Šta je novo?

E-čitači i Calibre - iskustva i podešavanja koje život znače

malipirat

Slavan
Učlanjen(a)
10.02.2009
Poruke
118
Poena
330
Да ли постоји неки додатaк (plugins) за Calibre који омогућује да се направе колекције књига (директоријум као на самом Kindle) и да се тако пребаце на Kindle?
Примера да ли се може у Calibre направити колекција Брандон Сандерсон, да у Calibre обележим књиге које иду у тај директоријум и када кликнем неку од тих књига да пребаци на Kindle, да на самом Kindle уређају креира директоријум и у њега убаци књигу.

Видех да постоји додатак "Kindle Collections", али на њиховом форуму стоји да не ради на новијим Kindle уређајима (треба jailbrake...)
https://www.mobileread.com/forums/sh...d.php?t=244202
"on the Kindle Touch, PaperWhite, PaperWhite 2, Basic, Voyage, PaperWhite 3, Oasis, Basic 2, Oasis 2, PaperWhite 4 & Basic 3, this plugin MUST be used in tandem with a third-party tool (either Collections Manager, or LibrarianSync), which implies JailBreaking the device. On those devices, the plugin is useless on its own"
Пробао сам да инсталирам Collections Manager или LibrarianSync (пошто пише да ради само са њим), али их нема на списку додатака који се могу инсталирати.
Kindle Collections може да се угради, покренуо га и пише да је креирао колекције (дефиниса сам само по аутору). Али онда стоји да мора помоћу горња два програма (Collections Manager или LibrarianSync) да се пребаце те колекције.

Укратко да ли постоји начин да у Calibre креирам колекције и да се такве (као директоријум) пребаце на Kindle?
 
@malipirat: Struktura foldera/direkorijuma (=kako su grupisani fajlovi na Kindle memoriji) i kolekcije veze nemaju jedno sa drugim (jedina veza je što LibrarianSync može da kreira kolekcije na osnovu hijerarhije foldera). U smislu da sam Kindle to ne uzima u obzir i nije u stanju taj info da koristi za grupisanje pri prikazu liste knjiga.

Organizaciju fajlova Calibre može da radi i radi po default (ne trpa sve fajlove u "root" nivo kao kad sam Kindle skida knjige sa Amazon servera) bez potrebe za jailbreak i taj "šablon" kako treba da izgleda hijerarhija može da se menja (pa tako kod mene "Send to Device" procedura pravi autor > naziv serijala > redni broj + naziv knjige) u device plugin podešavanjima. Ali to služi više tome da nemaš svinjac u "documents" folderu na Kindle i eventualno ako bi ručno brisao neke knjige sa Kindle (tipa kad završiš neki serijal i hoćeš sve knjige da obrišeš odeš obrišeš serijal folder) nego bilo čemu drugom... samom Kindle je svejedno jel svinjac ili uredno jer u obzir uzima samo book metadata.

Za kolekcije bez jailbreak nemaš alternativa osim da ili praviš "peške" na samom Kindle kolekcije i dodaješ knjigu po knjigu ili ako su ti te tvoje piratske knjige arhivirane na Amazon serverima (=knjige na Kindle šalješ bežično putem mail-a ili Send to Kindle aplikacije) onda je alternativa da ih ručno praviš na kompu na Amazon sajtu pa da se sinhronizuju na sam Kindle (sa rezonom na kompu cela procedura ide nešto brže).

Bez jailbreak automatizacije pravljenja kolekcija nema na ičemu novijeg od Kindle 3 / Kindle Keyboard. To je poslednji model koji je fajl sa podacima o kolekcijama čuvao u delu memorije koji je dostupno korisnicima (pa je Calibre tj plugin mogao direktno da piše po tome), na svim novijim taj info je u nekoj SQLite bazi podataka koja se nalazi u delu memorije kojem pristupa nema bez jailbreak. I na njima stvari funkcionišu tako što Calibre plugin napravi i kopira JSON fajl na Kindle pa se onda koristi LibrarianSync KUAL extenzija na samom Kindle da se ta exportovana informacije importuje u bazu podataka.

Dakle LibrarianSync i/ili Collection Manager se instaliraju na jailbreak-ovan Kindle :D Ne na komp i ne kao Calibre plugin.

Bez jailbreak jedina mogućnost koja ti nudi kakvu takvu organizaciju knjiga koje su npr deo istog serijala je da koristiš metadata plugboards u Calibre i da pri slanju knjige na Kindle izmeni "title" polje u šablon poput "ime serijala - redni broj - naslov/title" pa na taj način kad na Kindle sortiraš knjige po nazivu ima da ih složi onim redom kojim se čitaju kao deo tog nekog serijala. To + ručno pravljenje kolekcija (koje koliko se sećam ne mogu da budu "nested" = kolekcija u kolekciji da bude, da imaš kolekciju autor pa u njoj podkolekcije serijal A, B, C) ti je sve što je Kindle sposoban da ponudi na temu organizacije prikaza knjiga.
 
Poslednja izmena:
@malipirat: Struktura foldera/direkorijuma (=kako su grupisani fajlovi na Kindle memoriji) i kolekcije veze nemaju jedno sa drugim (jedina veza je što LibrarianSync može da kreira kolekcije na osnovu hijerarhije foldera).

Organizaciju fajlova Calibre može da radi i radi po default (ne trpa sve fajlove u "root" nivo kao kad sam Kindle skida knjige sa Amazon servera) bez potrebe za jailbreak i taj "šablon" kako treba da izgleda hijerarhija može da se menja (pa tako kod mene ostavi autor > naziv serijala > redni broj + naziv knjige) u device plugin podešavanjima.

Za kolekcije bez jailbreak nemaš alternativa osim da ili praviš "peške" na samom Kindle kolekcije i dodaješ knjigu po knjigu ili ako su ti te tvoje piratske knjige arhivirane na Amazon serverima (=knjige na Kindle šalješ bežično putem mail-a ili Send to Kindle aplikacije) onda je alternativa da ih ručno praviš na kompu na Amazon sajtu pa da se sinhronizuju na sam Kindle (sa rezonom na kompu cela procedura ide nešto brže).

Bez jailbreak automatizacije pravljenja kolekcija nema na ičemu novijeg od Kindle 3 / Kindle Keyboard. To je poslednji model koji je fajl sa podacima o kolekcijama čuvao u delu memorije koji je dostupno korisnicima (pa je Calibre tj plugin mogao direktno da piše po tome), na svim novijim taj info je u nekoj SQLite bazi podataka koja se nalazi u delu memorije kojem pristupa nema bez jailbreak. I na njima stvari funkcionišu tako što Calibre plugin napravi i kopira JSON fajl na Kindle pa se onda koristi LibrarianSync KUAL extenzija na samom Kindle da se ta exportovana informacije importuje u bazu podataka.

@shamanNS
Нисам мислио да физички креирам директоријуме на Kindle, већ сам мислио на колекције (Create Collection опцију на самом Киндле).
Ако није тајна у којим подешавањима треба подесити "autor > naziv serijala > redni broj + naziv knjige" па да књиге, од истог аутора, на Kindle-у видим у једној колекцији (а не све у руту)?
Ако се ради о "metadata plugboards", код мене сам подесио овако (да би ми додавао назив серијала и редослед у истом):
{series:|| }{series_index:0>2s|[|] - }{title}
На Kindle-у то онда испадне овако:
Red Magle_1 - Poslednje carstvo - Brandon Sanderson

Да ли треба додати нову дефиницију или изменити ову?
 
Ne čitaš pažljivo. Kolekciji se na Kindle kreiraju ručno. Ako hoćeš "autor" kolekcija praviš je ručno i onda juriš knjigu po knjigu da dodaš.

Metadata plugboards i "save template" rade totalno različit posao, zajedničko im je samo da sam "template" koristi istu sintaksu. Dakle koristio bi te iste "placeholders" (series, series_index, title, author...)samo bi između njih stavljao "/" katakter na mestu gde želiš da naznačiš da se pravi podfolder.

Ne znam napamet kako se zove opcija da otvoriš taj prozor sa podešavanjima za Kindle device plugin.
Kad ti je Kindle povezan na komp i Calibre ga je detektovao uradi desni klik (ili klik na strelicu pored Kindle ikonice) na Kindle ikonicu i mislim da je poslednja opcija u listi nešto tipa "customize this device".
To otvara prozor gde imaš podešavanja za taj save template, za prioritet formata koje šalje na taj uređaj, da li da generisati apnx fajl za Page count ( i kako to da radi, ima da se bira custom kolona odakle da čita page count) i tako dalje.
 
Значи Kindle Collections је бескорисан за новије Kindle читаче?

А како је код Кобо читача, је ли тамо мало боље решено организовање књига, на самом читачу?
 
Да ли се мисли на ова подешавања:
calibre_snimi.jpg


Може ли још једни питање? Да ли за Kindle постоји Енглеско - Српски речник?
Нашао сам Вујаклију (Mobi формат), али је он подешен на Хрватски језик и неће да ради са књигама на Српском (пријављује да није исти језик или нешто слично). Може ли се тај mobi фајл изменити (да му се промени језик) или се своди на прављење новог речника? Видех да је то посебан тип и прилична мука да се састави.
 
Poslednja izmena:
Da, ko nema jailbreak i KUAL nema koristi od "Kindle Collections" plugin (a LibrarianSync ili Collection Manager na samom Kindle ne može da koristi).
Za Kobo će neko drugi morati da ti odgovori... ja sam imao samo Kobo Aura (originalni, prvi Aura model) na 2 dana pre nego što sam ga prodao (dobio sam na poklon od nekog ko nije znao da već imam Kindle :p ). I svega što se sećam je da Kobo može da koristi i da prikazuje "series" info iz Calibre i to da ne traba budženja da bi prikazivao book cover kao screensaver. I da ima malo drugačiju funkcinalnost dostupnu u zavisnosti da li čitaš epub ili kepub pa da sam odmah prvi dan "patch"-ovao taj Kobo da bi sklonio stalno vidljiv header na vrhu ekrana.

Da, mislim na ta podešavanja.. vidiš da ima "save template" i po tom default-nom pravi ti folder autor i u njega nabaca knjige koje u filename sadrže ime serijala. To prilagodi svojim potrebama, ako ti je uopšte bitno kako organizuje fajlove na Kindle.

Za rečnik, treba ti metadata editor koji podžava rečnike i izmenu input i output jezika, npr Mobi Metadata Editor.
Promeni jezik(e) pa vidi da li radi tako kako si zamislio.

Ja imam i koristim povremeno neki Englesko - Hrvatski rečnik (imam i neki Englesko - Srpski koji je krš koji imam utisak da ima jedno 50x manje reči). Oba su ako se dobro sećam pravljeni od nekih StarDict ili OpenOffice rečnika... više pojma nemam ni gde sam to skinuo pre 10+ godina :D Druge rečnike (osim ovih Oxford englesko-engleskih koji stižu uz Kindle) nemam i nikad nisam ni tražio... Da me ne pitate džabe ovde ili na PM "jel imaš jezik X". Nemam :D

Eto ti link pa skini i testiraj (pre svega ovaj englesko - hrvatski).


Inače, ja imam jailbreak na mom PW3 pa ne koristim kolekcije :D :D Koristio sam ih na PW1 pre ovoga (i na Kindle 3/ Kindle Keyboard pre toga)... ali onih pola godine koliko sam morao da čekam jaibreak za PW3 mi je drastično promenilo navike... tj ulenjio sam se i neke stvari mi više nisu tooooliko bitne. Tako da ja na Kindle imam jednu jedinu kolekciju "Read" koja služi isključivo za to da smanji broj stranica na Home page koje treba da listam kad tražim neku knjigu. Tj da mi prikazuje samo nepročitane knjige kad sortiram po "Collections" filteru. Na taj način sve što nije u "Read" kolekciji je ustvari sortirano po "Recent". Metada plugboard mi rešava problem "koja je sledeća knjiga u serijalu?" i to je dovoljno organizacije na Kindle za mene. Za žanr i ostale detalje imam Calibre :D

Moj Kindle je na firmware 5.9.7 (i nemam nameru da ga updatujem dalje :p ) tako da nemam to "mark as read" što su kasnije dodali u nekom od novijih firmware. Svakako knjige koje su na mom Kindle nisu "asocirane" sa mojim Amazon nalogom jer su sve prebačene sa Calibre + USB kabl.
 
Poslednja izmena:
Otvorena tema [emoji4]
Ja knjige ne prebacujem koristeći Calibre. Povežem Kindle, i .azw3 fajl (File explorerom) prebacim u documents folder na Kindle. Da li time nešto gubim?
Koristim Kindle da čitam, nikad se nisam zanimao za tehnikalije, a vidim da ima baš korisnih stvari...
Kako brišete knjige sa Kindle?
Da li svoju biblioteku knjiga čuvate u Calibre bazi (na PC), ili prosto foldere po autorima/žanrovima...?
 
Zato nemaš cover thumbnail na home stranici nego ružni generic cover sa nazivom knjige :p Jer Calibre to generiše i pošalje i "sličicu" gde treba kad šalje samu knjigu. Pošto tupavi Kindle samo iz matorih mobi fajlova je u stanju da extract-uje cover i generiše thumnbail... a za ostale formate se uzda da će knjiga da ima ASIN sa Amazon sajta pa da sa Amazon servera skine thumnail.

screenshot_2020_04_23T21_25_22+0200.png

Takođe pri slanju sa Calibre Calibre napravi i pošalje apnx fajl koji sadrži "page numbers" (ova opcija može da se isključi ko ne želi to) već samo onaj nebulozni "location" broj.

screenshot_2020_04_23T21_26_00+0200.pngscreenshot_2020_04_23T21_26_12+0200.pngscreenshot_2020_04_23T21_26_28+0200.png

Vidiš kako je lepo, a boga mi i korisno kad se navikneš.

Ja moju bilioteku čuvam u Calibre. Nije raspoređeno po žanrovima već po autorima što je default za Calibre.
Knjige brišem kako mi kad dune.. zavisi koliko komada brišem. Nekad iz Kindle interfejsa brišem, nekad iz Calibre device view, nikad ne koristim Windows Explorer za to.
Pošto 90% vremena čitam knjige koje su deo serijala retko kad i brišem knjige... dok ne pročitam sve knjige (ako je uopšte i završen serijal) nema brisanja jer dobro dođe kad posle velike pauze između 2 knjige pozaboravljaš likove.. samo uradiš search imena za "All text" (= pretraži sve knjige na uređaju) i prozujiš kroz search rezultate :D
 
Poslednja izmena:
Ja moju biblioteku čuvam na Kindleu (pročitane i neproćitane knjige). Kapacitet Kindlea se meri u gigabajtima, a knjige ne zauzimaju mnogo, pa ih ne diram kada su pročitane, ostaju na Kindleu.

Inače koristim font Caecilia, šesticu, Line spacing max, Margins min, u ovim opcijama, samo je sada moderniji apdejtovan os, pa se razlikuju opcije u odnosu na ove:

5e55970afee23d6aeb702616
 
Poslednja izmena:
Koji je ovo Kindle na slici? Pošto ekran izgleda "musavo" sa neujednačenim osvetljenjem i "oblacima" u maniru PW1 ali očigledno da ima veći broj LED dioda na dnu ekrana pa nije PW1 (a i PW1 nema firmware sa "modernim" Aa menijem.).
 
PW2. Jel verzija sa 2GB storage ili sa 4 GB? :)

Ja imam PW3. Ima i PW1 ali njega koristi ćale.
 
Eto, naučih nešto novo.
Pustiću da se tema razvije, imam još noob pitanja [emoji848]
Edit: ja koristim PW3, poslednji firmware.
 
Poslednja izmena:
Pitaj :D

Moj PW3 je "pauziran" na 5.9.7. Pre toga je dugo vremena bio na 5.8.11. (pre toga nisam siguran da li sam istalirao išta između tog i 5.6.5 koji je imao kad sam ga jailbreak-ova).
Ja update skinem sa sajta i odradim samo ako ima nešto što mi je korisno. Na 5.8.11 su dodali bold-ovanje fonta, na 5.9.7 su ako se dobro sećam dodali built in podršku za custom fonts (do tad sam koristio custom font hack, pa rekoh eto jedan manje hack da koristim). Sve ove gl*posti koje su dodavali posle toga me apsolutno ne zanimaju... tipa one "teme", read/unread filter, sad ovaj redizajnirani Aa meni...
A pošto eno na MobileRead forumu "plaču" zbog nečije pretpostavke da je Amazon prestao da updatuje PW3 (takozvani "end of life"; kao što je PW1 zaglavio na fw 5.6.1.1) jer za njega nije objavljen firmware 5.12.5 ako stvarno više ne bude firmware updates za PW3 moj će definitivno doživotno da ostane na fw 5.9.7.
 
Bravo za temu i hvala shamanu za odgovore na prosloj temi.

Meni tablet zavrsava posao samo tako. Bookmate aplikacija je odlicna.
 
2GB storage ili sa 4 GB?

2GB.
Koji font koristiš? Meni je Caecilia najuočljivija, nekako je boldirana u odnosu na recimo Bookerly, koji je najavljen kao svetsko čudo kada se pojavio u jednom apdejtu. Probao sam da ga koristim, ali sam se ipak vratio na dobru staru Caeciliju, najopušteniji font za mene.
 
Poslednja izmena:
Ако је књига на ћирилици искључиво PlatanBG, јер је један од ретких који има правилна наша искошена слова. Тренутно сам пребацујем на ћирилицу - интересантно ми да видим како функционише ePub, а и моћ навике. Када кориситм PlatanBG ставим да је мало већи фонт (6) и мало дебљи (2)
http://www.tipometar.org/aktuelno/akcija!/PlatanBG/img/PlatanBG.zip


Ако је књига на латиници, онда је пребацима на ћирилицу :p
Шалу на страну, за латиничне књиге користим Ceacilia Condensed (некако ми је најчитљивија, масна слова са довољно прореда) или ChareInk (ово је исто пријатан фонт за читање).
 
Poslednja izmena:
Zar Charis SIL / ChareInk ne pokriva i ćirilicu?
 
Сви open type фонтови имају ћирилицу, али је проблем што имају Руску ћирилицу. Разлика се види на следећој слици:
01.jpg

У првом реду су Руски/Бугарски карактери за писано г, д, п, т, док је у доњем реду како то изгледа у нашем писму
 
Mani me ćirilice :D
A extremno sam uvek mrzeo to što italic "t" izgleda kao malo slovo "m" pisano.
 
И мене је то нервирало, док нисам нашао фонт са којим то људски изгледа. Ствар навике... важно да се читају добре књиге, а писмо је небитно.
 
Baš mi je zanimljivo ovo oko fontova, obavezno ću probati.
Što se tiče ćirilice, volim i ja da je koristim, ali na Kindleu isključivo čitam na engleskom, verovatno zbog dostupnosti knjiga. Na engleskom su uglavnom idealno prilagođene za e-readere, trenutno su mi u fokusu knjige autora kojima je to matični jezik/pismo, najbolje je ipak u originalu.
 
Заборавио сам да питам како функционише бројање страна у Kindle-у, односно Calibre. У Calibre постоје четири опције, при чему дају драстично различите вредности. Примера за Принца лакрдијаша, APNX accurate приказује 400 страна, E-book view (Calibre) даје 696 страна, Custom (Chars per pages) даје 484 страна. На "goodreads" стоји 355 страна, а на самом Kindle-у ми стоји 591.
Искрено најмеродавније би требало да је стање на Kindle, само је питање која опција даје, барем приближно, тачну вредност и да ли би променом величине фонта (на Kindle-у) требало да се мења број страна (на самом Kindle-у, нпр. да ли се мења број стране у садржају)?

brojanje_strana.jpg
 
Na KIndleu svakako zavisi od izabranih opcija. Veći font, veći spacing, maksimalne margine i eto većeg broja stranica.
Inače ono "Time left in Book" varira i nije precizno.
 
Па питам баш зато што би требало, али ми се чини да када повећам фонт, на Kindle-у, (примера са 6 на 8 или 10), не долази до промене укупног броја страна.
 
Nazad
Vrh Dno