Šta je novo?

CM red MB511

CaptainCrash

Slavan
Učlanjen(a)
06.08.2012
Poruke
2,101
Poena
275
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Dobar dan :)
Imam par pitanja za kuciste iz naslova koje stize ovih dana, maticna ploca je B450M-HDV R4.0

Prvo porucio sve ostalo pa tek onda kuciste, porucio 6x ventilatori RGB i stigli su ali nema sarafa :( ne znam sta sad da radim...
Ono sto me zanima je sledece.
Da li uz kuciste dobijam 5x po 4 sarafa za ventilatore(1 ima vec ugradjen ali cu i njega zameniti) ili da to vijam negde. drugde i kako znati koje uzeti da. su ok?
Ventilatori nemaju navoj tamo gde. vi trebalo da idu sarafi pa me to buni malo.
Ventilatori su Falcon...

Uzeo sam i kao kontroler fanova... ali sa gornje strane stoji 6 mesta, sa donje 4 mesta za fan, ja imam na fanovima i jedno i drugo kacenje, da li treba oba od fanova nakaciti ili je jedan kabal dovoljan, ako treba oba, onda nema dovoljno mesta :(
Najveci fazon je sto ide u POWER na tom raidmax kontroleru 2pinac a drugi kraj nema gde u plocu da ubodem, pise na njemu SATA neki siroki ulaz [emoji1787][emoji1787][emoji1787][emoji1787]
A joj... ne znam dal je gori taj kontroler ili ploca sto sam uzeo.
A 'ebi ga, zurio sam... na kraju i izvisio za kucistw do aledece nedelje tako da ili ce mi trebati pomoc ili... dzabe. ste krecili

Svakako drugi kraj od kulera ne moze da stane u polje predvidjeno za to na kontroleru, moze samo onaj drugi deo 3pinac a njih ima 4 mesta a ja imam 5+1 vent[emoji849]


1e782c27c32b7f92096d6f8bcf40dac3.jpg
89ea94fb9580708c2d690c823a4ae467.jpg
218529239eff22a7ef8341bf2e8f63a4.jpg


Honor 8X [emoji108][emoji41]
aed61375783ce466670e8ee114927778.jpg
5f5692615183378e164e1427b345c4ea.jpg
 
Poslednja izmena:
Prosto o jednostavno pitanje.... kako spojiti ovo sve sa slike u jednu celinu a da ne spalim maticnu ili nesto ne zeznem :)
Sve je na slici... odakle krenuti... :)
Ickakva je varijanta to sve. povezati i ukljuciti da se vidi kako radi bez kucista... [emoji848]
Nemam cak ni neki ram kao za rig....
c740c9252e6541efa09b0e5f12125666.jpg
b556924812ee767f513223cffd5fb67e.jpg
8dee3faca3b653c3c57e3299932c9de9.jpg
f1122885edfa56989286a633e9c9dad2.jpg
4b5cd91b44a4b5041e5e2e946f892dfa.jpg
c53882d84ef2a49c0738451a849c4736.jpg
8800c9e11463bad1e160e612f79cc7e3.jpg


Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Šta li si gledao kad si uparivao sve to...i šta će ti 6 ventilatora, nemaš furunu u kućištu, lol.

RGB ventilatori i kontroleri u globalu su papazjanija, pogotovo ti jeftini...svako fura neki svoj sistem povezivanja, nema nikakvog standarda, cirkus. Koliko sam skontao, kačiš ventove i njihove kabliće za RGB na kontroler i onda kontroler povezuješ na napajanje (preko SATA power ako je kontroler pismen ili preko molexa ako je krš) i na RGB header na ploči, ako ga ploča ima. Mada, sve to varira, kao što rekoh...

Ja bih ti rekao da batališ light show sa jeftinim komponentama, prodaš kontroler i te fanove (ionako su loši), naručiš od Mađara pakovanje od 5 komada Arctic P12 PWM PST ventova i povežeš koliko želiš na matičnu (mogu i po 2-3 na jedan header).
No, ja sam old school, bitnija mi je funkcionalnost no izgled i light show...verovatno će neko provaliti kako da povežeš to.

PS: šrafovi za ventilatore treba da idu uz njih, ne uz matičnu. Ima da se nađe na KP, ako ti trebaju...
 
Poslednja izmena:
Šta li si gledao kad si uparivao sve to...i šta će ti 6 ventilatora, nemaš furunu u kućištu, lol.

RGB ventilatori i kontroleri u globalu su papazjanija, pogotovo ti jeftini...svako fura neki svoj sistem povezivanja, nema nikakvog standarda, cirkus. Koliko sam skontao, kačiš ventove i njihove kabliće za RGB na kontroler i onda kontroler povezuješ na napajanje (preko SATA power ako je kontroler pismen ili preko molexa ako je krš) i na RGB header na ploči, ako ga ploča ima. Mada, sve to varira, kao što rekoh...

Ja bih ti rekao da batališ light show sa jeftinim komponentama, prodaš kontroler i te fanove (ionako su loši), naručiš od Mađara pakovanje od 5 komada Arctic P12 PWM PST ventova i povežeš koliko želiš na matičnu (mogu i po 2-3 na jedan header).
No, ja sam old school, bitnija mi je funkcionalnost no izgled i light show...verovatno će neko provaliti kako da povežeš to.
Sta sam gledao? Pa... prvo cene [emoji2960][emoji2960]
Pa gledaj, ploca nema RGB kontrolu...
SATA kablom se povezuje ali sam cuo ako je tacno, ako povezem na napajanje nece imati efekat kakav treba tipa boje duge itd vec samo neku fiksnu koja je ko zna koja. Ako je tacno naravno, ne znam.
Samo problem je sto ne znam kako taj polu moleks da nakacim sa ventilatora na kontroler jer je prevelik, sa druge strane onaj mali 3pinac sto je alternativa valjda za ventilator(vidi sliku) moze, ali ima samo 4 prazna 3pinca na kontroleru a ja imam 5+1 stize ovih dana ventilator :(
Kako to izvesti...
Sta znam, lepo mi kako to sve izgleda kad se prikaci pa eto zasto se odlucih na ovo ali je fora sto nigde nisu pisale dimenzije raidmax kontrolera i ostalog... fanovi ebi ga klasika 120mm.



Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Poslednja izmena:
Lepo si se upetljao, heh...prodaj ti to sve lepo, odvojeno kontroler i fanove, i kupi si ljudske ventilatore, da te vidi Bog.
Ili zadrži fanove i odrekni se šarenila...
 
Lepo si se upetljao, heh...prodaj ti to sve lepo, odvojeno kontroler i fanove, i kupi si ljudske ventilatore, da te vidi Bog.
Ili zadrži fanove i odrekni se šarenila...
Hvala na savetu, samo zainatio sam se da imam svih 6 RGB kulera... makar crko ima da ih spojim, ili oni ili ja :)
Ovde ili svi nestrucni kao ja ili im mrsko da pisu :D
Nisam dzabe. uzeo CM kuciste sa resetkom na prednjoj strani[emoji2957]
Fabovi mi deluje bas. top, zaista su uzivo fantasticni spram slike, sada jos samo da. vidim sta mi je. ciniti. ali polako... svaki dan po jedan [emoji23][emoji23]
Nego me pokopao kontroler sa ulazima...
Na napajanju imam SATA. kabal da spojim kontroler ali tako cu imati samo za 4 fana mesta.

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Poslednja izmena:
Razmisljao sam 4 kulera na Raidmax kontroler a 2...mozda u plocu samo ne znam da li bi nesto opteretio time, mislim prvenstveno ova 4 na raidmax pa sata kablom na napajanje... da ne dodje do nekog zayeba pa ne zeznem nesto...

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Lepo kaze juro', rasprodaj ventilatore i kontroler(ja bih i napajanje prodao) i uzmi normalne komponente.
 
Poslednja izmena:
Lepo kaze juro', rasprodaj ventilatore i kontroler(ja bih i napajanje prodao) i uzmi normalne komponente.
A zao mi je... kako da prodam kad se ventilatori ne cuju ali iskreno, RGB efekat nemam jer ploca nema RGB podrsku, ono sto sam primetio je da su kablovi malo nategnuti ali dobro, tako je kako je...
4 sam spoji na Raidmax kontroler oa SATA kablom na granu od napajanja a 2 back sam spojio jedna na drugi moleksom pa u 1 cha fan na kucistu. Sve radi. Ono sto sam primetio je da se ne cuju, zaista nisam ocekivao da su toliko dobri. Boje su izmesane i fiksne zbog te podrske za RGB koju ploca nema, obzirom da 3 prednja uvlace vazduh a 3 (2 gore i jedan pozadi) izbacuju vazduh) unutar kucista je led ledeni, jedva cekam da podignem sistem da vidim temperarure.
Jedino sto me brine je to sto na kucistu ne vidim nigde RESTART button, ima samo jedno i to je za POWER ako se ne varam.
One male dodatke HDD LED, PWLED + - sam povezao kako treba (jedva uspeo od gigantske grafike) i sve lepo radi, samo sto nemam opciju i dugme za RESTART, iskreno i ne treba mi, valjda je takvo kucoste ali mi cudno, nisam do sada vidjao kuciste bez toga. Da li neko zna nesto o tome? Kada se upali, jedino sto sam uspeo da cujem kad primaknem uho je HDD
I zanima me da li treba da svetli nesto na maticnoj, da se cuje bilo kakav zvuk prilikom paljenja, ja ne cujem nista, nista ne svetli na maticnoj a ne svetli ni to dugme za power... [emoji23]


Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Poslednja izmena:
nismo nestručni nego što ti hoćeš ne može.pitaj tog što ti uvalio ventove da ti uvali i kontroler za njih,i to mu reci da nemaš rgb konekciju na ploči i da nećeš da je menjaš.
 
Lepo si se upetljao, heh...prodaj ti to sve lepo, odvojeno kontroler i fanove, i kupi si ljudske ventilatore, da te vidi Bog.
Ili zadrži fanove i odrekni se šarenila...
Ej zadrzao sam fanove, radi sve kad se poveze. Samo ne radi tastatura ni na jedan USB, mis na svim radi tj svetli kako bi trebalo. Onda bljesne i ugasi se, probao na laptopu, tamo radi. Ne znam sta je. Sareniko... oa sareno je i ovako skreno, necujni su sto je dobro. Po meni nema razlike ovi u boji il bezbojni, mozda razlika 200din x 6kom...nista strasno...meni je ok
Samo kazem, povezao sve lepo ali mi cudno da ploca ne kaze ni "mjau", nema nikakvu lampicu da svetli, nema nikakvog signala na samom kucistu da. daje signal, da blinka ugasen ili upaljen.. Samo ne kontam sta je sa tastaturom jer ne mogu trenutno u bios da udjem. A na misu rade svi usb... svasta.

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
nismo nestručni nego što ti hoćeš ne može.pitaj tog što ti uvalio ventove da ti uvali i kontroler za njih,i to mu reci da nemaš rgb konekciju na ploči i da nećeš da je menjaš.
Uzeo sam na svoju ruku... kontroler aj to je mozda visak al sta sad... kuleri svetle verovatno na nekom fabrickom rezimu ali mi je ok... isti efekat kao bez rgb samo sto su 3-4 boje fiksne. Svidja mi se jer su NECUJNI, kontam da rade mozda cak i na maksimali a imaju 2 god garancije [emoji23]
Samo me buni sad tastatura i ono iznad pomenuto vezano za signalne lampice na kucistu i maticnoj... ako ih ima... [emoji51]

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Proveri da li si sve lepo povezao na ploču.
Proveri i bez kontrolera (sa ventilatorima direktno vezanim na ploču) a onda i bez ventilatora...
 
Proveri da li si sve lepo povezao na ploču.
Proveri i bez kontrolera (sa ventilatorima direktno vezanim na ploču) a onda i bez ventilatora...
Uh... kontroler manje vise, nakacen na napajanje, msm da on ne igra ulogu. Ostala sva. jedan na drugi moleksom pa u fan za kuler na ploci... muce me oni PWR LED+-HDDLED-+... ima i RST dugme, ebi ga.,pazio sam i sve lepo povezao, sad moram opet skidati grafiku da proverim. Aj slikam kad se vratim iz grada pa kacim da neko strucan pogleda [emoji53]

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Nije mi jasno... na slikama se vidi kako je prvenstveno spojeno na taj main panel, kada sam okrenuo konektore imao sam strelice, na kraju ispada da se kontra ubadaju u plocu, probao sam i tako i onako i sa zakacenim fanovima i bez i jednog i jednostavno na svim usb portovima mis radi, svetli... tastature cak 2,rade na laptopu a ovde. samo blink, zasvetli i to je to... nema je, nema komandi, ne svetli, ne mogu da pristupim biosu... Da li neko ima predstavnu sta bi moglo biti?
Iskljucio bi opciju neispravnosti tastature jer radi na drugom uredjaju.
Sto je najgore od svega i dalje dugme restart nema funkciju, sve uredno povezano bez problema.BIP na ploci se cuje samo prilikom gasenja na POWER dugme.
8018de3840df614bd98e1e1d8b863095.jpg
f4b06530aadbac281b092278cf24bb36.jpg


Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Poslednja izmena:
Najviše mi je sumnjivo to što ne možeš da uđeš u BIOS...
Sistem se podiže normalno?
 
Nisam stigao do instalacije :)
Ne mogu da dodjem do tog dela... ne reafuje tastatura a ne znam drugi nacin da udjem u bios... jednostavno upalim pc, radi procesor, ventilatori, grafika sija, hdd se cuje da cvokce(onaj stariji) i pise no signal bilo da prikacim na grafiku ili na plocu na hdmi... i povrh svega tastatura zasija kad je bocnem u bilo koji usb i onda se ugasi.

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Nije mi jasno... na slikama se vidi kako je prvenstveno spojeno na taj main panel, kada sam okrenuo konektore imao sam strelice, na kraju ispada da se kontra ubadaju u plocu, probao sam i tako i onako i sa zakacenim fanovima i bez i jednog i jednostavno na svim usb portovima mis radi, svetli... tastature cak 2,rade na laptopu a ovde. samo blink, zasvetli i to je to... nema je, nema komandi, ne svetli, ne mogu da pristupim biosu... Da li neko ima predstavnu sta bi moglo biti?
Iskljucio bi opciju neispravnosti tastature jer radi na drugom uredjaju.
Sto je najgore od svega i dalje dugme restart nema funkciju, sve uredno povezano bez problema.BIP na ploci se cuje samo prilikom gasenja na POWER dugme.
8018de3840df614bd98e1e1d8b863095.jpg
f4b06530aadbac281b092278cf24bb36.jpg

Nisi ti to dobro spojio. Ako pogledaš ovde na strani 31 pomerio si restart dva pina za jedan udesno, jer obično ide direktno ispod PWR pinova. Pomeri ih za jedno mesto ulevo (ima ih dva, a ne tri, zar ne?) i restart će ti proraditi. I da zapamtiš, u 90% slučajeva odštampani pinovi se okreću KA ploči, ne suprotno, kao što si prvi put uradio.
Tvoja ploča ne podržava RGB osvetljenje bilo koje vrste, tako da sa tim raidmax-ovim kontrolerom možeš da se slikaš, jer je pravljen za matične sa podrškom za iste.
Nažalost, sa Alija više nema besplatnih dostava, tako da jedino što bih ti preporučio da nekome utrapiš te ventove i kontroler i kupiš nešto nalik OVOME da može da radi kod tebe.
 
Nisi ti to dobro spojio. Ako pogledaš ovde na strani 31 pomerio si restart dva pina za jedan udesno, jer obično ide direktno ispod PWR pinova. Pomeri ih za jedno mesto ulevo (ima ih dva, a ne tri, zar ne?) i restart će ti proraditi. I da zapamtiš, u 90% slučajeva odštampani pinovi se okreću KA ploči, ne suprotno, kao što si prvi put uradio.
Tvoja ploča ne podržava RGB osvetljenje bilo koje vrste, tako da sa tim raidmax-ovim kontrolerom možeš da se slikaš, jer je pravljen za matične sa podrškom za iste.
Nažalost, sa Alija više nema besplatnih dostava, tako da jedino što bih ti preporučio da nekome utrapiš te ventove i kontroler i kupiš nešto nalik OVOME da može da radi kod tebe.
Pratio sam uputstvo iz knjizice, msm ali nisam siguran 100% da sam i tako probao.. Inace okrenuti su neki kontra je sam imao + i - sa jedne strane ali da bi na ploci mogao tako da utaknem, morao sam ih okrenuti jer na poledjini zapravo stoji [emoji667] na + a na - nista, ako ih okrenem da gledaju ka ploci onda je + u - i obratno... ako si me razumeo [emoji16]
Ali svakako mi cudno sto se nista ne desava, ne cuje se nista na ploci, nikalav signal nemam... poslao sam jutros na servis u radnju pa cu cuti sta ce. mi reci... samo me smara cekanje sad... [emoji53]

Honor 8X [emoji108][emoji41]
 
Nazad
Vrh Dno