Šta je novo?

pcie ssd dizanje sistema?

Skamer

Poštovan
Učlanjen(a)
24.02.2019
Poruke
481
Poena
80
pozdrav

da uzmem neki pci express ssd od 500gb za oko 10k dinara,ali procitah po netu neke gluposti koje kazu da ne moze sistem da ide na pcie ssd disk? jel istina ovo ili laz

ASUS P8Z68 GEN3 ploca
 
Poslednja izmena:
Može system ali BIOS ploče mora to da podržava
 
citao sam malo i izgleda da je stara ploca. ima neke nadogradnje biosa ali stvarno ne bih to da radim opet. hteo sam jedan ekstremno brz ssd od 1000+MB/S ali moracu nazalost klasican SATA ssd od 500 i nesto...
 
Možeš da dizes neki bootloader (clover npr) sa flesha ili drugog harda, i da ti onda on automatski bootuje sa PCI-e kartice.

Poenta je da bootloder prepozna pice disk i posle će sve da radi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne treba juriti NVMe SSD po svaku cenu, razlike u odnosu na SATA u radu su vrlo male, jedino citanje i upis velikih fajlova a da bi se video benefit moras da imas bar dva takva SSD-a.
 
mene nervira to sto je navodna brzina oko 560MB/S,medjutim ta brzina pada kako se disk puni. i na kraju dodjes do necega sto je tek malo brze od obicnog hdd-a. sad imam onaj sugavi kingston a400 serija od 128gb i brzina je pala na 140MB/s. a imam na njemu slobodno 20GB i defragmentacija je savrsena. jel moze neko da pogleda link i da mi preporuci neesto? neki ssd koji ima kes memoriju,da ne pada toliko brzina sa punjenjem. gledam 480,500 i 512GB,manje mi ne treba.

https://www.gigatron.rs/ssd?kapacit...iii&prikaz=grid-view&limit=16&poredak=rastuci
 
mene nervira to sto je navodna brzina oko 560MB/S,medjutim ta brzina pada kako se disk puni. i na kraju dodjes do necega sto je tek malo brze od obicnog hdd-a. sad imam onaj sugavi kingston a400 serija od 128gb i brzina je pala na 140MB/s. a imam na njemu slobodno 20GB i defragmentacija je savrsena.

Popuni ga na 95% pa ces vidjati i jednocifrene vrednosti.
 
Ja oduvek volim na SSD-u namerno da ostavim "unlocated space" 8-12% da se ne bi ovo desavalo.
 
mene nervira to sto je navodna brzina oko 560MB/S,medjutim ta brzina pada kako se disk puni. i na kraju dodjes do necega sto je tek malo brze od obicnog hdd-a. sad imam onaj sugavi kingston a400 serija od 128gb i brzina je pala na 140MB/s. a imam na njemu slobodno 20GB i defragmentacija je savrsena. jel moze neko da pogleda link i da mi preporuci neesto? neki ssd koji ima kes memoriju,da ne pada toliko brzina sa punjenjem. gledam 480,500 i 512GB,manje mi ne treba.

https://www.gigatron.rs/ssd?kapacit...iii&prikaz=grid-view&limit=16&poredak=rastuci

Po cenama sa linka idi odma i uzimaj 860EVO od 500GB i ne razmisljaj vise.

A sta si mislio reci sa :"defragmentacija je savrsena" ?

Da li ti radis defragmentaciju na ssd-u pa si to nam rekao ili si mislio reci nesto drugo?
 
NE RADI SE DEFRAGMENTACIJA na ssd-ovima !
Nema potrebe, cak je nepozeljno, da ne kazem stetno... trosis bez ikakve potrebe ssd.
 
NE RADI SE DEFRAGMENTACIJA na ssd-ovima !
Nema potrebe, cak je nepozeljno, da ne kazem stetno... trosis bez ikakve potrebe ssd.

Ma nek radi, i onako ga nikad nece istrositi za zivota.
A i ljepse da nekazem pospremnije izgleda.

To da "trosi" ssd je urbana legenda, pgotovu na cash ssd-ovima.

Apelujem na izrabljivanje ssd-ova !!!
:)
 
ima opcija "optimize ssd" nju vise koristim nego defrag. par puta mesecno recimo.
 
Ma nek radi, i onako ga nikad nece istrositi za zivota.
A i ljepse da nekazem pospremnije izgleda.

To da "trosi" ssd je urbana legenda, pgotovu na cash ssd-ovima.

Apelujem na izrabljivanje ssd-ova !!!
:)

To je samo logički raspored, to ne menja ništa u u fizičkom rasporedy po ćelijama. To je samo kao da na vozu promeniš samo brojeve vagona a ne njihov raspored.
BTW. Ostavljanje prazne particije ne pomaže ako sam SSD nema u FW kao recimo Samsungov Over Provisioning. Samo pravi gužvu i opterećuje ostale ćelije.
 
Da, sada sam citao malo o tome i u pravu si, kod ssd-ova je to vec aktivno u fw-u, ne treba da se ostavlja "unlocated space" samo je bitno da ostane uvek dovoljno mesta na particiji, da se ne bi usporavao.
 
Nazad
Vrh Dno