»RSS Benchmark sajt

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
      Prikazani rezultati od 16 do 23 od ukupno 23

Tema: UTP kablovi za kućnu mrezu

Member Avatar korisnika daxyco
        Na forumu od
        Jun 2009
        Poruka
        1.729
        Citat Citiram korisnika: hedgehog Pogledaj poruku
        Kuca je u izgradnji, pa bih ubacio gibljive cevi fi16 i razveo UTP CAT6 ili mozda i CAT6a, po kući. Uglavnom u prizemlju ima jedna soba i dnevni boravak sa kuhinjom, a na spratu 3 sobe.
        Korisitio bih modularne uticnice, a razveo bih i koaksijani kabl. Uglavnom u sobi u prizemlju bih postavio jedan ormaric sa patch panelom i svicem, dok bih u ostavi pod stepenicama pozicionirao NAS do kog bi isto isao kabl do svica. Na NAS bih prikacio i 2 IP kamere.
        Imam sledeća pitanja:
        Da li je ova zamisao dobro osmisljena?
        Da li je preporucljivo da vodim u istoj cevi koaksijalni kabl i UTP?
        Da li je ok varijanta da koaksijalni kabl na spratu dovedem u razvodnu kutiju i sa racvom podelim na 3kabla (za svaku sobu)?
        UTP se ukrsta sa elektroinstalacijama na samo jednom mestu, takoreci tackasto. Da li ima potrebe da se koristi F/FTP ili neki sa zastitom?
        Kakvi su to CAT6e kablovi?
        Najduzi kabl bi inace bio do 10m (od ormarica do uticnice).

Eh da, zbog trenutne situacije u tom kraju, narednih par godina bih morao da koristi mobilni VIP 4G internet, a signal nije bas najbolji. Da li ima nekih eksternih antena koje bi mogle da poprave situaciju (rucne izrade ili gotova varijanta)?
        Po meni, kompletan razvod napravi u toj ostavi, da ti ormarić ili šta ćeš već stavljati ne bude u sobi. Možda čak i neki mali rackmount orman, i tu ćeš imati dovoljno prostora za buduće proširenje, ako bude bilo potrebe. Držiš sve to zajedno sa NAS-om, računaj da imaš kabl od provajdera, ruter, eventualno tvoj ruter, switch, patch panel, pa onda razvod za sve sobe. Ako za sada imaš x kablova u mislima, ostavi patch panel za 2*x. Creva predvidi da budu dovoljno široka da se u budućnosti može provući dodatni kabl (ili 2) kroz njih. Za ip camere možeš da ostaviš kabl direktno iz zida možda, bez modularne utičnice, naravno ako kamera ima poe napajanje.

Cat6a je ok, ako možeš da platiš više, idi na skuplji. Obrati pažnju ipak na to koji standard podržava modularna galanterija koju kupuješ, ako staviš cat5e utičnice a kabl bude cat7 biće teško (ne i nemoguće) da se poveže sve kako treba. Za ugradnju u zidove su kablovi punog preseka, licnasti za povezivanje uređaja sa utičnicama.

Ja sam kod mene razvlačio koaks i sad kad gledam posle 2 godine, ne znam što sam to radio, ništa na to nisam povezao. Ne košta puno, pa ajde.

Ako već nisi, ostavi na svakom spratu mesto za AP, kako prolazi vreme sve više uređaja ima na wifi.
        Da volim crno-bele, ponosno kažem svima!

Member Avatar korisnika hedgehog
        Na forumu od
        Jan 2011
        Poruka
        772
      3. Moja mašina
        • CPU: AMD FX 4300 Black Edition + NH-C12P SE14
        • MoBo: ASRock 970 Pro3 R2.0
        • RAM: Exceleram Rippler 2x4GB 1600MHz CL9
        • VGA: XFX Radeon HD 5750 512Mb GDDR5
        • MON: Dell P2417H
        • HDD: 500GB WD Caviar Blue
        • OPT: Optiarc DVD-RW
        • Case: Cooler Master Elite 334 Black + Corsair VX 450W
        • SND: nista spec.
        • INET: DSL
      4. Nije me bilo neko vreme, jer sam bio prilično zauzet oko posla. Spakaovao bih switch i patch panel u razvodnu tablu U 24E IT
        Inace vise mi odgovara varijanta da tabla bude u radnoj sobi zbog razvalacenja kablova (dosta je jednostavnije).
        Svako bira kako živi, ili nosiš Note 7........................... ili ideš u školu.

Member Avatar korisnika daxyco
        Na forumu od
        Jun 2009
        Poruka
        1.729
        Samo patch panel u tablu? To je i ok, ali da znaš da nema previše mesta u tome. Ja baš imam tehno plast tablu, ali veću, n36c čini mi se, i tu je baš gužva, s tim da je meni tu i switch, I ruter od provajdera...

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
        Da volim crno-bele, ponosno kažem svima!

Member Avatar korisnika Markic
        Na forumu od
        Feb 2013
        Poruka
        2.345
      7. Moja mašina
        • CPU: Intel Core i5
        • RAM: 8GB DDR3
        • VGA: NVIDIA GeForce GTX 775M
        • MON: 27 inch iMac
        • HDD: 1TB(7200-rpm)
        • SND: GENIUS SW-5.1 1020
        • LAP: HP Pavilion 17(Windows 10)
        • TV: Samsung UE32H5500AKXXH Smart TV 32"
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Nokia 7 Plus ,Ticwatch E ,Tesla L7 Quad ,Xbox One S
      8. Imam jedno pitanje, u dnevnoj sobi nalazi mi se Tenda ruter i iz njega mi ide LAN kabl u spavaću sobu gde mi se nalazi laptop, e sad planirao sam kabl da sprovedem kroz bužir crevo (koje već postoji), pošto mi baš smeta kad mi se vuče po podu u hodniku... Zanima me koji je vaš savet, kako to najbolje izvesti? Mislio sam da uzmem cat6 kabl kad već provlačim kroz zid, al me zanima jel postoji neki problem oko kompatibilnosti istog sa uređajima (rekao bih da nema problema, al da pitam, da ne bude posle, neće da radi na kompu..). Takođe dal' je pametno samo da šibnem lan kabl kroz crevo i izvučem ga u sobi pa direkt u laptop, ili praviti neku utičnicu?
        E sad ako je bolje praviti utičnicu zanima me, koliko je lagan taj posao u smislu da ne bude posle loše spojeno, pa ima dosta gubitaka brzine. I gde ih mogao da nađem 50m cat6 lan kabla? MikroPrinc izgleda ima najviše 30m.

Member Avatar korisnika bbK1ng
        Na forumu od
        Sep 2002
        Poruka
        1.537
      10. Moja mašina
        • CPU: AMD Ryzen 5 1600 AF
        • MoBo: Asus ROG Strix X570-I Gaming
        • RAM: KINGSTON DDR4 HyperX XMP Predator 2x8GB 3200cl16
        • VGA: ASUS STRIX GTX 950 DirectCU II OC
        • MON: Dell U2713hm
        • HDD: Biostar SSD 500GB + 2xWDRed 3TB + WD Blue 640GB
        • Case: Fractal Design Node 304, CM Silent M 850W
        • SND: On board, HiFi 2x80W
        • LAP: Dell Latitude E5495, Lenovo ThinkPad T460s
        • TV: Panasonic TX-P50ST50E
        • Ostalo: Note 9 DS, Mikrotik Router, Ubiquiti Unifi AP
      11. Radiće normalno cat6
        Kabal se provlači bez konektora tako da to treba na metar, pa se posle krimpuje. Moraš prvo privući sajku da znaš koliko ti treba, a i da proveriš da li prolazi kabl.

Uvek utičnice. Kabl u zidu je instalacija. Ako bi ga cimanjem oštetio morao bi da menjaš ceo kabl. Ni struju ne izvlačiš direktno u uređaj.

Nije komplikovano.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
        Boris

Member
        Na forumu od
        Feb 2013
        Poruka
        371
      13. Moja mašina
        • CPU: I7-6700HQ
        • RAM: 8GB DDR4 2400MHz
        • VGA: GTX 960M 4GB DDR5
        • HDD: Intel 600p Series M.2 NVME
        • LAP: Lenovo Y700
      14. Obzirom da je 50m u pitanju mozda bi bilo pametnije da dodas jos malo para (mislim da je smesna razlika) i uzmes cat6a, posto cat6 gubi brzinu na vecoj udaljenosti..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Member Avatar korisnika Markic
        Na forumu od
        Feb 2013
        Poruka
        2.345
      16. Moja mašina
        • CPU: Intel Core i5
        • RAM: 8GB DDR3
        • VGA: NVIDIA GeForce GTX 775M
        • MON: 27 inch iMac
        • HDD: 1TB(7200-rpm)
        • SND: GENIUS SW-5.1 1020
        • LAP: HP Pavilion 17(Windows 10)
        • TV: Samsung UE32H5500AKXXH Smart TV 32"
        • Ostalo: Nokia 7 Plus ,Ticwatch E ,Tesla L7 Quad ,Xbox One S
      17. Malo sam se ja zeznuo, neće trebati više od 30m.
        @bbK1ng Zanima me koje utičnice da gledam? Jel ima razlike u kvalitetu? Pošto ne bih da imam gubitke na tim spojevima. I ako sam razumeo, tvoj savet je da na oba kraja imam utičnice u jedan kraj da uđe lan in rutera u drugi lan koji ide na komp. Što se tiče dužine, provlačio bih preko tavana, tako da mogu i metrom da izmerim otprilike koliko mi kabla treba, neće smetati ni da je malo više, pošto može na tavanu višak da bude.

Member Avatar korisnika bbK1ng
        Na forumu od
        Sep 2002
        Poruka
        1.537
      19. Moja mašina
        • CPU: AMD Ryzen 5 1600 AF
        • MoBo: Asus ROG Strix X570-I Gaming
        • RAM: KINGSTON DDR4 HyperX XMP Predator 2x8GB 3200cl16
        • VGA: ASUS STRIX GTX 950 DirectCU II OC
        • MON: Dell U2713hm
        • HDD: Biostar SSD 500GB + 2xWDRed 3TB + WD Blue 640GB
        • Case: Fractal Design Node 304, CM Silent M 850W
        • SND: On board, HiFi 2x80W
        • LAP: Dell Latitude E5495, Lenovo ThinkPad T460s
        • TV: Panasonic TX-P50ST50E
        • Ostalo: Note 9 DS, Mikrotik Router, Ubiquiti Unifi AP
      20. Ta oprema je predviđena tako da tu nema (vidiljivh) gubitaka.

Teško je preporučiti opremu (a nije podforum za to).
        Imaš ove modularne uzidne (ako je bužir već u zidu), pa ti treba šta je već postaljeno od ostale unutrašnje instalacije.
        Ako radiš naknadno onda nešto nazidno (i tu ima modularnih).
        Onda ima ih koje mogu da se spajaju bez alata, što ako ćeš sve raditi sam može da bude zgodno. Opet ta oprema je skuplja, pa je pitanje da li kompenzuje cenu.

Imaj u vidu da će sve raditi na standardu najslabije komponente. Tako ako je sve cat 7 a jedan modul cat 6 onda je cela linija cat6.
        Imaš nekoliko firmi u Bgd koje su relativno spcijalizovane za mrežnu opremu, pa potraži.

Možda najbolje da nađeš nekoga ko se time bavi da ti to uradi. On će imati i alat, a znaće na licu mesta da ti kaže šta treba od opreme treba nabaviti.
        Boris

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •