Šta je novo?

NAT u praksi

horror

Slavan
Učlanjen(a)
26.03.2007
Poruke
489
Poena
345
Cesto citam kako su ljudi nat-ovani od provajdera i to je po pravilu u negativnom kontekstu.
Kako (i da li uopste) to prakticno utice na moje koriscenje interneta?
Kako da znam sigurno da li sam natovan ili ne? (videh negde da mogu proveriti ako mi dva razlicita uredjaja prikazuju istu IP adresu na "what's my ip" guglanju to znaci da sam natovan?
Da li ovo rade svi provajderi, i ako rade, da li je moguce izboriti se da se ne bude iza NAT-a?
 
Poslednja izmena:
Utice na tvoje koriscenje samo ako planiras da otvaras NAT portove nekad u buducnosti.
Ja sam imao situaciju sa NetNet-om u Nisu da je nekad adresa NAT-ovana, nekad ne. Zavisi od dana, koju adresu povuces iz pool-a. Kad sam ih kontaktirao da mi daju samo adrese koje nisu natovane, rekli su mi da nemaju tu ponudu, jedino ako hocu da kupim staticku IP-adresu.
Kod novog provajdera, nisam dobio nijednu NAT-ovanu adresu.
Pozdrav!

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk
 
Ljudi uglavnom kukaju zbog video nadzora i torenata... Torenti rade i iza nata,ako imaju puno seedera nećete primetiti razliku, dok će ovi sa manje seedera losije raditi ako i sa druge strane ima puno seedera koji su iza NAT-a...

Ako morate da pitate zasto će mi smetati nat, verovatno da neće :)

Inače, problemi sa captcha verifikacijom na google sajtovima se rešavaju uglavnom tako sto se ulogujete na svoj google nalog (gmail).
 
video nadzor može i da radi ako ide preko onih kineskih aplikacija....

Dosta se ljudi žali da im ne radi Playstation multiplayer, ne pada mi ništa drugo na pamet sada...
 
Ako hoćeš da deliš karticu za satelitski cs neće raditi, jer ne možeš da otvoriš port prema risiveru.
Samo gledanje preko cs će raditi
 
Da li to neko još uvek koristi? Pored onoliko iptv dostupnih, za 20€ godišnje ima na Aliexpressu i prilično dobro rade, sada kad nema sporta :)

Mada, DVB-S ima odličan kvalitet slike, sećam se svojevremeno da sam gledao Premier ligu na Sky Sport 1080i stream je imao 20 mbit/s bitrate... bolje nego SK 4K kod SBB-a sa 16 megabita.
 
video nadzor može i da radi ako ide preko onih kineskih aplikacija....

Dosta se ljudi žali da im ne radi Playstation multiplayer, ne pada mi ništa drugo na pamet sada...

Meni ne radi Red Dead Redemption 2, na SBB-u sam, nat, tako da igram kada iskljucim ethernet i ukljucim hot spot na mobu pa komp konektujem na to. Sve jedno, zbog ovoga i zbog jos nekih stvari, idem na orion optiku kada mi istekne ugovor negde prd kraj godine.
 
video nadzor može i da radi ako ide preko onih kineskih aplikacija....

Dosta se ljudi žali da im ne radi Playstation multiplayer, ne pada mi ništa drugo na pamet sada...

Meni radi a mislim da sam NATovan. Ako je moj metod utvrdjivanja da li sam natovan ok :) gledao sam onako iz prvog komentara, dva različita uredjaja na istom netu prikazu istu IP adresu.
Možda ti problemi sa multijem nemaju veze sa natom ili imaju sa provajderom?
 
Meni radi a mislim da sam NATovan. Ako je moj metod utvrdjivanja da li sam natovan ok :) gledao sam onako iz prvog komentara, dva različita uredjaja na istom netu prikazu istu IP adresu.
Možda ti problemi sa multijem nemaju veze sa natom ili imaju sa provajderom?
Lose si skontao kako se proverava. Ako ti je WAN adresa u konfiguraciji rutera, razlicita od adrese koju ti izbaci sajt npr. whats my ip, onda jesi natovan.
Ako jesi natovan, obicno WAN adresa koju ruter dobije bude iz opsega 10.xxx.xxx.xxx

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk
 
moze da bude i 100.xxxx ili 172.xxxxxx
 
Ne dva razlicita uredjaja nanistom netu jer svakako imas jednu 'javnu' ip.
Treba uci u ruter interfejs preko browsera, proveriti wan ip i uporediti je sa onom koju dobijes npr na google what is my ip.
Ako se razlikuju, nat.


Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
 
Ako recimo korisnik X spamuje neki sajt ili uslugu i IP adresa (xx.xxx.xx.15) se stavi na crnu listu, da li postoji mogućnost da se nedelju dana kasnije ta IP adresa dodeli meni i onda ja ne mogu da pristupim tom servisu?
 
Ako recimo korisnik X spamuje neki sajt ili uslugu i IP adresa (xx.xxx.xx.15) se stavi na crnu listu, da li postoji mogućnost da se nedelju dana kasnije ta IP adresa dodeli meni i onda ja ne mogu da pristupim tom servisu?
Postoji, to je i veliki problem kod nekih provajdera.

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk
 
Meni ne radi Red Dead Redemption 2, na SBB-u sam, nat, tako da igram kada iskljucim ethernet i ukljucim hot spot na mobu pa komp konektujem na to. Sve jedno, zbog ovoga i zbog jos nekih stvari, idem na orion optiku kada mi istekne ugovor negde prd kraj godine.

A ostale multiplayer igre na PSN? Meni ističe ugovor pa se plašim da me natuju ako obnovim na manji paket od trenutnog.
 
Što bi prelazili kad mogu da natuju i dalje i da naplaćuju fixne ip adrese :) čist gubitak para ako predju
 
Pa zato sto dosta servisa lose ili nikako ne radi. Ja imam kuci video nadzor i zbog toga ne mogu da podesim da radi. Da im placam fiksnu necu jer mi nije toliko vazno ali nekom jeste a nema alternativu.
 
Pa to nemanje alternative i naplacuju. Misli kroz novac i sve je jasno, kao sto kolega rece.

... over mobilfunknetz ...
 
Pa zato sto dosta servisa lose ili nikako ne radi. Ja imam kuci video nadzor i zbog toga ne mogu da podesim da radi. Da im placam fiksnu necu jer mi nije toliko vazno ali nekom jeste a nema alternativu.

Zoves ih da ti otvore port na kojem ti radi video nadzor. Eto resenja.
 
Meni ne radi Red Dead Redemption 2, na SBB-u sam, nat, tako da igram kada iskljucim ethernet i ukljucim hot spot na mobu pa komp konektujem na to. Sve jedno, zbog ovoga i zbog jos nekih stvari, idem na orion optiku kada mi istekne ugovor negde prd kraj godine.

jel ti radi share play (da recimo pozoves nekoga da upravljam tvojim likom u igri)?
ja sam recimo igrao co-op "a way out" sa drugarom i radilo je ok, isto i monopol, veceras sam sa drugim covekom pokusao "share play" na ac origins i to mi ne radi (ni kao host ni kao guest) ne znam ima li to veze sa natom ili necim drugim?
 
Drugari, da li neko može da mi pomogne. Ja sam kod Yattela

Kako da popunim ovo

Capture 2.JPGCapture.JPG

buni me što 192.168.1.71 Što 71 nije jedan broj ?

Podesio sam ovako

CapturePOD.JPG
sada samo još modem da podesim

da li neko zna sifru

Capturesifra.JPG
 
Poslednja izmena:
71 jeste jedan broj, mada nije jedna cifra?
 
yettel
yettel
@vladat1 zašto si podesio fisknu IP za računar.
Mogao si i samo dns, nije obavezno i IP. Nije greška, dobro si namestio.
Lično bih pre preporučio cloudflare dns 1.1.1.1, ali ni google svakako nije loš, osim što se ljudi bune za praćenje.
 
mozda je yettel tako rekao (.71), ako je racunar direktno povezan sa njihovim modem-ruterom, radi forwardovanja porta.
ili mu tako odgovara, ali zasto je onda odabrao ovu temu?
ne znam, misterija...
 
Tema je nat sa kojim svi imamo problem na yettelu, tako da je tema kako tako ok.
Radi forwardovanja porta, računar mora da ima fiksnu adresu, mada je to bolje rezervisati na samom ruteru nego na kompu.
 
postoji taj CGNAT problem i kod (svih?) drugih provjadera, ali on ne pominje portove uopste...
 
Nazad
Vrh Dno