Šta je novo?

RX 550 - sporadicno zamrzavanje

horvat

Cenjen
Učlanjen(a)
11.02.2011
Poruke
144
Poena
170
Problem izgleda tako da se citav racunar zamrzne, ne reaguje mis, caps lock lampica, nista, zatim nakon 2-3 sekunde se zacrni ekran, i nakon opet 3-5 sekundi se vrati slika, i racunar se odmrzne i nastavi dalje da radi normalno. Nakon svakog zapucavanja, pogledam i vidim da event viewer izbacuje da se zapucao AMD driver: amdkmdap stopped responding and has successfully recovered.

Ovo je pocelo da se desava dosta davno, medjutim zbog raznih razloga se nisam bavio ovim problemom sve do nedavno. Kada redovno koristim racunar, desava se otprilike jednom nedeljno. Ali ima i kad se desi tri dana zaredom, svaki dan po jednom. Gotovo nikad vise puta u danu. Potpuno je nepredvidljivo kada ce se desiti, mada, neka pravila sam primetio. Nece bas bukvalno 'samo od sebe', u smislu kada racunar samo stoji upaljen. Znaci povezano je sa upotrebom osnovnih programa, browser, file explorer, Viber, itd... Takodje, rekao bih, da je mozda malo veca verovatnoca da se desi odmah nakon boot-a.

Sta sam sve uradio do sada: nekoliko puta sam menjao graficke drajvere, sa DDD-om, potpuno clean, najsveziji, zatim sam odradio skroz cistu Windows instalaciju, sa poslednjim imidzom koji je bio aktuelan u tom trenutku. Instalirao poslednje verzije drajvera za sve, i za chipset, i za graficku. Iskljucio sam hardver akceleracije u svim programima koji uopste imaju mogucnost da to iskljuce (pre svega browser). Menjao sam i browsere (Chrome, Firefox, Edge). Update-ovao sam BIOS i resetovao na fabricka podesavanja. Prebacivao sam HDD-ove na druge SATA portove (jedno vreme sam mislio da je u sata kontroleru stvar). Azurirao sam firmware SSD-a. Apsolutno nista nije promenilo situaciju.


Konfiguracija je sledeca:

Asus B450-F Gaming ploca
AMD Ryzen 5 2600x hladjen LC-om 120mm
Kingston DDR4 Hyper-X 2x8GB 2400 mhz CL15
SSD Samsung 250 GB 970 EVO M.2
2x1 TB Western Digital Blue HDD
Napajanje: raidmax cobra 600w

i najvaznije : Sapphire Pulse RX550 2GB

Na internetu ima dosta o ovome, ali uglavnom se svodi na stvari koje sam vec uradio. Probao sam sa OCCT da uradim stres test, i sve je proslo bez problema, doduse nisam ga jako dugo pustio, mozda ~20 min. Iako ne igram igrice, nedavno sam odigrao malo GRID, cisto da isprobam, u igrama radi sve bez ikakvih problema. Temperature su veoma pod kontrolom, na stres testu je maksimalna bila 72 za graficku i 70 za procesor, a u leru su oko 40 stepeni.

Posto mi apsolutno nista vise ne pada na pamet, trenutno sam pozajmio od drugara RX580, samo ubacio u kuciste, bez reinstalacije drajvera, da vidim sta ce se desavati.

Dok to cekam, u sustini imam dva pitanja. Posto je graficka kartica kupljena u EMMI-ju, i u garanciji je do 2021. godine, zanima me, kako da efikasno sprovedem u delo reklamaciju (naravno ukoliko se pokaze da je do grafe), kada se simptomi javljaju potpuno sporadicno i to jednom nedeljno? Da li je to uopste validno za reklamaciju, ili da se oprostim od toga?

A svakako je drugo pitanje, da li mozda nekom pada nesto na pamet sto sam propustio da uradim?

Hvala unapred...
 
Poslednja izmena:
Pa ne očekuješ valjda de je u servisu testiraju nedelju dana ? Oni samo priključ i vide da li ima sliku ili neke očeigledne falinke. To što ti sed ogađa može lako i do windowsa da bude, drajveri, memorija itd.
 
Cisto jedna ideja - u zavisnosti od toga sta radis na racunaru, stavi mu linux u dual bootu, pa ga tako koristi... vidi da li ce u narednih mesec dana ikad da ti zapuca u linuxu.
Druga, onemoguci mu sleep, hibernate i slicne opcija. Kad ga ne koristis - ugasis ga. Kad ga koristis upalis ga i to je to - vidi da li ce to da pomogne.

Ja isto ocekujem da nema sanse da ti prodje reklamacija za ovo, sve i da jeste graficka, na osnovu ovakve prijave.
 
Nikada mi racunar ne radi kada nisam za njim. Uvek ga gasim. Cak i ako zaspem gledajuci nesto, imam setovan tajmer koji ga ugasi. Hibernacija mi je iskljucena svakako, a sleep postoji kao opcija, ali je nikad ne koristim.

Takodje imam i dual boot sa Linuxom, mada njega dosta manje koristim. Ne mogu reci da sam bas nedelju dana u kontinuitetu koristio. Ali to sto jesam, tamo se nikad nije zapucalo.

Jednu stvar sam zaboravio da napomenem. Na karticu mi je takodje povezan i TV. I od prvog dana, kada npr upalim TV dok radi racunar, tokom onih ~5-10 sekundi, dok se TV ne upali, slika mi trzne par puta, ali ovo nema veze sa gore opisanim problemom! Komp se ne zapuca u ovom slucaju, niti imam zamrzavanje, samo slika trzne malo. Ali mislio sam da je to normalno. Medjutim, sada kako koristim drugarovu RX 580, primecujem da se to ne desava!

Naravno da ne ocekujem da je testiraju nedelju dana, zato sam i pitao, ne znam da li mozda postoji mogucnost da ja nekako napravim neki log, koji ce oni uvaziti? Ne znam, nagadjam.
 
Update situacije:

nakon nekih 10-ak dana testiranja sa rx 580 od drugara, koji su prosli bez i jednog jedinog stucaja, zakljucim da je u pitanju graficka. Spreman da kupim neku polovnu, nadjem drugog drugara kojem je ostalo 3 rudarske, i posto mu ispricam celu svoju pricu, da mi da prvo isprobam, pa onda platim, ukoliko mi sve radi. U pitanju je rx 480 asus. Kako sam je stavio u racunar, prvo paljenje, tako je zapucala instant. Identicno kao i moja.

Sada sam promenio napajanje, pa cu da vidim da li to ima nekog uticaja. Nisam siguran da li ima smisla, ali nije mi puno toga preostalo. Imam teoriju da mozda grafa kada 'zatrazi' vise struje, napajanje ne uspe da isporuci dovoljno brzo, i da se tu desi neki kratkorajni bag, a da se to nije desavalo na rx 580 sapphire nitro, jer mozda ona ima svoje neke kondenzatore, koji ispeglaju takve neke situacije. Ovo je samo teorija, ne znam ni da li ima smisla...
 
izvadi ploču iz kućišta i probaj tu asus kartu u ležećem položaju.
 
Sta je teorija iza toga?

Pada mi na pamet, mozda je kontakt sa pinovima u PCI slotu?
 
Poslednja izmena:
reći ću ti nakon što odradiš osnovni trablšut step pogotovo kod tvojih simptoma.
 
A poleganje kucista u taj polozaj, ne radi posao? :D
 
Mozda bih i odneo kad bih znao sta da im kazem?

"Rekli mi na forumu da izvadim maticnu i polegnem, ali nece da mi kazu zasto, dok ne probam?" :D :D :D
 
lol.takav servis kojem ti treba da objašnjavaš šta da rade izbegavaj u najširem luku.
 
Napajanje sam probao drugo, i to definitivno nije u pitanju, sledece razmisljam da stavim kartu u drugi PCI slot na nedelju-dve, da vidim...
 
Bila graficka u drugom PCI slotu nekih nedelju dana, i opet se sve isto ponovilo, dakle to nije, i nakon toga sam koristio jedno 2 nedelje samo Linux, i tamo je sve bez problema. Prvi put posle toga udjem u Win, da sredim neke slike u Lightroom - odma zapuca.
 
Deluje mi da ovo ipak nije do graficke, niti ima veze sa njom, ali se 'kroz nju' manifestuje. Posudio sam od drugara Nvidiu 1060, obrisao drajvere lepo sa DDU, skinuo sa sajta poslednje za Nvidiu, instalirao, i nakon nekoliko sati rata dobio reboot. Bez BSOD, bez jasne poruke u event logu. Samo je pisalo da se system resetovao.
 
Probaj samo sa jednom memorijom u raznim slotovima, otkaci hard diskove moguce da neki zeza tako!
 
Hard diskove sam probao, memorija je sledeca na listi definitivno ...

Zapucavanje sa nvidiom se ponovilo, ovaj put uz BSOD, sa porukom : video scheduler internal error. Brzi google search otkriva troubleshooting dosta slican onom mom originalnom sa amdkmdap...
 
Poslednja izmena:
Napajanje sam probao drugo, i to definitivno nije u pitanju, sledece razmisljam da stavim kartu u drugi PCI slot na nedelju-dve, da vidim...

@djalf probao sam napajanje, mada, to drugo koje sam stavio, je takodje ne bas kvalitetni, LC Power, i to star blize ~10 ak godina... Ali opet, test je bio paralelan, znaci racunar iz kojeg sam izvukao LC Power-a, je u tom periodu radio sa mojim Raidmax-om, pa da je do napajanja, verujem da bi neki cross-match problema pokazao to...


Ono sto je trenutno aktuelno je RAM. Izvadio sam jedan stap, tako da sam na 8GB, i tom jednom sam promenio slot. I trenutno sam na 10. danu bez crash-a, otkako imam taj setup. Sacekacu jos malo, pre nego sto zakljucim, ali drzim fige da je to, jer mi je to nekako najbezbolnije resiti :)
 
Posle 14 dana sa jednim stapom i bez greske, sam ubacio nazad drugi stap RAM-a, i racunar je instant zapucao sa istom greskom (za display driver). Odmah nakon crash-a, sam uradio memtest86, i prosao je bez i jedne greske...
 
Radi na 2400 mhz. Padalo mi je na pamet, ili to, ili da povecam voltazu? Trenutno je na 1.2V
 
Ja sam imao pucanje aplikacija i BSODe nakon Prime95. Nakon predzadneg BIOSa tih problema više nemam. Probao sam sa ugašenim XMP i da dižem napon ali nije rešilo problem. Mašina iz potpisa.

Tako da probaj noviji BIOS ako već nisi.

P.S. I kod mene je memtest prolazio bez problema. A Prime95 je uvek pucao na workeru broj 2 a posle 5 do 10 minuta BSOD.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Imam poslednji bios, cak i pre svih ovih testova.

Naime, mislim da sam nadosao na ideju sta bi moglo biti, ali pomalo je cudno...

Ovo je lista podrzanih memorijskih modula sa sajte maticne ploce:

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/...D_Ryzen_2000_Series_Processors_B450_4DIMM.pdf

Ovo je ram koji imam:

https://www.kingston.com/dataSheets/HX424C15FB2K2_16.pdf

Primecujem da ga nema u listi, i takodje primecujem da nije nuzno da sve memorije budu podrzane tako da rade u 2 slota.

Situacija koja se trenutno desava u praksi: kada izvadim jedan stap, i ostanem na samo 1x8gb - sve radi perfektno. Cim ubacim drugi stap 2x8gb - odmah pocinju problemi. Izgleda kao da kombinacija maticne, procesora i ram-a ne podrzava dual channel ili ima neki problem sa istim. A cinjenica da se uvek zapuca graficki driver, deluje kao da nema nikakve veze sa grafickom karticom, prosto je softver pisan tako izazove tu gresku u odredjenim situacijama... Ne tvrdim da je tako, samo deluje u ovom trenutku...
 
Poslednja izmena:
moraćeš da zameniš ram module nekima koji provereno rade, kako bi eliminisao problem
 
Da, i meni deluje da ce to biti resenje... Ici ili na neki b-die, ili na neki iz ove liste sa sajta maticne...
 
Evo 17 dana otkako sam pisao prosli post, tad sam otprilike i zapoceo testiranje, i nisam imao zapucavanje... Deluje da je to to :)
 
Nazad
Vrh Dno