Šta je novo?

Presporo dizanje sistema

NambrVan

Slavan
Učlanjen(a)
12.04.2005
Poruke
204
Poena
320
Konfiguracija sa liste uz prtomenjenu graficku asus rx470 8giga.
Ocisceno od prasine. Updatovan bios ploce.

Sistem se dize sporo, windows ne toliko koliko deo do dizanja win-a. Tacnije najvise stoji na ekranu asus sa hit del il f2 za bios u dnu. Nekad digne sistem za minut, nekad treba vise a nekad moram restartovati da bi ponovo probao. Ukoliko udjem u bios i u boot mode izaberem ssd, odma krene da vrti onaj kruzic i udje u win. Ima li ko ideju sta bi moglo biti ... 5 sati mucenja :(
 
Nekoliko saveta o kojima je pisano mnogo puta. Bios se ne menja ako radi dobro. Kada si menjao bios, da li si podesio da ti je first boot SSD. Sve ostalo disejbluj. Uključi AHCI mode



Ako i to ne pomogne, veži windows 10 na hotmail i napravi preko Rufus bootable usb.



(1 boot Fleška, 2 SSD)

Kada praviš butabilni fleš, skini legalni iso sa ms sajta ne preko trenta !!!!

https://forum.benchmark.rs/showthread.php?383329-Tutorijal-kako-legalno-skinuti-instalacione-iso-e-svih-verzija-Windowsa-i-Office-a

Jedino što mi još pada na pamet da je zamoliš nekog sa foruma da ti pokloni-proda jedan Sata kablić od neke bolje ploče. To uradi pre instlacije i podešavanja bios a.
 
@poolmaker

reputacija za odličan tutorrijal koji sam linkovao :)
 
Ako je do sata kablica imam par novih pa mogu da poklonim ako ti treba da testiras ukoliko mislis da je tu problem
 
ume i prosto kontroler da zatupi,ili još gore ako ploča ima dodatne kontrolere...sve što se ne koristi pogasiti,čak i hot swap na portovima koji se ne koriste,da bi brže postovala...
 
@vladat1

Updatovo sam bios nakon sto se javio problem.
SSD je primarni, nije noguce disablovati ostale iz biosa.
AHCI ukljucen po difoltu.
Bootabilni win jesa MS sajta.

Cmos resetovan preko dzmpera i baterije.
Posto sam u kolicima (kvadriplegija). ne mogu raditi nista sem kliktanja, pa za cekiranje kablova i recimo iskljucivanja svega sem ssd-a moram cekati da drugar bude slobodan.
 
a i windows ti nema baš lak posao sa startap procesima pride,meni je sama ideja da koristim takav računar bila dovoljna da se sježim...ako ti taj drugar ne dođe brzo cimaj na pm mene,a verujem da bi se neko javio u tvom lokalu ako se ne poklapamo da pomogne...

do tad omogući hibernaciju ako ti sleep ne radi kako treba,pa izbegavaj da ga gasiš uopšte.sleep najčešće baguje zbog wake on LAN opcije u biosu,a i treba popaliti sve c3,c6 itd opcije,i onda radi sasvim lepo,ja se ne sećam kad sam klasično ugasio htpc čak sam mu i bateriju izvadio,trebala mi za nešto drugo. :)
 
I danas iz cista mira, bez ikakvog cackanja bilo cega ....


5fd9e585160ae60a0c04dd3be40c177a.png
 
sata periferija,ili neki kontroler koji možda i ne koristiš...ako je intel ploča može biti i ME mada generalno drugačiji su simptomi kad on ode dođavola...možeš da preflešuješ opet,vratiš bios na difolt podešavanja i onda redom podesiš sve i pogasiš sve šta ti ne treba.
 
Nazad
Vrh Dno