Šta je novo?

E-čitači i Calibre - iskustva i podešavanja koje život znače

@dean87: Izgleda da su ukinuli software updates za PW3.. iako zvanično nigde ništa nije objavljeno na tu temu. To je u neku ruku i dobra stvar... svii v5.12.x firmware-i zlo bagovito. Mene lično baš briga jer ja sam moj PW3 namerno "zaustavio" na 5.9.7 (zaustavio = em praktično nikad ne palim WiFi em koristim foru sa folderom određenog imena što sprečava te starije firmware da skinu fajl sa istim tim imenom što inače radi kad skida OTA update kroz WiFi... taj propust je zakrpljen sa fw 5.12.x i tu više nema načina da se blokira update za one koji nemaju jailbreak.... jedini način je nikad ne pali WiFi , makar ne na duže od par sekundi [kad ti isporučuje knjigu npr] :D ) ... em imam i pristup dijagnostičkom modu kroz USB kabl pa čak i da fasujem update mogu da kroz dijagnostiku uradim "downgrade".

Wifi ću da gasim verovatno osim kad bude htela neku knjigu sa amazona što će biti retko. Pored toga za šta može još da posluži wifi na Kindle? Ima lo neki wifi transfer ili tako nešto?

Ako si pod "knjigu sa amazona" mislio na kupovini knjiga sa Kindle Store pretpostavljam da znaš da tamo nema knjiga na srpskom jeziku? :D
A šta još možeš sa WiFi / WiFi tansfer... kontam da znaš da te tvoje "piratske" & konvertovane knjige možeš bežično da pošalješ na Kindle korišteći "Personal Documents" i "WhisperNet"? Konketnije: šalješ ih na mail adresu dodeljenu tvom Kindle (svaki Kindle uređaj i svaki Kindle app pri registraciji na Amazon nalog dobija dodeljenu neku IP adresu) ili koristiš zvanični "Send to Kindle" aplikaciju (kad koristiš mail moraš na https://amazon.com/myk pa dalje u podešavanjima da dodaš mail adresu sa koje ćeš slati knjige u "whitelist", sa Send to Kindle nema te gimnastike i inicijalnog podešavanja), Amazon fajl arhivira na njihovim serverima (ako uključiš arhiviranje, pošto može i da bude samo jednokratna isporuka bez čuvanja na serveru) i onda sa tvojim piratskim knjigama imaš dobar deo funkcionalnosti koje imaju knjige kupljene sa Kindle store.

Taj PDOCs Arhive servis je bitan i koristan pre svega ljudima koji imaju potrebu da istu knjigu čitaju na više KIndle uređaja / Kindle aplikacija i da se sinhronizuje između tih uređaja gde si stao sa čitanjem: znači fazon kad si kući čitaš na Kindle, kad si negde i čekaj i blejiš čitaš na telefonu npr, kad dođeš kući nastaviš na Kindle gde si stao.

Ako ti ta funkcionalnost (sync "last page read" / "recent page") moj savet ti je da ne koristiš "bežično slanje" knjiga na Kindle... jer ima previše nekih limita šta možeš a šta ne možeš da imaš u tom slučaju. Transfer sa Calibre pomoću USB kabla većinu tih limita nema ali nažalost ima taj jedan veliki limit koji je nekim ljudima ključan: ako hoćeš sync read pozicije između više Kindle uređaja/aplikacija onda MORAŠ da šalješ knjige na Amazon server da ih arhivira.

Sve u svemu, WiFi na Kindle služi pre svega za isporuku (kuplenjenih i "personal document"/ piratskih) knjiga i za pretragu po Kindle Store., i eventualno blejanje po Goodreads sajtu.. iako Kindle ima "experimental" web browser i mogao bi u teoriji da surfuješ po netu niko normalan to neće raditi često jer je iskustvo krš :D plus što taj browser ne otvara većinu iole modernijih sajtova. Probaj uostalom sam pa ćeš videti šta radi a šta ne radi i kako ti se dopada da skroluješ konstantno i čekaj da se ekran osveži :D
 
Poslednja izmena:
Malo mi sumnjivo da su ukinuli podršku za PW3 jer nema logike.
Da je tako onda bi ukinuli i za Basic model i Voyage jer to je bila sedma generacija 2014 [emoji849]
 
A kao ima logike kako proizvođači telefona ukidaju podršku za određene modele... Postoji noviji Paperwhite, ne postoji noviji Voyage. To im je logika?
Ako si mnogo radoznao ti im piši mail na [email protected] pa pitaj. Samo obrati pažnju da ne koristiš "PW3" (ili Paperwhite 3) već "Kindle Paperwhite (7th Generation)" kako oni to zovu. A ne bi me začudilo da i pored toga dobiješ odgovor u fazonu da su ti poslali link kako da identifikuješ koji Kindle model imaš umesto odgovora na postavljeno pitanje ... naročito ako i na tu mail adresu odgovaraju indijci, pakistanci... kao što odgovaraju na Kindle support live chat :D
 
@dean87: Izgleda da su ukinuli software updates za PW3.. iako zvanično nigde ništa nije objavljeno na tu temu. To je u neku ruku i dobra stvar... svii v5.12.x firmware-i zlo bagovito. Mene lično baš briga jer ja sam moj PW3 namerno "zaustavio" na 5.9.7 (zaustavio = em praktično nikad ne palim WiFi em koristim foru sa folderom određenog imena što sprečava te starije firmware da skinu fajl sa istim tim imenom što inače radi kad skida OTA update kroz WiFi... taj propust je zakrpljen sa fw 5.12.x i tu više nema načina da se blokira update za one koji nemaju jailbreak.... jedini način je nikad ne pali WiFi , makar ne na duže od par sekundi [kad ti isporučuje knjigu npr] :D ) ... em imam i pristup dijagnostičkom modu kroz USB kabl pa čak i da fasujem update mogu da kroz dijagnostiku uradim "downgrade".



Ako si pod "knjigu sa amazona" mislio na kupovini knjiga sa Kindle Store pretpostavljam da znaš da tamo nema knjiga na srpskom jeziku? :D
A šta još možeš sa WiFi / WiFi tansfer... kontam da znaš da te tvoje "piratske" & konvertovane knjige možeš bežično da pošalješ na Kindle korišteći "Personal Documents" i "WhisperNet"? Konketnije: šalješ ih na mail adresu dodeljenu tvom Kindle (svaki Kindle uređaj i svaki Kindle app pri registraciji na Amazon nalog dobija dodeljenu neku IP adresu) ili koristiš zvanični "Send to Kindle" aplikaciju (kad koristiš mail moraš na https://amazon.com/myk pa dalje u podešavanjima da dodaš mail adresu sa koje ćeš slati knjige u "whitelist", sa Send to Kindle nema te gimnastike i inicijalnog podešavanja), Amazon fajl arhivira na njihovim serverima (ako uključiš arhiviranje, pošto može i da bude samo jednokratna isporuka bez čuvanja na serveru) i onda sa tvojim piratskim knjigama imaš dobar deo funkcionalnosti koje imaju knjige kupljene sa Kindle store.

Taj PDOCs Arhive servis je bitan i koristan pre svega ljudima koji imaju potrebu da istu knjigu čitaju na više KIndle uređaja / Kindle aplikacija i da se sinhronizuje između tih uređaja gde si stao sa čitanjem: znači fazon kad si kući čitaš na Kindle, kad si negde i čekaj i blejiš čitaš na telefonu npr, kad dođeš kući nastaviš na Kindle gde si stao.

Ako ti ta funkcionalnost (sync "last page read" / "recent page") moj savet ti je da ne koristiš "bežično slanje" knjiga na Kindle... jer ima previše nekih limita šta možeš a šta ne možeš da imaš u tom slučaju. Transfer sa Calibre pomoću USB kabla većinu tih limita nema ali nažalost ima taj jedan veliki limit koji je nekim ljudima ključan: ako hoćeš sync read pozicije između više Kindle uređaja/aplikacija onda MORAŠ da šalješ knjige na Amazon server da ih arhivira.

Sve u svemu, WiFi na Kindle služi pre svega za isporuku (kuplenjenih i "personal document"/ piratskih) knjiga i za pretragu po Kindle Store., i eventualno blejanje po Goodreads sajtu.. iako Kindle ima "experimental" web browser i mogao bi u teoriji da surfuješ po netu niko normalan to neće raditi često jer je iskustvo krš :D plus što taj browser ne otvara većinu iole modernijih sajtova. Probaj uostalom sam pa ćeš videti šta radi a šta ne radi i kako ti se dopada da skroluješ konstantno i čekaj da se ekran osveži :D
Sjajno objašnjeno hvala puno. Onda ću da furam samo Calibre. Da znam da nema knjiga na srpskom na Amazonu.

Sent from my SHT-W09 using Tapatalk
 
Meni se PW3 pre mesec i nešto sam ažurirao na 5.12.4.
Na njihovom sajtu za PW3 i taj update stoji - Software update is unavailable at this time.

Da li nešto nije u redu sa tim update pa su ga povukli?
 
Poslednja izmena:
Da li se puno dobija prelaskom sa Paperwhite 10 na Oasis iz 2019. (mislim da je 3), vredi li razlike u ceni? Inače Kindle baš puno koristim, svaki dan.

Sent from my Pixel 3 using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: M J
Pa tu je prica jasna, dobijas 1" vise prostora, i dobijas mogucnost toplo belog osvetljanja koje je nekome jako bitna, drugima vec ne, i dobijas fizicke dugmice za okretanje strana.
Sa druge strane gubis neke stvari, Oasis je osetno tezi, mnogima smetaju metalna ledja jer zimi budu hladna i kosta po meni previse.
Trenutno nema boljeg uredjaja koji mozes da pazaris tako da nije da imas izbora ako zelis nadogradnju, za razliku od Kobo Forma ne koristi PWM osvetljenje pa nema treperenja, Kobo Libra ima lutriju sa ekranima koji te vuku na zeleno, te imaju neravnomerno osvetljenje, Oasis 3 se pokazao odlicno sto se kontrole kvaltieta tice.
Ostaje nacin citanja, kod kuce, svakako, za usput po meni ne, nezgodniji je za prevoz i sa futrolom pretezak.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Samo da javim da je mama prestala skoro i dnevne stvari da radi od kada je dobila Kindle[emoji23][emoji1787]. Super stvarčica i veoma je zadovoljna. Knjige u PDF-u sam konvertovao u azw3 i korice se pojavljuju sada i na njima. Hvala svima na pomoći.

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
 
Коначно сам ћапио Кobo Aura One, првенствено због већег екрана, те бих замолити чланове који имају КОБО читач за пар појашњења:
1. Да ли могу књиге снимати на Kobo помоћу Calibre-а?
Питање можда делује смешно (јер би calibre требао да ради са свим), али када сам закачио читач за рачунар и покренуо Calibre, добио сам следећу поруку:
Calibre_ne_podrzava_KOBO_v1.jpg
Calibre_ne_podrzava_KOBO_v2.jpg

Чим сам закачио Kobo, онај његов програм (Kobo Desktop) је одмах довукао нову верзију firmware (4.22.15190). Calibre мислим да је portable верзија и то је остала на 4.9.хх.
Ако морам да инсталирам новију верзију Calibre, како да задржим/сачувам подешавања из постојеће?
Могу ли да ископирам нову portable верзију, преко постојеће, и да задржим библиотеку?
Вероватно се све може завршити из KoboDesktop-а, али већ сам се навикао на Calibre :)

2. Да ли се, и где, могу додавати фонтови код Кobo Aura One? И да ли постоји могућност дефинисања дебљине фонта?
На Kindle-у је постоји директоријум Font, где се просто ископирају фонтови. Али овде нисам видео такав директоријум. Да ли треба „спаковати” и фонт у ePub, да би Kobo могао да га користи?
Апропо дебљине фонта, приметио сам да то на Voyage ради само са aZW3 фајловима, тј. не ради са mobi. Да ли за Kobo треба пребацити у KePub да би имао такву могућност? И да ли KePub има неку значајнију предност у односу на стандардни ePub? Мислим да би било превише да једну књигу држим у три формата (aZW3, ePub, KePub).

3. Неко је овде спомињао (@shamanNS и/или @Astmario) да сам Kobo читач треба додатно подешавати (нешто додатно инсталирати) да би радио како треба. Да ли би били љубазни да напишете које су то ситнице, великих мајстора кулинарства, које живот значе.


За сада ми највише смета број страна - приказује се на три места (изнад текста, испод текста и са десне стране). За разлику од Kindle Voyage где су бројеви страна одговарали стварним странама: када на Kindle-у „окренем страну” повећа се број стране. Овде се тек приликом сваког другог/трећег „окретања стране” повећа број стране. И приметио сам да на KoboAuraOne у приказу садржаја стоје само поглавља, а нема и броја страна (као код Kindle-a). Не мора да је физички тачан број страна, али је једноставније памтити до које се стране дошло (заправо ствар навике).

Унапред хвала
 
Poslednja izmena:
И још две ствари ме буне:

4. Да ли приликом додавања нотеса могу укуцати Ћ или Ч? На Kindle-у ако држим притиснут тастер С, појавесе опције Ћ, Ч .... Али овде се јавља само Француско Ц са доњом кукицом.

5. Може ли се endnote подесити да ради слично као на Kindle-у? Када кликнем на број, да се на дну екрана појави текст везан за тај endnote. Колико сам приметио овде када кликнем на endnote пребаци ме на крај књиге, где је текст под тим бројем. Онда морам да се вратим на оригиналну страну и опет да погодим број endnote-а. Заправо само погађање броја endnote-а је некако чудно - чешће ми окрене претходну/следећу страну, него што ме пребаци у endnote секцију, на крају књиге. Некако је то много елегантније решено код Kindle-a
 
Davno sam koristio Kobo ali ovako nekako:

1. Instaliraj ga u isti folder i biblioteka ostaje. Mimo upozorenja koje ti izlazi, da li Calibre uspe da iskopira knjigu na Kobo?
2. Otvori Kobo preko file expolrera, napravi na rootu folder fonts i u njega trpaj fontove. Sto se tice tezine fonta, ona se moze podesavati samo na fabrickim fontovima, ne i na onima koje si sam dodao. Da bi to omogucio, moraces da patch-ujes softver da bi otkljucao to podesavanje, zove se Freedom to advanced fonts control, ali patch mora biti odgovarajuci za tvoju verziju firmware-a, sto cini mi se u tvom slucaju nece moci jer si na novom 4.22, mozes ga preuzeti i detaljno se informisati ovde:
https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?p=3097449#post3097449
3. Podesavanja nema, podesis kako ti treba, a ako zelis nesto vise, za tvoju verziju firmware-a instaliras odgovarajuci patch, za 4.22.15190 ih mozes preuzeti na linku ispod, a tu je i uputstvo za instalaciju:
https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=330996
 
Ископирао је Calibre књигу и додао сам фонтове, али ми не дозвољава да подешавам дебљину (тежину) фонта. Изгледа мора да се крпи Kobo.

Тренутно ми је баш велики проблем endnote. Да ли постоји неки начин да се повећа број, којим је обележен endnote, и да се endnote приказују на дну стране (како на Kindle уређајима), а не да ме стално пребацује на крај књиге, где су endnote. Из ове endnote секције (на крају књиге) се баш тешко враћам у оригинални део текста (чешће окрене страну напред/назад него што се врати у оригинални текст). На Kindle Voyage то ради тако једноставно...

Мислим да сам негде видео да се за endnote уместо superscript може користити приказ у облику "[ 1]", али заборавих како се то подешавало. Зна ли неко како endnote да пребацим у приказ "[ 1]"?

Унапред хвала
 
A da se ti vratiš nazad na Kindle? :D

Ух, па близу сам те идеје. Само оних 7,8 инча је ипак мноогооо пријатније за читање.

Озбиљно питах за endnote, да ли се неко зна како да га пребацим у облик "[ 1]"?
И приликом спајања две књиге (два ePub фајла) како да добијем да се endnote секције, из обе књиге, буде на крају новогенерисане?
Пробао сам у Calibre-у, али тамо само добио просто спајање књига (прва књига, па њена endnote секција, па друга књига, па њена endnote секција).

Унапред хвала
 
S obzirom na takve egzotične prohteve koje ti ni jedan program auto-magično neće zadovoljiti mislim da ćeš u slučaju da već ne poseduješ to znanje morati da sedneš i naučiš osnove HTML-a i osnove CSS-a pa da onda ručno u editor-u (svejedno Sigil ili Calibre Editor) odradiš i ta spajanja + premeštanja stranica koje sadrže endnotes i da promeniš CSS za te superscript brojeve fusnota/endnotes.

Žrtvuj tih 0.8 inča i uzmi Oasis :p
 
Очекивао сам барем линк ка страни где објашњавају како се то дефинише. Или ка страни са основим упутством за CSS, а да није https://www.w3schools.com
Није проблем да се научи, али барем одакле кренути.

Поздрав
 
Da li Kindle PW 4 može da se puni fast chargerom (Xiaomi fabrički, 5V 3A)?
 
Možeš da ga puniš bilo kojim 5V punjačem, a sam uređaj naravno da ne podržava fast charging već će da "vuče" maximalno tih 0.5A, 1A ili koliko već koristi.
Ja osim Kindle 3 aka Kindle Keyboard ni jedan moj Kindle nisam punio sa originalnim punjačem :D
 
Poslednja izmena:
Kako menjate knjigu u Calibre, ako se pojavi nova, poboljšana, verzija knjige koju imate?
Samo zamenite AZW3/mobi u direktorijumu u okviru Calibre Library direktorijuma ili menjate kroz Calibre?
 
Kroz Calibre naravno :D
  1. Selektuješ postojeći "naslov" u Calibre library
  2. klik na "Edit metadata" ikonicu
  3. U gornjem desnom uglu se vide dostupni formati za tu knjigu
  4. selektuješ / klik na format u toj listi (tipa EPUB ili AZW3)
  5. klik na zelenu Delete ikonicu da obriše fajl iz dikektorijuma (i iz Calibre baze podataka)
  6. dok je još uvek otvoren taj "Edit metadata" prozor prevučeš (drag & drop) novi fajl na spomenuti sekciju prozora gde su prikazani dostupni formati / fajlovi
  7. Klik na "OK"
 
Заборавио сам да питам како функционише бројање страна у Kindle-у, односно Calibre. У Calibre постоје четири опције, при чему дају драстично различите вредности. Примера за Принца лакрдијаша, APNX accurate приказује 400 страна, E-book view (Calibre) даје 696 страна, Custom (Chars per pages) даје 484 страна. На "goodreads" стоји 355 страна, а на самом Kindle-у ми стоји 591.
Ja jednostavno kad ubacujem knjigu u calibre radim povezivanje sa tom knjigom na goodreadsu, ako nema baš tog "izdanja" koje ja imam, onda ga dodam na goodreads (da malo pomognemo i drugima a ne samo da uzimamo) i skinem metapodatke za sve opis ako ima broj stranica.... i kad prebacim na kindle imam broj stranica kao i originalno papirnato izdanje.
Malo mi sumnjivo da su ukinuli podršku za PW3 jer nema logike.
Da je tako onda bi ukinuli i za Basic model i Voyage jer to je bila sedma generacija 2014 [emoji849]
Moj PW3 ima 5.13.3 verziju sotvera. Inače nekad sam kindle uradi update (mada sam u zadnje vreme na airplane modu da mi ne bi amazon menjao naslovnice), a nekad kad se setim skinem sa amazon sajta update i instaliram ručno
 
Moj PW3 je i dalje zamrznut na 5.9.7 i džabe im ovaj mamac sa grupisanjem knjiga u serijal kolekcije (kad to svakako ne radi sa knjigama koje nemaju ASIN) neću da update-ujem na zlo bagovito od 5.12+ firmware :D
 
Ukoliko je neko ranije želeo da "jailbreak"-uje svoj Kindle (PW2 ili noviji modeli tj, fw 5.10.x do fw 5.13.3) a uređaj mu je još uvek na firmware na v5.13.3 ili starijem od toga (dakle 5.13.4 i 5.13.5 ne mogu da se jailbreak-uju) a ne prati redovno MobileRead forum, evo vam obaveštenje da je objavljen novi jailbreak metod :



Pa eto, ko ima želju da npr koristi KoReader da čita PDF i epub knjige ili da ima ima omot knjige za screensaver...
 
@shamanNS mi je savetovao da ovde pitam, pa da pokušam.

Imam prastari Nook ST model: BNRV300.
Služi me već 12tak godina.
Od 2014. godine je root-ovan i na njemu je bio instaliran vrlo dobar i pregledan 1337 rom https://forum.xda-developers.com/t/nst-nstg-rom-1337-rom-apr-9.2931567/

Međutim, pre dve nedelje se uređaj sam od sebe hard resetovao (ne znam kako), nakon čega sa pokušao ponovo da ga root-ujem i instaliram ovaj 1337 rom ali bezuspešno jer su linkovi za taj rom istekli i nije ga moguće skinuti.

Probao sam sa drugim romovima, ali pored toga što su vizuelno nepregledni uređaj ne može da uđe u sleep mod i jako brzo troši bateriju (npr. bateriju sam punio jednom u tri-četiri nedelje, sad jednom u tri-četiri dana).
Mislio sam da je do tih romova, pa sam vratio na factory program i instalitao najnoviji 1.22 firmware, ali problem nisam otklonio.

Posle sam čitao i shvatio da je problem u tome što je B&N ukinuo podršku za Nook ST 2018. godine i od tada se uređaj ne može registrovati, već se koristi kao neregistrovan, što prouzrokje to da uređaj non-stop vrti "what to read next" proces u pozadini (bez obzira što nije konektovan na Wi-fi) i sprečava uređaj da uđe u sleep mod i štedi bateriju kad se ne koristi.
Tu su teme:

Pitanje je da li neko zna koji proces (verovatno pomoću ADB AppControl treba isključiti da bi se isključila ta "what to read next" pretraga i produžilo trajanje baterije?

Hvala
 
Jel neko menjao bateriju na kindlu? Tj. zanima me jel neko ima ideju gde kupiti bateriju za Kindle? Zamenio bih je sam, samo kad bi je našao negde odakle mogu da naručim.
U pitanju je Kindle 4 iz 2012. Već više godina je kod mame, njoj je ok, a ja nisam baš pri parama da kupujem novi (ni sebi ni njoj).
Vidim po našim oglasima da prodaju stare, polomljene uređaje sa naslovom "baterija na prodaju - a slomljeni uređaj dobijate džabe":). Al sam prilično siguran da su baterije u tim prastarim uređajima koji stoje ko zna gde i ko zna koliko tako polomljeni, lošije od ovog u kome se koristi. Inače, od pre neki dan ne može ni dan da izgura (uz pola sata čitanja).

Ako neko misli da sam promašio temu (a priznajem da je u pravu), slobodno brišite. Pitam ovde jer ako pitam u temi gde da kupim, teško da će je neko ko je upućen videti.
 
Jel neko menjao bateriju na kindlu? Tj. zanima me jel neko ima ideju gde kupiti bateriju za Kindle? Zamenio bih je sam, samo kad bi je našao negde odakle mogu da naručim.
U pitanju je Kindle 4 iz 2012. Već više godina je kod mame, njoj je ok, a ja nisam baš pri parama da kupujem novi (ni sebi ni njoj).
Vidim po našim oglasima da prodaju stare, polomljene uređaje sa naslovom "baterija na prodaju - a slomljeni uređaj dobijate džabe":). Al sam prilično siguran da su baterije u tim prastarim uređajima koji stoje ko zna gde i ko zna koliko tako polomljeni, lošije od ovog u kome se koristi. Inače, od pre neki dan ne može ni dan da izgura (uz pola sata čitanja).
Kao i sve ima na Aliji Kindle 4 baterija , ali ako je suditi po baterijama za dual shock za PS4 te baterije su težak krš i verovatno je bolje uzeti orginal bateriju iz nekog starog oštećenog uređaja.
 
Hvala, slažem se skroz (pogotovo ova sa linka od 2500 mAh - original je čini mi se oko 800). Ali pošto je u pitanju uređaj koji se ne proizvodi već desetak godina, nešto ne verujem da u tim oštećenim valja. Tj. da neko prodaje za 500 din pa i da probam, al pošto prodaju po ceni nove baterije (ne ove sa Alija naravno), ne bi da se zezam
 
Nazad
Vrh Dno