Šta je novo?

Kućna mreža - upgrade sa 100Mbps

DusaN

Čuven
Učlanjen(a)
19.01.2002
Poruke
4,906
Poena
805
Drugari,

Rešio da uzmem neki 100Mbps+ paket, ali bih morao da uradim i upgrade kućne mreže. Za same kablove dosta je da budu neki cat6?
Mreža je izmedju dva stana, prizemlje i prvi sprat, oba su sa iste strane zgrade, ali dijagonalno, izmedju je nekih 15-20 metara kabla, tu ću morati da izvučem stari i stavim novi. U donjem je provajderov kablovski modem, Cisco EPC3008, koliko vidim on ima Gbps lan port. Na njega je nakačen Netis WF2411E ruter. Radi posao. Tu je nakačan jedan desktop i ovaj 15-20m kabal do drugog stana.
Koji Gbps ruter tu preporučujete? ovde wifi nije prioriter, da ga ima, ali ne mora ništa preterano, važno da ima 1Gbps portove i dovoljno snage da to sve vozi. WIFI mreža u oba stana imaju isti SSID i lozinku, različite kanala i ne vidi se mreža iz jednog stana u drugom i obrnuto, što je OK.

U gornjem stanu je TP link TL-WR841ND koji radi samo kao AP. Radio je ok, do ovog vanrednog stanje, kada više radimo od kuće, pa je konekcija loša, ima je ali kao da se prekida protor, -70dBm je signal, ne znam koliko je to dobro ili loše. Recimo ruter komšija iznad je -43dBm. Ili samo crkava, ne znam, ali svejedno, moram i njega da menjam.

Šta tu predlažete da uzmem, mislio sam TP Link C6 Archer https://www.tp-link.com/en/home-networking/wifi-router/archer-c6/ ima čak i AP mod. Da uzmem svič i neki AP, isto bi para bilo mislim, a imao bih 2 uredjaja umesto jednog.

U slici u prilogu je otprilike konfiguracija stana i gde šta stoji. U Ekselu radjeno, ali približno je to :) ~60m2. ove podebljane linije su oni zidni ormari, sa jedna strane je zid, u sobi drvena vrata.

Od tog rutera do dalje sobe ide kabal do sviča na koji su vezana 2 desktopa, ps4 i tv.

Šta predlažete:
1. za glavni ruter, wifi nije toliko bitan, da ga ima.
2. za drugi ruter, koji će da radi kao AP, da može što bolje da pokrije stan wifijem.
3. da li je ovaj TP Link C6 OK? ako jeste, da uzmem dva onda, završili bi mi posao?

Hvala unapred.
 

Prilozi

  • 123.png
    123.png
    10.3 KB · Pregleda: 145
Poslednja izmena:
Ako Ti zidovi nisu previše debeli ili od armiranog betona, WiFi od modema će pokriti ceo sprat, pogotovo ako ne zahtevaš vrhunsku brzinu. Kabal cat5 je dovoljan za Gigabitnu vezu do 90 metara, naravno bolji ne može da škodi. Ja bih uzeo 2 gigabitna sviča, jedan dole a drugi gore. Iz modema u svič, u svič kompjuter, po mogućnosti TV i sve što možeš (nemre to bez kabla), i naravno LAN kabal do sprata u drugi svič. Na spratu ista situacija, eventualno ako imaš manje od 3 uređaja koje vredi povezati kablom, onda samo AP (TP Link C6 Archer ima 4 LAN porta). Ako nećeš da svi uređaji budu u jednoj mreži TP Link povežeš u WAN port kablom iz prizemlja. Namestiš LAN IP opseg različit od modema, na primer modem 192.168.1.1 (opseg 192.168.1.0 - 192.168.1.255), onda AP na spratu LAN 192.168.0(ili 2, 3, samo da nije isti kao modem).1, WAN ne diraš. A ako hoćeš jednu mrežu (mogućnost deljenja fajlova, štampača... ), kabal u LAN port AP-a, predhodno zadaš AP-u LAN adresu iz opsega modema (recimo 192.168.1.50) i isključiš DHCP server.
 
Da, sve je sada jedna mreža, 192.168.1.x, i tako bih i da ostane :)
U principu, znam šta i kako povezati, ali su mi ruteri najveća nepoznanica. Šta uzeti da vredi i radi kako treba?
 
Poslednja izmena:
Ti ne koristiš ruter (on je u modemu koji si dobio od provajdera), tebi treba pouzdan AP. TP-link je dobar AP i radiće kao svič - ako Ti treba.
Za prizemlje uzmi 8 portni gigabitni svič - da možeš povezati što više uređaja kablom.
 
Ne, provajderov modem je u bridge modu. Ruter je kao što sam gore napisao Netis, on je i DHCP server. Na njega je vezan jedan desktop i 15tak metara kabla do drugog stana. Tu kabal ulazi u TP link ruter koji radi kao AP (ovde je ugašen DHCP), na njaga su wifi vezani tv, laptopovi, telefoni... i iz njega ide dalje kabal do sviča na koji su vezani 2x desktop, sony i tv.
Treba mi zamena za taj ruter dole, koji je odmah posle modema, i za ovaj ruter koji radi kao AP u stanu gore.
da li da uzmem 2x taj TP link C6 recimo, ili nešto drugo? Da li dva ista, ili dole nešto što je bolje da radi kao ruter, da bez problema vozi celu mrežu, a gore nešto što je bolje za rad kao AP?
 
Nego, još nešto. Ako bih hteo da dodam i wifi guest mrežu, da li bi mi nešto dodatno od opreme trebalo?

Na ovom WIFI ruteru koji radi kao AP, kako bi glavni ruter znao da su neki uredjaji na toj guest mreži i da budu odvojeni od kućne mreže? Morao bih da uzimam nešto tipa Mikrotik i pravim VLANove ili bi i to moglo sa ovim standardnim ruterima da se uradi?
 
Ima dosta rutera tu opciju, guest wifi, nisu čak ni skupi (moj stari tp link wdr3600 - tako nešto - je ima, i ONT koji daje orion), ali ne bih se baš uzdao u bezbednost toga (ako bi da ostaviš otvorenu). Najsigurnije rešenje je odvajanje VLAN za guest wifi.
 
Ima, ali ne u ovoj situacija u kojoj meni radi. Kada radi kao AP, većina ovih consumer rutera ne može da ima guest mrežu uključenu, a i ako može, glavni ruter ne zna da je to guest mreža, pa nije odvojena od kućne mreže. Zato i kažem da bih morao da idem na nešto tipa Mikrotik i da namestim VLANove (verovatno može i za openWRT). Ili eventualno neki mash.

Tako da za sada gledam Mikrotik, mada bih morao da naučim ovaj njihov RouterOS. Da li je probao neko hAP ac2 https://mikrotik.com/product/hap_ac2 ? Malo se bojim zato što su integrisane antene.
 
ja sam ga probao - i vratio. Na 3m i jednim gipsanim zidom, nisam izvlacio 5mbit - tako da NEMOJ ako ti je wifi bitan. Ovde su ga neki preporucivali kao dobro resenje za Wifi, bas im hvala na tome...

Ja imam netis WF2780, oni prosto nisu culi za ogranicenje signala.
 
Da hap ac2 ne radi na 3m kroz jedan gipsani zid to niko živ ne bi kupovao, niti bi mikrotik bio svetski priznata firma, nemojte preterivati.
 
direktno si mi napisao da lažem?
jesi raspoložen za neku opkladu?

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Stvarno nema potreba za takvih reakcijama.

Da se vratimo na temu... istraživao sam malo šta i kako bih mogao uraditi i ovo je neki zaključak.
1. najjeftinije, uzmem neka običan 2 rutera (recimo TP link C7) povežem kao i sada (1 glavni ruter, drugi radi kao ap&svič) i sve će raditi kao i sada, ali nema ništa od vlanova ili wifi za goste
2. malo skuplje, uzmem ista ta 2 obična rutera i instaliram OpenWRT, povežem kao i sada, ali tu već mogu da se prave vlanovi, pa napravim jedan za kućnu mrežu (lan&wiifi), gosti, iot… mora da se konfiguriše svaki od rutera posebno
3. još malo skuplje, neki gotov mesh sistem, ali bitno da ima GB lan back haul, da ne koristi WIFI i za transport izmedju mesh uredjaja. Zavisi koji se sistem uzme, može samo wifi+guest wifi, ili vlanovi, plus opet zavisi šta se uzme, morao bih uzimati i još neki svič ili lan ruter, zavisi da li mesh uredjaj ima 1 ili 2 GB konektora.
4. slična cena kao #3, neka mikrotik ili u tom rangu kombinacija. Mislio sam prvo ovaj hap ac2 (2 komada, 3 eventualno, da sve što hoću pokrijem), ali sam tražio po redditu, mk forumima, nije se mk baš proslavio sa wifi5 uredjajima, lan deo im radi super, ali za wifi se dosta ljudi žali, ali opet ostali nemaju problema. Ili neka kombinacija mk, ili neki drugi lan ruter, 1 ili 2 upravljiva sviča i 2-3 AP (recimo TP link EAP serija), ali opet, treba sve da se konfiguriše da radi, najviše vremena bi oduzela konfiguracija
5. najskuplje, Unifi. Tu bi mi trebalo u ovom mom slučaju, 1x USG, 2x unifi svič, 2x AP (recimo AP lite), ne bih uzimao onaj cloud key, taj kontroler može da se vozi na PCu, ionako treba da je uključen kada se konfiguriše mreža, posle i ne mora, ili još bolje da se stavi na raspberry pi (uz recimo Pi hole). Najbolja stvar, konfiguriše se na jednom mestu za sve unifi uredjaje.

Ne znam, istražujem još, ali sam trenutno najbliži opciji 2 ili 4. 5 mi je ipak previše para.
 
@danijel00

Da sam hteo da napišem da lažeš, tako bih i napisao, nema potrebe da mi stavljaš reči u usta.

Naravno da nekome u zavisnosti od konkretnog slučaja neki uređaj neće pružiti zadovoljavajući rezultat, ali ne treba generalizovati, meni za moje potrebe ac2 radi super.

Taj tvoj Netis uređaj ima antenu od 20db, i naravno da daje bolji rezultat, mada koliko su tvoje komšije sretne zbog toga je drugo pitanje. Sve je bitno.
 
ok, eufemizam preterujem nije isto što i lažem...
elem, žao mi je što nisam snimio kako se hap ponašao, ali sam bio toliko frustriran da mi je samo bilo da ga vratim što pre. još jednom, hvala na preporuci za taj uređaj, sledeći put ću dijametralno suprotno da uradim nego što ovde pročitam ;) nema šanse da je TC ili ubee u realnom radu slabiji od toga. kumu ubee pokriva stan od 80kvm, gde on takodje radi od kuće. verujem da je super kad mu se dodaju sva Ap-a.

što se komšija tiče, netis je centralno pozicioniran u garderobi, gipsani zidovi vrata prema ostatku stana. prema komšijama ima noseći betonski zid, a iznad i ispod betonsko saće. mogu proveriti signal kod komšija iznad čisto da ih ne przim bezveze, ali verovatno im njihov ruter jače baca po dnevnoj sobi...
uostalom MTS i ekipa svake godine dodaju po jednu dve antene u kvartu, tako da su naši routeri tu smešni... jedino olovne roletne da ugrađujemo ;)

od kad mi je SBB zamenio kablove u zgradi, imam puno bolji power level I snr. ukupno sam primetio 2 prekida za nedelju dana (jednom baš 5ghz mreža zakucala na ruteru i jednom verovatno SBB DNS). tako da su svi ostali problemi bili zbog njihove infrastrukture. no dok sam sve to cackao sam zeznuo lan kabl izgleda, jer mi je oko 130mbps max dl na laptopu. slično imam i na wi-fi u tom delu sobe. sad razmišljam koliko mi je posla da promenim taj kabl kroz plafon i zidove ili da ga ostavim, ionako je 99% vremena samo eon na njemu.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Još jedno pitanje, šta se bolje pokazalo u praksi, da bude jedan SSID za 2,4 i 5GHz, ili da su odvojeni?
 
Drugari, možda nekome bude korisno.

Uzeo sam na kraju 3x Mikrotik HAP ac2, nije ih bilo u Bgd, pa malo sačekao. Prvi MK radi kao ruter&CAP&CAPSMAN, druga dva vezana iza njega, jedan za drugi, rade kao switch&CAP.

LAN deo je standardno odličan, na to se niko ne žali, ali... CAPSMAN je fenomenalan, sve u vezi WIFI se namešta na jednom ruteru, i radi na sva 3 uredjaja posle, ista podešavanja. Nakon toga može svaki posebno da se namešta, neki fine tuning što bi rekli, tipa na drugi kanal. Namesti se i access list zbog roaminga... zadovoljan sam. Doduše prvi kontakt sa MK, pa signor da nisam baš sve namestio optimalno, ali polako. Čak je i wifi pokrivenost dobra, koliko sam čitao dok sam se informisao šta uzeti i kako namestiti, manje više je uvek preporuka više i slabijih APova, nego 1 jak (tipa oni "gejmerski" ruteri i slično). Sledeći na redu VLANovi.

Sve preporuke, pogotovu za ove pare. Ovakav Ubiquity setup bi me izašao prilično skuplje, a sumnjam da je toliko bolji, ako je uopšte, ali dobro, da ne bude da hvalim svog konja :)
 
Nazad
Vrh Dno