Šta je novo?

UTP kablovi za kućnu mrezu

hedgehog

Slavan
Učlanjen(a)
10.01.2011
Poruke
1,003
Poena
225
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD FX 4300 [email protected] + Noctua NH-C12P SE14
Matična ploča
ASRock 970 Pro3 R2.0
RAM
HyperX Fury 2x8GB 1866MHz CL10
GPU
Radeon 5750 512Mb GDDR5
Storage
Samsung 850EVO 500GB, WD Blue WD5000AAKS 500GB 7200RPM
PSU
Corsair VX450 450W
Kućište
Cooler Master Elite 334 @CM fan 120mm + Arctic Cooling 92mm PWM
Monitor
ASUS VA24DQSB
Miš & tastatura
Gigabyte GM-6880 & Keychron K10 Pro
Laptop
HP Elitebook 845 G8 Win10 Pro
Mobilni telefon
Moto G72
Pristup internetu
  1. Mobilni internet
Kuca je u izgradnji, pa bih ubacio gibljive cevi fi16 i razveo UTP CAT6 ili mozda i CAT6a, po kući. Uglavnom u prizemlju ima jedna soba i dnevni boravak sa kuhinjom, a na spratu 3 sobe.
Korisitio bih modularne uticnice, a razveo bih i koaksijani kabl. Uglavnom u sobi u prizemlju bih postavio jedan ormaric sa patch panelom i svicem, dok bih u ostavi pod stepenicama pozicionirao NAS do kog bi isto isao kabl do svica. Na NAS bih prikacio i 2 IP kamere.
Imam sledeća pitanja:
Da li je ova zamisao dobro osmisljena?
Da li je preporucljivo da vodim u istoj cevi koaksijalni kabl i UTP?
Da li je ok varijanta da koaksijalni kabl na spratu dovedem u razvodnu kutiju i sa racvom podelim na 3kabla (za svaku sobu)?
UTP se ukrsta sa elektroinstalacijama na samo jednom mestu, takoreci tackasto. Da li ima potrebe da se koristi F/FTP ili neki sa zastitom?
Kakvi su to CAT6e kablovi?
Najduzi kabl bi inace bio do 10m (od ormarica do uticnice).

Eh da, zbog trenutne situacije u tom kraju, narednih par godina bih morao da koristi mobilni VIP 4G internet, a signal nije bas najbolji. Da li ima nekih eksternih antena koje bi mogle da poprave situaciju (rucne izrade ili gotova varijanta)?
 
Poslednja izmena:
Kada vec renoviras zasto ne ides na cat 7 utp kablove? Nije neka razlika po metru.

Ja sam po slicnom principu provlacio kroz zidove instalacije, rebrasto crevo a u njemu cat 7 sftp kabl i coax kabl (na nekim mestima i po 2 para kroz isto crevo)..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Pa ja nemam neku realnu potrebu za CAT7, nema tu neke opremu i zahteva koje ne bi podmirio CAT6a ili mozda i obican CAT6. Eventualno ako za nekih desetak godina bude neophodno, provucicu CAT8 ili sta bude aktuelno. :)
 
Ja bih odmah provlačio OM4 optička vlakna.


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
A do IP kamera da li da vodim licnacti ili pun kabl?
 
Hedgehog,
Mislim da jeste dobro osmiljeno.
idi slobodno na sire gibljive cevi, lakse ces provuci kablove, a mozes i vise kablova da provuces kroz jedno crevo, osim ako ne zelis da provlacis jedan kabl po crevu.
- ne vidim da ce biti ikakve stete da kroz crevo idu i i koaksijalni u UTP kabl. Kod sebe imam takvu situaciju i nisam primetio neke probleme, tim pre sto je koaksijalni kabl oklopljen
- koaksijalni kabl mozes da izdelis racvom, ali imaj u vidu da svaka racva unosi dodatno slabljenje signala
- smatram da nema potrebe da se ide na (S)FTP. Naravno, uvek mozes, radi dodatne sigurnosti ili mira.

Mislim da cak i obican Cat6 garantuje 10Gbit/s na udaljenostima do 33m, a Cat6a/e i na 100m. Ako je mala razlika u ceni, idi slobodno na Cat7, da bi izbegao kasnije cimanje. Optiku bih izbegao, zbog nekoliko razloga:
- Uglavnom i dalje svi uredjaji (TV, ruteri itd) imaju Ethernet portove. Malo njih ima prikljucke za optiku.
- Cena opreme: uglavnom je oprema koja podrzava optiku skuplja od opreme koja podrzava samo Ethernet. A dodatno bi morao da radis konverziju sa optike na Ethernet.
- Lakoca instaliranja: UTP/SFTP mozes i sam da instaliras, ako znas. Treba ti prilicno mali set alata. Za optiku mislim da je to komplikovanije i skuplje, a i ne znam da li to moze da se uradi u kucnoj radinosti tj. bez angazovanja firme.
- Brzina: sa Cat6/7 imas lufta do 10Gb. Naravno, optika moze i vise od toga, ali po visoj ceni. A opet su ti krajnji uredjaji ograniceni na 1Gb. Cak je i 10Gb ethernet oprema (switch-evi, kartice) u ovom trenutku dosta skupa.
 
Izvinjavam se sto upadam u temu, ali da ne bih bez veze otvarao novu zbog jednog pitanja.... Jel zna neko gde kod nas mogu da se uzmu pljosnati/ravni mrezni kablovi? Nisam ih primetio u netiksu ili nebo-u, tj, treba mi jedan od oko 25m. Mogu da se nadju ovi mali od po 2m "brendirani" u radnjama, ali nigde nisam primetio da imaju veci. Mikroprinc ima neki koji mi ni ne lici na ozbiljan kabl. Neverovatno mi je da ih kod nas prakticno nema. Treba mi zbog stb-a(posto cu mozda preci sa koaks kablovske na iptv), a iskreno me mrzi da busim zidove i da razvlacim mrezu, a posto bih hteo da idem ispod tepiha okrugli koje ovi daju bas i nisu neprimetni.
 
Izvinjavam se sto upadam u temu, ali da ne bih bez veze otvarao novu zbog jednog pitanja.... Jel zna neko gde kod nas mogu da se uzmu pljosnati/ravni mrezni kablovi? Nisam ih primetio u netiksu ili nebo-u, tj, treba mi jedan od oko 25m. Mogu da se nadju ovi mali od po 2m "brendirani" u radnjama, ali nigde nisam primetio da imaju veci. Mikroprinc ima neki koji mi ni ne lici na ozbiljan kabl. Neverovatno mi je da ih kod nas prakticno nema. Treba mi zbog stb-a(posto cu mozda preci sa koaks kablovske na iptv), a iskreno me mrzi da busim zidove i da razvlacim mrezu, a posto bih hteo da idem ispod tepiha okrugli koje ovi daju bas i nisu neprimetni.
Ja sam ugreen sa Alija poručio i sve je okej bilo. Platio postarinu 2 3 dolara i stiglo korektno za 10ak dana.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Gledao sam preko Alija, ali sada(zbog pandemije) salju samo sa ovim kuririma dhl, ups, fedex... Kako stvari stoje, najverovatnije cu uzeti tako. Ali pre bih uzeo ovde kod nas u radnji, a prosto je neverovatno da nema da se nadje.
 
Veruj mi trazio sam i ja par dana. Nema koga nisam zvao. Još je meni trebalo 15metara...

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
To je to. Znaci, narucivanje od preko je jedina opcija. Malo cudno da nema kod nas, ali kako kazu: "Sta je, tu je"

Hvala ljudi
 
Da se vratim da osnovnu temu, obavežno deblje crevo ako misliš više od jednog kabla, naročito što su svi ozbiljniji kablovi poprilično i debeli i kruti.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Kuca je u izgradnji, pa bih ubacio gibljive cevi fi16 i razveo UTP CAT6 ili mozda i CAT6a, po kući. Uglavnom u prizemlju ima jedna soba i dnevni boravak sa kuhinjom, a na spratu 3 sobe.
Korisitio bih modularne uticnice, a razveo bih i koaksijani kabl. Uglavnom u sobi u prizemlju bih postavio jedan ormaric sa patch panelom i svicem, dok bih u ostavi pod stepenicama pozicionirao NAS do kog bi isto isao kabl do svica. Na NAS bih prikacio i 2 IP kamere.
Imam sledeća pitanja:
Da li je ova zamisao dobro osmisljena?
Da li je preporucljivo da vodim u istoj cevi koaksijalni kabl i UTP?
Da li je ok varijanta da koaksijalni kabl na spratu dovedem u razvodnu kutiju i sa racvom podelim na 3kabla (za svaku sobu)?
UTP se ukrsta sa elektroinstalacijama na samo jednom mestu, takoreci tackasto. Da li ima potrebe da se koristi F/FTP ili neki sa zastitom?
Kakvi su to CAT6e kablovi?
Najduzi kabl bi inace bio do 10m (od ormarica do uticnice).

Eh da, zbog trenutne situacije u tom kraju, narednih par godina bih morao da koristi mobilni VIP 4G internet, a signal nije bas najbolji. Da li ima nekih eksternih antena koje bi mogle da poprave situaciju (rucne izrade ili gotova varijanta)?

Po meni, kompletan razvod napravi u toj ostavi, da ti ormarić ili šta ćeš već stavljati ne bude u sobi. Možda čak i neki mali rackmount orman, i tu ćeš imati dovoljno prostora za buduće proširenje, ako bude bilo potrebe. Držiš sve to zajedno sa NAS-om, računaj da imaš kabl od provajdera, ruter, eventualno tvoj ruter, switch, patch panel, pa onda razvod za sve sobe. Ako za sada imaš x kablova u mislima, ostavi patch panel za 2*x. Creva predvidi da budu dovoljno široka da se u budućnosti može provući dodatni kabl (ili 2) kroz njih. Za ip camere možeš da ostaviš kabl direktno iz zida možda, bez modularne utičnice, naravno ako kamera ima poe napajanje.

Cat6a je ok, ako možeš da platiš više, idi na skuplji. Obrati pažnju ipak na to koji standard podržava modularna galanterija koju kupuješ, ako staviš cat5e utičnice a kabl bude cat7 biće teško (ne i nemoguće) da se poveže sve kako treba. Za ugradnju u zidove su kablovi punog preseka, licnasti za povezivanje uređaja sa utičnicama.

Ja sam kod mene razvlačio koaks i sad kad gledam posle 2 godine, ne znam što sam to radio, ništa na to nisam povezao. Ne košta puno, pa ajde.

Ako već nisi, ostavi na svakom spratu mesto za AP, kako prolazi vreme sve više uređaja ima na wifi.
 
Nije me bilo neko vreme, jer sam bio prilično zauzet oko posla. Spakaovao bih switch i patch panel u razvodnu tablu U 24E IT
Inace vise mi odgovara varijanta da tabla bude u radnoj sobi zbog razvalacenja kablova (dosta je jednostavnije).
 
Samo patch panel u tablu? To je i ok, ali da znaš da nema previše mesta u tome. Ja baš imam tehno plast tablu, ali veću, n36c čini mi se, i tu je baš gužva, s tim da je meni tu i switch, I ruter od provajdera...

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Imam jedno pitanje, u dnevnoj sobi nalazi mi se Tenda ruter i iz njega mi ide LAN kabl u spavaću sobu gde mi se nalazi laptop, e sad planirao sam kabl da sprovedem kroz bužir crevo (koje već postoji), pošto mi baš smeta kad mi se vuče po podu u hodniku... Zanima me koji je vaš savet, kako to najbolje izvesti? Mislio sam da uzmem cat6 kabl kad već provlačim kroz zid, al me zanima jel postoji neki problem oko kompatibilnosti istog sa uređajima (rekao bih da nema problema, al da pitam, da ne bude posle, neće da radi na kompu..). Takođe dal' je pametno samo da šibnem lan kabl kroz crevo i izvučem ga u sobi pa direkt u laptop, ili praviti neku utičnicu?
E sad ako je bolje praviti utičnicu zanima me, koliko je lagan taj posao u smislu da ne bude posle loše spojeno, pa ima dosta gubitaka brzine. I gde ih mogao da nađem 50m cat6 lan kabla? MikroPrinc izgleda ima najviše 30m.
 
Radiće normalno cat6
Kabal se provlači bez konektora tako da to treba na metar, pa se posle krimpuje. Moraš prvo privući sajku da znaš koliko ti treba, a i da proveriš da li prolazi kabl.

Uvek utičnice. Kabl u zidu je instalacija. Ako bi ga cimanjem oštetio morao bi da menjaš ceo kabl. Ni struju ne izvlačiš direktno u uređaj.

Nije komplikovano.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Obzirom da je 50m u pitanju mozda bi bilo pametnije da dodas jos malo para (mislim da je smesna razlika) i uzmes cat6a, posto cat6 gubi brzinu na vecoj udaljenosti..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Malo sam se ja zeznuo, neće trebati više od 30m.
@bbK1ng Zanima me koje utičnice da gledam? Jel ima razlike u kvalitetu? Pošto ne bih da imam gubitke na tim spojevima. I ako sam razumeo, tvoj savet je da na oba kraja imam utičnice u jedan kraj da uđe lan in rutera u drugi lan koji ide na komp. Što se tiče dužine, provlačio bih preko tavana, tako da mogu i metrom da izmerim otprilike koliko mi kabla treba, neće smetati ni da je malo više, pošto može na tavanu višak da bude.
 
Ta oprema je predviđena tako da tu nema (vidiljivh) gubitaka.

Teško je preporučiti opremu (a nije podforum za to).
Imaš ove modularne uzidne (ako je bužir već u zidu), pa ti treba šta je već postaljeno od ostale unutrašnje instalacije.
Ako radiš naknadno onda nešto nazidno (i tu ima modularnih).
Onda ima ih koje mogu da se spajaju bez alata, što ako ćeš sve raditi sam može da bude zgodno. Opet ta oprema je skuplja, pa je pitanje da li kompenzuje cenu.

Imaj u vidu da će sve raditi na standardu najslabije komponente. Tako ako je sve cat 7 a jedan modul cat 6 onda je cela linija cat6.
Imaš nekoliko firmi u Bgd koje su relativno spcijalizovane za mrežnu opremu, pa potraži.

Možda najbolje da nađeš nekoga ko se time bavi da ti to uradi. On će imati i alat, a znaće na licu mesta da ti kaže šta treba od opreme treba nabaviti.
 
Nazad
Vrh Dno