Šta je novo?

Dva uređaja na Lan kabl

danijel00

Čuven
Učlanjen(a)
08.11.2003
Poruke
6,951
Poena
845
posle debakla sa mikrotik routerom (koji sam vratio, čekam da servis potvrdi da je ok, pa ću nadam se dobiti pare nazad), dovukao sam lan kabl do sobe. ovih dana sam ga i ustemao i tako ;) lan se koristi za eonbox.

e sad, zbog rada od kuće, nekad hoću da budem siguran da je signal dobar (vpn, webex etc), pa zakacim laptop na LAN.

ubacio onaj običan rj45 splitter, koji ustvari ne služi ničemu, jer čim ubacim nešto u drugi port, eon box me radi.
naručio sam sa Alija tako nešto sa prekidačem, a trenutno rešenje je da čupam kabl koji ne koristim. uglavnom ne želim da eon radi dok sam na poslu.

razmišljam o medjuresenjima dok to ne stigne, uz minimalnu investiciju, a da ne čupam kabl.
prvo nije mi jasno zašto eon ne radi kad je laptop uboden, iako je ugašen?!
drugo, imam stari netis 100mbit sa wan+4lan porta. WiFi je N, Ali bih ga svakako gasio. kako da nateram ruter da se ponaša kao običan switch ili bar što bliže tome :) malo će da smeta, ali preživeću valjda...
treće, Kinezi reklamiraju splitter koje se stave dva, zauzmu dva porta na ruteru i na izlazu dva uređaja. i ovde mislim da se dobije oko 100mbit. da li mogu da krimpujem kabl da napravim ovo da ne čekam da stigne? kako?

ideje, sugestije, predlozi? ne bih samo da uvlacim drugi kabl, jako sam zbudzio sve, nisam siguran da bih uspeo, a žena bi me ubila ako zeznem posle ovoliko radova po kući...
21139b5f5a252f03819121a2c2c4900f.jpg


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
To sto kinezi reklamiraju je max 100mbit i to samo ako si kabl izmedju stavio da je cat5e minimum ili cat6 jer on koristi svih 8 zica u lan kablu da bi dobio 2x4 prakticno kabla a sa 4 zice samo 100mbit max moze

Sto ne kupis neki jeftini gigabitni switch?
 
posle debakla sa mikrotik routerom (koji sam vratio, čekam da servis potvrdi da je ok, pa ću nadam se dobiti pare nazad), dovukao sam lan kabl do sobe. ovih dana sam ga i ustemao i tako ;) lan se koristi za eonbox.

e sad, zbog rada od kuće, nekad hoću da budem siguran da je signal dobar (vpn, webex etc), pa zakacim laptop na LAN.

ubacio onaj običan rj45 splitter, koji ustvari ne služi ničemu, jer čim ubacim nešto u drugi port, eon box me radi.
naručio sam sa Alija tako nešto sa prekidačem, a trenutno rešenje je da čupam kabl koji ne koristim. uglavnom ne želim da eon radi dok sam na poslu.

razmišljam o medjuresenjima dok to ne stigne, uz minimalnu investiciju, a da ne čupam kabl.
prvo nije mi jasno zašto eon ne radi kad je laptop uboden, iako je ugašen?!
drugo, imam stari netis 100mbit sa wan+4lan porta. WiFi je N, Ali bih ga svakako gasio. kako da nateram ruter da se ponaša kao običan switch ili bar što bliže tome :) malo će da smeta, ali preživeću valjda...
treće, Kinezi reklamiraju splitter koje se stave dva, zauzmu dva porta na ruteru i na izlazu dva uređaja. i ovde mislim da se dobije oko 100mbit. da li mogu da krimpujem kabl da napravim ovo da ne čekam da stigne? kako?

ideje, sugestije, predlozi? ne bih samo da uvlacim drugi kabl, jako sam zbudzio sve, nisam siguran da bih uspeo, a žena bi me ubila ako zeznem posle ovoliko radova po kući...
21139b5f5a252f03819121a2c2c4900f.jpg


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

postoje ti spliteri koji jedan kabl pretvaraju u dva. Potrebna su ti dva splitera, kao modulator i demodulator. Tehnicki, tebi su dovoljne dve parice (4 zice) za mrezu. Ispod 30m je ovo dovoljno za gigabit, mada si svakako rekao da ti je 100mbps dovoljno.
Netiks ima ove splitere i trebalo bi da su jeftini. Ako imas dva komada tih koji ti ne rade posao, mozes da ih otvoris i prerasporedis zice (neke moras i da iseces). Kada znas kako, onda je 15min posla, a ako ne znas onda ces samo da upropastis spliter :D

Ako imas blizu uticnicu za napajanje tog starog rutera, mozes ga iskoristiti kao switch. Prvo povezi jedan komp na njega i iskljuci mu dhcp. Ako mu je ip adresa na razlicitom opsegu od glavnog rutera koji koristis, onda bi i to trebalo da se promeni.
NPR, sbb homegateway je 192.168.0.1, a vecina rutera je 192.168.1.1. Ako je ovo slucaj, onda taj stari ruter trebada postane 192.168.0.x. Za x treba da izaberes nesto neiskorisceno iz opsega, npr 254 (skoro sigurno slobodno).
Kada si namestio adresu starog rutera i iskljucio dhcp, taj kabl ubodi u LAN port. Ne u WAN. Sada imas 3 porta za ostale uredjaje.

Wifi mozes da ostavis ili da iskljucis, ponasace se kao access point ako ga ostavis.
 
taj raspored žica mi treba, hocu to da napravim, imam dovoljno kabla, konektora i krimp kljesta :) a ne kupuje mi se kad ne znam kako će da radi...

ubacio sam utičnicu baš za switch ili router ;) samo ne znam hoće stati iza TV-a.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nisi mu dobro rekao, dve parice su max 10/100mbit (teoretski), ne može da dobije 2x1000 nikako. Ako je u zidu 5e ili cat6 onda od 4 parice (8 zica) moze ili 2x100mbit ili 1gbit s tim da taj Y spliter mora da bude prilagodjen kablu koji je vec u zidu

Opet je switch elegantnije resenje, po meni, ili taj stari ruter prebaciti u Access point mod
 
Prvo ovo moraš da uradiš na oba kraja kabla isto. Za 100 mbita je dovoljno 2 parice (4 žile).
Prvi konektor :
1 - bela od oranž
2 - oranž
3 - bela od zelene
6 - zelena
Drugi konektor :
1 - bela od plave
2 - plava
3 - bela od braon
6 - braon
Evo i slika rasporeda pinova:
RJ45.jpg
 
Hvala, probacu danas :)

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
ovako sam ih napravio.
imam jedan propali i jedan uspešan pokušaj :)

dobio sam oko 80mbit DL. na 5ghz imam oko 130, tako da ću ga koristiti kad me baš zeza wifi ;)
02f5af072d38bf270955575e211edfae.jpg


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno