brz autofokus i to sigurno pomaže pri brzim scenama. S druge strane full frame zahteva kraću ekspoziciju pa će fotografije možda biti malo oštrije. Realno je da full frame daje bolje fotografije u idealnim uslovima, ali koliko...

Ja ne umem da se izborim sa svim ovim.

Jedno generalno pitanje, šta će dati bolju fotografiju, telo od 1500e i objektiv od 500e, ili telo od 1000 i objektiv od 1000? Znam da je glupo poređenje, ali ne znam šta da radim. Da uzmem jeftinije telo i onda kupim 2-3 objektiva solidna i da se time služim par godina, ili u startu skuplje telo i kit, pa kad nekad budem imao viška para kupim još neki objektiv? Zanemarite brendove sada, generalno govoreći, šta je bolje?

Telo ti je manje važno ako imaš krš objektiv...
 
Uvek je bolje ići na bolje objektive i telo za koje možemo da se skrpimo, nego obrnuto.

FF daje bolje fotografije u NE idealnim uslovima. Mislim, daje bolje i u idelanim, ali u ne baš idealnim, razlika u korist FF je još veća.
A opet, zavisi šta to od uslova nije idelano? Ima malo svetla? Pada kiša? Zatek'o si se na Antarktiku? Dete trčkara po igralištu? Fotkaš krišom brljotine komunalne policije? Različite "NEidealnosti" se prevazilaze različitim koncepcijama fotoaparata.
Imaj u vidu i da je vucaranje tela fotoaparata plus objektiva plus žongliranje sa nogu sa svim time nešto što je smorilo 90% kupaca naprednih deselerova od početka hype-a digitalne fotografije, i da ti fotoaparati stoje po ormanima.

Ja mislim da bi trebao da počneš sa najpovolijnijim crop MILC-om koji upecaš, verovatno sa njime dobiješ kit objektiv, i nabaviš neki svetli prime objektiv srednje žižne daljine, dakle, da bude ekv. tu negde između 35 i 50mm.
Ovo ti treba da ocenihš da li ti zaista treba fotoaparat za izmenjljivim objektivima, i da li vidiš i znaš da iskoristiš njegove prednosti.
 
@S.K.Y.R.A. ja sam se samo složio sa njegovom inicijalnom idejom o a6400 jer ga i licno imam pa pisem iz iskustva. Naravno da moze i M50 da završi sve sto zeli, prosto A6400 ce to zavrsiti bolje i lakse jer je prosto bolje telo.

Ja sam počeo sa A7 III i kit objektivom 28-70 3.5-5.6, pre toga sam jedno mesec dana istraživao i gledao šta uzeti, poceo sam od canon 6D i polako stigao do A7III, u tom momentu kada sam ja kupovao nije postojao Eos R I Z6 pa nisam ni imao sa cim da uporedim A7III, svakako bi ga opet uzeo jer sam svakako dovoljno vremena proveo i sa Z6 i sa Eos R.

Sto se tiče mane sony-a najveća mana subjektivno je software, jeste mnogo prostije i lakse da se snađe kod nikon/canon ali opet jednom kada se podesi aparat i prečice po zelji gotovo se vise i ne ulazi u software. Naspram M50 pored software mu je i mana cena ...dok sa druge strane koliko je cenovno skuplji toliko je i bolji, dakle ne govorim da m50 ne valja nego je prosto A6400 visi rang. Pre svega 6400 ima gotovo sve sto i A7III + neke softwarke prednosti u AF koje A7III nema, najveća mana svih crop tela tu do 1000€ je za moje potrebe nedostatak dugmića i prednjeg točkića. Za hobi varijantu mi ne bi to smetalo kao sto mi ne smeta ni za snimanje jer 95% vremena mi samo to radi A6400.

P.s. njemu nije loša ni jeftinija opcija A6100, nema log formate koji mu vrv nikad nece trebati i ima lošije rezolucije EVF a tu je cenovno oko 650-700€.

@daxyco sto se tiče tvog poređenja nije glupo, zamisli to ovako:

- Skuplje telo ce imati prevashodno bolji fajl u smislu bolje iso mogucnosti, bolju dinamiku, bolji AF ( naravno poredim isti brend komplikovano je sa različitim brendovima tipa Eos R v.s. A7III v.s. Z6 RAW mogucnost dinamike je smešno porediti koliko su losiji z6 i R ) dakle sad imas izbor ako si odredio "večno fiksan budzet" za opremu onda je pametnije jeftinije telo I bolji objektivi.

U tvom poređenju recimo je to zeznuto jer ce oba objektiva 500 v.s. 1000€ biti jako slični sa fajlom / ostrinom / bojom/ kontrastom / flare itd, naravno bice svuda bolje 1000€ objektiv al je to verovatno nesto sto ti nebi toliko primetio kamoli neko drugi ko se ni ne razume.
Najveca razlika bi tu bilo pre svega opet bolja optika ( izdržljivija ) daleko bolja izrada, weather sealing.

- Sa druge strane ako uzmes slabo telo a skupe objektive onda ti dzabe ti objektivi ako telo nmz da iskoristi njihov potencijal u smislu dinamike/iso/af jer dzabe ti najbrži i najbolji objektivi od bilo kog brenda ako je telo sporo za AF recimo, ili ima slabu iso mogućnost/ DR.

Ja kada sam kupovao shvatio sam telo kao " TEMELJ" na početku stavljao "drvene zidove" i polako vremenom kroz god ipo stavio sta treba u mom slucaju Sigma DG DN seriju.

Sve to ipak zavisi koliko ces ti brzo da se penjes "gore" u smislu objektiva. Svakako ti je uvek DALEKO veća zabava 3 objektiva nego 1.

U principu ti imas izbor, top telo za crop i losiji objektiv za pocetak pa vremenom da uzimas bolje objektive, ili lošije telo I u start da imas tipa 2 objektiva v.s. 1.

FF ne gledaj uopste skupi su ti objektivi za to osim ako nece da se zezas sa vintage objektivima ili eventualno super alternativa koja opet skupa prema budžetu koj si naveo Samyang/tamron.

Ostani na cropu al se izračunaj u glavi dali ces da investiras jos u skorije vreme ili neces. Ako neces onda bolje vise objektiva i jeftinije telo, ako ces da investiras opet u neko dogledno vreme ja bi uzeo bolje telo od starta.

Jos jednom razmotri A6100 jer ti log verovatno nikad nece trebati za hobi varijantu sto nudi A6400 a jeftinije ti telo oko 200€ od 6400 ovako su gotovo isti.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Uzet a7m2 sa 28-70 kit. Videćemo kako će ići, nadam se da se nisam (previše) zeznuo :D

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
@daxyco, Da te lepo služi !

- Dal si se zeznuo zavisi koliko si platio.

- Taj kit je generalno krš ( naspram recimo neuporedivo boljeg Tamron 28-75 2.8 )

- Isti taj kit sam furao u početku 7-8 meseci završava posao kada probas nesto bolje vidiš gde je. Svakako cena mu je oko 200€ i za te pare je odličan.

- Ako dodjes u situaciju da uzimas bolji zoom u smislu tamrona ( imao ga god dana ) topla preporuka i dalje best buy odnos cene/perf po meni posebno za hobi korišćenje + je rodjen za travel varijantu.

- Druga opcija ti je Sigma 24-70 2.8 DG DN koja je jos bolja od tamrona al i 40% skuplja ( na njoj sam sada ) gde ti je najveća prednost sama izrada, to sto je malo oštrija i generalno svuda bolja ces najpre sam primetiti i niko više. Cena nje je ta sto je mnogo teža i primetno veca ( napred ) za hoby varijantu je ne bi ni uzeo u razmatranje.



Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Za sad je samo neki portrait u planu, ali ne preterano uskoro, posle nove godine verovatno. Dok se malo uhodam, smislim šta bih slikao. Kit je svakako tu da se krene sa fotkanjem.

Za vikend sam bio malo u prirodi i za fotkanje živuljkica i nekih detalja realno treba zoom, ali nije realno da sad istresem 1000+ evra na objektive.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Za portret imas 2 odlične opcije, sony FE 85 1.8. Ako naletis na polovan ima ih za oko 400€ ( nov cesto na akciji oko 500, bez 560 )

Izuzetno pouzdan i brz objektiv topla preporuka mene služio oko 18 meseci bez greške dok nisam presao opet na sigmu. Većina stranice mi je sa njim pa baci oko:

https://www.instagram.com/s_a_v_a.m.__pho_t_0_g_raphy__/?hl=en

Takodje nije los za razmatranje samyang 85 1.4 samo što nije pouzdan kao sony, takodje u video dosta losiji, ako neces raditi video bice ok.

A za prirodu ako to zavoliš cesto topla preporuka Samyang 14mm 2.8 Ultra wide MF ( tipa 200€ polovan nov oko 280€ ) to mi inace prvi obj. 2 god me savrseno služio. ( imas dole slike prirode sa njim na mojoj stranici pa baci oko kad budes dokon )

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Imam pitanje oko obrade fotki, odnosno monitora na kome se fotke obrađuju. Svestan sam da će ista slika biti različita na različitim monitorima, telefonima itd. Pošto u 99% slučajeva radim na laptopu koji verovatno ima kriminalan displej, kada fotku sredim da mi se sviđa, I onda je stavim na Instagram ili pogledam na drugom (boljem) monitoru (HP 27es) slike ni ne liče jedna na drugu, zbog boja.

Koji monitor kupiti u nekom nižem cenovnom rangu za obradu fotografija da boje budu što realnije? Što za izradu fotografija, što za kačenje online? Planiram da napravim neki sajt gde bih stavljao te slike.

I čime se voditi prilikom obrade fotografija, ako već moram da radim na laptopu, kako da napravim fotku da kasnije bude prijatna na oko na drugim monitorima, tj da li je to moguće uopšte?

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno