Šta je novo?

2x8GB 2666 cl13 vs 2x8GB 3200 cl16

arhangel86

Poštovan
Učlanjen(a)
16.11.2016
Poruke
47
Poena
54
Zamenio sam 2666mhz rame sa manjom latencijom sa ramima koji rade na vecoj frekvenciji sa vecom latencijom.

Jesam li dobro postupio???

Procesor je Ryzen 5 1600 @ 3.65GHz.
 
Poslednja izmena:
Verovatno jesi. Stvar je u tome što prva generacija Ryzen-a ima dosta neispeglan memorijski kontroler, tako da puno memorijskih modula nije htelo da radi na deklarisanim brzinama. Moja memorija recimo treba da radi na 3,2 GHz, ali ako probam da je stavim na taj klok, zabode se odmah posle POST-a. Držim je na 3 GHz i radi stabilno, ali se sećam da neki moduli nisu mogli ni preko 2133, što je u ono vreme bila najveća brzina koju je JEDEC zvanično standardizovao. Sećam se da su testovi pokazivali malu prednost od memorije na višem taktu, ali ne mnogo i samo u igrama.
 
Ne pokazuje, jer ne koristis taj procesor niti RTX 2080.
 
Zamenio sam 2666mhz rame sa manjom latencijom sa ramima koji rade na vecoj frekvenciji sa vecom latencijom.

Jesam li dobro postupio???

Procesor je Ryzen 5 1600 @ 3.65GHz.

Koja memorija i ploca je u pitanju?
 
HYPERX Predator 16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200 MHz CL16
Gigabyte ax370-gaming 3

Koliko citam po forumu Rajzeni vole vece radne frekvencije?
 
Poslednja izmena:
"Vole" i niži Cl.
 
Uglavnom shvatih da je situacija EGAL. Sto je prihvatljivo, s obzirom da sam stavio nove module, stare sam prodao.

Da li postoji mogucnost da manuelno promenim latencije, i tako da RAM radi kao cl13?

P.S. Iz psiholoskog ugla mnogi ovde traze iglu u plastu sena bez ikakve potrebe, par frejmova gore-dole ili sl. situacije,
tolika ljubav ka hardveru dovodi do poremecaja softverske licnosti :)
 
Poslednja izmena:
Uglavnom shvatih da je situacija EGAL. Sto je prihvatljivo, s obzirom da sam stavio nove module, stare sam prodao.

Da li postoji mogucnost da manuelno promenim latencije, i tako da RAM radi kao cl13?

P.S. Iz psiholoskog ugla mnogi ovde traze iglu u plastu sena bez ikakve potrebe, par frejmova gore-dole ili sl. situacije,
tolika ljubav ka hardveru dovodi do poremecaja softverske licnosti :)

Jeste kolega, vidi, kada sam radio te neke licne testove i postavljao na forum, izgleda da sam bio bre u tom,... ljubavnom modu ka hardveru i odredjenom poremecaju softverske licnosti....:shock:

Mozes da probas, ali, verovatno je neki maximum oko CL15 sa nesto nizim ostalim parametrima. Uglavnom, to je to, dobio si novu memoriju.
 
@reviewsrb Naravno da sam se i ja malo nasalio :D Htedoh reci nekada cesto bez ikakvih realnih potreba hocemo da podignemo performanse
za par procenata, cisto iz pasije prema racunarima :D
 
Nazad
Vrh Dno