Šta je novo?

Koliko je efikasno provetravanje sa prednjim vratancima?

Rusi

Slavan
Učlanjen(a)
06.01.2006
Poruke
2,031
Poena
390
Sastavljam novu masinu. Ispalo mi je najkoplikovanje odabrati kuciste (midi ATX). Pored toga da bude prakticno, sa ne previse rgba i da ima dobro provetravanje zadalo mi je muke. Suzio sam izbor na par kucista ali se pitam koliko su efikasna kucista kada imaju prednja masku/vratanca i tek par resica sa strane za prolazak vazduha kao npr. veoma popularno nzxt h500. Jesu ova kucista vise namenjena iskljucivo za vodeno hladjenje? Nekako ne mogu da poverujem da bez mrezice sa prednje strane moze i da promirisi efikasnosti u strujanju vazduha. Pogotovo sto danas kucista vise nemaju prostor za bocne ventilatore koje je zamenilo staklo.
Da li je neko imao iskustvo da je imao ovakav tip kucista pa je zbog visokih temp. morao da dokupim vodeno hladjenje ili da zameni kuciste?
 
Zavisi od kućišta, kod tog nzxt h500 je dobro odrađeno, samo važno je i da kućište ima i otvore za 2x 140 ventilatora na gornjoj stranici, što nzxt h500 nema.
 
Meni sasvim ok temp u NZXT h500 stock sve, u visesatnom gamingu GPU je negde na 55-57c max do 62c zavisi od igrice ( rx580nitro + se ) a cpu nisam ni gledao oko 55 se vrti sa stock kulerom. U renderu od par sati je CPU na nekih 77c PBO ukljucen 3700x cpu

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
I to vodeno hlađenje mora odnekud da dobija vazduh za ventilatore. Čak je u goroj poziciji jer ti ventilatori vuku (ili guraju) vazduh kroz radijator...

Elem, ako možeš, izbegavaj kućišta koja imaju skroz blokiranu prednju stranicu. NZXT H500 je negde između, otvori sa strane rade posao...ima hrpice sličnih kućišta na istu foru (Fractal Define serija, recimo). Ako ima koliko-toliko prostora između prednjih ventilatora i stranice da mogu bar donekle da uvlače vazduh, komponente ne bi trebalo da se skuvaju. Biće vrelije od kućišta sa mrežastom prednjom stranom, doduše, to ne može da se izbegne.

Dešavalo se da ljudi uzmu kućišta sa staklom svuda okolo ("akvarijum kućišta", kako ih zovem) pa posle kukaju na temperature, nije neobično...

Ako planiraš da uzmeš H500, gledaj da staviš ventilator pozadi, ne napred. Zvuči čudno, ali je tako napravljeno da taj "negativni pritisak" sistem funkcioniše bolje nego klasično "par ventilatora napred i jedan pozadi".
Zavisiće i od komponenti, lično bih izbegao H500 za procesor i grafiku koji su dosta vreli, za male i srednje "grejače" je ok. Kod nas baš i nemaš neki izbor kućišta u globalu, još manje dobro provetrenih. Fractal Meshify C je jedno takvo, ali kod nas nije jeftin...
 
Ne gledam NZXT H500. Spomenuo sam jer je popularno a dobar je primer sta sam hteo da pitam.


Zvuči čudno, ali je tako napravljeno da taj "negativni pritisak" sistem funkcioniše bolje nego klasično "par ventilatora napred i jedan pozadi".

Zanimljivo. Jel ima negde neko eksperimetisanje oko ovoga?
 
Nazad
Vrh Dno