Šta je novo?

Koji CPU uzeti? 3300x i 1600AF

Stefan1989

Poštovan
Učlanjen(a)
11.07.2015
Poruke
118
Poena
70
Pozdrav momci! Bicu kratak koliko mogu. Dvoumim se izmedju 3300x i 1600AF vec dosta vremena. Ne bih cekao b550 ploce posto ce verovatno kostati dosta kod nas kad izadju i morati da dam za b550 sigurno preko 16-17 hiljada , mislim my guess da ce tolko kostati, mozda i vise. Uskoro bih menjao svoju konfiguraciju u roku od dva meseca pa me zanima sta da uzmem. B550 ploce ce podzavati zen3 i PCI 4.0 ali iskreno me boli uvo . AM5 i ryzen 5000 serije ce sigurno doci za dve godine pa bih i preskocio tu 4000 seriju.

E sad razmisljam o ovome dosta sta uzeti a da se uklopi u moje finansije posto je 1600AF poprilicno dobar na ceni a nudi dobre performanse. A planirao bih i da OC 1600AF koji ce biti future proof vise nego upcoming 3300x koji je zver takodje ali 4c/8t ,a 1600AF 6c/12t.

I jos jedno pitanje za OC. Asus tuf b450m-plus gaming (video sam jedan lik postigao dobre rezultate sa ovom asusovom i to bas sa Ryzen-om 1600AF) ili ASRock B450M STEEL LEGEND za OC? EDIT: Sad sam video jedan post gde je lik uzeo MSI B450 TOMAHAWK MAX AMD a kosta 17000. Jedino razlika u ceni me brine a znam da je MSI bolji od oba pomenuta ali kosta dosta vise... Steel legend mogu da nadjem za 95 evra. Ako moze sto vise odgovora, Hvala!

Sta od ovoga?

1600AF + B450 najvise sam za ovu opciju
3300x + B450
3300x + B550 i za ovu

Later upgrade to

3700x+ B450
3800x + B450
3700x+B550
ili Ryzen 4000 (4300x u buducnosti koji ce mozda biti 6c/12t) series with B550 mobo.
 
Poslednja izmena:
Kod Madjara nestasica robe...nema jeftinijih Ryzena
Nestasica je procesora (ali i drugog hardvera), tako da ne mozemo da nabavimo:

Ryzen 1600, 2600, 2700, 2700X, 2400G, 3400g..
 
Ako je kod Madjara nestasica bice i kod nas. Pitanje je sta imaju na stanju. Ja trazim sebi neku budzet polukonfu. Gledam cene vec par meseci i skupljam pare. Sve se nadam bice nize ali koliko se meni cini cene idu gore u nasim radnjama za ploce i procesore
 
Takođe, da ne otvaram temu, trenutno imam konfa iz potpisa, zanima me šta posle R5 1400, a da se pari sa 5600xt koju ću najverovatnije uzeti? Igram uglavnom CS GO i lol, ostalo je neka normalna svakodnevna upotreba.

I ja sam slične dileme, 3300X ili 2600, ili pak nešto treće, ako je kod Mađara jeftinije, mada pitanje je jel će to da šljaka pošto nas EU skida sa liste ok zemaja u smislu korone.

Edit: Nešto mi se čini da je 2600x možda najbolje rešenje?
 
Poslednja izmena:
Ja bih pre uzeo 2600(x) obzirom da imaš b350 ploču. Moj "mađar" kaže da može da nnabavi sve i pored tih graničnih restrikcija, pitanje je samo šta ima tamo.
 
Poslednja izmena:
Da se vratim na temu ovu posle toliko. Nisam jos nista uzeo ali uzecu sigurno 3700x. Hteo sam od svih opcija i odgovora na bencmarku 2600x, ali ipak vise jezgara me privlaci. Hocu da budem miran. Tako da cuvam lovu sklapam na jesen konfiguraciju. Samo ne znam da li cu ici na b450M ili b550M. I koju b550m? Ja sam hteo MSI Tomahawk MAX b450m.
 
ps5 ima 8 jezgara i 16 treda, tako da će igre gotovo sigurno biti optimizovane da koriste toliko.
po mom skromnom mišljenju ispod r5 2700 ne bi trebalo ići.

windows10 sad podržava Hardware Accelerated GPU Scheduling, ali (zasad barem) samo na RDNA gpu-ima.
Tako da ne bi trebalo razmatrati starija GCN rešenja, ukoliko je moguće.


Upravo tako sam i ja razmisljao... Jedino sto 2700 mi ne daje neki FPS u csgo, a tu igram competitive jako dobro i FACEIT. Mislim daje, ni ne treba mi sa monitorom 144hz ni ispod ni preko (ispod svakako ne bi ni isao sa 2700) ali svakako stabilniji FPS hocu. Tipa average 300. Jak je svakako taj CPU.. Cekao sam cekao sam hteo sam da uzmem ryzen 2600x pa 3600 PA 2700X ali ipak cu se strpeti da skupim jos love pa na jesen da sklopim komp sa Ryzen 3700x i nekom 1660 daj Boze, ili RX 580 sa osam giga.
 
Takođe, da ne otvaram temu, trenutno imam konfa iz potpisa, zanima me šta posle R5 1400, a da se pari sa 5600xt koju ću najverovatnije uzeti? Igram uglavnom CS GO i lol, ostalo je neka normalna svakodnevna upotreba.

I ja sam slične dileme, 3300X ili 2600, ili pak nešto treće, ako je kod Mađara jeftinije, mada pitanje je jel će to da šljaka pošto nas EU skida sa liste ok zemaja u smislu korone.

Edit: Nešto mi se čini da je 2600x možda najbolje rešenje?

Pozdrav! Ako ne strimujes i samo igras csgo i lol i samo ces to i igrati moja preporuka ti je 3300x. Imaces mnogo jaci FPS u odnosu na 2600x u csgo i u lol-u.

EDIT: Ukoliko nemas pare za nesto jace.

EDIT: Video sam da si uzeo Ryzen 5 3600. Srecno i dobar izbor!!! :)
 
Poslednja izmena:
Čim nezuriš vrv je izbor b550 tipa tuf plus,i r5 4600 [emoji848]

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока

Da good guess za plocu. Ipak me vise privlaci 8/16 nego 6/12 . Ne znam koliki je upgrade path b450m ploce jos sa tim beta biosima. Znam da ce moci na b450m 4000 serija a kad bih znao da ce i 5000 seriju moci da podrzi nekom sansom bilo bi super. b550m ce verovatno podrzati i 5000 seriju, po meni bi trebalo tako da bude.
 
Poslednja izmena:
Kako ne bih otvarao novu temu donekle sam u nekoj sličnoj dilemi ali mi je potrebna Vaša pomoć.

Naime treba mi Ryzen procesor koji ispunjava sledeće uslove:

- Da je hladan na Idle/Load
- Da može da isprati 1650 grafiku ( običnu, ne Super varijantu )
- Da je donekle upotrebljiv za možda neki video editing
- Imam B450 ploču i iskreno ne bih menjao ( dosta više menjanja :D :D :D )

Grdno sam se prevario sa 65W TDP , nisam gledao testove i čitao komentarte za Ryzen 5 3600 te sam ga prodao. Znam da je best all around ali jednostavno moj mozak nije mogao da se izbori sa ''visokim'' temperaturama...

Da li ići na legendu 1600AF, probati sa 3300X ( mada verujem da su njemu temp još gore ) ili ići možda na Ryzen 7 2700 kao neki future proof?

Ako sam generalno osuđen na to
 
sta ima mozak da ti se bori sa temperaturama.. sa temp se bori hladnjak. mora 3300x biti hladniji.. kad se setim core2quad nije pozeljno da predje 71c, moj se smejao iz 90c 5 godina, naravno uz oc....
 
Da li ići na legendu 1600AF, probati sa 3300X ( mada verujem da su njemu temp još gore ) ili ići možda na Ryzen 7 2700 kao neki future proof?
- Da je donekle upotrebljiv za možda neki video editing

2700/2700x, nisu skupi a sigurno su više futureproof od pomenutih CPU sa manje jezgara. OC na 3.8-4Ghz, uz LC-CC-120 ili Arctic Freezer 34, uz niske temperature u idle/surf/multimedija i normalne u gaming/video editing režimu rada, i to je to.

Grdno sam se prevario sa 65W TDP , nisam gledao testove i čitao komentarte za Ryzen 5 3600 te sam ga prodao. Znam da je best all around ali jednostavno moj mozak nije mogao da se izbori sa ''visokim'' temperaturama...

Ovo mi je promaklo. Ne znam zašto si prodao taj odličan R5 3600 ali ako je zbog straha od nekakvih visokih temperatura, onda će ti ''smetati'' svaki iole moćniji CPU. Nema razloga da se cimaš oko toga, pređi na 2700/x, makar ih podesio na neki nizak napon i 3.6GHz ili 1.2v i 3.8-4GHz, u BIOS-u podesi krivu ventilatora kako ti odgovara i uz pomenute kulere će sve raditi kako treba.
 
Poslednja izmena:
jonesba pa recimo R3 3100, u odnosu na R5 3600 jeste da je razlika 4/8 i 6/12, 1650 isprati bez problema, temperatura dosta manja .
 
@jonesba ti moras naci neki CPU sa suffixom E. To su neverovatni processori, koji rade na dosta nizem naponu od brace.
Licno bih najpre uzeo 3300x, pogasi mu sve turbo, boost i slicne funkcije, pa ako bas hoces, nadji napon na kome je stabilan (ako ploca nudi nizi od fabrickog).
Takodje, vijaj neki hladnjak koji ce da ti radi posao (jel to ona ITX ploca koju si oglasavao)? ako treba u neko minijaturno kuciste da stane, a da dobro hladi, to ce bas da se napatis da nadjes.

nemoj se zezati sa vodom, znam kakav si, hteces posle mesec dana da prodas za 50% para, a meni ne treba ;)
 
Ako je Ryzen 5 3600 bio "prevruc" ne vidim zasto bi Ryzen 5 1600 AF bio hladniji. Jedino ti preostaje Ryzen 3 3300x bi po pravilu trebalo da bude hladniji, a logicno Ryzen 3 3100 bi trebalo da je jos hladniji od njega, mada ako bas ne zelis da rizikujes, kupi Renoir Ryzen 3 4300GE / Ryzen 5 4600GE ili ako ti je hitno i ne zelis da cekas/rizikujes da dodje podrska kroz BIOS update Picasso Ryzen 5 Pro 3400GE, oni imaju 35w TDP, i samo 4 jezgra. Em je 10w manje od E procesora iz 2000 serije, em je 4 jezgra, pa ne moze hladnije na AM4.
 
Poslednja izmena:
Jonesba, zeznuo si se iskreno.

Prodao si savršeno dobar procesor koji si eventualno mogao da undervoltuješ (ako ti nekim čudom temperature istog smetaju). Čak i da skineš 10% performansi procesora sa dosta jakim undervoltom (da priđeš na 1.0v u load-u), opet 3600 nema premca.

Šta god da uzmeš, grejaće se. I Intel se greje, nema tu neke razlike u odnosu na AMD Ryzen-e. Razlika se pravi sa hladnjakom kao što ljudi rekoše. Ako ti je grejanje/buka ventilatora smetala, da si uzeo drugi kuler (čak i LC120), sada ne bi sebe bez potrebe zamrsio.
 
Ne znam čemu taj trip od temperatura CPU.. što kaže džoni, undervolt, LC-CC-120 i tu nema nikakvih problema.

Znam za primer gde matori FX 83XX (nekoliko kompova) već 5 godina rade punom parom na prosečnim pločama, sa krš stock kulerima, koji urlaju na letnjim vrućinama (u nekim jeftinim kućištima). Mislim da ni prašina nikada nije čišćena, valjda su konačno poslati na ''servis'' i menjanje paste.
 
Uh hvala ljudi na iscrpnim odgovorima...

Verujte mi sad sam gledao još i na NZXT H1 da pređem :D Pojavio se kod nas u prodaji :D

Što se tiče kulera jako mi je sužen izbor za vazduh ( visina max 140mm )
Vidim i ja da za temperature nema rešenja, tako je kako je :(

Stavio sam 200GE da vrti mašinu i prosto je smešno koje su temperature ali naravno to je i jako slab CPU plus je 35W :D

Bukvalno dođe mi da radim Scratch build, da sam dizajniram kućište :D

To je što se tiče kulera i kućišta :) Mislim da neću na vodu da idem iako me mami ovo NZXT H1 ali s obzirom da nema airflow tj nije moguće ugraditi ventilatore dodatne .... Mogu da zamislim kakve će temperature biti za moj ukus

CPU:

Hmm mislim i ja da sam se zeznuo za procesor ali otišao je kod dobrog čoveka tako da mi nije žao :)

Eto možda ću na kraju da uzmem neki 8/16 nekako me vuče ovaj 2700... Posebno što je dobar sa cenom pa imam utisak dobrog deal-a
Opet meni bi i R3 3100 završio posao , a možda bi mu oprostio temperature :D


Mislim da sam odustao od APU-a , još to nije došlo na željeni nivo :)
 
Nije 3300x uopšte hladan sa stock kulerom. Mislim da takvih procesora i nema u AMD familiji, jedino plavi tabor.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Ma ima i AMD hladnih procesora recimo Athlon 3000G ili R3 1200 AF, rade sa box kulerom bez problema, al od jačih modela 4/8 ili 6/12 je problem koji model, tu pronaći hladan cpu je umeće, koji serija, Batch. Imam dva plavca 4/8 kući i box kuleri su mi u fijoci.
 
Odmah da ti kazem da r3 1200 af nema nigde kao ni 1600 af. U stvari ima jedan 1200af za 9999rsd i nasao sam jedan 1600af za 14500. Polovno naravno. Novih nema nigde.
 
Uh hvala ljudi na iscrpnim odgovorima...

Verujte mi sad sam gledao još i na NZXT H1 da pređem :D Pojavio se kod nas u prodaji :D

Što se tiče kulera jako mi je sužen izbor za vazduh ( visina max 140mm )
Vidim i ja da za temperature nema rešenja, tako je kako je :(

Stavio sam 200GE da vrti mašinu i prosto je smešno koje su temperature ali naravno to je i jako slab CPU plus je 35W :D

Bukvalno dođe mi da radim Scratch build, da sam dizajniram kućište :D

To je što se tiče kulera i kućišta :) Mislim da neću na vodu da idem iako me mami ovo NZXT H1 ali s obzirom da nema airflow tj nije moguće ugraditi ventilatore dodatne .... Mogu da zamislim kakve će temperature biti za moj ukus

CPU:

Hmm mislim i ja da sam se zeznuo za procesor ali otišao je kod dobrog čoveka tako da mi nije žao :)

Eto možda ću na kraju da uzmem neki 8/16 nekako me vuče ovaj 2700... Posebno što je dobar sa cenom pa imam utisak dobrog deal-a
Opet meni bi i R3 3100 završio posao , a možda bi mu oprostio temperature :D


Mislim da sam odustao od APU-a , još to nije došlo na željeni nivo :)

Hahaha, jako suzen izbor, pa kazes visina 140mm, daj brate ti imas neke cudno tripove(bez uvrede). Kupi Noctua NH-C14 ili Be Quiet! Dark Rock TF sibni mu 2x2000RPM venta (ili ako ti se ne svidjaju top down kuleri, proveri da li je bas 140mm ili moze da stane 145mm i ubaci neki kuler iz CRYORIG H7 serije ili mozda TRUE Spirit 120 koji je valjda i nizi)pa da vidis kako ce niske temperature da budu cak i sa 8-core Ryzen 7 2700.
 
Poslednja izmena:
Gledam ovih dana da kupim procesor, ali ne umem da se odlucim.

Treba mi iskljucivo za igranje (pretezno fortnite, pubg, cod warzone i sve te battle royal igre koje ce dolaziti u buducnosti jer ce primarno igranje biti na PS5...)

3300x mi tu deluje najjace u cenovnom rangu koji mogu da izdvojim, ali cesto me odbija broj jezgara za koje ne znam kako ce se ponasati za jedno dve godine recimo (do tad ce gurati zasigurno).

R7 2700 je moj drugi pik, identicne snage kao 3300x, ali to je procesor par godina star i ne znam kako ce se i on ponasati za jedno dve godine kao "matorac"...

Bas ne znam sta da uzmem... savet neki?
 
Gledam ovih dana da kupim procesor, ali ne umem da se odlucim.

Treba mi iskljucivo za igranje (pretezno fortnite, pubg, cod warzone i sve te battle royal igre koje ce dolaziti u buducnosti jer ce primarno igranje biti na PS5...)

3300x mi tu deluje najjace u cenovnom rangu koji mogu da izdvojim, ali cesto me odbija broj jezgara za koje ne znam kako ce se ponasati za jedno dve godine recimo (do tad ce gurati zasigurno).

R7 2700 je moj drugi pik, identicne snage kao 3300x, ali to je procesor par godina star i ne znam kako ce se i on ponasati za jedno dve godine kao "matorac"...

Bas ne znam sta da uzmem... savet neki?

Pa nezgodno je to. Sa jedne strane definitivno deluje da ce veci broj jezgara biti preko potreban kako konzole prelaze na 16 thread-a, pogotovu sto najavljuju da ce maksimalno koristiti te brze SSD-e kombinovane sa odvojenim procesorima za odpakivanje, koji ne postoje na PC-u i za koje bi verovatno bilo potrebno izdvojiti 2-3 Ryzen thread-a. Sa druge strane pre 7-8 godina kada su izasle 8-core konzole pricalo se isto da je multi core buducnost i vodila se ista polemika izmedju FX8000 procesora i i5 2500k, pa se pokazalo da i dan danas igre daleko bolje rade na 2500k.





Sad, razlika izmedju ova dva Ryzen-a je daleko manja nego izmedju 2500k i fx8350, ali poenta je da je nezahvalno davati procene. Na kraj krajeva broyale igre se prave za najsiri broj igraca te mislim da je to zanr gde ce zahtevi najsporije rasti.




Evo nasao sam klip gde porede Ryzen 7 1700 sa Ryzen 3 3100 zajedno sa RTX 3080. Racunaj da ce za 4-5 godina takve biti performanse sa nekim zamisljenim RTX5060.





Hahaha, jako suzen izbor, pa kazes visina 140mm, daj brate ti imas neke cudno tripove(bez uvrede). Kupi Noctua NH-C14 ili Be Quiet! Dark Rock TF sibni mu 2x2000RPM venta (ili ako ti se ne svidjaju top down kuleri, proveri da li je bas 140mm ili moze da stane 145mm i ubaci neki kuler iz CRYORIG H7 serije ili mozda TRUE Spirit 120 koji je valjda i nizi)pa da vidis kako ce niske temperature da budu cak i sa 8-core Ryzen 7 2700.

Jos 2 preporuke za kuler, Tower tip - Silver Arrow 130 i top down tip - PH-TC14CS.
 
Poslednja izmena:
Mislim da bi ti 3600 bio najbolje all-round rešenje...osim ako želiš da se trošiš na 10600K.

Još je rano za loženje na 8+ jezgara u igrama i konzolaški marketing...

@jonesba

Zeznuo su se što si prodao 3600. I zaista tripuješ, što kažu svi...ne znaš šta hoćeš...
Ima nekoliko odličnih kulera ispod 140mm, koji su više nego sposobni da ohlade 3600 pa i jače procesore. Ljudi su ih već pomenuli. Noctua U9S, Thermalright Silver Arrow 130, top down modeli od Noctue, BeQuiet, Phanteksa...u V1 provereno staje Cryorig H7...
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi, pre nego što se zaletim hteo sam Vas pitati za mišljenje?

Ryzen 3 3100 uparen sa Wraith Prism cooler-om?

Skontao sam da mi odgovara veličina, top-down blower, ima i diskretan RGB momenat.

Da li će biti dovoljan da ohladi Ryzen 3 3100?

PS promenio sam kućište tako da je sada max cooler height 136mm.
I da odgovorim svima :) Definitivno ne znam šta hoću od CPU još uvek :D

Mene recimo trenutno zadovoljava 200GE koji mi je u mašini dok se ne odlučim, potreban mi je CPU da izgura 1650/1650 Super i to je to :)
 
daju ga uz cpu koji ima tdp 105w. sasvim sigurno ću ohladiti ovog. a što ne probaš sa box coolerom prvo? zbog RGB?


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Iskreno jeste zbog RGB :)

Planirao sam i Scythe Big Shuriken 3 i na njega da stavim neku Corsair 12cu.
 
Nazad
Vrh Dno