Šta je novo?

Pomoc oko izbora

The PunisheR

Slavan
Učlanjen(a)
23.10.2011
Poruke
7,875
Poena
495
Moja oprema  
Mobilni telefon
Google Pixel 7 Pro, iPhone 13
Pametni uređaji
Huawei GT3 Pro
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav, hteo bih da kupim neku konfiguraciju za oko 60k din..
Eh sad, posto znam da cu ovde na forumu dobiti najbolje savete zato se i javljam.. Pratim i ja pomalo ali ne kao vi..

Imam jos uvek ovaj komp iz potpisa, ali mislim da ne treba nista iz njega da koristim zato sto su to komponente jako stare, eventualno Cooler Master Hyper 212 evo da prebacim za hladjenje..

Kupio bih u jednom lokalnom servisu u Valjevu nove delove sa garancijom, mislim da je generalno jeftiniji od Gig, WW i slicnih .. Ali naravno vi mi kazite kako vi mislite da trebam da uzmem..

Jedino mozda hard disk, ali mislim da nije dovoljno pouzdan da ide u novi komp, mozda jedino kao jos jedan hard jer mislim da je najbolje za novu konf uzeti 120gb ssd + 1tb hard?

Hvala unapred..
 
Poslednja izmena:
Za šta planiras da koristiš komp?

Od toga mnogo zavisi sta da to se preporuči u tom cenovnom rangu.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Za šta planiras da koristiš komp?

Od toga mnogo zavisi sta da to se preporuči u tom cenovnom rangu.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
Gaming na 1080p monitoru.. Koristim i neke programe ali to je sve light, tako da možemo da se fokusiramo na gaming..

Sent from my OnePlus 7T Pro using Tapatalk
 
Budzet je takav da je na pragu sasvim solidnog PC ali ces verovatno morati da povecas. Ispod Ryzen 1600af + 2x8GB DDR4 3000-3200Mhz i RX 570 se ne isplati uzimati za igranje, a tu treba dodati i odgovarajuce, kvalitetno napajanje, dobru plocu, SSD..
 
Mogu da korigujem budžet naravno.. Samo vi napišite vaše predloge i ja ću se onda potruditi da još para dodam, ne bih želeo da štedim na nečemu što će mi trajati, ako bog da, kao i ovaj par godina..

Znači ti napiši šta smatraš da bih trebao da uzmem pa makar to bilo i 10-15k više..
Znači ako možeš napiši komplet modele i tačno delove koje ti misliš da treba da uzmem pa ću ja da vidim cene itd

Sent from my OnePlus 7T Pro using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Stizu nove konzole tako da ce igre biti jos zahtevnije ali i bolje optimizovane za multi-core procesore i trazice bar 6-8GB VRAM i 16GB RAM memorije. Posto ne menjas cesto PC (sto i jeste racionalno) onda je bolje da u startu sklopis dobru Ryzen masinu, graficku ces lako zameniti posle, kad zatreba.

Nisam bas neki ekspert za sklapanje PC, cudi me da se ostali nisu ukljucili u temu. Ali evo, da imas neku osnovu:
Dobra B450 ploca, npr. MSI Mortar Max ili Tomahawk Max (115-120 evra)
Procesor - Ryzen 5 1600 af ili 2600 + neki najjeftiniji dobar hladnjak (LC-CC-120/RGB, 20-25 evra, ako ne nadjes AM4 nosac za tvoj Hyper 212 evo)
RAM - Kingston HyperX Fury 2x8GB DDR4 3200Mhz/CL16 (oko 90 evra), ili neku Patriot memoriju slicnih karakteristika i cene.
SSD - idealno bi bilo ubaciti Kingston A2000 500GB (M.2 NVMe) ili neki slican model. Problem je jer su cene vise nego pre 5-6 meseci, oko 11k din, a kostao je oko 8k din. HDD vec imas, 1TB.
Graficka, u zavisnosti od konacnog budzeta, minimum neku dobru hladjenu RX 570 4GB, jos bolje bi bilo RX 580 8GB ali su cene nerealno visoke u domacim prodavnicama, i Sapphire Pulse RX 570 4GB (oko 16k din) je sasvim ok za 1080p.

Kuciste i napajanje, tu ne znam sta bih predlozio. Napajanje svakako mora da bude kvalitetno. To da se racuna jos oko 10k din i (ovako napamet racunajuci) dolazi se do cifre od oko 75-80k din ali mislim da vredi. Mogao bi malo da ustedis kupovinom klasicnog SSD-a umesto M.2 NVMe, ili sa 250GB kapacitetom, mada ne znam koliko se to isplati s obzirom da igre zauzimaju sve vise prostora.
 
Poslednja izmena:
Procesor gledaj Ryzen 1600AF ili 2600, sta nadjes povoljnije. ~120eur
Maticna ploca bilo koja B450 koja ima hladnjak na naponskoj. ~90eur
RAM mozes za pocetak i 1x8gb, ne moras neki ultra brzi i skupi, gledaj neki oko 5000din.
Graficka ti je minimum RX570 4gb - ~150eur
SSD minimum 240Gb, nema svrhe uzimati 120gb ~45eur
Napajanje ne moras bas od 10k dinara, ali minimum neko 550-600W od 50eura.

eto, to je tacno 500eur :D
 
Napajanje ne moras bas od 10k dinara, ali minimum neko 550-600W od 50eura.

^ mislio sam - napajanje + kuciste = 10k din, jer je budzet ionako probijen.
 
Što se grafike tiče - nadji neku polovnu sa garancijom. Ima sada jedna rx 570 za 110 E sa garancijom ako je 570 dovoljna. Mada bi u tom slučaju bolje bilo da uzmeš RX580 (ja sam uzeo preko forumaXFX 580 sa 8GB i godinu dana garancije za 150) ili nVidia ekvivalent (valjda 1060 sa 6GB RAM). Ali to moraš da čekaš da naleti...

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Hvala vam svima, iskoristiću ove informacije da nešto iskombinujem

Sent from my OnePlus 7T Pro using Tapatalk
 
Trenutno imaš i jednu RX580 za 130 EUR sa 2 godine garancije u oglasima ovde.

Jedini downside je što ima samo 4GB RAM.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
To je Asus karta, nisam siguran koja je tacno u pitanju ali su velike sanse da je jedna od (naj)losijih izvedbi RX 580. Mislim da je bolje da po oglasima trazi RX 580 8GB Pulse ili jos bolje Nitro+ (koja je i veca, deblja karta, pa treba i na to racunati).

I ova ponuda deluje zanimljivo. Karta je verovatno reparirana, ima garanciju od 12 meseci a cena je ok, inace kosta oko 27k din pa sve do 34k din, u malobrojnim prodavnicama koje imaju na stanju tu Sapphire. Ali s obzirom da na sve to, i da je 4GB verzija, mozda ipak ima vise smisla kupiti novu (single-fan, 3 god. garancije) RX 570 4GB Pulse za 16990 din.
 
Poslednja izmena:
GT cene grafickih su jedne od najvisih u SRB. Jedino ako kupujes online onda ima iole smisla, zbog nizih cena ali kad vec izdvajas preko 20k din onda je logicnije da to bude RX 580 8GB.
Sve ove graficke se greju prilicno (za vreme igranja) ako kuciste nije dobro provetreno, a pitanje je kakvo ces kuciste uzeti na kraju, ionako je probijen pocetni budzet. Zato je bolje da to bude neka karta sa dobrim hladjenjem, zato bih prednost dao Sapphire Pulse i Nitro+ modelima (RX 580 4GB kosta 21990 din, 8GB 24900 din). Realno, najvise se isplati naci takvu kartu (RX 580 8GB) za oko 150e u oglasima, sa bar godinu i po dana preostale (srb) garancije.

https://www.kitguru.net/components/graphic-cards/dominic-moass/sapphire-rx-580-comparison-pulse-vs-nitro/

Ako je kuciste dobro provetreno, cak i Pulse moze solidno da se overklokuje, toliko da zaostaje samo za oko 1fps u proseku za overklokovanom Nitro+, mada Nitro ima jos bolje hladjenje ali je i sama karta masivnija, deblja.
 
Poslednja izmena:
Bolje sam sklapaj komp, ovi sa KP (i iz prodavnica) su uglavnom sa niskobudzetnim svetlecim kucistima i ostalim najjeftinijim komponentama, ili sa hw-om koji je neki zamenio, vratio itd.
Pogledaj samo GT ponudu, bukvalno uzmu kuciste od 2-3k din sa uzasnim no-name napajanjem, najlosiju izvedbu neke RX/GTX karte, najsporiju DDR4 ram memoriju, najlosiji SSD, plocu na granici prihvatljivosti i u takvim kompovima jedino sto stvarno vredi su procesori. Plus mogucnost da je unutra koriscen hw koji je neko vratio, reklamirao.

Osnova treba da ti bude dobra B450 ploca, Ryzen 1600 af ili 2600 (ako nadjes povoljno), 2x8GB DDR4 3200Mhz/CL16, 500GB SSD (ne mora M.2 NVMe, ako probija budzet), dobro (niskobudzetno) kuciste i na kraju mozda i najbitnije - kvalitetno napajanje. S obzirom da koristis 1080p monitor i ona Sapphire RX 570 4GB Pulse (single-fan, 17k din) ce biti dovoljna, graficku je najlakse promeniti kada postane nedovoljno brza za nove igre. Ali je bitno da ''srce'' kompa bude kvalitetno, izbalansirano i futureproof.
 
Poslednja izmena:
Da, da... Totalno si u pravu. Tako sam nesto i mislio, da mi je maticna i procesor prioritet, ostalo sve moze da se dokupi lagano.
E sad me brine jedino da li da uzimam delove po kp sa nekim njihovim garancijama ili da ganjam u radnjama gde je najjeftinije.
Ne znam da li znas Acu S centar sa petog puka ? Sta mislis o njemu?
 
Šta mislite o ovome?

http://i.pics.rs/ZZZYY.png

Eventualno zamena za tu grafičko takođe može i "ASRock PHANTOM GAMING D RX580 8G OC"

(kućište je sa napajanjem)

Ram memorija ima neka gskill 3000mhz jedan stick sa 16gb, jel to okej ili šta bih mogao za ram?

Sent from my OnePlus 7T Pro using Tapatalk
 
ne javljamo se jer treba jedno te isto što je hsv već elaborirao da ponavljamo i da te izmolimo da zapravo poslušaš.ako bi da uštediš kockaj se sa jeftinijom pločom,ne kupuj sad hard već prvi najjeftiniji polovan ssd u lokalu i to je to što može da se uštedi.na procesoru,napajanju i izvedbi grafičke ne štediš,nikad.
 
On mi je i rekao da se javim za ovime u temu da bi još neko pored njegovog mišljenja rekao..

Sent from my OnePlus 7T Pro using Tapatalk
 
@ Orchard

Imas li neki predlog za kuciste i napajanje (verovatno sve to za 10k din), za Tomahawk Max + R5 2600, 2x4GB DDR4 3200MHz, RX 570/580, Kingston A2000 500GB?
 
Nazad
Vrh Dno