Šta je novo?

Hardver Pocetnicka konfiguracija za video produkciju

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

nikola94

Poštovan
Učlanjen(a)
12.08.2017
Poruke
67
Poena
60
Pozdrav svima, vidim da ima dosta pametnih ljudi na ovoj podtemi koji se razumeju i bave obradom i produkcijom video materijala pa resih da se posavetujem malo sa nekima od vas... :)

Poslednji put kad sam koristio programe tipa PremierePro, After Effects, Sony Vegas itd... bilo je sad vec daleke 2013-14e godine... Bavio sam se kratko vreme fotosopom i editingom ali nikada na profesionalnom nivou vec kao hobi...

S obzirom da sam 2015-e god desktop zamenio za laptop, tu je pocela moja pauza sto se tice video editinga, tako da sada zelim da pocnem 'from scratch'...

U pocetku bih se fokusirao samo na pravljenje sadrzaja za youtube, dakle klipovi ovog tipa... https://www.youtube.com/watch?v=3icfvrQCur0

Moj trenutni budzet je 200k RSD, medjutim od toga 70k sam namenio za dva monitora, gaming sto i neku udobnu stolicu, tako da bi mi ostalo oko 130k za samu konfiguraciju racunara. Prvo me zanima da li je uopste moguce za takav novac sagraditi masinu koja ce moci da se bavi produkcijom video materijala kao na klipu iznad i da li se isplati uopste ili je bolje sacekati jos 2-3 meseca dok se ne skupi dovoljna kolicina novca...

nasao sam ovu konfiguraciju trenutno za oko 100k pa nek posluzi kao smernica cisto...

Procesor: Ryzen 7 2700X 8 jezgra 16 thread-a 3.7Ghz
Ram Memorija: 16GB DDR4 2400Mhz
Matična Ploča: Asus AM4 Prime A320M-K
Hard Disk: 1TB
SSD:240gb
Grafička Kartica: AMD Radeon RX580 8GB
Kućiste: MS Industrial Sirius 2
Napajanje: Falcon 600W

Takodje imam dilemu da li je bitniji CPU ili GPU kod ove vrste konfiguracija, citao sam malo na stranim forumima ali nailazim na razlicite informacije...

Unapred hvala svima koji odgovore ili se nadovezu i bilo kako pomognu vezano za ovu temu :D
 
Poslednja izmena:
Evo ti konfa koju ja koristim za 4k obradu.

1. Ryzen 3700x ( najviše znaci za render i preview ) ( oko 350€ sad u radnjama )

2. Ram: Kingston Hyper X RGB 3000 cl15 32GB ( možeš i neki drugi 3000+ ja sam hteo TridentZ al nije postojao nigde na stanju kad sam uzimao sada bih uzeo 3200/400 cl15-16
( oko 220€ mađari ) - 32 gb obavezno ( 2x 16 )

3. MB: X570 Asus TUF gaming plus wifi ( oko 220€ mađari )

4. SSD 2TB + 500gb evo 960 ( na 1 stavi da ti budu previewi ( ili možeš i 2x 1tb + 1 za sistem ) ( ovo opciono kako želiš vec možeš i sa 1 ssd za početak ) ( oko 100-120€ imas nov 1tb evo na oglasima )

5. GPU RX 580 nitro + SE 8gb al ti je bolja neka GTX( i skuplja ) za ovo osim ako ces raditi u FHD/2k onda ti i 580 završava sve pa cak i 4k ( malo posustaje u 10BIT obradi koju ti vrv nećeš ni raditi ) ( oko 150€ moze se nađe da nije majnovala polovna )

6. Napajanje koje želiš vec samo da bude kvalitetno ( 500-600w ) ( 80-100€ )

7. Kućište opet koje želiš u mom slučaju NZXT H500 i zadovoljan sam. ( 50+€ kuciste )

Sve skupa je otprilike u budžetu koj si odredio.

Sta je realnost ne treba ti ploča X570 možeš i tomahawk max, 3700x nije presudan ako ces FHD obradu raditi al opet ja na CPU gledam kao nesto nasta bar 3700x treba da bude ( cooler ne moraš ni menjati meni do 85-87c ide sa mojim stock kućištem kad renda par sati sa stock + PBO ukljucen ) ram takođe mozes i za 150€ naci ako ti RGB nije bitan.

- HDD nzm zasta ce ti osim ako ne uzimaš 4/8 TB za skladištenje ovako bolje 2x SSD kasnije mozes i neki NVME ( ja jos ni jedan nisam zabo [emoji38] nema neke prednosti za ovu svrhu )

Konfa koju si ti sklopio je vise negde oko 70-80k ako vec imas 130k možeš uzeti nesto približno sta sam napisao ( nzm koje su cene sada )

Svakako Ploča/ CPU / ram / napajanje odmah na duže gledaj ostalo možeš poboljšati vremenom.

P.s. napisi u kojoj rezoluciji ces obrađivati to je manje vise presudno.

Primer radi kada radim u FHD dok ne dodjem do rendera PC jedva i da koristi svu snagu tek kad dođe do finalnog export rendera onda radi svom silom sto opet znači u brzini exporta.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Evo ti konfa koju ja koristim za 4k obradu.

1. Ryzen 3700x ( najviše znaci za render i preview ) ( oko 350€ sad u radnjama )

2. Ram: Kingston Hyper X RGB 3000 cl15 32GB ( možeš i neki drugi 3000+ ja sam hteo TridentZ al nije postojao nigde na stanju kad sam uzimao sada bih uzeo 3200/400 cl15-16
( oko 220€ mađari ) - 32 gb obavezno ( 2x 16 )

3. MB: X570 Asus TUF gaming plus wifi ( oko 220€ mađari )

4. SSD 2TB + 500gb evo 960 ( na 1 stavi da ti budu previewi ( ili možeš i 2x 1tb + 1 za sistem ) ( ovo opciono kako želiš vec možeš i sa 1 ssd za početak ) ( oko 100-120€ imas nov 1tb evo na oglasima )

5. GPU RX 580 nitro + SE 8gb al ti je bolja neka GTX( i skuplja ) za ovo osim ako ces raditi u FHD/2k onda ti i 580 završava sve pa cak i 4k ( malo posustaje u 10BIT obradi koju ti vrv nećeš ni raditi ) ( oko 150€ moze se nađe da nije majnovala polovna )

6. Napajanje koje želiš vec samo da bude kvalitetno ( 500-600w ) ( 80-100€ )

7. Kućište opet koje želiš u mom slučaju NZXT H500 i zadovoljan sam. ( 50+€ kuciste )

Sve skupa je otprilike u budžetu koj si odredio.

Sta je realnost ne treba ti ploča X570 možeš i tomahawk max, 3700x nije presudan ako ces FHD obradu raditi al opet ja na CPU gledam kao nesto nasta bar 3700x treba da bude ( cooler ne moraš ni menjati meni do 85-87c ide sa mojim stock kućištem kad renda par sati sa stock + PBO ukljucen ) ram takođe mozes i za 150€ naci ako ti RGB nije bitan.

- HDD nzm zasta ce ti osim ako ne uzimaš 4/8 TB za skladištenje ovako bolje 2x SSD kasnije mozes i neki NVME ( ja jos ni jedan nisam zabo [emoji38] nema neke prednosti za ovu svrhu )

Konfa koju si ti sklopio je vise negde oko 70-80k ako vec imas 130k možeš uzeti nesto približno sta sam napisao ( nzm koje su cene sada )

Svakako Ploča/ CPU / ram / napajanje odmah na duže gledaj ostalo možeš poboljšati vremenom.

P.s. napisi u kojoj rezoluciji ces obrađivati to je manje vise presudno.

Primer radi kada radim u FHD dok ne dodjem do rendera PC jedva i da koristi svu snagu tek kad dođe do finalnog export rendera onda radi svom silom sto opet znači u brzini exporta.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Definitivno ce akcenat biti na procesoru i memoriji, idealno bi bilo kada bih mogao da uklopim ryzen 3700x i neku 32GB memoriju, u maticne ploce se slabo razumem tako da tu ne znam sta valja a sta ne valja xD
SSD bih gledao 500GB ili 1TB za pocetak pa bih posle prosirio...
GPU RX 580

Za pocetak 1080p ali svakako je u planu 4K u buducnosti (za nekih 12meseci otprilike)
 
Definitivno ce akcenat biti na procesoru i memoriji, idealno bi bilo kada bih mogao da uklopim ryzen 3700x i neku 32GB memoriju, u maticne ploce se slabo razumem tako da tu ne znam sta valja a sta ne valja xD
SSD bih gledao 500GB ili 1TB za pocetak pa bih posle prosirio...
GPU RX 580

Za pocetak 1080p ali svakako je u planu 4K u buducnosti (za nekih 12meseci otprilike)
Uz navedenu konfu mozes i 4k obradjivati a kroz 12m i bolju GPU uzeti, ja osećam slabost GPU samo na 10bit 4k na 8bit radi lepo.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Od hardvera je mnogo bitniji softver, razlika izmedju recimo Resolvea i Premierea je bukvalno 3-5 puta u svim radnjama i exportu, a to je ogromna razlika kada bi se to izrazilo u hardveru. Isto tako, Davinci iskoriscava skoro ceo potencijal GPUa, Premiere ga skoro i ne koristi, pa je zato GPU bitniji od svega ostalog.

I na kraju, idealna varijanta uopste nije nista od ovoga gore, vec Hackintosh + Final Cut Pro X, jos je brzi, a daleko je najbolji NLE na trzistu, pogotovo za pocetnike i za jednostavnije stvari.
 
Inace premier 14.2 bolesno ubrzan sada sa hardware encodingom ( GPU ), meni na ryzen 3700x 32gb rama i rx580 jedno 3-5x brze zavisi kako gde na ovo kratko sto sam probao neko sa boljom GPU ima da ima jos bolje rezultate. Jos jedan ogroman napredak 10bit h265 mnogo bolje radi u previewu na timeline-u 4k rez.

Nažalost sada mi cpunradi na tipa 30-40% voleo bi da mogu CPU + GPU da oterao na 100% tjst CPU jer gpu jeste 100%

Takodje jedna ideja, ako premier 14.2 moze da koristi fual gpu ...uhh [emoji16] 2x rx580 olalala [emoji2957]

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
update(ako neko prati i dalje ovu temu)

stigle su mi 4 osnovne komponente pa gledam da zavrsim konfiguraciju sa preostalim budzetom. sto je oko nekih 30 000 RSD

Procesor: AMD Ryzen 7 3700X 3.60GHz AM4 BOX - nasao za 280 eur
Ram Memorija: 2x Memorija DIMM DDR4 16GB 3200MHz Kingston HyperX Predator CL16, HX432C16PB3/16 (2x70e=140e)
Matična Ploča: Asus TUF Gaming X570-Plus platio 175e
Grafička Kartica: SAPPHIRE AMD Radeon RX 580 8GB 256bit NITRO+ RX 580 8G GDDR5 (11265-01-20G) (26 000 RSD)

Hteo bih da za ostatak budzeta uzmem SSD od 500 GB, Cooler, Kuciste i Napajanje...
 
Da bi premier uspesno radio, konfiguracija diskova bi trebalo da bude sledeca (kod mene je tako) , sistemski sam stavio ssd 500gb, nvme sam stavio da kesuje 256 gb (ne reorucujem manji), radni ssd terabajt.
 
ne bih da otvaram novu temu, posto je moje pitanje identicno nazivu ovog posta, jedina razlika je sto je moj budzet ogranicen na bukvalno 750€ (i ni evro preko) i polovne komponente nisu u opciji.

potrebno mi je sve osim monitora, tastature i misa. estetski izgled (npr. kućišta) je potpuno nebitan i sl. jedino sto mi je bitno je da mogu da ucim online i vezbam video produkciju sa fajlovima koji su i po 20-30-50gb i da mogu u premieru da vidim preview bez kočenja, štucanja i blokade kompa, kao sad na nekoj raspaloj konfiguraciji koju trenutno imam. interesuje me samo obrada fullhd materijala (1920x1080), a jednog dana ako pocnem da zaradjujem neku kintu od toga sto sam naucio, onda cu biti u situaciji da kupim i nesto luksuznije.

molim vas za neku proverenu opciju iz vaseg iskustva
 
Pa neki 2700x + neka b450 ploca + 32gb rama + graficka ti za full hd ne treba jaca od recimo RX470, moze se naci do nekih 100e ili neka 1070 za 170e.
Mada ima dosta problema u zadnje vreme sa nvidia karticama na verzijama premijera 14.6 i 14.7, nisam primeti da se neko zali na AMD kartice.
Kuciste mozes neki NB510L.
Diskovi ssd , ako mozes da imas C npr. od 500 gb + 250gb nvme za kesiranje i radni ssd koliko se isprsis, ima terabajt nvme za 100e da biras.
 
Potrebna mi je pomoć oko titlova za YT kanal. Pretpostavljam da postoji neki program koji može da sluša i edituje tekst, da ja ne bih snimak od pola sata sređivala nekoliko sati. Moram odmah da napomenem da nisam stručnjak, sve oko računarskih programa učila sam bukvalno sama po sistemu "snađi se" i vrlo sam zadovoljna sobom. Zato molim sagovornike da mi prosto objasne gde mogu da pronašem takav program.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno