Šta je novo?

Problem sa kompom,za mene prvi ovakav

maximovic

Cenjen
Učlanjen(a)
17.05.2011
Poruke
16
Poena
154
Komp je bukvalno upaljen 24h dal se igrao,gledao film,seriju ili surfovao ostatak vremena samo monitor ugasen.
Problem je krenuo pre 5-6 meseci da se desava prvo sto sam uradio je da sam reinstalirao win jer iskreno to mi bilo najlakse.
Bukvalno se sam ugasi nekad i 5x u roku od pola sata a nekad i posle 3-10 dana koriscenja i to je ono sto mi je najcudnije. E sad i to gasenje je najcudnije jer bukvalno posle ne mogu da ga upalim dok neizvucem naponski iz napajanja i neostavim ga 15 sec tako i tek onda moze da se podigne opet sistem.
Moja najveca sumnja je bila na grafiku(r7 370 4gb) jer nekako kao da me driveri zezaju jer nece ni da se podignu svaki put posle paljenja, tacnije ima ikonice da su se podigli ali nemogu da udjem u njih dok opet nerestartujem komp.
Inace primetio sam da mi se cesce desava kad ventilatori ostanu na auto nego kad ih ja recimo stavim na 40%. Ipak se gasio i kad je grafika pri 30c a nekad nije i kad je isla ba 60-70c. Na kraju sam reinstalirao i njih i stavio Catalyst ali opet isto stim da sad odma ulazi u drivere.
Pricao sam i sa ljudima koji se razumeju mnogo bolje od mene ali ni oni nisu sigurni jer nisu imali slican problem oko nacina gasenja-paljenja,problema sa podizanjem drivera na gpu.
Da je do napajanja ili ploce pa cak i grafika ili ram opet mi je cudno 5x u roku od pola sata ili 3 do 10 dana iako ga opterecujem i tabovima i igricama.
Jedino sto nisam probao a moglo bi da pravi problem je bios na ploci, jer prosle god. kad sam ga update deluje mi kao da je promenio cpu volatge na njemu i cinimi se ali nisam ni ja vise siguran da pre nije prelazio 1.38 a sad na HWMonitoru od ih natera na preko 1.5 i primetio sam da su dosta ljudi posle tih zadnjih update biosa primetili tu cinjenicu ali nisu imali probleme a nemam ni ja sa samom temp procesora sobzirom da imam NHD14 ali opet otkud znam.
Nekako najmanje sumnjam na mehanicki kvar necega jer sam pustao i par testova i nikad mi nije izbacena greska cak sta vise nije mi se ni za vreme jednog takvog testa racunar ugasio(AIDA64 i furmark),oko pola sata i jedan i drugi na max.

Jednostavno me najvise nervira to vadjenje naponskog iz napajanja da bi ga opet pokrenuo.

Hvala unapred ako se neko susreo sa slicnim problemom.
 
Poslednja izmena:
ovako na divlje više deluje da je baš do prčkanog biosa a drugo do napajanja nego do karte,sasvim su drugi simptomi,to što ne možeš da uđeš u kontrol softver je do samih drajvera...

elem ono što brzo i lako možeš da uradiš je da proveriš opet bios apdejt i da resetuješ cmos (vađenjem baterije dok je napajanje raskačeno) i da očistiš windows sa dism i sfc komandama (ako te mrzi da kucaš,imaš na klik oboje u ultimate windows tweakeru) i da sveže instaliraš poslednje whql drajvere sa amd-ovog sajta,ili da pustiš win update da sam skine još matorije.podrazumeva se da stare drajvere pobrišeš sa display driver uninstaller-om.

sledeći koraci su vađenje ploče iz kućišta,nabavka drugih proverenih delova itd,ali doćićemo do toga ako bude bilo potrebe.
 
ma meni liči na neki problem sa strujom, psu ili matična

haj probaj idući put kad ti se to desi, isključi napojni kabal, pa par puta pritisni dugme za paljenje i odma vrati kabl i probaj upaliti

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
I meni liči na problem sa napajanjem. Koje je u pitanju?

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
dism i sfc komandama (ako te mrzi da kucaš,imaš na klik oboje u ultimate windows tweakeru) i da sveže instaliraš poslednje whql drajvere sa amd-ovog sajta,ili da pustiš win update da sam skine još matorije.

Odradio sam SFC komandu i ona nije nasla nista, mucio sam se sa dism ali prijavljivao mi gresku 87 dok sam trazio resenje i citao o tome skapiram i da napisana komanda imala razmak posle / :smash:
Ni dism nije nasao nikakve nepravilnosti.
Bios na maticnoj je sa asusovog sajta i reinstalirao sam ga pre nekih 15 dana mada je i pre toga bila ista verzija(jedino ako mislis da probam sa nekom dosta starijom verzijom ?)
Win mi se isto tako update-ovao pre nekih 10-15 dana, ali evo opet je imao neki manji update pa sam i to odradio.

Videcemo juce od pisanja poruke do sad se nije gasio.
Sto se tice vadjenja delova najveci mi problem sto nemam rezervnih a kao i sto sam napisao nekad se neugasi ni posle 10 dana. Znaci morao bi na slepo da idem dal je napajanje/ploca ili nesto drugo. Mada da je ploca u pitanju verujem da bi se to cesce desavalo jer nevidim poentu da nekad trpi 10 min a nekad 10 dana za isto opterecivanje. Pre ce biti da je nesto drugo izazove da ona ode sama u taj svoj da ga nazovem safe mod pa da zato moram da vadim napajanje da bi se ona restartovala.


@josemourinho - na taj nacin sam ga i ponovo pokretao
 
odradi potpuni reset cmosa,dakle izvadi bateriju,raskači napajanje i ostavi koliko maksimalno možeš i pre pokretanja i vraćanja baterije pritisni par puta power/reset tastere da potpuno isprazniš ploču i menjaj režime (dskle brauz,video,malo optereti i tako u krug) i vidi šta se dešava.
 
Ako i dalje bude problematičan, nema druge nego pozajmi napajanje za test. Poluispravno napajanje može da uzrokuje najrazličitije vrste problema, video sam mašinu koja je radila skroz uredno osim što je nasumično prilikom svakog drugog, petog paljenja prikazivana poruka o neuspešnom flešovanju biosa.
 
Slične probleme sam i sam imao sa 2 Asusove ploče 1155 i AM4. Trebalo bi u biosu da imaš anti-surge opciju. Ja sam je gasio i više nisam imao problema.
 
Vidiš, kod mene nije izbacivalo nikakvu poruku. Samo se ugasi iz čista mira, ne bitno da li je komp u leru ili opterećen, nekad mi čak nije dozvoljavalo ni da upali komp. I ja sam prvo pomislio da je problem do napajanja, 2 napajanja sam nenjao, isto se dešavalo. Menjao sam sve živo i na kraju ugasim anti-surge i više nisam imao problema. Sva tri napajanja i dalje rade bez ikakvih problema, jedno je u trenutnom kompu.
 
da li si pratio temperature? da se ne gasi zbog pregrevanja ako se nesto otkacilo.
Da li se ventovi vrte na hladnjacima?
 
Meni liči na zaštite na napajanju.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Vidiš, kod mene nije izbacivalo nikakvu poruku. Samo se ugasi iz čista mira, ne bitno da li je komp u leru ili opterećen, nekad mi čak nije dozvoljavalo ni da upali komp. I ja sam prvo pomislio da je problem do napajanja, 2 napajanja sam nenjao, isto se dešavalo. Menjao sam sve živo i na kraju ugasim anti-surge i više nisam imao problema. Sva tri napajanja i dalje rade bez ikakvih problema, jedno je u trenutnom kompu.

Kad se bude sledeci put ugasio pokusacu i sa time (nepoznat mi je taj postupak pa mislim da ga nisam ni radio) i sa ponovnim resetom cmosa, prosli put kad sam to uradio nesecam se dal je bilo izvuceno napajanje a i nisam nesto dugo drzao bateriju van mozda 10-ak sec.

Sto se tice temp znam da dok je upaljen temp nisu visoke. Meni NHD14 drzi moj r5 1600x na oko 50c u load rezimu, grafika kao i sto sam naveo iznad zavisi gasio se i sa niskom i sa visokom temp. Sto se tice ploce u trenutku gasenja nekad je bila i hladnija a nekad i vruca na dodir na cipu pored grafike. Licno ne znam o detaljima jer mi ugasi ceo sistem pa nemogu da posle paljenja znam koja je temp bila bas u tom momentu.

Aj da navedem i ploca koja je u pitanju : ROG STRIX B350-F GAMING
 
Poslednja izmena:
Imao sam slične probleme, i krivac je bilo napajanje koje je na kraju crklo i pritom povuklo video karticu sa sobom. Najbolje bi bilo da probaš neko drugo napajanje, kao što ti je poolmaker preporučio, i pratiš da li će se ponoviti ti simptomi.
 
Izgleda sam resio problem i bilo je krivac napajanje. Pre 4 dana sam ga zameni i za sad nije bilo ni jednog gasenja. Hvala svima na trudu i objasnjavanju. Inace sve sto ste pisali sam isprobao sem Anti-surge opcije jer je nisam nasao u biosu.
Inace 1 dan pre menjanja napajanja sam primetio u biosu da mi na grani od 12 isporucuje 11.5V, moguce da je u nekim trenucima imalo i mnogo nizu izlaznu snagu pa je zato i zakucavao komp.
 
Nazad
Vrh Dno