Šta je novo?

Par pitanja oko ryzen-a

SrEbRnI

Cenjen
Učlanjen(a)
01.04.2013
Poruke
88
Poena
170
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Uzeo sam jedan komp sa ryzen 5 procesorom ali sad imam problem jer se klinci svadjaju oko fortnite-a. :) Odradio bih upgrade starog kompa pa mi samo treba savet oko komponenti. Uzeo bih
ASROCK A320M-HDV
Ryzen 5 2400g
I od memorija bih najverovatnije uzeo G.SKILL 8GB Aegis DDR4 3000MHz CL16 F4-3000C16S-8GISB ili kingston hyperx fury 8gb ddr4 2666mhz cl16.

Sto se tice ploce mozda bih uzeo i neku drugu u istom rangu ali sam citao za ove osnovne asrock da su solidne ploce. Ono sto me najvise brine je izbor memorije. Za pocetak bih uzeo jednu memoriju od 8gb, pa bih kasnije po potrebi ubacio jos 8gb. Citao sam da je za ryzen procesore najbolje da budu sto brzi odnosno sa sto vise mhz. Da li bi bio dobar i ovaj od 2666 ili da idem konkretno na 3000mhz? Kasnije bih najverovaynije dodao jos 8gb iste memorije pa me zanima da li je dovoljno je samo "bocnem" u plocu ili je potrebno jos nesto da bi memorije radile "kako Bog zapoveda" odnosno upareno. SSD i napajanje su mi stari manje od godinu dana pa bih njih iskoristio iz starog kompa. Komp bi koristili klinci samo za igrice od kojih je najzahtevniji fortnite. Znam da bi bolje sve radilo sa dodatnom grafikom, ali i na ovom kompu mi sve radi na full detaljima bez seckanja tako da ne bih uzimao neku dodatnu grafiku. Hvala na savetima
 
Ne bih ti savetovao da stavljas APU na plocu koja nema ni hladjenje faza na sebi.

Druga stvar koju moras da obratis paznju je da brzina integrisane VEGA grafike veoma zavisi od brzine memorije koju ces da ubodes na plocu, znaci u osnovi sto brza memorija to vise fps-a dobijas u igrama.

Iako je Ryzen 5 2400G sasvim korektan procesor, ako mozes dodaj jos malo para i uzmi Ryzen 5 3400G (utegnutiji klokovi, manje zagrevanje, sto ce ti dosta znaciti).
 
Poslednja izmena:
Onda sto se memorije tice idem na 3000mhz. Da li treba da obratim paznju i na cl? S obzirom da ce igrati deca od 6 i 11 godina dovoljan im je i 2400g. :) Koju plocu mi savetujes da uzmem da je u rangu oko 50Evra? Da li kasnije mogu bez problema da dodam jos 8 gb, samo da pazim da su iste memorije?
 
Bolje 2x4 na 2133 MHz nego 1x8 na 3000 MHz. Uzmi sad bilo kojih 2x4, pa kasnije menjaj za 2x8 ako bude potrebe. Ali ako je za klince, onda verovatno neće ni biti potrebno više od 8GB
 
Hvala na savetima. Da li se neka odredjena marka memorije pokazala bolje u odnosu na druge ili ima neka koju bih trebao da izbegavam? Gledao sam cene po oglasima mala je razlika izmedju 2x4 i 1x8. Lakse mi je da odmah uzmem 1 stap od 8gb pa kasnije da dodam i da ne moram da prodajem visak memorije. Pogotovo sto bi to bilo u roku od 2-3 meseca. Sem ako ne mislis da bi brze radilo ako bih stavio dve memorije od 4gb kao sto si rekao.
 
Za integrisanu grafiku ti je bitan protok koji RAM ima (GB/s), tj. VRAM na grafičkim kartama.

Max. teorijski protok se računa (pojednostavljeno) tako što pomnožiš takt meorije sa 8. U slučaju 1x8 modula od 3000 MHz, to je 8x3000, tj. 24 GB/s. U slučaju 2x4 GB, RAM radi u dual-channel modu i ima duplo veći protok. Kada bi uzeo npr. module koji bi radili na 2400 MHz imao bi 8x2400x2, tj. 38,4 GB/s, tj. 60% više, iako su moduli 20% sporiji. A to je za integrisanu grafiku veoma važno.

Inače to nije do Ryzena, tako je za sve platforme, stare i nove
 
Poslednja izmena:
Hvala na savetima. Samo jos jedno pitanje. Da li je sve jedno koju marku memorije uzmem? Da li se neka pokazala lose sa ryzenom?

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
 
Ako neces OC da se bavis - uzmi koju god jeftiniju nadjes: crucial, geil, kingston, transcend, adata. Modela 2666MHz cl19 ce biti dovoljno za prvo vreme, a posle mozda klinci i probaju OC :)
Sto se ploce tice - u tom cenovnom iskreno sve su bzvz za apu, s toga obavezno ugasi turboboost na cpu u bios (to ce znatno smanjiti napon i opterecenje na vrm ploce)
 
Nazad
Vrh Dno