Šta je novo?

Zaglavljena glava na hardu

djuka007

Slavan
Učlanjen(a)
14.01.2005
Poruke
240
Poena
319
Izgleda da mi se zaglavila glava na hardu (Seagate 4TB), i sad samo pisti i ne mrda.
Disk na prethodnim scanovima nije imao ni jedan bad sector (Victoria)
Treba mi preporuka za servis, da su OK a da ne deru mnogo.

Hvala unapred.
Poz
 
Znam da se ne popravljaju.
Nisam ni mislio na obican servis.
 
Izgleda da mi se zaglavila glava na hardu (Seagate 4TB), i sad samo pisti i ne mrda.
Disk na prethodnim scanovima nije imao ni jedan bad sector (Victoria)
Treba mi preporuka za servis, da su OK a da ne deru mnogo.

Hvala unapred.
Poz

Vjerovao ili ne, problem mozes rijesiti sam(pa cak i bez anti prasnjave sobe)!!!

Procesljaj you tube !!!!!!
 
Procedura nije komplikovana ali me brine prasina.
Pri punoj brzini zrnce prasine moze da izrovari hard disk cak i da sam uradio sve kako treba.
Ako ima resenja kako da se napravi kvazi "clean room" mozda bih probao.
 
Zavisi od važnosti podataka na njemu. Ako jesu važni, batali priču da se sam igraš. Tačno je da jedno zrno prašine zna da zauvek uništi sve podatke na disku.

Ako bi da se igraš da isprobaš svoje mogućnosti, nastavi sa DIY varijantom. Možda i uspe.
 
Meni je pre 10tak godina ciknuo WD black 320GB sa fotografijama dece od rođenja koje nisam imao na Google photosu. Najpoznatija domaća firma koja radi recovery mi je tada uradila dijagnostiku i tražili su 30.000 dinara plus delovi. Ceo laptop je plaćen 40.000. Ostavim ja taj hard sa strane kad budem jednom dobio sedmicu na lotou (koji ne igram) :) Pre godinu dana ovde na forumu na oglasima uzeh jedan WD black od 320 za eksperiment. U kancelariji na poslu, bez ikakvih specijalnih uslova, zarotirah ploče. Hard je proradio, prekopirao sam podatke i bio istinski srećan što sam bez mnogo novca povratio fotografije. Verujem da su ljudi koji to rade profesionalci u svom poslu, i da to rade na mnogo višem nivou ali ako ako cena usluge višestruko premašuje vrednost hardvera, zapitaj se da li sami podaci toliko vrede i koliko si spreman da platiš. Onda ćeš znati na koju varijantu da ideš.

Sent from my Honor 20 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
...ako ako cena usluge višestruko premašuje vrednost hardvera, zapitaj se da li sami podaci toliko vrede i koliko si spreman da platiš. Onda ćeš znati na koju varijantu da ideš.

Hehe, ovde nije pitanje cene hardvera, već vrednosti podataka.

Naravno da ponekad cena poneke popravke može da košta više od vrednosti uređaja koji se popravlja. Zato uređaji posle nekog vremena uglavnom idu u đubre. Ali u slučaju podataka, njihovu vrednost određuje samo sam korisnik.
 
Uhuh. Nadam se da autor teme neće da se ljuti. Ja takodje imam jedan hard od 1tb koji je pre 2 godine nakon nestanka struje ,,crkao". Kad kažem crkao mislim na to da kad ga povezem sa racunarom,čujem ja njega kako se vrti i sve,ali nece da ga vidi,prepozna. Izbacim ssd i drugi hard i ubacim samo njega. Ponovo isto. Cujem da radi ali nista...
Ima li pomoci?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
elektronika.čak manje pipav posao ali opet bolje nosi profesionalcima,ili bar se raspitaj jel može samo pločica od istog ili mora i firmver čip da se lemi...
 
Kod modernih drajvova su da bi se postigle željene gustine podataka tolerancije u izradi i funkcionisanju ekstremne. Zazor izmedju glave i ploče je 3 do 10 nanometara, a prosečna širina dlake sa glave je 75 hiljada nanometara...
Ni stare generacije nije preporučljivo otvarati i raditi išta na svoju ruku, na modernim je skroz kontraproduktivno. Zamena elektronike je donekle izuzetak.
 
Ovde je vise kocka jer je ovo backup disk i 90% su filmovi i serije ali ima i nesto sto je bitno.
Bilo bi dobro da se nadje servis koji bi naplatio samo hardversku uslugu a ne da me deru za "spasavanje" podataka koji su skoro 100% svi tu.
 
To može samo u slučaju da je electronika problem menjanje/popravka glave bi sigurno koštala mnogo više.
 
Ako sam u pravu (a prilicno sam siguran), to je posao od 5 min (https://youtu.be/Zcr0ah8hjAk) a ja posle svucem podatke i resim problem.
Nema potrebe da se menja glava ili bilo sta komplikovano, samo da se uradi u cistoj sobi.
To je retko da se samo zaglavi ruka glave, obično odu navoju na magnetnoj strani. Ako sa samo zaglavila, uvij disk u neku krpu i čukni disk o sto po desnoj ivici gleadjući sa strane stikera. Glave se parkiraju u okolini sredine diska
 
Bolje cuknuti o vise slojeva novina koje su na stolu, a disk ipak umotan u debele krpe... mada ako je onih 10% podataka bas vazno, onda ... :sceptic:
 
Poslednja izmena:
Svidja mi se ova ideja da se korist nesto kao vakum kesa da se napravi dust free zone
https://youtu.be/CCGN5CRXxhA?t=58
i da se posle iskoristi gumena pumpica da se ocisti disk vazduhom ako nemas kompresor.
Bas DIY
 
Ako sam u pravu (a prilicno sam siguran), to je posao od 5 min (https://youtu.be/Zcr0ah8hjAk) a ja posle svucem podatke i resim problem.
Nema potrebe da se menja glava ili bilo sta komplikovano, samo da se uradi u cistoj sobi.

A?!? :zgran:

Šrafcigerom gura zaglavljene glave po ploči?!?

Pa ovo je baš onaj najveći nono koji se može zamisliti, a vezano za mehaniku hard diskova. Ovaj video, k'o bre da se neko zayeb'v'o kad je snimao.

Probaću sa prvim nebitnim crknutim diskom koji mi dođe pod ruke. :p
 
ja sam radio i to,ništa naravno nije bilo od tog posla...sve i da je samo zaglavljena na površini i to je indikacija većeg problema.kul za igranje i gubljenje vremena,za bilo šta ozbiljnije samo poprilično siguran način da se eksponencijalno stvar načini gorom.

imate dobar diy perks video na temu i improvizovanje komora,ali ponavljam,to je sve samo igra.za sve bitno ladica i čekanje sedmice na lotu ili ako je život i smrt odrapiš i platiš i prežališ novce.
 
Imam neki nebitni 2.5" 80gb HDD, nešto razmišljam da ga otvorim, a na mesto poklopca stavim ono neko temperovano staklo za telefone i tako providnog ga stavim u 2.5" case. Da može da se gleda kako radi. :D :p
 
Ako hoces cistu prostoriju od prasine odradi to u kupatilu posle tusiranja, mada ce biti vlage :D
 
odličan predlog,zgodno za stavljanje stakla na fon npr...
 
Nazad
Vrh Dno