Šta je novo?

Prebacivanje dijaslajdova u digitalni format

Kluzo

Slavan
Učlanjen(a)
08.10.2005
Poruke
380
Poena
320
Nekoliko stotina dijaslajdova treba prehledati i odabrati jedan deo koje ja trebam prebaciti u digitalni format (recimo jpg slike i sl) .
U pitanju su medicinski snimci koji su bitni za sacuvati. Nisam siguran kao to da izvedem hardverski, da li postoji npr skener koji ima mogucnost skeniranja ovih slajdova ili nesto slicno.
Krajnja mi je opcija da kupim dijaprojektor pregledamo slajdove a onda slikam digitalcem projekcije odabranih i tako napravim fajlove koji se mogu sacuvati a i koristiti za prezentaciju na medicinskim simpozijumima.
 
Neki kućni skeneri mogu da skeniraju providne materijale (negative, pozitive...)
U foto radnjama imaju skenere koji to rade verovatno kvalitetnije i brže.
Edit:. Može i ovako nekako.

https://youtu.be/Jc3LcXidpsA

Ja sam to koristio za stare negative. Rezultati su bili dosta bolji nego na Canon skeneru 4400f. Bolji kvalitet i mnogo veća brzina i mogućnost dalje obrade.
 
Poslednja izmena:
Nemam pojma, doktor ciji su slajdovi treba prvo da napravi iybor, cenim da mi je truba da skeniram nekoliko stotina pa da onda pravi izbor ali sta znam. Mozda bi bilo najbolje da na projektoru pregleda slajdove pa da odvoji one koji su bitni pa da par desetina skeniram skenerom nego da napravim 300 snimaka na skeneru.
 
Poslednja izmena:
Koja je količina izabranih u pitanju, na kraju?

Računaj da pojedini kućni skeneri to rade, ali jako jako sporo, moraš da sediš pored njih sve vreme, pa je za veliku količinu to pain-in-ass.
Takođe, kvalitet je upitan ako je neki budžet model skenera. Plus što je sada teško i naći neki koji ima mogućnost skeniranja filmova i dijapozitiva.

Fotoradnje takođe rade taj posao, ali ne rade svi.
Ako su pojedinačni u ramovima, cena skeniranja je veća nego za rolnu filma.

Dakle, kada vidiš koliko ih ima, prvo u neku fotoradnju da daju ponudu, možda jedan probni scan...
Pa onda vidiš cenu upotrebljivog kućnog skenera sa adapterom za transparentne materijale.

U prelaznom periodu, kada smo sa filmova prelazili na digitalce, bilo je jako dobrih namenskih film i dijapozitiv skenera, radili su ih i Canon, i Nikon, i Minolta...
Bilo je puno uslužnih skeniranja na svakom ćošku.
Sada se sve to teže nalazi.
 
Poslednja izmena:
Kaparisao sam dijaprojektor za 50e pa ce doktor kad budem preuzeo uredjaj da sedi i prebira po istim i da pravi odabir, kada napravi odabir znacu koja je kolicina u pitanju, cenim da nece biti preko 50 ali ne zavisi od mene. posle toga na skener ili slikam sa platna preko digitalca, videcu.
 
Ako je samo 50kom, nosi u neku foto radnju da skeniraju.

Veliko je pitanje i koji kvalitet očekujete?!?
 
Ne ocekujem neki preveliki kvalitet, upravo sam nasao fotografsku radnju koja to radi po 50din/slajd u nekoj normalnoj rezoluciji a po 100 u vecoj. Mozda se necu mlatiti da sam slikam.
 
Ta normalna rezolucija će vam najverovatnije biti dovoljna.

Pitaj da urade po jedan scan probno.
 
Nazad
Vrh Dno