»RSS Benchmark sajt

Prikazani rezultati od 1 do 10 od ukupno 10

Tema: RAID Mirror pomoć

Member
        Na forumu od
        Jan 2003
        Poruka
        418

RAID Mirror pomoć

Pozdrav svima,

Imam dva identična SATA2 harda od 1TB i hteo bih da ih uvežem u RAID 1 (mirror) mod koji bi služio za backup.

E sad pitanje je sledeće: Pošto na jednom hardu imam podatke, a drugi je prazan, da li je izvodljivo i kako da se aktivira RAID Mirror na oba harda,
        bez da se brišu podaci sa prvog harda, odnosno da se samo "ghost"-uju podaci sa prvog na drugi prazan disk?

Banned
        Na forumu od
        Feb 2018
        Poruka
        2.598
        zavisi od kontrolera i softvera ali tipično je baš tako,jedan disk preslika na drugi i to je to.potrebno je da je drugi isti ili veći (ti imaš u sektor) i to je to.

kontam da je intelov čipset sata kontroler?kad prebaciš sata režim na raid prilikom posta imaš opciju da pokreneš oprom i podesiš sve...neće ti pojesti podatke bez pitanja,nema mesta strahu.

Member
        Na forumu od
        Jan 2003
        Poruka
        418
        Nažalost moja ploča ne podržava RAID, već moram da koristim Adaptec PCI RAID kontroler koji je pritom SATA 1.5GB/s za razliku od hardova koji su SATA2
        pa ću samim tim izgubiti na brzini čitanja i upisa plus što je zamisao bila da na SSD-u zbog njegovog kapaciteta bude samo OS, a svi podaci da budu na ovom RAID Mirror-u.
        SSD je i ovako mnogostruko brži od postojećeg SATA2 harda, još ako se downgrade-ujem na RAID koji je na 150MB/s plus ako ne uspem da bez brisanja podataka sa prvog harda pa ponovnog vraćanja napravim RADI ne znam koliko mi je pametna cela ova akrobacija.

Member Avatar korisnika Ostoja
        Na forumu od
        Jul 2004
        Poruka
        2.487
      5. Moja mašina
        • CPU: Xeon E3-1240 v3 undervolted + Scythe Mugen 5 rev.B
        • MoBo: MSI H97 Gaming 3
        • RAM: 4x4GB Hynix CFR 1333 @1600 8-9-8-24-1T (@stock 1.5V)
        • VGA: MSI GTX 1060 Gaming 3G undervolted
        • MON: AOC 31.5" Q3279VWFD8 (IPS)
        • HDD: Samsung 850 Pro 256GB + WD20EARX
        • OPT: LiteOn DH-16A3S
        • Case: Black Widow, SeaSonic SS-520GM² full modular
        • SND: Neo SW-G25 amp+woofer / Microlab A6201 fronts
        • LAP: Lenovo T450s, Samsung NP305U1A-A02
        • TV: Philips 32PFL4208T/12
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Cool'n'Quiet :)
      6. 1) neces primetiti veliku razliku izmedju 1.5Gb/s i 3Gb/s, sumnjam da je pojedinacan disk te generacije u stanju da baci vise od 180MB a i to samo na pocetku diska.
        2) RAID (pa i kvazi) ocekuje da radi sa sveze inicijalizovanim, tj praznim diskovima bez podataka.
        3) Miror ce te spasiti samo od otkaza diska, ne brani protiv cryptolokera, korupcije podataka ili slucajnog brisanja. Za to sluzi backup.
        4) ukoliko ti crkne taj kontroler trebace ti identican takav da bi preneo diskove i podatke na njega, pa razmisli dobro (raspitaj se o dobavljivosti kartice)
        5) mozes da probas sa storage spaces (softRAID u win8+ OS), jer te ne vezuje na odredjen HW, prebacis diskove u bilo koju masinu sa istim ili novijim OS od tog gde je napravljen i podaci su tu...

edit:
        Svakako imaj bekap svega bitnog pre isprobavanja bilo kakvog RAIDa. Zajmi neki eksterni HD na par dana ako treba.
        Menjao Ostoja : 21.05.2020. u 18:25
        Svi elektricni uredjaji rade na magicni dim. Kada dim izadje, uredjaj vise ne radi

Banned
        Na forumu od
        Feb 2018
        Poruka
        2.598
        od kada ti je ta ploča pobogu,ja imam raid oprom na 775 nekom hp-u od pre hrista...

Member
        Na forumu od
        Jan 2003
        Poruka
        418
        Citat Citiram korisnika: Ostoja Pogledaj poruku
        1) neces primetiti veliku razliku izmedju 1.5Gb/s i 3Gb/s, sumnjam da je pojedinacan disk te generacije u stanju da baci vise od 180MB a i to samo na pocetku diska.
        2) RAID (pa i kvazi) ocekuje da radi sa sveze inicijalizovanim, tj praznim diskovima bez podataka.
        3) Miror ce te spasiti samo od otkaza diska, ne brani protiv cryptolokera, korupcije podataka ili slucajnog brisanja. Za to sluzi backup.
        4) ukoliko ti crkne taj kontroler trebace ti identican takav da bi preneo diskove i podatke na njega, pa razmisli dobro (raspitaj se o dobavljivosti kartice)
        5) mozes da probas sa storage spaces (softRAID u win8+ OS), jer te ne vezuje na odredjen HW, prebacis diskove u bilo koju masinu sa istim ili novijim OS od tog gde je napravljen i podaci su tu...

edit:
        Svakako imaj bekap svega bitnog pre isprobavanja bilo kakvog RAIDa. Zajmi neki eksterni HD na par dana ako treba.
        U pravu si, cryptolocker i slične malware-e sam prevideo. Mene je više podstaklo da kreiram RAID ranija loša iskustva sa neočekivanim otkazom hardova i gubitka podataka bez da sam pre toga stigao da uradim backup.
        Kapiram da bih ovako sa RAID mirror-om bio miran što se tiče samog otkaza diskova, ali u pravu si skakako one najbitnije stvari treba backup-ovati na neki eksterni hard koji je offline i to na više diskova.

A što se tiče crkavanja samog RAID kontrolera/kartice i kasnije nabavke identične vidiš o tome nisam razmišljao da u slučaju crkavanja istog moram da nabavim identičan kako bih povratio RAID i podatke sa diskova.
        S obzirom da je ovaj PCI RAID kontroler neki Adaptec-ov praistorijski (Adaptec 1210SA) pitanje da li kroz neki vremenski period može igde da se nađe...

Kao alternativu mislio sam pošto mi je trenutna matična ploča svakako zrela za upgrade, da uzmem matičnu sa integrisanim RAID kontolerom.
        Jedino me plaši kako bi u toj varijanti ako bih prebacio SATA kontroler na ploči u RAID režim kako bi to uticalo na rad/životni vek SSD diska,
        jer pretpostavljam da SSD ne može da se izdvoji da radi u posebnom režimu na istom SATA kontroleru?

Citat Citiram korisnika: Orchard Pogledaj poruku
        od kada ti je ta ploča pobogu,ja imam raid oprom na 775 nekom hp-u od pre hrista...
        Ploča je relativno matora iz neke 2012/2013, problem je što je entry level microATX H61 čipset, pa tako da se za nju smatralo da je "RAID" dodatna oprema.

Member
        Na forumu od
        Jan 2003
        Poruka
        418
        U međuvremenu sam naleteo na jeftinu Gigabyte H77 ploču koja podržava RAID plus ima kombinovano SATA2 i SATA3 portove. Jedino me brine kako bi se SSD (koji je inače SATA3) ponašao kada bih u BIOS-u aktivirao RAID, da li bi RAID uticao na performanse i životni vek SSD-a. Da li ako recimo dva harda povežem na Sata2 portove, a SSD na SATA3 i da na taj način aktiviranjem RAID-a odvojim SSD od hardova koji su u raid režimu? Takođe slično kao i sa RAID pci kontrolerom, ako slučajno zvekne ploča ili sam SATA kontroler na istoj da li i na koji način moguće povratiti RAID i podatke?

Sent from my STF-L09 using Tapatalk

Member Avatar korisnika Ostoja
        Na forumu od
        Jul 2004
        Poruka
        2.487
      11. Moja mašina
        • CPU: Xeon E3-1240 v3 undervolted + Scythe Mugen 5 rev.B
        • MoBo: MSI H97 Gaming 3
        • RAM: 4x4GB Hynix CFR 1333 @1600 8-9-8-24-1T (@stock 1.5V)
        • VGA: MSI GTX 1060 Gaming 3G undervolted
        • MON: AOC 31.5" Q3279VWFD8 (IPS)
        • HDD: Samsung 850 Pro 256GB + WD20EARX
        • OPT: LiteOn DH-16A3S
        • Case: Black Widow, SeaSonic SS-520GM² full modular
        • SND: Neo SW-G25 amp+woofer / Microlab A6201 fronts
        • LAP: Lenovo T450s, Samsung NP305U1A-A02
        • TV: Philips 32PFL4208T/12
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Cool'n'Quiet :)
      12. U principu ako rikne ploca, zakacis na bilo koju drugu intel plocu te ili novije generacije koja ima RAID mogucnost i moci ces da prebacis podatke jer ce prepoznati da su diskovi vec bili u RAIDu negde na intel cipsetu. Ali ako budes prelazio na Ryzen moraces prvo da bekapujes podatke, pa "razbucas" RAID na sadasnjoj ploci (ako ces na najcistiji nacin, da se ukloni info o RAIDu sa povrsine diska) pa kad ubacis AMD plocu na njoj ponovo da uvezujes diskove u RAID. Nista strasno ali ti privremeno treba 2TB za bekap lokaciju.
        SSD na Sata3, hardove na Sata2.
        Funkcionalno nista nece SSDu smetati sto je RAID enabled, on ce biti JBOD tj disk za sebe, jedino sto neki utility ne znaju da "probuse" kroz RAID da bi npr procitao SMART ili odrafio dijagnostiku. I moze da se desi da ces morati da reinstaliras OS (zavisi da li ti je sad AHCI ili IDE mod ukljucen na ploci), ali se ovo uz malo guglanja i zongliranja moze zaobici.
        Svakako se pripremi kao da moras sve da reinstaliras od nule (bekap, ISO windowsa, itd), ali ces uz dobru pripremu moci i bez reinstakacije (mada ces morati da ispraznis oba harda)...
        Svi elektricni uredjaji rade na magicni dim. Kada dim izadje, uredjaj vise ne radi

Banned
        Na forumu od
        Feb 2018
        Poruka
        2.598
        ssd radi normalno na raid-u,imaš i trim samo ti treba dobra kombinacija biosa tj ahci/raid oproma i irst drajvera,sve to imaš na win raid forumu.

Member Avatar korisnika BelThaZoR
        Na forumu od
        Apr 2006
        Poruka
        811
        Jedna mala napomena - RAID nije dobro rešenje za backup. Dešavalo se xy puta da jedan od dva diska iz mirrora iskoči iz rada bez da klijent primeti, pa posle nekoliko meseci drugi crkne do te mere da spasavanje ne bude moguće (obično se ogrebe ko baksuz).
        In theory, there is no difference between theory and practice, but in practice, there is.
        Data recovery guru

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •