Šta je novo?

Sugestija oko izbora 17.3 laptopa u srednjoj klasi

Alekre

Cenjen
Učlanjen(a)
23.11.2012
Poruke
4
Poena
151
Zdravo svima,

ispao sam iz "priče" oko računara i laptopova pa bih zatražio savet oko izbora laptopa.

Koja mu je namena?

Alternativa desktop računaru zbog prostora. Ekran 17-ica zbog udobnosti i veličine tastature. To mi glavni kriterijum.

Uglavnom će služiti za multimediju u saradnji sa TV-om, Excel, Word, Outlook... Od igara, treba da radi World of Tanks, COD4 i ako bude nešto igranja to će biti stariji naslovi.

Dvojba mi je između ova dva modela:

https://www.tehnomedia.rs/it-uredjaji/laptop/hp-17-ca1015nm-6rl89ea.html#data

https://www.tehnomedia.rs/it-uredjaji/laptop/acer-a517-51g-33rl-nx-h9gex-005.html#data

Kontam da su možda i jači nego što zahtevam, ali šta je bolji pik od ova dva? Ako imate i treći predlog, pucajte, samo da je 17-ica i u tom cenovnom rangu.
 
Pa sve zavisi sta ti treba...prvi ima bolji procesor i vise rama, drugi ima veci ssd i vecu rezoluciju ekrana, ali oba laptopa imaju poprilicno osrednji, ako ne i los ekran... :)
Pazi, sad je lose vreme za kupovinu laptopova...granice su jos zatvorene, nema uvoza, tako da je i izbor los...moj savet ti je da se strpis mesec dana, da radnje uvezu nove ture laptopova, pa onda da uzmes...ok, budzet ti nije bas najbolji, s obzirom da 17" kostaju vise...odmah da ti kazem, oba laptopa ce raditi skroz okej za to sto ti treba :)
 
ja bi potražio malo stariji ROG sa nekom garancijom idealno,imaš i hp x360 17" sa dodatnom grafičkom (mx150 mislim da je),ne bi se bavio TN panelima i 768p u 2020toj pogotovo na 17tici...
 
Da vas zamolim još jednom za sugestije. Imam neke izmene u željama:

Trenutno mi je ovaj HP favorit zbog velikog ekrana i grafičke kartice:

https://www.tehnomedia.rs/it-uredjaji/laptop/hp-pavilion-game-17-cd0002nm-7gm81ea.html#data

U obzir dolazi i 15.6. Možda ovde mogu više da dobijem više muzike za iste pare zbog manjeg ekrana

Zadatak laptopa, World of Tanks, povezan preko HDMI na TV od 55 kad se igram. Ostalo, browsing, Office paket, da može bez problema da pusti 4K video i prenese ga na TV. Laptop će biti stacionaran, alternativa desktopu. Bitno je da ima komfornu tasturu sa num pad.

Interesantan mi je novi Honor MagicBook ali bojim se da će Vega 8 da bude nedovoljna kako za WOT tako i za 4K. Doduše ima skraćenu tastaturu.

Budžet 100.000. Nije nužno da bude toliko ako može gore pomenuti zahtevi da se bez ustezanja završe na jeftinoj mašini.
 
nema ni blizu ništa za te pare koliko vidim...gledao sam varijantu istog u HP šopu skorije,lutka,panel odličan koliko sam mogao da vidim na tom osvetljenju.ne verujem da će rajzen sa sličnom GPU snagom biti uskoro i blizu te cene sve i kad dođu,a 6 jezgara ti ne treba za šta si opisao.da nemam ROG-a i da imam te pare u džepu trčao bi,a meni bi i valjalo 6 jezgara...
 
treba izguglati,mislim da je na vivobooku lemljeno 8gb i dal ima slot,ako nema memorija je u singl channel+u i tu nema pomoći,a to je smrt za APU-e...inače čak i da je samo prazan slot to je lutka za te pare,bocneš još 8 i bombona.mom oku hp i asus prednjače sa panelima (LG najčešče).
 
treba izguglati,mislim da je na vivobooku lemljeno 8gb i dal ima slot,ako nema memorija je u singl channel+u i tu nema pomoći,a to je smrt za APU-e...inače čak i da je samo prazan slot to je lutka za te pare,bocneš još 8 i bombona.mom oku hp i asus prednjače sa panelima (LG najčešče).

Opis artikla kaze:

Memory Slot 1x
Total System Memory 4GB DDR4 on board + 4GB DDR4 SO-DIMM
On board memory 4GB DDR4 on board
Memory Max. 12G
DIMM Memory 4GB DDR4 SO-DIMM
Storage 256GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD
Expansion Slot(includes used) 1x STD 2.5 SATA HDD
1x DDR4 SO-DIMM slot
1x M.2 2280 PCIe 3.0x2

Sad, nisam bas najbolje shvatio, je l smrt ili lutka za te pare? xD
 
lutka,8gb je sasvim dovoljno,a tu kažu da je 4+4gb tj dualchannel,dakle nemaš ništa da pipaš,čak asus po difoltu (za razliku od npr hp-a) daje nosač za hdd,dakle samo ti treba 2,5" hdd i 4 m2 šrafa i gotovo...zaista za 500nak e za novo u šopu kud ćeš bolje.

uporedi šta ti je 2017te pa i 700e kupovalo novo u šopu...
 
lutka,8gb je sasvim dovoljno,a tu kažu da je 4+4gb tj dualchannel,dakle nemaš ništa da pipaš,čak asus po difoltu (za razliku od npr hp-a) daje nosač za hdd,dakle samo ti treba 2,5" hdd i 4 m2 šrafa i gotovo...zaista za 500nak e za novo u šopu kud ćeš bolje.

uporedi šta ti je 2017te pa i 700e kupovalo novo u šopu...

Vazi, hvala puno na savetu :D
 
A sta bi od 17,3" za 800-1000€ moglo da se kupi?
Da ima recimo 8-16GB memorije, ssd, obvezno mat ekran, izuzetno pozeljno osvetljenje tastature (da slova sijaju), ne mora jace od i5, ne mora Intel cpu, mora 1920x1080, veoma poželjna yu tastatura...

Bilo bi dovoljno 250GB velik ssd al pozeljno je mnogo vise, pa me znaima koji je postupak da se odma doda 1TB ili 2TB ssd u nov laptop.
Da li se nosi u servis bilo sta sto kupim i oni stave?
Ko i kako klonira sistem?
 
Poslednja izmena:
pa gore pomenuti pavillion gaming.njemu je caddy ispod 6 šrafova,poprilično sam siguran da ne poništava garanciju.

što se tiče ssd i kloniranja,ako bi apgrejdovao m2 treba ti drajv da privremeno izmestiš image starog (koji praviš sa macrium reflectom) onda ubaciš novi,i povučeš sa drajvs image,i ekstenduješ c particiju bilo kojim iole krštenim partition softverom (poput partition wizarda).

ako bi samo ubacao konvencionalni 2,5" ssd ja to ne bi dirao,sistem na nvme i to što ti zaista treba na toliko brzom drajvu,ostalo na 2,5" ssd i onda ništa ne pipaš,samo koristiš...
 
Da li Lenovo ili HP?

Da li neki Lenovo "Thinkpad" ili "Legion" ili "IdeaPad", koji su bolji i zasto ?

Da li ovaj IdeaPad https://www.itsvet.com/laptop_lenovo_ideapad_l340_17irh_81ll002fya-pdaa1-18.i?id=30005 ili ovaj Thinkpad https://www.itsvet.com/laptop_lenovo_thinkpad_v320_17ikb_81cn003lya-pdaa1-18.i?id=26844 ili ovaj Lenovo Legion Y540-17IRH-PG0 81T3001LYA/81T3008GYA https://www.itsvet.com/laptop_lenovo_legion_y540_17irh_pg0_81t3001lya/81t3008gya-pdaa1-18.i?id=28911

Da li mozda pored vec pomenutog HP Pavilion Game 17-cd0002nm 7GM81EA https://www.tehnomedia.rs/it-uredjaji/laptop/hp-pavilion-game-17-cd0002nm-7gm81ea.html#data gledati i HP ProBook 470 G7 8VU31EA/9HQ26EA https://www.itsvet.com/laptop_hewlett_packard_probook_470_g7_8vu31ea/9hq26ea-pdaa1-18.i?id=29830 ili HP ProBook 470 G7 8VU33EA/8VU29EA https://www.itsvet.com/laptop_hewlett_packard_probook_470_g7_8vu33ea/8vu29ea-pdaa1-18.i?id=30059 ili HP ProBook 470 G7 8VU28EA https://www.itsvet.com/laptop_hewlett_packard_probook_470_g7_8vu28ea-pdaa1-18.i?id=29829

Kako su kod HP po kvalitetu poredjani laptopovi, jel prvo ProBook pa onda Pavilion?

Nesto sadvim drugo bi predlozili, preporucili?

Da li je dovoljno 8 ili ipak ici na 16GB?
Da li i5 generacije 8 je dovoljno ili ici i na gen.10 ili na koji amd?
Da li laptop sa baterijom od 2 ili od 3 celije AKO ce vecinu vremena biti na kablu i bateriju korisiti ako bas nema uticnice ili nestane struje?

Koji od ovih i njima slicnih laptopova osim sto imaju m.2.ssd od oko 250GB na kom je (ili nije uopste) OS imaju i mesto s konektorom za obicni ssd od 1-2TB?
Koji imaju mat ekran i kako poznati u opisu da je mat ekran a ne onaj sjajni ko ogledalo?
 
Poslednja izmena:
da probam bar ponešto,ne znam ni ja zašto,ovako sa glave i bez nekog reda:

retko će ti ko napisati dal' panel je glossy ili mat,naročito u opisu/oglasu.neko grubo najgrublje pravilo je da su uslovno rečeno igrački i poslovni (ili bar tako marketizovani) mat,a ulazni i aj da kažem mid segment glossy ali zaista samo ako nađeš profesionalni rivju za baš taj model u baš toj konfiguraciji možeš da znaš unapred.

ja još nisam čuo sem ultra ultra portabl klase da je neko izbacao mesto za sata 2,5" hdd nsročito u 17ticama.HP ima ružnu naviku da kad laptop ide samo sa m.2 ssd-om ti ne da ni nosač pa čak ni kabal/konektor za 2,5" hdd iako ima mesto,već ti nsplaćuje i onds je tu em jača cena jer moraš da juriš original part number preko eu šopa i/ili uvoznika ili da se dovijaš preko neta jer nije univerzalni...asus je,bar do skorog datuma imao lepu naviku da su nosači ušrafljeni iako su prazni,a ne koriste kabal/konektor već je lemljen direkt na ploču.nisam 100 posto siguran ali mkslim da i lenovo ovo isto radi,ali opet,to je moje iskustvo ne i pravilo i sem profi rivjua za baš taj model u baš toj konfiguraciji ne može se znati unapred.

kod hp-a sama imena probook i pavillion su odokativna tj znače ti samo da znaš da nisu flegšipovi.npr spominjan pavillion gaming je maltene na envy nivou po svemu (što je flegšip za siromašne) a pavillion su mu nalepili da ne bude baš Omen.

više cell-ova je uvek bolje,nebitno kako koristiš laptop.kao za hdd,samo je pitanje vremena kad će ti dodatna autonomija značiti.sa osakaćenim modelima de treba bakćati samo ako su na nekom baaaš lepom popustu.

8gb je dovoljno ako ne znaš za šta će ti 16gb ili više.

rajzen je bolji,intel nema šta da traži pored.samo u ovim kao gamer laptopovima koje snize se treba bakćati ako uz ide ozbiljan GPU,inače je onaj vivobook bolje rešenje za mlatimudiju i generalno korišćenje.neko generalno pravilo da sa svim pre 8250u (4core,8thread) sad ni pod razno ne treba dati preko 300e pa da ima premium IPS panel.

ovako na prvu loptu bez češljanja sve što si naveo nema šta da traži pored ova do sad utvrđena dobra dila.a šta između ta dva zavisi od tebe,tvojih potreba/sklonosti i budžeta.ja vivobook npr ne bi uzeo jer mi takav laptop dabluje i kao htpc pa mi znači solidno jak gpu (za retroarch i filtere i ponešto igara) ali npr znam bar 5-6 mrni bliskih ljudi kojima bi trčao da kupim da imam,te pavillion gaming bi sebi kupio na keca da nemam ROG-a.

podvlačim,nisam češljao i poredio baš svaki model koji si kačio,te ti neko vrv može dati bolji odgovor.imao sam posla sa raznoraznim vivobook-ovima a pavillion gaming sam video uživo.
 
Zdravo svima,

pitao sam, dobio sam dobre sugestije. Bili ste apsolutno u pravu da je trenutni izbor mršav. Onaj HP sam promašio ali umesto njega uzeo sam Acer Nitro 5.
 
Nazad
Vrh Dno