Šta je novo?

Athlon x4 845 pci 3.0 X8 problem

mixa19111

Poštovan
Učlanjen(a)
18.07.2015
Poruke
49
Poena
54
Zdravo,imam athlon x4 845 koji podrzava pci 3.0 x8,imam maticnu koja podrzava pci 3.0 x16.
Trenutno imam graficku koja radi na pci 3.0 x8,planirao sam upgrade da ubacim neku jacu ali sve te jace su pci 3 x16
O cemu se radi da li ce nesto to losije raditi?
Slabiji protok?
 
x16 sposobna PCI-e kartica će raditi na tom procesoru na x8 ali oko toga ne treba brinuti brigu. x16 kartica je unazad kompatibilna sa x8 i sem smanjenog potencijala maksimalnog protoka nema drugih problema pri takvom uparivanju.

Sama propusna moć PCI-e 3.0 x16 interfejsa u odnosu na PCI-e 3.0 x8 ne bi napravila nikavu razliku u praksi sa bilo kojom grafičkom koju je iole smisleno upariti sa Athlon X4 845 procesorom. PCI-e 3.0 x8 je savim dovoljan za opisani setup bez plaćanja penala.
 
Znaci aki bi npr. Ubacio GTX 1060 koja ima pci 3.0 x16 ona bi sa mojim athlojom x4 845,radila na pci 3.0 x8?
I imala slabiji protok bandwith?
Jek mozda resenje da uzmem npr. Rx 460 rx560 koje su pci 3.0 x8?
 
Šta god da uradiš, to je bacanje novca.

Moraš prvo platformu promeniti, tj. CPU, pa tek onda razmišljaj o grafičkoj.
 
Znaci ni GT 1030 nista da ne u bacujem...
Bolje kasnije da uzmem ryzen,ssd,rx...?
 
Ako je baš trenutno pod moranje da se nešto uzme ...


Athlon X4 845 je solidno slab procesor za opsluživanje tih nekih bržih grafičkih kartica. Ako se odabere grafička kartica koja je uslovno žargonski rečeno "prebrza" radiće ali će potencijal grafičke kartice ostati neiskorišten do kraja. Limit neće biti brzina PCI-e interfejsa (tj. tih PCI-e 3.0 x8 vs PCI-e 3.0 x16) već brzina procesora i memorije.

GT 1030 ni slučajno. Previše spora za bilo šta razumno, pritom nerealno skupa.

GTX 1060 6GB je previše "brza" za taj CPU, bez dileme neće moći CPU da je opsluži.

Pomenute RX 460/560 su negde razuman par sa Athlon X4 845 po gore opisanom osnovu ali se te kartice ne isplate uzimati pored RX 470/570 koje su praktično duplo brže i koje su mnogo boljeg odnosa cena/performanse. Taj CPU je i za te RX470/570 malo slab ali je ta kombinacija najrazumnija/najsmislenija kad se sve uzme u obzir.

RX 470 bi bio prvi izbor ili za oko 10% brži RX 570 ali samo ako je iste cene kao RX 470 inače nema smisla kao prvi izbor u opisanom sistemu. I sam RX 470 je blago previše za Athlon X4 845. Uz akcentovanje određenih podešavanja u igrama koje ne adresiraju toliko CPU može se iskoristiti i RX 470 u solidnoj meri.

Postarati se da u toj trenutnoj konfiguraciji nema manje od 8GB (u zavisnosti od igre poželjno i do 16GB) operativne memorije koja je u dual channel modu.

Neke trenutno očekivane cene na tržištu:

RX470 4GB ~ 70е
RX570 4GB ~ 80е

Alternativa su nešto starije R9 285 / R9 380 4GB koje su dobar par sa tim procesorom ali su negde oko 25-30% sporije od RX 470. 40% su brže od RX 460/560. Ipak to su 28nm kartice i greju se i troše više od navedenih RX 4/5xx koje su 14nm. To nije zanemarivo.

Ako je provetravanje i napajanje u računaru dobro R9 285 / R9 380 imaju smisla po ceni od recimo 45e ali obzirom da ih tržište trenutno ceni malo više od toga i nisu baš za prvu preporuku.

Uz sve navedeno, RX 470 4GB bi bio prvi izbor, ipak

zamena cele platforme je najsmislenija ali to je već posebno pitanje želja i mogućnosti.
 
Poslednja izmena:
Pa nista onda,ne ispati mi se kako vidim,u buducnosti cu novi pc uzeti.
Hvala svima.
 
ja imam rx570 na tom CPU i vrlo lepo sam odigrao witchera 3... pre toga je bio apu U toj mašini, to već nikako nije radilo...


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno