Šta je novo?

AMD mobile stabilan?

to je jaka cena,maksovan van je 800 dolara (16gb,512gb ssd,4700u) plus iako je IPS svega 250 nita,ja na mom rogu imam nešto preko 400 i to je tu negde ako voliš da ga iznosiš van (ja sam baš zato i uzeo moj laptop).
 
Van ne postoji trenutno :) :(
Imaću odbijanje pdva preko firme, tako upadne u ok rang, vrv ga uzimam posle.

Da, 8 giga rama i 512 SSD je u ovoj konfiguraciji.
 
Poslednja izmena:
počeli su da se pojavljuju i kod nas, na prvi pogled čini se da trgovci ne znaju u koju cenovnu kategoriju da ih stave, 70K za 14/8/256 i 95K za 14/16/512
 
Stigli u G...on , bas me zanima ako stignu 15ice gde ce njih cenovno da "metnu"
 
E, sad da ga vidimo ... decenija između četrnaestki :)
 

Prilozi

  • 1 viber_image_2020-07-24_12-48-23.jpg
    1 viber_image_2020-07-24_12-48-23.jpg
    461.6 KB · Pregleda: 154
  • 2 viber_image_2020-07-24_13-02-18.jpg
    2 viber_image_2020-07-24_13-02-18.jpg
    378.4 KB · Pregleda: 145
:D prvi utisci su da sam ja mator, i da ću na ovo više vremena potrošiti na navikavanje. Mali ekran, velika rezolucija, neke stare programe zbunjuje ovo skaliranje, pa se ne otvaraju baš kako treba. Ventilator nisam ni čuo dok se nije upgrade-ovao bios. Izrada je i solidna u odnosu na utisak koji ja imam poslednjih godina da je sve fušeraj. Senzor otiska za otključavanje za mene radi odlično. Baterijski indikator mi nije pouzdan, videću posle par punjenja. Svakako baterija traje svojih par sati, očigledno izvlače više samo zahvaljujući optimizaciji. Zvučnici solidni, čist zvuk, basa nema, ali je i slabije jačine od onoga što sam imao ranije, opet stvar navike, ovde su zvučnici sa gornje strane koliko vidim. Osvetljenje ekrana samo na maksimum upotrebljivo (mada imam utisak da je neki drajver to ograničio, bilo je jače prilikom instalacije windowsa, best performance ne menja ništa). Tastatura opet solidna, bez uvijanja, YU raspored, sa ovim slovom Ž na koje ću izgleda najteže da se naviknem (odnosno na skraćeno Enter ću da se najteže naviknem). Tastatura ima i osvetljenje, u dva nivoa, može i da se iksljuči naravno. Igrice ne igram, probao sam nešto što sam našao free kod mene na EA nalogu, Burnout, meni izgleda solidno. Druge nisam ni pokušavao, i tako je ovo varijanta sa 256GB hardom, a i internet mi je trenutno ograničen. Hard je neki Samsung, meni na testu izađe 1600/1000, svakako bolje u odnosu na stari koji je bio u sata varijanti. Punjač deluje dosta kvalitetno, usb-c priključak.

U svakom slučaju mislim da sam dobio ono što sam hteo, kompaktni prenosni računar koji svakog trenutka mogu da ubacim u torbu i ponesem sa sobom, a da je i konfiguracija takva da neću razmišljati o tome par godina. Još samo da sve bude u redu i da me posluži kako sam zamišljao :)
 
Meni juce stigao iz Austrije Lenovo Ideapad 5 15", 8gb/256gb ( cyberport.at sajt, laptop placen 540 eu). Baterija je odlicna : surfovanje, lagana muzika, kuckanje, instalacija svih potrebnih programa itd, oko 9h rada . Ekran na max (ekran 300nit ips, dobri uglovi gledanja) sve vreme, jer i nije da se komotno radi na manje od toga. Performanse proc odlicne, kvalitet izrade pristojan skroz. Moja verzija je sa nemackom tast, bez pozadinskog osvetljena sto su mi i jedine mane al sam ih znao i pre kupovine. Uglavnom za taj neki novac mislim da je odlicna kupovina
62202b9346588c0ecc5cee32198e2cb6.jpg
 
Poslednja izmena:
Ljudi dilema za ovaj ideapad 5, da li verzija sa ryzen 5 4500u ili i5 1035g1. Znam da je ryzen bolji po testovima i mnogo bolju integrusu. To mi je uslovno receno manje bitno ako taj isti ryzen osetno vise trosi bateriju (ovde mislim ne na gaming nego na surf i programiranje).
Ovo je pretpostavka, ispravite me ako gresim, zato i pitam. Kada kazem osetno, mislim na 2+ sati vise trajanja baterije u korist intel verzije. Znam da je laptop nov i necu dobiti bas info iz prve ruke, al eto da cijem misljenja.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Ti podaci o bateriji se uvek pokažu netačno u praksi - imam Yogu C940 sa 1035G4 i5 procesorom,i baterija mu u nekom heavy office radu traje 4-5 sati na 30-40% osvetljenja.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
:D prvi utisci su da sam ja mator, i da ću na ovo više vremena potrošiti na navikavanje. Mali ekran, velika rezolucija, neke stare programe zbunjuje ovo skaliranje, pa se ne otvaraju baš kako treba. Ventilator nisam ni čuo dok se nije upgrade-ovao bios. Izrada je i solidna u odnosu na utisak koji ja imam poslednjih godina da je sve fušeraj. Senzor otiska za otključavanje za mene radi odlično. Baterijski indikator mi nije pouzdan, videću posle par punjenja. Svakako baterija traje svojih par sati, očigledno izvlače više samo zahvaljujući optimizaciji. Zvučnici solidni, čist zvuk, basa nema, ali je i slabije jačine od onoga što sam imao ranije, opet stvar navike, ovde su zvučnici sa gornje strane koliko vidim. Osvetljenje ekrana samo na maksimum upotrebljivo (mada imam utisak da je neki drajver to ograničio, bilo je jače prilikom instalacije windowsa, best performance ne menja ništa). Tastatura opet solidna, bez uvijanja, YU raspored, sa ovim slovom Ž na koje ću izgleda najteže da se naviknem (odnosno na skraćeno Enter ću da se najteže naviknem). Tastatura ima i osvetljenje, u dva nivoa, može i da se iksljuči naravno. Igrice ne igram, probao sam nešto što sam našao free kod mene na EA nalogu, Burnout, meni izgleda solidno. Druge nisam ni pokušavao, i tako je ovo varijanta sa 256GB hardom, a i internet mi je trenutno ograničen. Hard je neki Samsung, meni na testu izađe 1600/1000, svakako bolje u odnosu na stari koji je bio u sata varijanti. Punjač deluje dosta kvalitetno, usb-c priključak.

U svakom slučaju mislim da sam dobio ono što sam hteo, kompaktni prenosni računar koji svakog trenutka mogu da ubacim u torbu i ponesem sa sobom, a da je i konfiguracija takva da neću razmišljati o tome par godina. Još samo da sve bude u redu i da me posluži kako sam zamišljao :)

Lol, hoces li molim te da mi objasnis gde je taj senzor otiska za otkljucavanje? Imamo isti laptop koliko vidim ali ja ne vidim gde se on nalazi.
Sto se osvetljenja tice, stavi ga na performance mode, nije uopste toliko lose da moze da se koristi samo na max, ovo je 300 nita sto nije malo za mat ekran. Na glossy ekranu mi je 400 nita bilo gore nego sto mi je sad 300 na matiranom

Inace jos jedan utisak koji ja imam posle 2 meseca koriscenja je da baterija traje 4-5 sati nezavisno od osvetljenja ekrana, maks ili minimum. Tipa utice ali nekih 10-15 minuta ne vise. Kao da mu je najveci potrosac ovaj hexa core procesor, sto je i logicno. Mislim da to da li izvucem 4 ili 5 sati zavisi iskljucivo od toga sta radim, a ne od osvetljenja.
 
Poslednja izmena:
Senzor otiska je integrisan u power on dugme, ali je to opciono pa treba proveriti u specifikaciji koji model imas. Inace veoma koristan sajt kada su u pitanju lenovo proizvodi, moze se pretrazivati po regiji specifikaciji, svemu. Ako znas tacnu sifru modela, mozes do detalja videti specifikaciji svoje masine. Potrazi negde na laptopu, 10 cifara/brojeva i trebali bi da pocinju sa 81YQ.... Ovo je link za tvoju 15icu, a ko gleda kao ja za ove nase modele, za sada su samo 14ice u ponudi, pa treba u pretrazi ukucati sifru za njih.

https://psref.lenovo.com/Product/IdeaPad/IdeaPad_5_15ARE05?MT=81YQ



Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Au koja fora covece, ja sam mislio da moj laptop to nema, kad ono stvarno power up dugme, nikad ne bih pomislio, hvala :D
 
Rapid charge je nova opcija kojom sam iznenađen, od 20 do 90% za otprilike sat vremena, bez nekog rada u toku punjenja.

Malo i da ga ipak kudim: delete taster kao da zašteka, tj. kao da mu treba jači pritisak u nekim trenucima. Led na ESC tasteru koji pokazuje FN Lock je prestala da radi, ne znam da li je "ubio" neki drajver ili novi bios, u svakom slučaju nemam pojma da li je crkla
 
Led na ESC tasteru koji pokazuje FN Lock je prestala da radi, ne znam da li je "ubio" neki drajver ili novi bios, u svakom slučaju nemam pojma da li je crkla

"Popravljeno" :) ... pritisnem i držim power taster dok se ne ugasi nasilno, a onda tako držim još minut, to je valjda neki power drain (bitno je i da je punjač isključen). Dioda radi...
 
Ima li taj idepad 5 rupicu ispod na poklopcu za reset? Neki thinkpadi imaju to dobra je stvar ako nešto bios nekad zabaguje spajalicom lepo reset može.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Mislim da nema. Od rupica ima jednu sa strane, ali ta otvara meni kojom može da se pokrene windows repair, boot meni, ili ulazak u bios. Nisam siguran zašto su ga tako "sakrili", verovatno zbog iskustva sa inteligencijom novih korisnika. U biosu postoji opcija koja samo omogućava downgrade, ali samo to, u smislu da će flešovanje proći ako pokušaš sa starom verzijom (tako sam razumeo). Ineteresantno je da na sajtu ne postoji stara verzija bios-a, samo nova 1.06 (kod mene je bila 1.04).
 
Nema ih vise pa neces skoro :)

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Vezano za bateriju, ako je nekom bitno može da proceni. Napunjen do kraja, sačekano da padne na 99%, ugašen, upaljen, podešen best performance pri radu na bateriji, posvetljen do kraja, pušten youtube film, 480p rezolucija, malo tamniji nego prosečni filmovi, pojačano do kraja, wifi u drugoj sobi. Posle dva sata ugašen, upaljen, generisan izveštaj. Evo deo iz battery reporta:

Snap6.jpg
 
Posle 2 sata ti je otislo 30%, vise ako je realnih 720p ili 1080p. Znaci 90% za 6 sati max, to su rezultati koje i ja primecujem u praksi, samo uglavnom gledam 1080p @60fps pa mi za 4 sata dodje do 20%.
 
Stigao danas 14" IdeaPad. Jurio sam Ryzen 5 sa 16GB rama, ali na kraju uleteo Ryzen 7 i to dosta jeftiniji od verzije sa 5icom koja je nestala i Giga radnje sa stanja nakon pecinog reviewa :)
 
Ovaj detalj mi je privukao pažnju, čekamo tekstualni review (video, 8:05). Dodati još jedan ssd od 1TB koji može da se i kod nas nađe za 120-130e sada izgleda još primamljivije, samo da radi onako kako sam zamislio :)
https://youtu.be/D5Z2dQMDja0?t=485

... izgleda ništa od tekstualne recenzije. Anyway, dodatni ssd od 1TB radi ok, na prvi pogled. Unutra su dva m.2 slota, jedan skraćeni 2242, i jedan normalni 2280, kod mene je ovaj drugi bio slobodan, sada je iskorišćen maksimalno. Videćemo koliko će povećati potrošnju, ako i bude nešto drastično ostaće samo ovaj veliki (Kingston A2000, 1TB, 14K din.)

Uzgred, Hamine futrole za 13.3" odgovaraju po dužini i debljini, po širine su par cm veće (pričam za 14" verziju laptopa), ali su jeftine (1.6K) pa eto kompromisa, naravno bez nošenja punjača... Ko ima prilike, i pronađe, možda da proba i futrolu deklarisanu za 11.6", ja je nisam pronašao, ona bi trebalo da je knap, osim dužine za par milimetara po specifikacijama.
 

Prilozi

  • kingston.jpg
    kingston.jpg
    367.4 KB · Pregleda: 74
  • 00101549uax.jpg
    00101549uax.jpg
    198.9 KB · Pregleda: 76
Poslednja izmena:
Ljudi dilema za ovaj ideapad 5, da li verzija sa ryzen 5 4500u ili i5 1035g1. Znam da je ryzen bolji po testovima i mnogo bolju integrusu. To mi je uslovno receno manje bitno ako taj isti ryzen osetno vise trosi bateriju (ovde mislim ne na gaming nego na surf i programiranje).
Ovo je pretpostavka, ispravite me ako gresim, zato i pitam. Kada kazem osetno, mislim na 2+ sati vise trajanja baterije u korist intel verzije. Znam da je laptop nov i necu dobiti bas info iz prve ruke, al eto da cijem misljenja.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Pa za 50% vise performansi na starni AMD koliko god da trosi, ne moze da bude neka razlika u odnosu na Intel!
 
Pa Ryzen 4000 kida Intel i kada je baterija u pitanju?
 
Nazad
Vrh Dno