Šta je novo?

Koji CPU uzeti? 3300x i 1600AF

Stefan1989

Poštovan
Učlanjen(a)
11.07.2015
Poruke
118
Poena
70
Pozdrav momci! Bicu kratak koliko mogu. Dvoumim se izmedju 3300x i 1600AF vec dosta vremena. Ne bih cekao b550 ploce posto ce verovatno kostati dosta kod nas kad izadju i morati da dam za b550 sigurno preko 16-17 hiljada , mislim my guess da ce tolko kostati, mozda i vise. Uskoro bih menjao svoju konfiguraciju u roku od dva meseca pa me zanima sta da uzmem. B550 ploce ce podzavati zen3 i PCI 4.0 ali iskreno me boli uvo . AM5 i ryzen 5000 serije ce sigurno doci za dve godine pa bih i preskocio tu 4000 seriju.

E sad razmisljam o ovome dosta sta uzeti a da se uklopi u moje finansije posto je 1600AF poprilicno dobar na ceni a nudi dobre performanse. A planirao bih i da OC 1600AF koji ce biti future proof vise nego upcoming 3300x koji je zver takodje ali 4c/8t ,a 1600AF 6c/12t.

I jos jedno pitanje za OC. Asus tuf b450m-plus gaming (video sam jedan lik postigao dobre rezultate sa ovom asusovom i to bas sa Ryzen-om 1600AF) ili ASRock B450M STEEL LEGEND za OC? EDIT: Sad sam video jedan post gde je lik uzeo MSI B450 TOMAHAWK MAX AMD a kosta 17000. Jedino razlika u ceni me brine a znam da je MSI bolji od oba pomenuta ali kosta dosta vise... Steel legend mogu da nadjem za 95 evra. Ako moze sto vise odgovora, Hvala!

Sta od ovoga?

1600AF + B450 najvise sam za ovu opciju
3300x + B450
3300x + B550 i za ovu

Later upgrade to

3700x+ B450
3800x + B450
3700x+B550
ili Ryzen 4000 (4300x u buducnosti koji ce mozda biti 6c/12t) series with B550 mobo.
 
Poslednja izmena:
Ja sam juce narucio tomahawk max 115e
amd ryzen 5 3600x 185 e.
Menjam komp na 4-5 godine tako da sada nisam bas stedeo toliko.

Pretpostavljam da si narucio iz Subotice posto sad sam bas bio na kupujem prodajem da vidim za tu MSI da li moze jeftinije i video da je tamo manja cena nego u gigatronu. 13.500 dinara a u gigatronu skuplja za 3 4 hiljada... tamo je ta ploca mnogo jeftinija nego u gigatronu. Tako da onda MSI dolazi u opciju vise posto sam vise ljubitelj MSI ploca. Ja nikad nisam voleo da narucujem PC komponente nego samo na licno preuzimanje, jedino zbog toga ne bih. Ne znam dal si ti vec imao iskustva sa tim?
 
Ja sam sve kupovao preko kp,cak sam i telefone uzimao po 500-600e i sve je da kicnem u drvo bilo kako treba.Nikada problem ni sa cim nisam imao.Javicu ti u sredu ili cetvrtak kada mi stigne da li da uzimas ili ne :)
 
Ako uzimaš od naših, odraće te, kao i što sam vidiš koliko je ploča skuplja. Razmisli o r5 2600,oko 115e je kod mađara, a što se OC tiče, mislim da to nećeš raditi jer i nema smisla baš. Za koji god proc da se odlučiš, izguraće grafike do gtx1080 bez ikakvih problema. To je neko moje iskustvo. Po meni najgora solucija ti je b550, plaćaš više stvar za koju si rekao da ti ne treba. Za 4-5god na koliko menjaš komp taman će se ustaliti AM5 i ddr5, pa zameniš komplet.
 
Da u pravu si. Ne znam ni sto bijem glavu toliko oko toga. Uzecu 1600AF nasao u novicomp shopu za 13400 dinara tu MSI b450 plocu sigurno i 2x8 kingston ddr4 memoriju i zadrzacu za sada r9 270 dok kasnije ne agprejdujem i GPU ,posto na njoj trenutno igram malo starije naslove na high na res 1400x900 ili 1600x900 i zadovoljan sam. Kasnije cu 5600xt da ciljam i slicno.

EDIT: moguce da cu i na taj Ryzen 2600 da ciljam zbog radnog takta i cena kod madjara je slicna kao i u novicomp shopu. Ryzen 1600af je bio dobra opcija samo kada je kostao 85 dolara preko.
 
Poslednja izmena:
Ja sam skoro uzeo b450 tomahawk max i 1600af.....Vodjen sam bio politikom da uzmem platformu koja moze da izgura solidan oc sa 3000 generacijom te da bude dobra podloga za neki 3950x upgrade kad pojeftini.....e sad meni je privi kandidat bio gigabyte aurus a drugi asus tuf....avaj ali kad sam video review e sa tim plocama i naponskim jedinicama koje se prilicno greju cak i sa 12T procesorima druge generacije, odustao sam od njih i okrenuo se tomaxawku kao future proof ploci posto je u testovima jedna od retkih koja je izgurala 3950x sa naponskom ispod 90c dok su aurus, tuf, steal legend isli od 100 do 120c, sto je neprihvatljivo za mosfete.

Nankon sto sam ga uzeo odmah sam je pao i test, plojka na stolu, bez daska vetra(posto ga pored vodenog bloka skoro i nema) 60c u full loadu na def taktu i 1.2v, 70c 3.0ghz i 1.392v.

Moja preporuka je uzeti dobru plojku, mozda jeftiniji cpu pa u perspektivi pecati skupe igracke kada pojeftine.

Inace sto se tice gejminga 1600af na def taktu ume da zagrcne(uspori) r9 Fury sto sam licno utvrdio. Sa OC na 3.8-3.9 sve je full....ukratko, nadam se da sam pomogao...
 
Pretpostavljam da si narucio iz Subotice posto sad sam bas bio na kupujem prodajem da vidim za tu MSI da li moze jeftinije i video da je tamo manja cena nego u gigatronu. 13.500 dinara a u gigatronu skuplja za 3 4 hiljada... tamo je ta ploca mnogo jeftinija nego u gigatronu. Tako da onda MSI dolazi u opciju vise posto sam vise ljubitelj MSI ploca. Ja nikad nisam voleo da narucujem PC komponente nego samo na licno preuzimanje, jedino zbog toga ne bih. Ne znam dal si ti vec imao iskustva sa tim?

Sve je proslo kako treba,tako da mozes slobodno od tog clana da uzmes.
 
Ja sam skoro uzeo b450 tomahawk max i 1600af.....Vodjen sam bio politikom da uzmem platformu koja moze da izgura solidan oc sa 3000 generacijom te da bude dobra podloga za neki 3950x upgrade kad pojeftini.....e sad meni je privi kandidat bio gigabyte aurus a drugi asus tuf....avaj ali kad sam video review e sa tim plocama i naponskim jedinicama koje se prilicno greju cak i sa 12T procesorima druge generacije, odustao sam od njih i okrenuo se tomaxawku kao future proof ploci posto je u testovima jedna od retkih koja je izgurala 3950x sa naponskom ispod 90c dok su aurus, tuf, steal legend isli od 100 do 120c, sto je neprihvatljivo za mosfete.

Nankon sto sam ga uzeo odmah sam je pao i test, plojka na stolu, bez daska vetra(posto ga pored vodenog bloka skoro i nema) 60c u full loadu na def taktu i 1.2v, 70c 3.0ghz i 1.392v.

Moja preporuka je uzeti dobru plojku, mozda jeftiniji cpu pa u perspektivi pecati skupe igracke kada pojeftine.

Inace sto se tice gejminga 1600af na def taktu ume da zagrcne(uspori) r9 Fury sto sam licno utvrdio. Sa OC na 3.8-3.9 sve je full....ukratko, nadam se da sam pomogao...



Izvini nisam bio dugo na forumu... Sad sam se ulogovao i video . Hvala ti na opsirnom odgovoru. Znaci uzimam onda definitivno MSI plocu necu da stedim ni dinara da se cepidlacim za 3 4 hiljade gore dole a ploca je najbitnija, i uzecu 1600AF ili Ryzen 2600 CPU. Koji od ta dva zavisi od cene kada budem imao para pa sta bude jeftinije, ali mislim da cu ipak Ryzen 2600.
Sto se tice future upgrade-a tako sam nesto i ja planirao. Posle uzeti neki jos jaci Ryzen kada pojeftini... A tu je ploca najbitnija.

Znaci bice ovakav build. Ryzen 1600AF/2600 , MSI Tomahawk MAX b450, Corsair CX550M, 2X8 DDR4 3200 i kuciste neko. Kod ovog decka shize sam video da je narucio i sve je bilo ok a tamo imaju sve ovo sto hocu tako da jedva cekam. :) Hvala ti jos jednom na odgovoru. :)
 
Definitivno 3300X, znacajno brze single core performanse, a mozda samo malo slabije multi core. Razliku u multi-core performansama verovatno neces ni primetiti za vecinu primena, a razliku u single-core performansama svakako hoces.
 
Uglavnom jeste, zavisi i od hlađenja kućišta.
 
Da ne otvaram novu temu, sličnu neku nedoumicu imam.

Trenutno imam i5 4670+Z87 ploča+16GB rama i gtx 1660ti grafika. Treba mi još jedan komp, a 1660ti ostaje za sada.
Ideja je da uzmem R3 3300x, neku B550 ploču i 16GB rama. Pa bih onda negde za jedno godinu ipo dve, kada bude potrebe, mogao da stavim neki R5/7/9 3000 ili 4000 serije ryzen i bolju grafiku. A koliko vidim u većini slučajeva sada je 3300x tu negde kao ili brži i od R5 1600af i 2600.

Šta mislite, jel OK plan? Sada tokom jula bi trebalo da bude veći izbor B550 ploča?
 
Ako ti je do igranja za sledećih 2-3 godine ili duže, izbegavaj 4 jezgra, Bez obzira na single core, 2600 je još uvek najbolji od tih 3, ostali su izbor samo zbog cene.
 
zar nije bolje 3600 i b450 nego 3300x i b550 ? sta dobijate sa b550 ?
 
ps5 ima 8 jezgara i 16 treda, tako da će igre gotovo sigurno biti optimizovane da koriste toliko.
po mom skromnom mišljenju ispod r5 2700 ne bi trebalo ići.

windows10 sad podržava Hardware Accelerated GPU Scheduling, ali (zasad barem) samo na RDNA gpu-ima.
Tako da ne bi trebalo razmatrati starija GCN rešenja, ukoliko je moguće.
 
Zašto 3300x... pa generalno mi je i i5 koji imam ok još uvek, ali mi treba još jedan komp, pa onda i5 ostavim sa integrisanom, dosta mu je, a uzmem nešto novije za glavnu mašinu. B550 sam misilo zato što sa njom znam sigurno da će raditi 4000 serija (B450 verovatno hoće, rekoše biće oni beta biosi, možda ne za sve ploče, pa da ne rizikujem da uzmem neku za koju neće biti), a kada mi bude trebalo nešto jače za godinu-dve, uzmem neki R5/7 4000 i miran sam opet još 5-6 godina kao sa i5 sada :) ne znam, nekako mi delovala ta logika kao OK :)
 
Za igre je 2600 slabiji od 3300x i danas, ne verujem da će se to promeniti u budućnosti.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Nekolliko frejmova u pojedinim igrama u korist 3300 ali kada zatreba još neko jezgro za više od pukog igranja, šta onda ?
 
ps5 ima 8 jezgara i 16 treda, tako da će igre gotovo sigurno biti optimizovane da koriste toliko.
po mom skromnom mišljenju ispod r5 2700 ne bi trebalo ići.
PS4 i Xbox one takođe imaju 8 i to jadnih Jaguar jezgara. Ako za njih nisu optmizovali igre, gde od ST nema 'leba, neće ni za 8 Zen komada.
 
živi bili pa vidjeli
 
Nazad
Vrh Dno