Šta je novo?

Windows fast clean install

Mobtel063

Slavan
Učlanjen(a)
27.12.2008
Poruke
309
Poena
319
Pozdrav
naime imam jedan mali problemcic...Otac mnoogo voli da instalira neke programe kojekakve i skida sa neta jako puno djubreta..
Posledica toga je da malo malo mora da se instalira novi sistem sto nije meni problem ali njemu jeste...
Sad zeleo bi da mu uradim novi sistem komplet sa svim podesavanjima tj driverima,programima i ostalim cudima ...Pre nego sto mu predam kom zeleo bi da taj 100% podeseni sistem nekako sacuvam na USB i da mogu takav podeseni sistem jednostavno da instaliram...

Pretpostavljam da bi mi trebao neki butabilni USB sa image ili lupetam?

Kako to najjlakse i najbrze uraditi da bukvalno uradim format C i za po sata imam komplet instaliran sistem za svim podesavanjima..cak mozda i njega da naucim da to uradi...

Hvala na odgovorima...
 
Kupis dovoljno veliki flash da image moze da stane (najmanje 32GB), skines Sergei Strelec, napravis na taj flash Rufusom da bude butabilan i Acronisom unutar sistema pravis image na flash i sa njim posle sve mozes da vratis. Moze i manji flash ako imas gde da drzis image, na D particiji.
 
Koliki je taj disk ?
Jedna opcija je da upotrebiš Macrium Reflect da napravi butabilan USB ili HDD sa USB vezom i na njega staviš ceo disk backup kada je sve lepo namešteno.
 
potvrđujem da je macrium daleko najbolji.baš sam opisani scenarij (image/backup celog sistemskog diska pa ubacio nov ssd,vratio sistem,proširio c particiju i gotovo) odradio jutros.strelec držim na eksternom od 500gb čisto da imam sve na jednom mestu.
 
U principu za sve ovo mozemo da koristimo externi hdd sa particijama ili je bolje opcija USB memorija?

Imate neki link ka youtube video tj tutorijalu?
 
bolje jedna particija na eksternom i da bude mbr,iz iskustva ti kažem,neće dosta uređaja da vidi više od početne particije,a tek sa gpt je problem...

ono što bi da bude brže rešiš defragmentacijom (tako sam ja spomenutog streleca prvo instalirao na eksterni pa defragmentovao i osigurao da bude na početnih koliko već gigabajta zauzima),za ostalo nije toliko bitno.
 
@Mobtel063..

Instaliras cist Win, drajvere, programe, podesis kako ti odgovara i zatim instaliras AOMEI Backupper (ili slican program).
Napravis sliku (imidz) C particije i sacuvas je na drugoj particiji,extrnom HDD-u ili USB-u po zelji.
Cim se desi nesto sa osnovnim win-om pokrenes Aomei i za nekoliko minuta vratis sve u prvobitno stanje. Prakticno.
Naravno mozes da pravis imidze C particije i kasnije pa vracas po potrebi koji ti odgovara.
Postoji i opcija da ako menjas HDD kloniras OS na novi HDD (SSD), sa pro verzijom programa (sto nije problem).
Ja ovo praktikujem vise godina i veoma sam zadovoljan.
Nemam potrebe za ponovnom instalacijom, podesavanjima itd i najbitnije potrebno je veoma malo vremena za ovaj postupak.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Ovde ćeš imati problem update-ja i za Win, i za programe, kojih će vremenom biti sve više, i posle svake nove (re)instalacije će iz početka da krenu da se update-uju.
Takođe, antivirusni program će da uvek bude outdated, kada god završiš raspakivanje tog image-ja. Neki AV programi znaju i da se zbune ako vide da ista instalacija iznova i iznova skida iste definicije virusa i apdejte, te da blokira rad.

Praktično bi trebalo s' vremena na vreme, da praviš novi image, ali prvo daš da onaj upravo raspakovani završi sve moguće apdejte.

Probaj da naučiš ćaleta da koristi system restore. Da kreiraš neki default restore point, i da se vraćate na njega.
Mada, nije ni to daleko od onog što uradi raspakovani image... :trust:

Što se tiče nakupljenog đubreta, problematični softveri znaju da se posakrivaju i na drugim particijama, ne samo sistemskim, i da se uvuku i u novu instalaciju.

...

Uglavnom, nema mnogo načina da se ispravno radi sa neodgovornim korisnikom. :p
 
Nazad
Vrh Dno