Šta je novo?

Laptop za surf i osnovno, bez održavanja

Poolmaker

Nenadmašan
Učlanjen(a)
05.04.2013
Poruke
11,587
Poena
2,245
Zvaničan ChromeOS se može jednostavno instalirati na intel baziran računar. Google play store i android aplikacije rade out of the box.
Probano na slabašnom N4100 procesoru (6 wati, pasivno hladjen) sa 4gb rama, i lepo radi, uključujući i 4k youtube. Windows uspori vremenom a za baku, deku ili djaka prvaka ovo je potencijalno dobro rešenje..

 
bitno dodati u priču da je bar nekih 60mb/s poprilično krucijelno,mnogo bitnije čak i od procesora,ispod ili još gore - mator i fragmentisan hdd je teror nad terorima.

rešenje je jeftin mali ssd ili u najgorem slučaju shortstroke-ovanje hdd-a ali bilo kakav ssd će biti bolji svetlosnim godinama.

edit: a koga zanima ceđenje suve drenovine a na intelu je manje više iz ovog veka tu je Clear Linux ali kao i svaki linuks pati od sad već ultraprevaziđenog gui-ja i desktop/window managera...ChromeOS,Remix,Pop i sl su na tom polju svetlosnim godinama bolji.
 
Poslednja izmena:
Aha, ovako nešto je za super za aktuelne jeftikaner laptopove sa ssd ili mmc, njihovi procesori poput spomenutog N4100 imaju sasvim ok gpu akceleraciju. U suštini dosta chromebookova pogotovo starijih su slična priča.
Za starije mašine ko želi neka proba i vidi.
 
I od mene preporuka za ChromeOS,dell mini 1018 se preporodio sa njim,jes' starija verzija bez google play ali bože moj.

Sent from my MI 6X using Tapatalk
 
nije problem,evo ti smisli izvedenicu na jezicima srednje zemlje i obećavam da ću da je koristim.
 
Koje su prednosti instaliranja ovog operativnog sistema? Može li biti kompatibilna s većinom aplikacija za razvojna okruženja koja postoje danas? Volio bih da provjerim kako je to i možda čak objavim online recenziju koja djeluje i za druge hehe
 
Instalirao na USB3 stick, verovatno moj internet (15-20Mbps) ali uzme 15 minuta da butuje, posle nije mnogo sporo.
 
pa jel usb stick ili onaj ssd sa usb3 adapterom?jer kao sto rekoh bas u ovoj temi,svaki ovovekovni OS na bilo cemu ispod 60mb/s je mucenje,pa iako je fles.jedino sto zaista moze sa flesa su RAMdisk varijante (poput streleca npr).
 
Nazad
Vrh Dno