Šta je novo?

Problem prilikom paljenja racunara

AlanFord

Čuven
Učlanjen(a)
09.08.2002
Poruke
71
Poena
610
Posto nisam upoznat sa racunarima pokusacu da objasnim problem sto slikovitije svojim recima. Problem se javlja ponekad,ne uvek, ali u poslednje vreme veoma cesto.Prilikom paljenja racunara tj.pritiskom na dugme kucista za pokretanje ako se upali crvena lampica pored toga dugmeta tada se racunar startuje normalno i sve je u redu ali dosta cesto se ne pali ta crvena lampica (ne znam sta ona oznacava koja komponenta radi) i tada se ne podize sistem tj. monitor nista ne prikazuje,racunar radi ali ocigledno nesto ne podize sistem odnodno ne radi. Problem resavam tako sto gasim-palim racunar sve dok se ne pokrene i ta crvena lampica sto znaci da se pali racunar i podize sistem. Znam da je dosta konfuzno objasnjeno ali zanima me da li neko pretpostavlja sta bi mogla da bude u pitanju, za dodatna pitanja stojim na raspolaganju.
 
Nisam stručan ali mogu da pogledam :D. Cenim da je CMOS baterija na izmaku. Imao sam sličan problem skoro, istina rešio se sam od sebe. Da li ti sat u windowsu nakon paljenja pokazuje tačno vreme ili se dešava da je raštimovan?
 
Crvena lampica je obično za disk drive, da li blinka u normalnom radu ? Ako je tako onda verovatno HDD pali prekasno ili uopšte ne startuje.
 
Crvena lampica blinka u normalnom radu,sat mi pokazuje tacno vreme.
 
Poslednja izmena:
Imam SSD 120GB na kom mi se nalazi Windows i par igrica.
 
Imaš i još neki HDD ?
 
Imam neki stari HDD od 640GB
 
Može biti disk, ali može biti i napajanje/ploča. To što pričaš je jedan od simptoma slabih napona napajanja i riknjavanja vrm-a/kondenzatora na ploči.
 
Probaj i bez tog HDD-a ako ima neku botabilnu particiju ili je bio system na njemu to ume da zbuni BIOS. I još nešto, BIOS tokom POST-a pregleda sve drajvove pre nego štp počne da butuje pa ako jedan kasni sve može da stane.
 
Proveri malo naponske kablove(da li su ubodeni do kraja, da li stoje krivo, izvadi i vrati, očisti...), promeni sata kabel od diska.
 
Možda je i SSD. Da li ima veze vreme ugradnje tog SSD-a i simptoma? Neki modeli se ne slažu sa nekim matičnim pločama. Može biti i pokvaren power on prekidač. Imao sam oba slučaja i daju slične simptome kao tvoji.
 
Jutros takođe nije hteo iz prve da upali,pokusao sam vise puta pali-gasi sistem sve se nadajuci da ce dati rezultate u nekom trenutku ali nista,tada sam iscupao i ponovo ukljucio plavi kabel koji spaja SDD i maticnu plocu i tada je proradio tj. zacrvenela se plava lampica na power prekidacu i komp je podigao sistem,videti cu sutra ujutro ponovo kako ce se ponasati.
I da odgovorim na gore postavljeno pitanje: kada ga ukljucim a ne podigne sistem,rade ventilatori od napajanja,graficke i ventilator od procesora.
 
Jutros takođe nije hteo iz prve da upali,pokusao sam vise puta pali-gasi sistem sve se nadajuci da ce dati rezultate u nekom trenutku ali nista,tada sam iscupao i ponovo ukljucio plavi kabel koji spaja SDD i maticnu plocu i tada je proradio tj. zacrvenela se plava lampica na power prekidacu i komp je podigao sistem,videti cu sutra ujutro ponovo kako ce se ponasati.
I da odgovorim na gore postavljeno pitanje: kada ga ukljucim a ne podigne sistem,rade ventilatori od napajanja,graficke i ventilator od procesora.

Pa zameni taj plavi kabel, skini sa HDD-a i probaj sa njim. Ti SATA kablovi često prave probleme.
 
Nazad
Vrh Dno