Šta je novo?

Gaming konfiguracija

undeR.

Cenjen
Učlanjen(a)
23.12.2010
Poruke
50
Poena
159
Pozz,

Šta mislite o ovoj konfiguraciji? https://prnt.sc/s67bd2

Planiram da gejmujem malo ujedno i da radim na kompu pa mislim da je dobra varijanta.

Posedujem već napajanje Chieftec 750w modularno, SSD 120gb i 1TB HDD i cooler master hyper tx3.
 
Ok, malo sam se lošije izrazio
Citiram: "Malo da gejmingujem"...Koje će igre igrati, sa kojim podešavanjima i u kojoj rezoluciji...imam utisak da će mu RX580 biti overkil.
Naravno da je modernija kartica bolja već rekoh, sada da li će u njegovom slučaju imati realnog opravdanja potrošiti osetno veći novac...
Btw, gde bre nađe 5600 XT za 35k? Da je stvarno imaju po toj ceni. Koko znam gotovo 10k su skuplje, da ne pominjem neke malo ekskluzivnije modele.
 
U tom slucaju moze da bude ''ok'' ali overkill nikako. I ja sam kupio tu kartu cisto da bih imao povremeno (realno veoma retko) za gaming, uglavnom za razne FPS naslove i Dirt Rally a zapravo samo ponekad odigram CS:GO, ostale igre sam obrisao. Ali mi je jasno da su RX470/480/570/580 danas blizu nekog minimuma za normalno igranje u 1080p na medium/high/ultra podesavanjima (sa FXAA/MSAA/TA), u zavisnosti od igre. Low podesavanja ne racunam, to je bas lose iskustvo bez obzira sto sve radi tecno.

Btw, gde bre nađe 5600 XT za 35k? Da je stvarno imaju po toj ceni. Koko znam gotovo 10k su skuplje, da ne pominjem neke malo ekskluzivnije modele.

LINK
Clan ppredrag je kupio tu MSI kartu. A pre 2-3 dana je kostala 35k u nekoj od ovih prodavnica, cesto menjaju cene, izgleda.
 
Poslednja izmena:
Eh da. Imali su verovatno jednu karticu na stanju i prodali sa manjom maržom. Znaš i sam kako stoje stvari kod večine prodavnica takvog tipa.
Istina i malo više od 37k je relativno prihvatljiva cena.
 
Ne mora da se pazari u Giga, moze bilo gde samo sam kod njih na sajtu sklapao konfiguraciju a i po vasim preporukama oni su jedini "imali" na stanju ono sto ste napisali.

Budzet je 90.000~, malo sam podigao iz razloga sto par hiljada ne znaci nista ako ce mnogo bolje da radi racunar. Ono sto bih igrao a najzahtevnije je: Rust, Warzone i mozda GTA V. Verujem kada bi gurao Rust, da bi guralo sve..

Ono sto trenutno imam u racunaru je https://prnt.sc/s9rinm i grafa: https://prnt.sc/s9riqi + Hyper T3 hladjenje sa duplim ventilatorom (trenutno nikad iznad 40c i dok nesto igram) i imam chieftec 750w modularno napajanje.

Giga je tesko sr*nje, sve imaju na lageru na sajtu i pustaju dinamicne reklame komponenti a zapravo kad ides da porucis nema nista..pa cak ni termalna pasta..

Racunar bi sluzio za sve, najvise za programiranje dakle osnovni web programi koji nisu previse zahtevni ali je bitno da ne vileni racunar kada upalim vise tabova u chrome.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se sto bump-ujem, ali jos jedno pitanjce pa da se osvezi

Da li ce graficka karta rx 580 AS Rock 8gb da gura navedene igre? Da li ce bottleneck (na sajtu pise 100%) uticati dosta na fps?

I koju graficku preporucujete kao zamensku u slicnom cenovnom rangu
 
Imas pun YT primera kako sve moguce igre rade na raznim CPU, GPU i kombinacijama istih. Tako da je najbolje da tu proveris.

Inace, RX 580 8GB je dovoljna za igranje FC 5 (60fps @1080p), na ultra presetu, sa TAA, v-sync on. Ali je pozeljno da je overklokovana, tu Sapphire Pulse i Nitro imaju solidnu prednost u odnosu na ASRock, Asus, XFX, kvalitetnije su, tise i hladnije (hladjenje je bolje). Dirt Rally 2.0 nije bas sjajno optimizovana igra pa ne moze da radi sa stalnih 60fps na ultra, potrebne su manje korekcije na high, isto mora da bude overklokovana.
To su igre iz 2018. i 2019. godine a muce RX 580 u tom nekom smislu da je dovoljna samo za 1080p na maksimalnim ili blizu maksimalnih podesavanja. Naravno, za CS:GO je i overkill, tu je mnogo bitniji procesor.
BF1 radi sjajno na maksimalnim podesavanjima, klasican primer odlicno optimizovane igre ali malo je takvih danas.

Zato i kazem da je za (future-proof) igranje bolje kupiti Ryzen 1600af/2600 i RX 5600 XT nego 3600x i RX 580 mada svakako i ta RX moze da posluzi jos neko vreme za igranje u 1080p.
Ali tebi treba visenamenski komp pa u tom nekom future-proof smislu mozda nije losa opcija da sklopis - B450 Tomahawk Max + Ryzen 7 2700 + LC-CC-120 (20 evra) + MSI RX 5600 XT 6GB + 2x8GB DDR4 (3200MHz CL16), SSD, napajanje, kuciste itd. po izboru.

Ryzen 7 2700, posebno overklokovan na 3.8-4Ghz, itekako moze da bude odlican cpu za narednih nekoliko godina a RX 5600 XT je veoma brza i godinama ce biti super za igranje u 1080p.

Ako ides na neku drugu kombinaciju cpu + gpu, onda od RX 580 8GB gledaj pomenute Sapphire Pulse ili Nitro+ modele, ili Sapphire RX 5500 XT 8GB Pulse (otprilike ista brzina kao RX 580, u novim igrama verovatno i malo brza, manje se greje i manje trosi). Asus i ASRock RX 570/580/590 bih preskocio, ona XFX RX 590 i nije losa, ako je napajanje odgovarajuce i ako moze da stane u kuciste, mada je samo malo jeftinija od MSI 5600 XT a sporija je i vise se greje.
 
Poslednja izmena:
https://www.eponuda.com/graficke-ka...5600-xt-gaming-x-graficka-kartica-cena-513081

Verujem da je bolja ali mi probija limit, neka grafa bude poslednja stavka pa cu videti koliko ostane..Gledam sad ovaj link, giga ga bas preterao sto se cena tice, cak 13000 jeftinije moze da se nadje..

Za ryzen 7, gledam da je dosta jeftiniji od 3600 pa bi mozda i moglo nesto da se iskombijue: https://www.eponuda.com/racunari-pr...-core-3-2-ghz-socket-am4-procesor-cena-434700

Hvala na odgovoru, danas cu bas da potrazim svuda konfig..
 
Na ovu kartu sam mislio: https://www.itsvet.com/graficka_karta_msi_radeon_rx_5600_xt_mech_oc-pdaa1-25.i?id=5351

R7 2700/x su odlicni procesori, 2700 je odavno pristupacan a rekao bih i malo potcenjen u odnosu na 3600/x, koji trenutno svakako jesu brzi u igrama ali koliko je to bitno nekome ko ce igrati u 1080p @60Hz ili 75Hz?
Na kraju, tu je i overklok, ako zatreba. Vec sada postoje igre (RDR 2 npr.) gde su 3600(x) i 2700(x) prakticno izjednaceni (ima primera na YT), jer igra dobro koristi jezgra ''viska'' i sve vise ce biti takvih sa dolaskom nove generacije konzola. Dodatno mozes da ustedis ako kupis koriscen Ryzen 2700, npr. ovde da postavis oglas da kupujes takav.

Dakle, za izvlacenje maksimalnog fps iz igara (sto znaci pre svega ako se koristi 120-144Hz monitor) - 3600/x.
Ako se upotreba svodi i na odredjene zahtevne cpu (jezgra + mt) programe onda je R7 2700 malo jeftiniji a mozda i bolji izbor, u smislu da tih 50-ak evra mozes da preusmeris u dosta brzu graficku. Naravno, i 3600/x su sjajni procesori, odlicni i za zahtevne programe (npr. iz Adobe ''paketa'' koji nije dobro optimizovan za silna jezgra) ali ja bih pre uzeo 2700/lc-cc-120 (oc na 3.8-4Ghz) i RX 5600 XT nego 3600/x i RX 580.

U slucaju da ti dodatna jezgra Ryzen 7 nisu potrebna, onda bi idealno bilo da uparis 3600 (bez x, jeftiniji je a prakticno isti procesor) i RX 5600 XT.
Na kraju, cak i da uzmes 1600af ili 2600 Ryzen, bice to odlican, veoma brz komp a razliku u novcu opusteno mozes da preusmeris u pomenutu MSI 5600 XT, koja je primetno brza od RX 580 i 5500 XT.
 
Poslednja izmena:
hsv, ne nasedaj na marketing :) Nema ih po tim cenama sa donjeg dela tabele i neće ih skoro biti. Nažalost.

Nažalost su većina ograničeni i tesnim budžetom.
U principu čovek je dobio dovoljno informacija da može sam da kombinuje.
 
Poslednja izmena:
Nema za 33k din ali ima za 36-37k, ppredrag je kupio pre nekoliko dana.. ako ih nema trenutno, verovatno ce stici uskoro po tim cenama.

U svakom slucaju, ako odustane od MSI RX 5600 XT, onda neka trazi Sapphire Pulse RX 580 ili 5500 XT. Nitro+ su jos bolje karte ali i skuplje, a Pulse verzije su u svakom slucaju bolje od ASRock, Asus, XFX..
 
Sapphire RX 580 8G Pulse ~25k, 5600xt ~37k...hmmmm, 100 i kusur evrića...:)
 
Nazad
Vrh Dno