Šta je novo?

OLED burn in iskustva i ima li ih

Jel mora svaka druga diskusija da bude u stilu "nemaš pojma, sad ću da ti objasnim"?
Zar ne postoji više ni malo toleracnije sa vaše strane i želje da se pomogne pa samim ti i neko nešto poduči / nauči?
Gde je nestala dobra volja, učtivost i skromnost?
 
Ok, slazem se sa moderacijom, ja sam se trudio da se drzim cinjenica i tehnickih stvari a da se udaljim od subjektivnog. Ako sam bio malo vise snarky, izvin'te. :)
 
У документу који за патент предају из ЛГ-а и научном раду који иде уз то како се код WOLEDA добијају боје једно 100 пута коришћена реч бела, ситничарио, онда би било овако:
  • Да бела не постоји као израз онда ни ти, нити ЛГ не би имао потребе да користи(ш) исти тај назив ни под наводницима ни без, зна се шта се мисли када се каже бела
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Funny
Reagovanja: PPC
ОК, као прво хвала што видим да сте почели да користите део мојих савета/примедби у вези форума и брисаних порука(што сам ставио у тему пријава проблема и багова), велики + за то(иако бих волео да су све уважене, али ок ја сам брзином којом је бар део прихваћен и убачен пријатно изненађен(y)).

Што се тиче теме, пошто сам већ одговорио на већи део може ли овако:
WRGB/WOLED стоји за subpixels(подпикселе) WhiteRedGreenBlue, има их 4 за сваки пиксел(тачку) и за панел који органским диодама емитује светлост(OLED) који ЛГ зове WOLED због оне прве боје, која донекле представља позадинско осветљење.
Пошто се првобитни начин рада олед(д-диода) панела који се састојао од само три боје(RedGreenBlue, користићу РГБ) које су емитовале и боју и светлост, као последица неравномерне деградације те три боје, а посебно плаве, као и пар других проблема, показала тренутно нерешивом, прешло се на коришћење само белих олед-а чија светлост пролази кроз филтер(зову га мало другачије - color refiner) при чему испред белог подпиксела истог нема, а испред осталих се налази поменути филтер (color refiner) РГБ боја(дакле црвена зелена и плава). Наравно има још и других слојева, али ово (осим једног у вези тога како се добија боја коју сви зовемо бела) није тема па ћу прескочити. Као додатак овог белог подпиксела и филтера, добија се више боја, већи сјај, боља бела(пошто се на белу која се добија комбинацијом РГБ подпиксела додаје и ова из 4-ог подпиксела, а која настаје комбинацијом B(BLUE) и YG зрачења) као и оно што је тема тј мањи брн ин - зато што све органске диоде пошто су исте боје пропадају истом брзином, што је главни, мада не и једини узрок Burn in ефекта.
Од 2019-е технологија је довољно сазрела да уколико се не држи баш стално без гашења једна те иста статична слика/програм, ефекат се скоро ни не појављује(код мене, плус пар људи које знам) око 3 године коришћења без икаквих последица, тестирано како одокативно тако и наменским програмима, без коришћења ЛГ софтверских полу-решења(померај пиксела и заборавио сам име другог :rolleyes: у вези логоа канала), уз коришћење једном до два пута годишње опције обнављања пиксела(pixel refresh), што ТВ ради и сам или подсећа да се одради. Колико је ова задња опција корисна не знам, али не штети, а не одражава се на слику(ради када се "искључи" ТВ).
Схватајући колика је предност (в)оледа у односу на Qled телевизоре(по сваком параметру осим ако Сунце није уперено у исти), ове године је Самсунг(пошто касни неколико генерација) наручио гомилу панела од ЛГ-а, које ће допунити неком својом додатном(мислим да опет зову q-нешто технологијом, која би додатно требала да побољша карактеристике и смањи проблеме олед технологије, али остаје да се види кад изађе.
 


I'm just gonna leave this lil video here...
 


I'm just gonna leave this lil video here...

Čekaj tip je koristio (i preporučivao?!) OLED TV kao monitor za komp, i čudi se što je dobio burn-in? I kao više neće da ga preporučuje.
I zašta je to dokaz (osim za to da OLED TV nisu namenjeni za monitore, ali to su valjda svi sem njega znali)?
 
Niko pametan ne koristi OLED kao zamenu za monitor osim ovih što imaju para na bacanje.
 
Шта рећи за овог лика, још води IT канал🙈
 
Пошто сам погледао одмах видео кад је постован (јер генерално гледам његове иако наравно не све), и за разлику од многих погледао до краја и прочитао и коментаре, знао сам да ће одређени лик игнорисати све речено у видеу и да неће моћи да одоли да не постује овде, по обичају скроз погрешно. Када је први пут ишла расправа нисам схватао чему толико необјективности итд, док нисам видео да је дотични купио ТВ qled va за монитор... плус да се генерално са свима расправља у другим темама.
Тако да ћу то игнорисати и написати због других људи да не би купили нешто погрешно, јер ОЛЕД технологија тренутно нема конкуренцију као ТВ(а може слободно и конзола на исти, заправо идеално је).
Наслов самог видеа је погрешан јер он није "early adopter", користити нешто за шта није предвиђено није то, тако да је сам наслов "misleading" или "clickbait" што иначе није његов начин рада, али ето...(да не помињем да је 2019-е технологија сазрела, а он купио 2021...) Ово су иначе многи и коментарисали испод видеа, надајући се да се он није променио...
Сходно томе ћу само ставити пар чињеница овде што се тиче видеа:
Као прво чим сам погледао његов први видео у коме је написао да је то његов нови монитор, пре неких пола године или колико већ, помислио сам да је нешто овакво следећи видео само сам се питао када ће...
Као друго Линус(Лајнус) који иначе добро ради посао(и при томе нити има појма да игра нити често игра игре, што је битно рећи због видеа), овде или није добро одрадио посао или је помало кликбејт... Свеједно ко погледа видеће(погледати последње делове видеа кога мрзи све да гледа) да је буквално потврдио све што сам ја писао, од речи до речи, да не понављам постове изнад које је лако наћи.
Као треће, као што су људи изнад лепо написали, човек је користио ТВ као монитор за компјутер. Дакле не за конзолу, не као ТВ итд него као главни свој Виндовс компјутер који као неко ко ради ИТ користи ко зна колико дневно и то га користи на најгори могући начин тј користи подељен екран на 4 дела што значи да му константно стоје две сјајне штрафте на једном те истом месту... Онда пошто је ставио исти испод прозора мора да појача скоро на максимум осветљај... и још кад се дода ХДР... (мислим да сам већ рекао да је једна од мана ЛГ 9-1што нема додатних подешавања да сам ТВ промени слику кад препозна ХДР јер просто пржи очи и филм кад се гледа - а да је подешено како треба за не хдр материјал).
Да не помињем да је проблем скоро комплетно решио користећи пиксел рифреш опцију...
Као мали оф, поред тога што разумем зашто је он користио ово(тада није било још олед монитора као сад - иако су и ови сад за професионалну(видео/филмску) употребу), а био одушевљен сликом као и свако други ко се сусретне са истим, дефинитвно је морао сходно својој струци да зна шта ће се десити. Не бих даље о овоме како и зашто је он то, али мени је и 32 инча у шта сад гледам(јер ми се одужила куповина монитора) превелико, а камоли нешто веће, коме треба за продуктивност су увек најбоља неколико монитора један поред/изнад(зависно од броја) другог, није то случајно тако свуда где је заиста потребно. Мени највише лежи 27/28, иако некима не одговара више од 24. Опет има гомила људи који користе мониторе од 40+ инча...Зашто ово не ваља, почевши здравствено преко много чега другог има гомила објашњења на нету, и није део ове теме, кога интересује може да нађе лако.

Да скратим, ко има новца да купи ОЛЕД ТВ то је најбољи избор из више разлога, од квалитета слике, угла гледања, мање штетне светлости, заиста одличног дизајна горе поменутих модела, итд(да не буде да је све супер мени смета што има мали вентилатор(иако се не чује), што нису новији усб портови, и што нема више меморије - али све ово нема везе са сликом као ни са повезивањем са битнијим другим уређајима што су две најбитније ствари код ТВа).

Ко има пара/жели да купи ове нове ЛГ мониторе(27/32) који заправо мењају професионалне студијске мониторе за пуно мање пара(али су бар тренутно прескупи за кућно коришћење поготово ако се јавља брн ин или неки други проблем - иако горе неко рече да ЛГ мења за џабе), ценио бих да напише нешто о брн ину при нормалном коришћењу истог код куће, тј 6-8 часова(веб, мејл, програмирање, игре, видео итд). Заправо разлог зашто нисам заменио монитор што сам горе поменуо је тај што сам чекао да ови изађу, али нисам мислио да ће цена бити толико већа од телевизора, па не бих баш да будем пробни тестер истих за толике паре ,-)
 
zamolio bih da se o OLED monitorima diskutuje ovde https://forum.benchmark.rs/forums/monitori.67/
Разумем и слажем се, али није било другог начина или места да се одговори, кад се помињу телевизори које људи користе као мониторе, поготово што је проблем о коме се говори и наслов теме, ја сам само куцао да људи који се не разумеју, није им до гледања видеа, а треба да купе не буду у заблуди, доста људи заврши на овом форуму и претражујући интернет, ја лично стварно немам ништа од овога, драго ми да помогнем док чекам да се нешто заврши и то је то.
Питање на крају што се тиче монитора опет само је у вези теме, а пошто постоји само један и бројем 1 олед монитор(не рачунам медицинске, преносне итд) и кошта толико да ће га можда имати три члана, надам се да је то ок, ако није ок да се овде напише одговор иако је у вези теме, а неко буде купио нека отвори тему у мониторима, ја је и онако пратим - јер као што рекох треба да купим један, него оно мало су прескупи за оно што нуде, сваки има неку ману, а ја не волим често да мењам.
У сваком случају разумем примедбу, ако ја будем писао о дотичним мониторима то ћу тамо, а овде само део о брн ину(надам се позитивно :unsure: ).
 
Ima li mu spasa? :) ako neko zna da li su to otisle led trake ili...
 

Prilozi

  • 20211002_151854.jpg
    20211002_151854.jpg
    204.4 KB · Pregleda: 118
Planiram da kupim oled c1 i kontaktirala sam danas BC Group da proverim da li burn in podleže petogodišnjoj garanciji i rekoše mi da ne podleže, ali da rade resetovanje ekrana kako bi izbrisali greške. Kako ste onda vi dobijali besplatnu zamenu panela? Nije mi jasno... Ili oni nisu u toku? I da li možda neko ima iskustva sa kupovinom u pcpractic-u? Jeftiniji su, ali vidim da je to samo online prodavnica, pa mi nešto ne ulivaju poverenje.
 
Planiram da kupim oled c1 i kontaktirala sam danas BC Group da proverim da li burn in podleže petogodišnjoj garanciji i rekoše mi da ne podleže, ali da rade resetovanje ekrana kako bi izbrisali greške. Kako ste onda vi dobijali besplatnu zamenu panela? Nije mi jasno... Ili oni nisu u toku? I da li možda neko ima iskustva sa kupovinom u pcpractic-u? Jeftiniji su, ali vidim da je to samo online prodavnica, pa mi nešto ne ulivaju poverenje.
Garanciju ti daje LG, pogotovo tu petogodisnju, ali ako okrenes LG i oni ce ti reci isto, da burn in ne podleze garanciji, to je zvanican stav. Ipak, burn in u sustini nije nesto sto je odgovornost korisnika i desice se neminovno. Moja interpretacija je da taj "zvanicni stav" sluzi da odvrati one koji uzmu stvari zdravo za gotovo i nece da se cimaju. Siguran sam da ne postoji nacin kako bi oni na sudu dobili slucaj ako bi ih ti tuzila recimo. Televizor nije razbijen, nije ostecen, ne postoji nacin da ti oni ogranice upotrebu sta ce biti na njemu prikazivano... jednostavno to jeste proizvodjacki defekt a ne nesto sto je uzrokovao korisnik svojom nemarnoscu. Iz tog razloga verovatno uslise zamenu panela ako se iscimas dovoljno, to je bar moja interpretacija.

"Resetovanje ekrana" je u sustini pokretanje pixel refreshera sto mozes i sama da uradis i sto tv sam i radi s vremena na vreme. Pomaze ali daleko da popravlja, u sustini taj proces "trosi" ostale pixele tako da je burn in manje primetan.

Ovo je led tv nisam znao gde da stavim reko ako ima koji majstor cisto da se informisem :)
Jeste, otisao ti je red osvetljenja. Odnesi ga u servis.
 
Garanciju ti daje LG, pogotovo tu petogodisnju, ali ako okrenes LG i oni ce ti reci isto, da burn in ne podleze garanciji, to je zvanican stav. Ipak, burn in u sustini nije nesto sto je odgovornost korisnika i desice se neminovno. Moja interpretacija je da taj "zvanicni stav" sluzi da odvrati one koji uzmu stvari zdravo za gotovo i nece da se cimaju. Siguran sam da ne postoji nacin kako bi oni na sudu dobili slucaj ako bi ih ti tuzila recimo. Televizor nije razbijen, nije ostecen, ne postoji nacin da ti oni ogranice upotrebu sta ce biti na njemu prikazivano... jednostavno to jeste proizvodjacki defekt a ne nesto sto je uzrokovao korisnik svojom nemarnoscu. Iz tog razloga verovatno uslise zamenu panela ako se iscimas dovoljno, to je bar moja interpretacija.

"Resetovanje ekrana" je u sustini pokretanje pixel refreshera sto mozes i sama da uradis i sto tv sam i radi s vremena na vreme. Pomaze ali daleko da popravlja, u sustini taj proces "trosi" ostale pixele tako da je burn in manje primetan.


Jeste, otisao ti je red osvetljenja. Odnesi ga u servis.
Ok hvala
 
Garanciju ti daje LG, pogotovo tu petogodisnju, ali ako okrenes LG i oni ce ti reci isto, da burn in ne podleze garanciji, to je zvanican stav. Ipak, burn in u sustini nije nesto sto je odgovornost korisnika i desice se neminovno. Moja interpretacija je da taj "zvanicni stav" sluzi da odvrati one koji uzmu stvari zdravo za gotovo i nece da se cimaju. Siguran sam da ne postoji nacin kako bi oni na sudu dobili slucaj ako bi ih ti tuzila recimo. Televizor nije razbijen, nije ostecen, ne postoji nacin da ti oni ogranice upotrebu sta ce biti na njemu prikazivano... jednostavno to jeste proizvodjacki defekt a ne nesto sto je uzrokovao korisnik svojom nemarnoscu. Iz tog razloga verovatno uslise zamenu panela ako se iscimas dovoljno, to je bar moja interpretacija.

"Resetovanje ekrana" je u sustini pokretanje pixel refreshera sto mozes i sama da uradis i sto tv sam i radi s vremena na vreme. Pomaze ali daleko da popravlja, u sustini taj proces "trosi" ostale pixele tako da je burn in manje primetan.
Ok, znači kad bih reklamirala tv kod servisera, zamenili bi panel. Sad sam mirnija, hvala! :) Ja ih pitala to čisto reda radi, al me odgovor baš iznenadio jer znam da su ljudi dobijali nove panele.
 
Errr... ne bas. :)

PCPractic je maloprodaja, oni ne servisiraju nista vec imaju ugovor sa nekim od ovlascenih servisa ali su po zakonu o zastiti potrosaca duzni da oni sprovedu garanciju u prve dve godine sto znaci da mozes da odnese tv direktno njima, kao nekome ko ti je tv prodao, i da onda oni resavaju kako god znaju i umeju. Nakon dve godine, ako TV ima duzu garanciju od toga, garanciju preuzima direktno proizvodjac tj LG i vise ne mozes da zahtevas od PCPractica apsolutno nista vec ides direktno u LG tj oni ce te uputiti u neki njihov ovlasceni servis.

LG ima politiku da "burn in ne podleze garanciji" dakle u njihovom ovlascenom servisu verovatno sprovode istu politiku i verovatno ce ti na poziv reci "to ne spada u garanciju". Nisam vlasnik OLED-a ali sam zvao LG i raspitivao se, njihov stav je vrlo cvrst da burn in ne podleze garanciji tj dalje od toga nisu hteli mnogo da pricaju samnom, pretpostavljam da tako reaguju i ovlasceni servisi. Kako se taj stav tacno prevazilazi nisam siguran, to nek ti kaze neko od ovih sto su im menjali panele. Moja pretpostavka je da mora da se digne malo frke jer ako menjaju panele "na keca" i priznaju burn in u garanciji ne razumem zasto su u LG tako tvrdi kada pomenes burn in i samo vicu ne, ne, ne i gledaju kako da te otkace.
 
PCPractic je maloprodaja, oni ne servisiraju nista vec imaju ugovor sa nekim od ovlascenih servisa
Naravno, na ovlašćeni servis sam i mislila zato sam i napisala serviser, a ne maloprodaja. Koliko sam ovde pročitala, obraćali su se direktno serviseru ili LG-ju i dobijali besplatnu zamenu. Nadam se da će se i neko od vlasnika javiti da kaže koliko se teško rešava ovaj problem.
 
Naravno, na ovlašćeni servis sam i mislila zato sam i napisala serviser, a ne maloprodaja. Koliko sam ovde pročitala, obraćali su se direktno serviseru ili LG-ju i dobijali besplatnu zamenu. Nadam se da će se i neko od vlasnika javiti da kaže koliko se teško rešava ovaj problem.
Немојте мислити само најцрње, уживај у ТВ - у, ако буде проблема глуво било, решаваћемо😀
 
^^ Mislis kad bude problema. :D
 
^ Baš tako, zato mi ne bi bio problem da kupim oled ako bih sigurno bila mirna nekih 5, 6 godina. U svakom slučaju, svima je zamenjen panel, pa neću ja valjda biti jedini baksuz. 😄
 
danas se tv menja na dve, tri godine, ko još očekuje da nešto od elektronike radi kako treba pet, šest :)
 
Evo ja prva to očekujem i zaista nisam srela nijednu jedinu osobu koja menja tv na svake 3 godine. Pre će biti ko još tako nešto radi... Možda oni koji pate od toga da uvek imaju najnovije modele ili oni koji ne znaju šta će sa parama, pa eto da se negde potroši. Ako se kupuje stvar koja nije nimalo jeftina, onda treba i da radi najmanje 5 godina pogotovo ako još i dolazi sa petogodišnjom garancijom, znači da se i očekuje toliki ili duži vek trajanja. Ovo važi za sve uređaje, ne samo za televizore. Evo na primer, ja već 4 godine koristim Huawei P10 koji je lepo plaćen i radi kao prvog dana. I šta, trebalo je da mi crkne i da ga zamenim posle 2, 3 godine, totalno glupo... Tako mi isto ne pada na pamet ni da menjam tv. Uostalom, petogodišnja garancija + 1 godina garancije koju daje LG nakon isteka garancije (to je neka novina) pokrivaju kvarove i očigledno burn in, što je sasvim ok. Posle 6 godina već može i da se zameni ukoliko dođe do nekog velikog kvara da mu nema pomoći.
 
Zanima me ima li ko iskustva sa Grundig GD960B OLED-om? Mislim kada je Beko proizvođač samo najgore očekujem
 
Beko je sa novom linijom bio bum, ali sada su se vratili na mesto gde su i bili sa gorenjem na dnu, no da se ne ide u off vise, ima tema za Belu Tehniku.
 
Nazad
Vrh Dno