Šta je novo?

Intel Z490 ploče

jurodivi

Čuven
Učlanjen(a)
15.08.2011
Poruke
7,796
Poena
745
Da se krene sa temom za Z490 seriju...

Anand Z490 overview: https://www.anandtech.com/show/15723/the-intel-z490-motherboard-overview

Buildzoid overview:



Buildzoid MSI Z490 PCB breakdown:



Buildzoid ASRock X490 analiza:



ASRock je baš uprskao sa Z490...na stranu Buildzoid i njegovo kukanje na USB portove, jedina ljudska ploča je Phantom ITX. Čak ni Taichi, koja je tradicionalno bila jedna best buy ploča nije ništa posebno i košta više nego Taichi u AMD i ranijim Intel verzijama. O jeftinijim da ne govorimo, apsolutno su prosečne i ne isplate se, druge ploče će biti dosta bolje za iste pare...
I šta je s tolikim ventilatorima? 3 venta na ploči, WTF?
 
Buildzoid ponovo, ovog puta sa Asus Z490 postavom:



Asus je napravio dobar posao. High end deluje baš jako, gomila mid-tier Strix ploča za koje samo Bog zna po čemu se razlikuju, entry level (180-200 i nešto dolara) ploče su dobre, ima čak i dobre mATX ploče, ITX je odlična kao po običaju...
ProArt ploča je vrlo zanimljiva, za 300$ se dobija odličan VRM, 10Gb LAN (na PCIe kartici, doduše) i čak 2 Thunderbolt porta.
 
Stevica malko zahebava, k'o i obično...testira ploču sa dna ponude i posle stavi naslov koji implicira da su sve Z490 ploče loše. Suptilna antikampanja, nije prvi put...
 
Nisam gledao test, ali lepo stoji "budget buyers".

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Jel ima neka plojka za 10700k a da se ne mora prodati bubreg da bi se uzela ista? Salu na stranu,gledam z490 ploce,sve se vrti 200+ €.....

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
Nema, ni u domacim ni u madjarskim, 200 evra ploce su minimum (MSI Z490 Tomahawk, MSI Z490 Gaming Edge, ROG STRIX Z490-G GAMING, TUF Gaming Z490-Plus)

Prodavaj taj krs dok mu nije pala drasticno cena sad sa izlaskom nove Intel serije u martu, takodje jeste da su rekli da ce samo biti nestasica i poskupljenje b460, h410 i z590 ploca, ali cela situacija se lose pise i za z490, samo ce jos gora cena i ponuda biti.

Uzmi Asus TUF GAMING B550M-PLUS, cena je nerealno dobra kod nas trenutno, i 3700x ili 5600x.

Pogledaj samo koliko malo odgovora u ovoj temi ima, u poredjenju sa AMD-ovim, to ti govori sve sto treba da znas, Intel se isplati kupovati trenutno samo kome treba jeftino 4/8 jezgra, 6/12 bez OC, samo jeftine 720p ultra low settings masine, zamenili su mesta AMD i Intel, ...
 
Poslednja izmena:
Malo je odgovora jer su ploče odlične i sa njima nema problema da bi se pisalo po forumima.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Nema, ni u domacim ni u madjarskim, 200 evra ploce su minimum (MSI Z490 Tomahawk, MSI Z490 Gaming Edge, ROG STRIX Z490-G GAMING, TUF Gaming Z490-Plus)

Prodavaj taj krs dok mu nije pala drasticno cena sad sa izlaskom nove Intel serije u martu, takodje jeste da su rekli da ce samo biti nestasica i poskupljenje b460, h410 i z590 ploca, ali cela situacija se lose pise i za z490, samo ce jos gora cena i ponuda biti.

Uzmi Asus TUF GAMING B550M-PLUS, cena je nerealno dobra kod nas trenutno, i 3700x ili 5600x.

Pogledaj samo koliko malo odgovora u ovoj temi ima, u poredjenju sa AMD-ovim, to ti govori sve sto treba da znas, Intel se isplati kupovati trenutno samo kome treba jeftino 4/8 jezgra, 6/12 bez OC, samo jeftine 720p ultra low settings masine, zamenili su mesta AMD i Intel, ...

Nemoj tako,moze ovaj krs jos da se ritne :)
 
Valjda ces moci poterati neku igru u 1080p sa 10700K :D, posto je 4/8 i 6/12 samo za 720p i "ultra mega platinum low" postavke : D

Sent from my LG-H990 using Tapatalk
 
Stevica malko zahebava, k'o i obično...testira ploču sa dna ponude i posle stavi naslov koji implicira da su sve Z490 ploče loše. Suptilna antikampanja, nije prvi put...

Nije da ga branim, ali Steve je nekoliko puta kontaktirao ASRock i tražio ploče za review, i stalno su ga odbijali. Sad je jasno i zašto. I ona Asus ploča je isto fail-ova na testu, ali se niko is Asus divizije nije bunio i dali su ploču na test.

Edit:

I da dodam. Ja sam nedavno pazario Asus TUF Gaming Z490 Plus. Za sada sve radi kako treba. Zamerku bi možda bacio na VRM hladnjake koji su na ovoj ploči visoki i široki i na oko deluju masivno i jako sposobno. Ali ako se malo bolje pogleda, hladnjak je zapravo 2mm debeo izrezbaren aluminijumski flah koji je ispresavijan u obliku slova S. Pošto imam i5 10600k, to hlađenje će biti sasvim dovoljno, ali za neke jače procesore može biti problem.
 
Poslednja izmena:
Valjda ces moci poterati neku igru u 1080p sa 10700K :D, posto je 4/8 i 6/12 samo za 720p i "ultra mega platinum low" postavke : D

Sent from my LG-H990 using Tapatalk

Vadis van konteksta moj post, te dve stvari su nepovezane, 10100 4/8 i 10400 6/12 su samo za 720p i low settings, low fps postavke, ne drugi procesori, ne 10600k, ne 10700k, ...

@bobster nisu svi post-ovi u svim temama o problemima, statistika nam govori neke osnovne stvari, i smatram da je veoma indikativno, jer sam protrcao i ispratio svaku temu na ovom forumu za zadnje 3 platforme (2 amd i 1 intel), i kolicina tih post-ova koja je vezana za probleme nije dovoljno velika u odnosu na post-ove drugih tipova, da statisticki poremeti pokazatelje popularnosti i isplativosti koji su u korist AMD delova.

A dodatno kao odgovor za svu trojicu, moj krs komentar nije bio, nije sad, niti ce biti u doglednoj buducnosti vezan za suve performanse 10700k procesora, nego jedino i iskljucivo za celu poente tekuce diskusije nastale od komentara clana @sinda koji ju je zapoceo, a to je problem odnosa ulozenog/dobijenog, odnosno cena procesora, ploca, dobavljivosti ova dva, i nesrazmerno boljih opcija za kupovinu na AMD strani (koje vaze samo u vremenskim okvirima u kojima zakoni ponude i potraznje kroje koji delovi su u kojoj meri, u nekom datom momentu, nesto [ili sve] od navedenog u prethodnom delu ove recenice).
 
Poslednja izmena:
Malo sam detaljnije istrazio materiju (*mjau**mjau**mjau*,dugo sam se uljuljao sa 6700k i nisam pratio desavanja) i recimo 10700k i 3800xt su tu negde,stim sto 3800xt ide na ploce od 120-130€,dok 10700k ide na 200€+ ploce,sto recimo nisam znao....ok,sad mi je situacija dosta jasnija,videcu jos gde cu zavrsiti,necu se zaletati svakako...

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Malo sam detaljnije istrazio materiju (*mjau**mjau**mjau*,dugo sam se uljuljao sa 6700k i nisam pratio desavanja) i recimo 10700k i 3800xt su tu negde,stim sto 3800xt ide na ploce od 120-130€,dok 10700k ide na 200€+ ploce,sto recimo nisam znao....ok,sad mi je situacija dosta jasnija,videcu jos gde cu zavrsiti,necu se zaletati svakako...

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
Kod nas u BIH 3800xt je skuplji 70e od 10700K.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
Vadis van konteksta moj post, te dve stvari su nepovezane, 10100 4/8 i 10400 6/12 su samo za 720p i low settings, low fps postavke, ne drugi procesori, ne 10600k, ne 10700k, ...

Ne vadim iz konteksta vec ne razumem sta hoces da kazes.
Znaci za vece rezolucije od 720p iskljucivo jaci procesor, pita li se GPU nesto po tom pitanju?
Ako 10100/10400 recimo daju odlican fps na 720p jel stvarno mislis da ce recimo na 1080p/2k oni biti ogranicavajuci faktor po tom pitanju?

Pa 10100f 4/8 je trenutno olican low budget cpu za igranje, ne zato sto je Intel hteo tako da bude vec zahvaljujuci AMD-u kosta samo 80e.


Mogu samo da se slozim s tobom eventualno po pitanju isplativosti skupljih Intelovih procesora kao i precenjnih z490 ploca u ovom trenutku u odnosu na AMD.


Sent from my LG-H990 using Tapatalk
 
10700k i 3800xt su tu negde,stim sto 3800xt ide na ploce od 120-130€,dok 10700k ide na 200€+ ploce,sto recimo nisam znao....ok,sad mi je situacija dosta jasnija,videcu jos gde cu zavrsiti

Bas tako.

Ne vadim iz konteksta vec ne razumem sta hoces da kazes.
Znaci za vece rezolucije od 720p iskljucivo jaci procesor, pita li se GPU nesto po tom pitanju?
Ako 10100/10400 recimo daju odlican fps na 720p jel stvarno mislis da ce recimo na 1080p/2k oni biti ogranicavajuci faktor po tom pitanju?

Opet kontekst, a i ovaj put mi stavljas i reci u usta xD (kad kazem 720p, low refresh, za mene druga stranica tog novcica nikako ne moze da bude 4k 30fps/60fps, takodje 720p je hiberbola, kontekst tog komentara je ospeg skupoce graficke koja ide uz ove procesore, i drugih komponenti, i sta je realno moguce sa njima postici na 1080p sa monitorom koji te ogranicava na 60-120Hz/FPS)

Ni u jednom od 2 post-a nigde ne spominjem ciste vece rezolucije, same po sebi. Kad si ih vec spomenuo, moje misljenje je da vece rezolucije same po sebi su nebitne, bez visokog FPS-a, refresh rate-a, ..., a pri tome se opet vracamo da treba bolji procesor, i brzi, i bolje zategnut RAM. Takodje moje misljenje je da je veca brzina osvezavanja uvek bitnija, bolja i doprinosi vecem uzitku, nego samo povecanje rezolucije.

10100 i 10400 su ekstremno ograniceni procesori, za sve jace/brze potrebe, ne moze da se ide ispod nasviranog 10600K, 5600x. Ryzen 3600 je nesto izmedju, balans, ali opet nedovoljno.

Takodje smatram da je Graficka imaginarno ogranicenje cak i na 2K, jedino ogranicenje je psiholosko/emocionalno u glavi korisnika koji odbija da podesi adekvatno podesavanja u igri, ... (barem sad hardware unboxed radi detaljne recenzije podesavanja za popularne igre, i koja podesavanja daju najbolje dobitke u FPS-u za najmanje primetan, ili cak neprimetan vizuelni dozivljaj (kao u ekstremnom primeru RDR2 igre).

Najbitnije je uvek bilo, jeste sad i bice, sta igras, sta ti treba, jel oces single player vizuelni dozivljaj, dal oces competitive ultra FPS multiplayer dozivljaj, il ti treba balans neki, kad covek rasclani sta zeli, sta hoce, sta voli, u cemu uziva i sta mu daje u kojoj kolicini mogucnost da ispuni to, onda je 80% izbora/odluke/problema reseno, nestaje paraliza u donosenju odluka, stres, zivot je laksi i lepsi.
Ko spozna i zasto zeli, zasto hoce, zasto voli, zasto uziva, onda je procenat 90%+

A mi ovde na forumu sto dajemo savete i diskutujemo, smo samo deo "sta daje mogucnost da se ispuni nesto/sve od ovog iznad", odnosno kako uzeti/sta uzeti.
 
Poslednja izmena:
Opet kontekst, a i ovaj put mi stavljas i reci u usta xD (kad kazem 720p, low refresh, za mene druga stranica tog novcica nikako ne moze da bude 4k 30fps/60fps, takodje 720p je hiberbola, kontekst tog komentara je ospeg skupoce graficke koja ide uz ove procesore, i drugih komponenti, i sta je realno moguce sa njima postici na 1080p sa monitorom koji te ogranicava na 60-120Hz/FPS)

100x prežvakana tema FPS vs Hz. Koliko god tebi to suludo zvučalo, 120hz monitor tebe ne sprečava i ne ograničava ni malo. Nema ništa loše u tome da se uzme zver od procesora i zver od grafičke i da se igra na 144hz monitoru u 1080p ili manje. Što veći FPS, to je manji input lag. Većina ljudi ne konta da nije isto igrati igru u 60,120, i 600FPS. Input lag običnom korisniku ne znači ništa, ali postoje jako jako dobri i skillful CSGO, Dota, WoW, i ostali igrači kojima je svaka milisekunda bitna. Pa čak i ako niste na tom nivou igranja, kada se sabere lag monitora, lag panela, lag tastature i miša to se itekako oseti u igri. Ljudi misle da high end gamerske ploče i dalje imaju PS/2 portove zbog kompatibilnosti, i da se PS/2 konvertori uz high end tastature isporučuju da bi takva tastatura mogla da se nakači na stari komp koji nema USB port. Ko god misli da su dolazeći monitori koji osvežavaju na 360hz nepotrebna stvar, overkill, i marketing trik, nema pojma o čemu priča. Input lag je cancer današnjeg hardware-a koji većina zanemaruje ili nema pojma šta je. Ili još gore, nebitno im je.
 
@Dogzila
Uh, puno filozofije da bi se zaključilo da ti je za vrhunski gaming doživljaj potreban "high end hardwear" i da je sve ispod toga neki kompromis. (ništa novo).
 
Odustajem, svaki put objasnim detaljnije, da ne dodje do nesporazuma, i svaki put @alex303 ili @everton mi napisete odgovor koji referencira nesto sto inuitivno, ili pak specificno nisam spomenuo u originalnom post-u da ne bi puno filozofirali, spamovali temu, jer nije neophodno za originalnu diskusiju. (I svaki put ja sire i dublje objasnim stvari, jer jelte, sasvim je normalno da se sa malo reci sturim jezikom ne razumemo, nista cudno, neprijatno, to je milenijumima stara kletva "Vavilonske kule", I ponekad kad imam snage i vremena, rado se upustim u dublje debate i objasnjavanja.

I svaki put ja onda pre-opsirno zbog nuzne potrebe objasnim detaljnije moja misljenja i zapazanja za te prvobitno nespomenute stvari I da se za originalno nepovezan drugi deo slazem delimicno ili u velikoj celosti, i ukazem na sitne/blago-srednje pogresne zakljucke, razlike u kontekstu, ali ovo se previse vrti u krug, i ne zelim da spamujem temu.

@Dogzila
Uh, puno filozofije

Hvala na komplimentu, manjak filozofije je jedna od najlosijih i najopasnijih stvari koja se desava u trenutnom drustvu (nivo razocaranosti koji sam osetio kad sam procitao vest da izbacuju iz srednje skole je bio neopisiv). Polako izumiranje prezentovanja filozofije mladjim generacijama, je nivo nazadovanja civilizacije na nivou paljenja/nestanka Aleksandrijske biblioteke.
 
Poslednja izmena:
Odustajem, svaki put objasnim detaljnije, da ne dodje do nesporazuma, i svaki put @alex303 ili @everton mi napisete odgovor koji referencira nesto sto inuitivno, ili pak specificno nisam spomenuo u originalnom post-u da ne bi puno filozofirali, spamovali temu, jer nije neophodno za originalnu diskusiju. (I svaki put ja sire i dublje objasnim stvari, jer jelte, sasvim je normalno da se sa malo reci sturim jezikom ne razumemo, nista cudno, neprijatno, to je milenijumima stara kletva "Vavilonske kule", I ponekad kad imam snage i vremena, rado se upustim u dublje debate i objasnjavanja.

I svaki put ja onda pre-opsirno zbog nuzne potrebe objasnim detaljnije moja misljenja i zapazanja za te prvobitno nespomenute stvari I da se za originalno nepovezan drugi deo slazem delimicno ili u velikoj celosti, i ukazem na sitne/blago-srednje pogresne zakljucke, razlike u kontekstu, ali ovo se previse vrti u krug, i ne zelim da spamujem temu.



Hvala na komplimentu, manjak filozofije je jedna od najlosijih i najopasnijih stvari koja se desava u trenutnom drustvu (nivo razocaranosti koji sam osetio kad sam procitao vest da izbacuju iz srednje skole je bio neopisiv). Polako izumiranje prezentovanja filozofije mladjim generacijama, je nivo nazadovanja civilizacije na nivou paljenja/nestanka Aleksandrijske biblioteke.

Nisi ti prvi a ni poslednji koji je odvalio onakvu glupost za monitor.

Anyway. On topic:

Asus je za božić izbacio novi BIOS za skoro sve njihove Z490 ploče. Ubačena je podrška za Rocket Lake, a vidim da su dodelili hotkey u BIOS-u sa resizable BAR.

bios.PNG
 
Nazad
Vrh Dno