Šta je novo?

AMD mobile stabilan?

MostWanted

Cenjen
Učlanjen(a)
12.07.2013
Poruke
662
Poena
195
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600 & BeQuiet Pure Rock Slim 2
Matična ploča
Asus B550-PRO
RAM
16GB DDR4 3200MHz Kingston
GPU
MSI Radeon 6700XT 12GB
Storage
1TB nvme SSD Kingston
Zvuk
Tannoy Gold 5
PSU
Fractal ION Gold 750W
Kućište
Cooler Master Silencio S600 + BeQuiet Silent Wings 3 120mm
Monitor
LG UltraGear 27'' 1440p 165Hz
Miš & tastatura
Logitech G Pro tastatura i mis
Imam trenutno dobru ponudu za Lenovo Ideapad 5 Ryzen 5 4500u laptop.
Sve je ok samo me brine ova amd platforma pa me zanima da li neko ima iskustva s njom, konkretno mislim na ovu generaciju ili prethodnu (3000u serija na laptopovima). Pitam zato sto sam pre 2 godine kupio laptop sa Ryzen 2500u apu-om, i bio je jako nestabilan, drajveri nestabilni, BSOD cesto, i generalno je bilo dosta stvari tesko podesiti da rade. Baterija je takodje jako kratko trajala, mnogo je trosio. Po samim performansama je bio OK ako radi.

Za ovaj novi 4500u citam da su performanse na papiru jako dobre (grafika kao nvidia mx250), ali me brine stabilnost i potrosnja jer imam jako lose iskustvo sa amd-om.
 
Za 2xxx je bio problem dok mobile VEGA drajveri nisu bili objedinjeni sa ostalim Radeon drajverima, jer ako se dobro secam, AMD je ocekivao da proizvodjaci laptopova pisu drajvere prilagodjenene za njihov laptop (?!).

To je odavno promenjeno, treca generacija je odlicna.
 
Za 2xxx je bio problem dok mobile VEGA drajveri nisu bili objedinjeni sa ostalim Radeon drajverima, jer ako se dobro secam, AMD je ocekivao da proizvodjaci laptopova pisu drajvere prilagodjenene za njihov laptop (?!).

To je odavno promenjeno, treca generacija je odlicna.

Vrlo dobro se secas, haos je bio sa drajverima, ali nisam znao da su resili, hvala na informaciji.
 
Uzmi i ne razmisljaj...4000 serija je razvalila intel...i H i U serija su odlicne... :)
 
Ja imam 2300u pro, i odlican je. I na linuxu i na windowsu razbija kako radi.
 
Ovaj 4800h stvarno obecava... ne vidim razlog zasto ne bi bio stabilan, kao ni zasto bi neko kupio intela...
 
Kakav je procesor AMD R7-3700U? Kakva je grafika?

Послато са SM-A805F помоћу Тапатока
 
Ovaj 4800h stvarno obecava... ne vidim razlog zasto ne bi bio stabilan, kao ni zasto bi neko kupio intela...

Da, a tek 4900H, on ce biti tek pravi Intel ubica.

Mada, Intel negde oko jula-avgusta predstavlja Tiger Lake-U u 10 nm+, i svi pokazatelji su da ce to biti bomba procesor !!! E sad, ne zna se da li ce imati vise od 4 jezgra, svi leak-ovani su imali 4 jezgra, dosada.
 
Kad se ocekuju kod nas laptopovi sa ryzen 4000?

Послато са SM-A805F помоћу Тапатока

Pa ne znam, ovde u Nemackoj ih ima vec od aprila...ali nisu jos toliko rasprostranjeni zbog ove krize. Pa zar nisu vec prvi modeli stigli u Srbiju, proveri ti to negde prvo.
 
Kad se ocekuju kod nas laptopovi sa ryzen 4000?

Послато са SM-A805F помоћу Тапатока

Pojavili su se - ima Asus TUF po sasvim finoj ceni, doduše u pretprodaji mislim još desetak dana.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pojavice se kada se otvore granice, racunaj za 15-30 dana... :)
Sada je najgore vreme za kupovinu laptopova i ovako nesto se nije desilo odavno...bukvalno udjes na sajtove najvecih prodavnica, svi imaju po maks 20 laptopova, ranije je bilo mnogo vise...najbolje sacekati jun, pa uzeti...r7 3700u je okej procesor, stvarno nije los, ali 4700u ce nuditi 2x bolje performanse za malo vecu cenu(nadam se). :)
 
Apsolutno nikakvih problema nema na AMD mobile platformi vise. Ja imam neloliko laptopova iz 2. generacije, a lično koristim 2500u sa gtx 1050 i razbija kako radi (Chrome, photoshop, neki SEO i web dev tools, povremeni gaming). Jeste da imam 16 giga rama i m.2 ssd, ali svejedno, za tu cenu koliko sam ga platio je svetlosnim godinama ispred cenovnog pandana intela koji je tada bio (neki sugavi i3 7/8xxxU).

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
21. maja stize dell sa 4600h i rx5600m u najslabijoj varijanti za 840 usd (verovatno bez poreza, racunajte 1000). stvarno su neopevane bud.ale sto u jacim varijantama nude samo jaci procesor, a graficka ista, od 5700m ni traga ni glasa -.- u svakom slucaju, intel pandan istog laptopa za iste pare nudi i3 i gtx1650, stvarno smejurija
 
Meni nije uopšte jasno šta AMD radi već mesecima, pa 5600 i 5700 GPU za laptop su predstavljene još oko januara meseca...evo ni dan danas praktično nema laptopa sa njima, sa 5700 još nijednog !!!
 
Ma ima da izlete sa kombinaciom ryzen i 5600m i bice bomba...mozda im je korona cak bila plus, da doteraju drajvere itd kako treba, pa da performanse budu dobre... :)
 
Polako krece i avionski saobracaj pa ce se normalizovati uskoro sve. Nego rece pokretac teme da ima dobru ponudu, koji model i cena? Da ne cekas ako imas ok ponudu.

https://www.komplett.no/product/115...aptop/ultraportable/lenovo-ideapad-5-156-fhd#
https://psref.lenovo.com/Detail/IdeaPad/IdeaPad_5_15ARE05?M=81YQ0021MX

Ovo je model, Lenovo Ideapad 5 15'', 700€. Tek pre par dana se pojavio i vidim da nema jos nijedan review za njega. U preorder stanju je, ocekuje se isporuka za 2 nedelje, imam jos do sutra da odlucim. Najvise me brine baterija. Ajde da kazemo da su resili sve probleme sto se tice drajvera, ali sam licno iskusio da mi je na Lenovo Ideapad 530S sa Ryzen 2500u i 45Wh baterijom ona trajala 4 sata pri minimalnom osvetljenju i kodiranju, znaci minimalna potrosnja. Na lenovo sajtu je pisalo "Up to 8 hours". Za ovaj novi baterija je 70Wh ali je i 15.6'' ekran, kao i 95W adapter za struju (nikad nisam video 95W na laptopu), tako da ocekujem da dosta trosi. Ono sto mi uliva poverenje je sto Lenovo reklamira "Up to 15 hours" za ovaj. Ne ocekujem da ce to biti blizu toj cifri u realnosti, ali ako je proporcionalno sa onih 8 od pre 2 godine, trebalo bi da bude znatno poboljsanje.

I nemojte da mi trolujete temu, znaju pojedinci kome se obracam.
 
Poslednja izmena:
Pa bez nekog testa tesko mozes znati sta te ceka. Sto se tice adaptera postoje i 200W za laptop :D

Sad gledam i stvarno ima, ali ja nikad nisam izasao iz ultra portable segmenta tako da mi je tako jako nepoznato :D
 
https://www.komplett.no/product/115...aptop/ultraportable/lenovo-ideapad-5-156-fhd#
https://psref.lenovo.com/Detail/IdeaPad/IdeaPad_5_15ARE05?M=81YQ0021MX

Ovo je model, Lenovo Ideapad 5 15'', 700€. Tek pre par dana se pojavio i vidim da nema jos nijedan review za njega. U preorder stanju je, ocekuje se isporuka za 2 nedelje, imam jos do sutra da odlucim. Najvise me brine baterija. Ajde da kazemo da su resili sve probleme sto se tice drajvera, ali sam licno iskusio da mi je na Lenovo Ideapad 530S sa Ryzen 2500u i 45Wh baterijom ona trajala 4 sata pri minimalnom osvetljenju i kodiranju, znaci minimalna potrosnja. Na lenovo sajtu je pisalo "Up to 8 hours". Za ovaj novi baterija je 70Wh ali je i 15.6'' ekran, kao i 95W adapter za struju (nikad nisam video 95W na laptopu), tako da ocekujem da dosta trosi. Ono sto mi uliva poverenje je sto Lenovo reklamira "Up to 15 hours" za ovaj. Ne ocekujem da ce to biti blizu toj cifri u realnosti, ali ako je proporcionalno sa onih 8 od pre 2 godine, trebalo bi da bude znatno poboljsanje.

I nemojte da mi trolujete temu, znaju pojedinci kome se obracam.

Uzmi i uzivaj...trajace sigurno nekih 6h i to na 50% osvetljenja... :)
Pa ja imam 50mAh bateriju i i7 9750h koji trosi 3x vise od tog procesora i baterija mi traje 3h na 60% osvetljenja, tako da ce tebi trajati sigurno 2x toliko, ako ne i vise... :)
 
Uzmi i uzivaj...trajace sigurno nekih 6h i to na 50% osvetljenja... :)
Pa ja imam 50mAh bateriju i i7 9750h koji trosi 3x vise od tog procesora i baterija mi traje 3h na 60% osvetljenja, tako da ce tebi trajati sigurno 2x toliko, ako ne i vise... :)

malo si promasio sa jedinicom, mAh nije sigurno, ali razumem te :d verovatno da cu uzeti, samo da odlucim da li da uzmem 15.6'' ili 14''.
 
Wh, ne mAh, ali dobro... :D
Pazi, ako ti treba kompaktnost, onda 14", 15.6" je malo veci, ali znaci, ako hoces da gledas filmove ili da radis nesto na njemu... :)
 
... kao i 95W adapter za struju (nikad nisam video 95W na laptopu) ...

Blagi off ali za "Inquiring Minds" i kao nadopuna pomenutog a na temu jačine laptop strujnih adaptera, tj. ekstrema, npr.

DELL Alienware Area-51m se isporučuje standardno sa dva adaptera 180W + 330W i za preporuku je da za maksimalne gejming performansese se koriste oba povezana u isto vreme. Napajanje od ukupnih 510W snage. :)

U najjačoj konfiguraciji (Intel 9th-gen Core i9 9900K + NVIDIA GeForce RTX 2080 8GB GDDR6 OC Ready) dolazi sa 330W + 330W adapterima. Dakle, "laptop" sa napajanjem od 660W. :D Energy Hog Bitch (on top of your lap)

https://www.tomshardware.com/uk/reviews/alienware-area-51-m-teardown-upgrade,5982.html

GUID-1251754A-9508-4D0F-9D8A-A38335F6F2C5-low.jpg


180W + 330W adapteri
small_Alienware-Area-51m-rear-view-with-power-bricks.jpg
Alienware-Area-51M-43-e1565885241929-768x511.jpg

alienware-area-51-m-chargeurs.jpg


330W + 330W adapteri
Alienware_Battery-770x433.jpg

Fq948FrUGTu3FZwgbJyWmS-1000-80.jpg

Dell-Alienware-Area-51m-review-91mobiles-21.jpg
 
Poslednja izmena:
Wow...
 
'ajde što mu treba toliko,nego što ne mogu da spakuju u manje...daš par hiljada na laptop a štede ti na punjaču,umesto da pređu na GAN.
 
Laptop je stigao specs.PNG
20200602_210042.jpg
Klasican ideapad, nije lose uradjen ali moze to i bolje. Od metala i bez bilo kakvog savijanja na tastaturi. Ekran bi mogao da bude svetliji i touchpad malo kvalitetniji ali sve u svemu ok. Zvucnici su prosecni, dobra pozicija ali nista posebno zvuk. Bateriju i jos neke detaljne testove nisam radio, ali sam probao par modernih naslova na ovom Ryzen-u 4. generacije, performanse su iznad mojih ocekivanja. Ima 3 moda (Extreme Performance, Intelligent Cooling, Battery Saving), na prva dva se greje i duvaju ventilatori bas jako, na trecem je necujan i nije vruc na dodir ni posle duze upotrebe. Na extreme performance modu vuce svih 90W i jako je glasan, ali dobijam stabilnih 140FPS tamo gde sam imao 60-80 sa intel hd 620 (i5 7200u). Probacu GTA 5 kad se skine, ogromna igra... Sve u svemu nudi izuzetne performanse za novce i ne vidim da su negde previse stedeli za sada.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno