Šta je novo?

Ryzen Konfa ...

eki86

Slavan
Učlanjen(a)
09.12.2005
Poruke
247
Poena
319
Pozdrav ljudi, imam nekoliko pitanja ... Treba mi za klinca (9 god.) da može da igra neke normalnije igre tipa GTA V i slično. Do sada se mučio sa GTA San Andreas i nekim manje zahtevnim igrama. Monitor je max. res. 1600x900, tako da nam ne treba 4K i ostalo :D Za ovo što pitam neki rang je oko 250€.

1. Ploča Gigabyte B450M-S2H, KP oko 65€
2. CPU Ryzen 3 3200G, KP oko 85€
3. RAM DDR4 2x8GB 2666MHz, ima za oko 50€ polovne (ili možda kupiti nove, ali onda jednu od 8GB ili dve od 4GB)

Da li može ovaj procesor za svojom grafikom da gura neke igrice, pa kasnije da stavim neku grafiku polovnu, novu itd. Ili je možda bolje da se kupi Ryzen 3 1200 (nov oko 7.000) ili Ryzen 5 1600 (AE polovan, oko 7500), pa da se odmah stavi neka grafika, možda RX 560, ima polovnih za oko 9.000. Možda i neka jeftinija tipa RX 460/470, 2GB ili 4GB ne znam ni sam više :D

Pitanje oko ploče, video sam da je bolje uzeti ovu B450M, nego A320M, ako se kupuje procesor sa integrisanom grafikom. Da li to znači, ako bih se odlučio za neku grafiku, mogu da pazarim i A320M, ima ih za oko 45€ na KP nove.

Hvala svima unapred na odgovorima, možda ima glupih pitanja, ali izašao sam ih ovih voda :D
 
Poslednja izmena:
Uzmi b450,pa makar tu gigu,svakako bolje nego A320.cpu idi na r5 2400g ako neceš diskretnu grafiku,ako hoceš može i r5 1600,samo čisto sumnjam da je taj polovni 1600 af verzija,moguce je da su oni stariji na 14nm..Taj ram od 50e 2x8 polovni uzmi,jes malo sporiji,ali na tvoju konfu neceš puno izgubiti a ušteda je osetna.Gpu zasebni ako ideš za 9k dinara imaš 470,480,570.560icu nemoj da razmatraš uopšte.
Edit;vidim sad da si stavio cpu da je ae.
Nije ni to toliko loše,cpu+gpu=oko 16k din.
Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Da video sam i 2400G, ali je on oko 120€, pa mi je to nekako mnogo, a opet imam integrisanu grafiku. A jel velika razlika kod 1600 između AE i AF?
 
Ja imam 2400g. Sve radi na full detaljima. Mozda je bolje dodati tih 20-30 evra na ryzen 5. Sto se igara tice sve radi kao po loju iako je integrisana. Inace imam a320 plocu i nemam neke zamerke. Mozda bolje da uzmes jeftiniju plocu i jaci procesor. Sto se tice klokovanja to za klonce nije potrebno pa ce osnovna ploca izdrzati sve bez problema. Bar po mom misljenju.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Najvise fortnite, gta i world of warcraft. Takodje imam 720p monitor pa ne igram u full hd, ali sam isprobao sa drugim monitorom i radi bez problema sa minimum 60fps. Ide i na vise. Nista ne secka i ne ocitava previse. Ja sam sasvim zadovoljan. Nisam profi gejmer, kontam da bi sve mnogo lepse izgledalo sa dodatnom grafikom, ali za kucnu upotrebu je sasvim zadovoljavajuce. Sto je najbitnije nema seckanja pri igranju i slicno. Sve igre koje sam isprobao rade odlicno. Samo jos da dodam da imam ssd a ne klasican hard.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
 
A koja je razlika između procesora 2400G i 1600, osim što ovaj prvi ima grafiku? Da li nešto smeta što ovaj prvi ima integrisanu grafiku, ako bih kasnije hteo da stavim zasebnu grafiku? Da li je bolje za početak 2400G nov, pa onda kasnije neka grafika ili sad odmah polovan 1600 i polovna grafika?
 
Poslednja izmena:
U sustini je jace ako imas zasebnu grafiku ali ova vega 11 vrsi posao za obicnog igraca. Moze da se iskljuci integrisana grafika na 2400g pa da se doda. Zavisi od para kojim raspolazes sta ces uzeti.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
 
A koja je razlika između procesora 2400G i 1600, osim što ovaj prvi ima grafiku? Da li nešto smeta što ovaj prvi ima integrisanu grafiku, ako bih kasnije hteo da stavim zasebnu grafiku? Da li je bolje za početak 2400G nov, pa onda kasnije neka grafika ili sad odmah polovan 1600 i polovna grafika?
R5 2400g je 4/8 cpu,r5 1600 je 6/12..više jezgra,veće performanse.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Tebe cu da pitam.Svakako su tačni.[emoji3][emoji14]
Test sa 1600 (stari,ae,14nm.)sa 480icom,o jačim kartama necu ni da pričam,ovde je najmanji boost.O zauzeću cpu-a,o ostalim poslovima na pc neću ni da komentarišem Isto tako i o budućnosti..

https://youtu.be/7v4EIInThSc
Test sa 2600(slično kao af verzija 1600)
https://youtu.be/azzRv_9Tgu8
Isto na 480ici..
Da ne lepim ovde sa kartama gde je boost 20fps
Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Zavisi od igre,ako je potrebno igri preko 8gb svakako pravi razliku,tipa cod ili slično.Sve više igara probija 8gb i neki standard je 16gb za gaming.Ako nemaš dovoljno rama igra ce trzati seckati iako to na fps nećeš primetiti.
Za ryzen je dobro ici na dual chanel ,neka optimalna brzina 3200mhz.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Ako možeš, idi na B450 + 1600 (makar i stariji AE) + zasebna grafika. 8GB će poslužiti za prvo vreme (1x8) pa kad uzmogneš dodaj još 8...
Ako nemaš SSD nabavi jedan, drastična razlika u odzivu sistema.
 
Imam SSD, tako da nije problem. Kad smo se već dotakli te teme, da li ima potrebe da se igre čuvaju na ssd ili mogu da se instaliraju na hdd, da li ima u tome neke primetne razlike?

Da li ima veze što su polovne memorije stare oko 4 godine ili je bolje uzeti nove? I da li je RX 470 (nekih 65e na KP) dobra varijanta za taj 1600AE?

I koje kućište sa napajanjem da uzmem?
 
Poslednja izmena:
Memorija može da bude stara i 100 god,samo ako je dobra ponuda.Dobra je cena za rx470,i bice ok za cpu.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Igre i stvari u njima će se brže učitavati na SSD-u, to je razlika.

Ne znam za neki dobar kućište + napajanje all in one kombo...Jeftino i solidno kućište (za te pare) je MS Industrial Cyclops V, bilo šta što nema zatvorenu prednju stranu da blokira usis vazduha.
 
Ima na kp corsair cx zeleni za 2800,iako je grupno reg. opet nije loše za razliku od ostalih sa sličnom cenom

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
A što se tiče ploče, ok, biće B450, ali da li ima razlike između ove Gigabyte što sam naveo B450M-S2H i recimo MSI B450M-A PRO MAX, ASRock AM4 B450M-HDV, Biostar AM4 B450MH, GIGABYTE B450M H 1.0 ...
 
Gledaj samo da obavezno ima hladnjake na VRM-ovima, što u startu otpisuje te MSI, Biostar i B450M H 1.0 koje si naveo.
Ostale su adekvatne za klokovani 1600AF/2600/3600. Ta Gigabyte B450M-S2H je vrlo rasprostranjena ploča i solidno se pokazala, tako da bih najverovatnije nju uzeo ako je budžet mali.
Fora kod tih B450 ploča je što za nešto veće pare može osetno bolje, ali i ovo završava posao za 90% ljudi.
 
Ta Giga ploca je oko 8k. Sta je sledece a da valja? Moze li neka preporuka za plocu oko 10k?
Ima li uopšte smisla ici na nesto drugo u tom cenovnom rangu?
 
Sve ispod 1600 bacanje para.
Imaš taj polovnjak što si našao za 7.5k din.,uštedećeš 5,10evra šta?Nerazumem...Bezveze..

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Sledece sa tom cenom su asrock b450 pro4,ili b450 gaming k4.Vredi doplata.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
https://www.anandtech.com/show/1308...therboard-reviews-fatal1ty-on-a-b450-budget/2
The power delivery on the ASRock B450 Gaming K4 gets really interesting for a number of reasons. The first is that the product page advertises a 9-phase design and while from a quick glance with the heatsinks on it would appear so. With the heatsinks off however, this is not the case with the Intersil ISL95712 PWM controller only being capable of a maximum of 4+3 channels. This means what effectively looks like a 6+3 configuration on the surface, the power delivery is actually running 3+3 with the six NIKOS PK618B high side and six NIKOS PZ0903BK low side MOSFETs being shorted together without the use of a doubler. The SoC section has three NIKOS PZ0903BK low side MOSFETs with a pairing of NIKOS PK618B high side MOSFETs with each of the phases each having a choke.


The short between two NIKOS PK61B high side MOSFETs on the CPU phases

While this type of configuration is still ample for general everyday usage, it’s very misleading as what looks like a 9-phase design is actually running at 3+3 and is essentially missing a third. While there is ‘technically’ nine phases, the IR95712 PWM controller has a maximum capacity for 4+3; this is very deceptive of ASRock.
 
Nazad
Vrh Dno