Šta je novo?

Utp kroz vazduh

BigBoy

Čuven
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poruke
1,485
Poena
660
Dva objekta koja se nalaze na 20m razmaka moguće je povezati samo Utp kabelom (jer su zidovi predebeli i wifi ne prolazi nikako) vazdušnim putem na visini od oko 5m.

1. Računam da tu treba utp kabel sa sajlom, širmom i silikonskim omotačem?
2. Da li negde moze da se kupi takav kabel na metar? Tehnotronik u ns ima samo sa sajlom a na metar.
3. Kako se širm na krajevima povezuje sa zemljom, šta je potrebno?
4. Da li moze taj samo sa sajlom napolje u vazduhu da se montira a na oba kraja da se stavi neka zaštita.
5. Imam APC PTEL2 koji je predviđen za 2 telefonske linije, da li njega mogu da iskoristim za utp kabel sa sajlom bez širma?

https://www.apc.com/shop/ee/en/prod...alog-DSL-phone-lines-2-lines-4-wires-/P-PTEL2

Svaki savet/prelog/iskustvo dobro došlo :)
 
Meni je takav kabl (SFTP outdoor sa uzemljenjem) preživeo udar groma u banderu od struje na ~15m od samog kabla, sve je bilo aktivno, crkao je samo jedan adapter za struju (kroz električnu mrežu je došao šok), na obe strane su bili manje više klasični pametni switchevi gigabitni. Glavni problem imam sa VDSL linijom koja mi dolazi kroz vazduh. VDSL modem mi crkne prosečno 2x godišnje, i obavezno spali i prvi switch na koji je povezan. Problem je što su to dve "gole" žice (telefonska parica), i indukcija je ogromna. Moraću da nađem neku zaštitu za tu stranu. Što se LANa tiče nisam imao problema (kabl vodim kroz dvorište do IP kamera i wifi AP-a za taj deo).
 
Hvala na savetima. Kupio sam upt sa sajlom, u zid utiplao M8 oko, zakačio sajlu, zategao zatezačom sa jedne strane (nisam baš jako zategao već na tih 20m visi nekih 30cm na sredini).... Sa jedne strane sam širom sa utp kabla povezao šelnom za 2x0.75mm kabel i oba kabela povezao šuko utičnicom u zidnu utičnicu za uzemljenje. Dvoumio sam se da li treba to uraditi sa obe strane kabla (navodno ako se uzemlji samo sa jedne strane onda se sve ponaša kao antena) međutim pronašao sam testove gde je dokazano da je dovoljno uzemljenje izvesti samo sa jedne strane. Sve to ne verujem da bi neki inspektor primio kao ispravno uradjeno ali verujem da vrši funkciju. Sajla u kablu je bakarne boje, debljine 2mm i ne uliva mi neko poverenje što se tiče trajnosti, vreme će pokazati.
 
Nazad
Vrh Dno