Šta je novo?

grafička karta PowerColor AMD Radeon R9 290 - dual BIOS pomoć!

ArmaSoldier

Poštovan
Učlanjen(a)
18.03.2014
Poruke
155
Poena
70
Pozdrav svima!
Od pre par dana je u mom vlasništvu grafička karta iz naslova, PowerColor AMD Radeon R9 290 4gb ddr5 512bit. Po kupovini, primetio sam taj mali prekidač, zvao čoveka koji mi je prodao i on mi reče da ona ima dual BIOS! Svo ovo vreme je testiram i na jednom i na drugom. Radi na oba, ali ne isto naravno. Koliko mi se čini, kao da je jedna verzija BIOS-a "tjuningovana". Šaljem vam screenshot iz GPUZ-a gde sam jasno obeležio razlike:

radeon_r9_290_BIOS_dual.jpeg

E sad, ovde imam gomilu pitanja i nejasnoća!

Prvo, testiram grafu Metro Exodus video igrom. Po nekoj logici sam prvo krenuo da testiram ovaj "jači" bios. Bez problema gura na extreme podešavanjima, dok gura (inače na procesoru AMD A10 5800k 4.2Ghz, 16gb DDR3 1866MHz RAM-a i napajanju Thermaltake 730w). Međutim, već par puta me je izbacio iz igre uz dobro poznatu grešku: Display driver stopped responding and has recovered! Ovo mi je odmah bio razlog za strah jer sam tu grešku inače prvi put video na mojoj pređašnjoj grafi, nVidia geForce GTX 670, koja je u toku gejmovanja zakucala plavim ekranom, po restartu pokazala tu grešku, ali se više nikada nije oporavila! Zvršila je karijeru kao takva... Ova PowerColor međutim bez problema ponovo pokrene igru i gura dok gura (... a nema pravila koliko) dok me ponovo ne izbaci. E sad, ono što me zanima je:

Da li treba da me brine izbacivanje ove greške i crush video igre?
Da li je ovo možda problem sa AMD drajverima? (... pošto sam čuo da je ovo kod AMD-a normalna pojava)
Da li sam preterao kada sam, na postojećoj konfiguraciji kompa, setovao extreme podešavanja na Exodus-u?
Da li je ova "jača" verzija bios-a nebezbedna po rad grafe, da li joj šteti, skraćuje vek trajanja itd...
Da li je to fabrička verzija ili neka custom tjuningovana za ko zna šta?

Probao sam sa deinstalacijom drajvera iz screenshot-a (...pošto je BETA verzija i instalirao poslednji koji ima oznaku WHQL), nema nekih bitnijih promena, opet me izbacuje. Inače, nema nikakvih anomalija na ekranu ili bilo čega drugog da pomislim da je grafa možda neispravna.

Trenutno igram sa ovom "slabijom" verzijom bios-a, za sada me ne izbacuje iz igre, ali naravno, performanse nisu iste.

Sve svemu, kakva su vaša iskustva sa ovom grafom, oni koju su je imali ili je imaju?
 
1. petljan majnerski bios
2. degradiran čip i na tom nestabilnom biosu za te klokove treba više napona

ja da sam na tvom mestu bi je detaljno očistio,i stavio najbolju pastu koja postoji (tj mastergel nano).to je ultravrela karta,i znači svaki stepen.sveža instalacija drajvera i za početak digni u samim radeon podešavanjima power limit samo i vidi hoće li biti dovoljno da je stabilizuje,ako ne javi ovde za dalje upute.

ili ako te ne mrzi i nestrpljiv si,sam izguglaj tutorijale za klokovanje tih karti,naravno najbolje je sam znati,faktički je skoro obavezno za radeone,nikad nisu bile baš plug and play karte,bar ne ti jeftiniji modeli...
 
Ok, da pocnemo redom:

Da li treba da me brine izbacivanje ove greške i crush video igre?

- Da, posto to ne sme da se desava, sto znaci da postoji nesto sto nije ok (windows, napajanje, memorija, graficka, itd, ali se sada fokusiramo na graficku).

Da li je ovo možda problem sa AMD drajverima? (... pošto sam čuo da je ovo kod AMD-a normalna pojava)

- Davno su AMD drajveri dobro ispeglani da bi to bio problem.

Da li sam preterao kada sam, na postojećoj konfiguraciji kompa, setovao extreme podešavanja na Exodus-u?

- Ne, koja god podesavanja da stavis, igra mora da radi (samo ce da se razlikuju performanse, ali mora da radi).

Da li je ova "jača" verzija bios-a nebezbedna po rad grafe, da li joj šteti, skraćuje vek trajanja itd...

- Po nekom mom misljenju, deluje mi da je ta jaca verzija biosa modovana za kopanje, tako da je moguce da joj je snizio napon, modovao tajminge za memoriju, i mozda malo podigao frekvencije GPU i mem da bi mogao da kopa, ocigledno je za kopanje bilo dobro, cim je tako ostavio, ali za igre nije dovoljno. Za pocetak bi trebalo da testiras graficku u Furmarku, i da paralelno otvoris prozor gpu-z pa sensors, i da tu vidis koliki napon ima kartica prilikom opterecenja (a pre toga da na netu nadjes koji je default napon za tu tvoju graficku).

Da li je to fabrička verzija ili neka custom tjuningovana za ko zna šta?

- E to je ono sto moras da otkrijes tesitranjem, ili da nadjes na netu originalni bios pa da ga flesujes nazad.

Sa druge strane, ako sve radi lepo na tom slabijem (tj silent) biosu, slobodno ostavi tako. Gaming (taj "jaci") bios mnogo dodaje napon da bi graficka umesto recimo 950 MHz radila na 1020 MHz, sto u realnom radu neces primetiti, ali ce mnogo vise da se greje, opterecuje napajanje i ventilatore.
 
furmark služi samo da na brzinu zajašeš kartu,napon i performance mode će da okine i test za brzinu pci-e režima u gpu-z.za stress test sasvim dovoljan je heaven ili valley,nema potrebe iživljavati se nad kartom,nema igre koja i blizu jaše kartu kao heaven kamoli furmark.naročito jake radeone jarcati furmarkom je obest maltene...
 
Slazem se, jeste izivljavanje, ali je dobar nacin da za nekoliko minuta vidis da li je ispravna karta, da li ima artefakte, linije, i slicno (a ne kao recimo memtest i slicno sto mora da radi 12-16 sati da bi proverio da li je sve ok, barem ja tako radim, memtest je kod neke probe klokovanja pucao posle 10-12 sati)... Ako to radi bez problema tih par minuta, radice svaka igra godinama. Meni on sluzi za brzinsko nalazenje sweet spota, posto volim svakoj grafickoj koju imam da nadjem minimalni napon :)
Heaven i Valley nisam probao, tako da ne mogu da pricam nista.
 
heaven se meni pokazao odlično,realan je u loadu,a i 4 pasa ako prođe neće pući nikad.
 
Najzad do kompa!
Prvo, hvala svima na odgovorima!
Da krenemo redom pošto su mi stvari sad mnogo jasnije. Nema misterije oko toga da li je ovaj "jači" majnerski bios, najverovatnije da jeste, prodavac mi nije ni krio da je ranije ovu grafu koristio za rudarenje. Kaže još da je prestao iz razloga što puno troši a malo doprinosi stoga je sigurno da je bios modifikovan... (s tim da mi to nije palo na pamet da se to, setovanje bios-a za majnovanje, radi pa nije u početku ni padalo na pamet)
E sad, gore sam napomenuo moju bivšu grafu geForce GTX 670. Posle gore navedenih problema sa njom, probao da je "spasim" menjanjem bios-a (...a do tada nisam ni znao da i grafe imaju bios :) ). Pronašao sam neki tutorijal za geforce, još i neki tool, update bios-a na poslednju verziju je prošao bez problema... Mada to nije oporavilo postojeće probleme... ;-)

Pitanje za vas: Zar nije bolje da za ovu grafu nađem već neku gotovu, postojeću verziju za BIOS-a i zamenim je, umesto da štelujem napone, overclock-ujem itd?
Evo ga recimo link sa gomilom verzija bios-a za ovu grafu:

https://www.techpowerup.com/vgabios...el=R9+290&interface=&memType=&memSize=&since=

Koju bi trebalo da odaberem?

Evo ga screenshot:

grafa_bios.jpg

Da li takođe postoji neki tool za AMD gpu update bios-a?

Što se tiče čišćenja i stavljanja nove paste, to sam uradio... na žalost, nemam baš neku markiranu termalnu pastu, već duže vreme za procesor koristim HY510, (...mada ću potražiti ovu što mi je čovek napisao) i što se procesora tiče, on posle "tretmana" bolje radi, što ne mogu da kažem i za grafu, čini mi se da je posle zamene paste podigla temp za koji stepen, gurala je i do 72, 73... Jel to normalno za ovu grafu?

A pogledajte u kom stanju je bila pasta na njoj, čini se fabrička:

IMG_20200516_185353.jpg

IMG_20200516_185337.jpg
 
jeste da se ponavljam - takav je čip,greje se i znači mu svaki stepen,a i powercolor nije baš legendaran po izradi samog pcb-a pa povišene temperature mogu da izazovu svakakve simptome i nestabilnosti.spomenutu pastu nisam koristio pa ne mogu da pričam,ali mi deluje da je generička i to niskog toplotnog prenosa i zato je bila viša temperatura od fabričke,koja opet nikad nije baš šampion prenosa...

što se tiče biosa,moraš em da nađeš baš od tačnog modela karte koji ima ispisan samo na stikeru na poleđini same karte,ne postoji način drugačije da ga nađeš.takođe,moraš da obratiš pažnju da se pride poklope sa podrškom za marku memorije inače neće uopšte baciti sliku najverovatnije.memoriju iako možeš da izdeduciraš po modelu ili gpu z tabu najsigurnije da prosto sam vidiš na samoj karti pa i skidao hladnjak.

pošto imaš dva biosa,možeš komotno za fleš da koristiš atiflash i iz windowsa ali po svaku cenu ne diraj drugi tj silent bios,to ti uvek ostaje kao bekap.dakle da podvučem opet - ne diraj drugi bios.

prvi radi šta god želiš,nije toliko bitno.a sem da vratiš fabrički moja preporuka bi bili insan1ty biosi za hawaii: https://www.overclock.net/forum/67-...0x-bios-r9-290-290x-updated-02-16-2016-a.html
 
Napravismo od ovoga sletanje na mesec! A samo sam hteo da se igram malo... ;-)
Ajd sad, šta je tu je...
Recimo da sam sve proverio i našao odgovarajući BIOS, pogledao sam i ovaj sajt što si mi poslao. Zar je moguće da nema lakšeg načina za flash bios-a nego kako je tamo opisano? Što se tiče fajlova sa tih sajtova, mislim da ih više nema, nema tih download-ova. Ali nebitno, na ovom sajtu Techpowerup ih ima, sa njega sam skinuo bios za moju pređašnju grafu, flesh-ovao je i to je prošlo bez problema.

Uputstvo sa ovog sajta ide ovako, kako sam razumeo:
- kreiram bootable MSDOS usb stick
- skinem ATIFLASH.EXE i extractujem ga na usb
- sačuvam stari BIOS (što mi je nebitno, imam dva, flashujem ovaj majnerski, ali, opet sam i njega sačuvao)
- sačuvam na usb-u i preimenujem novi bios kao 0_NEW.ROM
- restartujem komp i butujem taj usb
- u CMD-u kucam: "ATIFLASH.EXE -f -p 0 0_NEW.ROM" (gpu slot 0)
(...e sad, od skoro sam prebacio grafu na donji slot, pošto imam dva i nisam siguran da sam baš pogodio kroz komandu jer nisam najbolje razumeo objašnjenje)
(...druga moja problematika je ta što se na ovoj mojoj matičnoj ploči tastature čudno ponašaju u screen-u tipa ovog kroz cmd ili recimo kada pritiskam F8 za ulazak u SAFE MODE, bilo da je PS2 ili USB - dešava se to da ima neki delay (...tako da kažem), ne radi lepo, nema dobar odziv, pritiskaš jedan taster, ne otkuca, ili otkuca 3 za redom... u normalnom radu i u BIOS-u matčne radi skroz ok, ali kroz ove pomenute ekrane radi manje više ovako kako sam napisao. U BIOS-u matične mi je čekiran full usb support, ne vidim da ima još nešto... Ima li neku ideju šta bi to moglo da bude?

Ako može mala pomoć kroz ovaj flash bio bih vam prezahvalan!
 
Ma šta bre dos u 21. veku :D

- prebaci bios na silent (taj koji je dobar)
- idi u windows
- kada se sve startuje, dok radi komp prebaci bios prekidač na drugi bios (na čije mesto želiš da flešuješ novi)
- skini sa neta pa startuj atiwinflash
- flešuj bios koji ti odgovara

Ovako sam radio nebrojeno puta, i nema nikakvih problema.
 
Ma šta bre dos u 21. veku :D

- prebaci bios na silent (taj koji je dobar)
- idi u windows
- kada se sve startuje, dok radi komp prebaci bios prekidač na drugi bios (na čije mesto želiš da flešuješ novi)
- skini sa neta pa startuj atiwinflash
- flešuj bios koji ti odgovara

Ovako sam radio nebrojeno puta, i nema nikakvih problema.

Ok čovek!
Ako tako kažeš...
Nego, sad ovaj program ima staru i noviju verziju, koju da koristim, ima li neke veze uopšte?

https://www.techpowerup.com/download/ati-atiflash/

https://www.techpowerup.com/download/ati-winflash/
 
heaven se meni pokazao odlično,realan je u loadu,a i 4 pasa ako prođe neće pući nikad.

Ovdje ispravka - ni 10 prolaza Heaven-a nije 100% sigurno da je kartica ispravna, ali jeste, recimo, 99%. Rijetko se zna desiti da kartica prolazi satima Heaven i nezahtjevne igre, dok u gpu renderu i par najzahtjevnijih igara puca.

Sto AtiWinFlash-a tice, koristi posljednju verziju, pokreces ga kao Admin i sve traje max 1min. Ako i nesto krene po zlu, za sta su sanse minimalne, uvijek imas drugi bios.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Samo da napomenem, iako nije direktan odgovor na pitanje OPa, na tom slabasnom procesoru ta karta ne moze ni izbliza da radi na 100% snage, tako da silent bios nije nikakav hendikep u radu.

Inace, to upozorenje o pucanju display drivera je tipicno za flesovan bios, konkretno ram moduli rade sa nizim latencijama nego sto bi trebalo (verovatno, jer ta genericka poruka moze da znaci svasta), i najlakse je da mi ovde ne nagadjamo nego da lepo pitas coveka koji ti je prodao dal jeste i dal jos ima originalni bios ako ga je bekapovao.
 
Ma tod tog backup bios-a nema ništa, sam bi mi verovatno nešto rekao da ga ima... nebitno sad...
Probaću sa nekim sa onog sajta Techpowerup...
Nego vas opet pitam: Koristim ovaj atiflash ili atiwinflash iz linkova?
 
Atiwinflash.
 
...a kada pokrenem AtiWinFlash.exe pokaže: Cannot find discrete ATI Video Card
 
Probaj onaj tvoj prvi link sa TechPowerUp-a, znaci ATI-ATIFlash/ AMD VBFlash 2.93, pise da je od 15/09/2019, ovaj ATI Winflash kojim pokusavas edit video biosa je iz 18/12/2013, v.2.6.7, mnogo je mator
Obe su alatke za edit VBIOS-a iz Windowsa, moguce da je i isti softver, a u medjuvremenu samo promenio ime i dobio visu verziju

I ako treba, mozda u BIOSU ploce disejblovati integraku iz tog Trinity procesora (5800K), za svaki slucaj, mada si to verovatno vec uradio
 
Grafa je naravno disejbloavana u BIOS- matične naravno...
A ova jdrugi link je nešto vezano za Linux, amdvbflash_linux_4.69

Jel može neko da mi pošalje link softvera koji mi treba?
 
Šta god da sam skinuo sa neta, ili ne pokreće exe ili izbacuje ovu grešku. Kao da ova grafa ne postoji u mom kompu
 
Rešeno! :)

teška glupost... našao sam rešenje na google...
Kao što sam gore napisao, moja matična ima dva slota za gpu, i nedavno sam ovu grafu prebacio u donji, zbog više prostora u kućištu. A tako je ovaj pametni program ne vidi! Vratio sam grafu u gornji, flashovao bios poslednjom verzijom sa Techpower sajta i evo rezultata:

radeon_r9_290_BIOS_novi.jpeg

Mada po podatcima iz GPU-Z-a vidim da je sve isto kao i u starom...
Ali dobro, sad kreće test... ;-)
 
Bome to nije teska glupost.. Ti slotovi ne sluze za igranje i pravljenje prostora u kucistu. Ako imas jednu graficku ona se uvek ubacuje u gornji slot jer ima duplo veci bandwith od donjeg i daje bolji potencijal za grafu. Idu slotovi x16 pa x8, ne znam da li ima x4. Ali sve ima svoju namenu i svrhu zasto je bas tu, kakav prostor u kucistu, uzmes drugo kuciste ili poredjas sve na sto (sala). :D
 
Bome to nije teska glupost.. Ti slotovi ne sluze za igranje i pravljenje prostora u kucistu. Ako imas jednu graficku ona se uvek ubacuje u gornji slot jer ima duplo veci bandwith od donjeg i daje bolji potencijal za grafu. Idu slotovi x16 pa x8, ne znam da li ima x4. Ali sve ima svoju namenu i svrhu zasto je bas tu, kakav prostor u kucistu, uzmes drugo kuciste ili poredjas sve na sto (sala). :D

Taman sam pomislio da sam rešio sve probleme i ti me ubedačiš! :-D (...šala :) )

Kada mi grafa stoji u gornjem slotu, zaklopi mi jedini PCI slot na matičnoj gde sam inače rešio da ubacim zvučnu kartu, jer ima preveliki kuler (grafa). Kada je u donjem, problema nema... Još je i pri direktnom uticaju jednog od fanova...
Igrao sam se malo juče, problema nije bilo... Niti sam ikakve razlike primetio...

Da li si mislio na ovaj bandwith iz GPUZ gde (kod mene) piše 345.6 Gb/s?
 
Poslednja izmena:
To sa koliko PCI-e linija i u skladu sa kojom PCI-e iteracijom specifikacija će raditi koji slot zavisi od dosta faktora. Nije kod svih ploča samo jedan slot sa potencijalom pune brzine. Zavisi od samog procesora, od čipseta kao i od toga da li ploča koristi eksterne multipleksere.

Nije nečest slučaj da današnje mainstream MB imaju tih bar dva slota istog bandwidth potencijala.

Međutim sa Gigabyte GA-F2A88XM-HD3 to nije slučaj. Limiti su vrlo izvesni. Sa tim AMD A10-5800K (FM2/PCI-e 2.0) procesorom,

u prvom slotu (bližem procesoru) max bandwidth: PCI-e 2.0 (500 MB/s per lane) x16 lanes = 8000 MB/s
u drugom slotu (bližem rubu ploče) max bandwidth: PCI-e 2.0 (500 MB/s per lane) x4 lanes = 2000 MB/s (4x manji max. protok interfejsa)

Tim putem treba da se kreću informacije između grafičke, procesora i posredno operativne memorije. Koliko će uticati na performanse zavisi od same GPU primene.

PCI-e 2.0 x4 premda ne mimo svakog razuma ali je ipak malo za AMD Radeon R9 290 4GB, moglo bi se očekivati i do 20% manji framerate u zavisnosti od igre, uprosečeno bliže recimo nekih 10% manje. Ako to nije prepreka onda slobodno koristiti taj slot.

Obzirom da je R9 290 za današnje standarde igara tek umereno sposoban GPU i dodatno AMD A10-5800K procesor koji je poprilično nedovoljan da opsluži i taj R9 290 - ne treba mu još i ta vrsta limitiranja protočnošću PCIe magistrale. Ne bih preporučio to korišćenje sa PCI-e 2.0 x4 slotom sem ako je baš veliko moranje ili jedina opcija.

Sa druge strane ako je, zbog air-flow setup -a hlađenje kartice u donjem slotu znatno bolje kao i ako to daje mogućnost korišćenja PCI zvučne kartice ili još nečeg trećeg možda taj nivo gubitka performansi nije neprežaljiv.

Istestirati u realnom radu razliku u 0.1% low, 1% low, i AVG FPS nad miksom potpuno identično ponovljivih ulaznih rendering sekvenci u tim igrama (idealno sa benchmark macro -ima) sa kojim će se kartica i koristiti pa sam doneti krajnju odluku oko toga šta je bitnije.

--------------------------

Gigabyte GA-F2A88XM-HD3

1 x PCI Express x16 slot, running at x16 (PCIEX16)
* For optimum performance, if only one PCI Express graphics card is to be installed, be sure to install it in the PCIEX16 slot.
(The PCIEX16 slot conforms to PCI Express 3.0 standard.)
* To support PCI Express 3.0, you must install an FM2+ APU.
1 x PCI Express x16 slot, running at x4 (PCIEX4)
1 x PCI Express x1 slot
(The PCIEX4 and PCI Express x1 slots conform to PCI Express 2.0 standard.)
1 x PCI slot
 
Poslednja izmena:
E na ovo sam mislila sto je @zzzz napisao, nego ne znam se tako lepo izraziti. Hvala forum kolega! :)
 
Ne stižem ni da vam odgovorim...

Opet, hvala svima na pomoći! Hvala zzzz na tako opširnom odgovoru! :)

Testiram već neko vreme grafu sa novim BIOS-om, kao radi ok... Još uvek je u donjem PCI slotu. Igram Wolfenstein II - The New Colossus, Call of Duty - Infinite Warfare, Metro Exodus... framerate nije uopšte loš. Naravno, ako krenem da gejmujem nešto zahtevnije i framerate bude loš, prebaciću grafu u gornji i testiraću tako. Najviše igram ArmA 3, ona i nije nešto grafički zahtevna...
Temp je negde oko 70, pa i koji stepen više na Metro Exodus recimo, pošto je ona najzahtevnija od navedenih čini mi se. Jel ta temperatura ok ili je ipak malo visoka?
Doduše, par puta mi je komp izbacio plavi ekran, ali što je najsmešnije, ne u gejmovanju, već u normalnom radu, YouTube i sl... E sad, ostaje da nagađam zbog čega...

Jedna druga stvar koja se značajno promenila je sledeća:

Prebacivanjem grafe u drugi slot (...jer to je jedina promena koju sam uradio), windows mi se startuje normalno. A pre toga se dešavalo da, kada palim komp, upali monitor, ne svetli hdd lampica, a na monitoru u gornjem levom uglu pulsira kursor (...ili bela vodoravna linija ;) ). Ne startuje windows. Tada normalno ugasim komp, isključim prekidač napajanja, sačekam minut, dva... startujem ponovo i tada mi komp po defaultu ulazi u bios, kliknem exit without save i komp se startuje normalno. Posle ove "akcije" imam još jedno "džabe" startovanje, kad god, (normalno, bez gašenja na dugme i ulaženja u BIOS) ali svako treće paljenje (da kažem tako...) mora na ovaj način... Sistem sam reinstalirao, bio sam ubeđen da će to da reši problem, ali ne. Od kada je grafa u drugom slotu, komp startuje najnormalnije.
Da li se neko susretao sa ovakvim ili sličnim problemom?
 
Nazad
Vrh Dno