Šta je novo?

OLED burn in iskustva i ima li ih

MarcusS

Slavan
Učlanjen(a)
02.06.2007
Poruke
2,229
Poena
425
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600 & ID-COOLING XTS 224
Matična ploča
AsRock B550m STEEL LEGEND
RAM
2x16 GB Corsair Vengeance RGB PRO sl 3600mhz
GPU
Sapphire PURE 7700XT 12GB WHITE
Storage
M.2 Kingston KC3000 512GB + 2TB Toshiba + 4TB Seagate
PSU
Cooler Master Bronze 650w
Kućište
Zalman S5 White
Monitor
Benq Zowie XL2540K
Miš & tastatura
Logitech G910 spectrum & Logitech G PRO mouse
Ostale periferije
Logitech G PRO X
Mobilni telefon
Google Pixel 7 Pro
Pametni uređaji
Huawei Watch GT2 Pro
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pošto sam od relativno skoro ponosni vlasnik OLED tv-a (b9, 65") i apsolutno oduvan kvalitetom i užitkom gledanja bilo čega na njemu, a užitak je takav da je sve do sada što sam video od tv-a bukvalno sprdnja - mislim da se svi mi vlasnici povremeno zapitamo da li će nas zapatiti famozni burn in.

Pošto sigurno ima ljudi koji imaju duže vremena OLED, ovde bi mogli da se prijave svi koji imaju olede sa svojim dosadašnjim isksutvima, u suštini, koliko imate tv, i ima li bilo kakvih problema tog tipa?

Ja ga imam ni 2 meseca, pa nema smisla da se izjašnjavam :)

Ako sličan topik postoji, praštajte.
 
Ja sam uzeo b7 pre jedno 18 meseci, nemam do sada nikakvih problema.
Trudim se da ne drzim staticnu sliku (objasnio sam devojci zasto, pa sada ona vise vodi racuna o tome nego ja :)) na tv-u, pomaze sto slabo gledam televiziju.
 
Moj C8 je relativno nov, kupljen oktobra 2019. Nema ničega, televiziju ne gledam uopšte.
 
Па ако их држите угашеним, нормално је да неће бити проблема.

Послато са NOVA 5T уз помоћ тапатока
 
Ko je rekao da je tv ugasen? Od 24 sata, tv mi je upaljen bar 10 (vecinom youtube, netflix i gaming).
Sustina je da ti tv ne bude prebacen 8 sati dnevno na pink, a da ga ne gledas (sto dosta ljudi radi).
 
Svaki dan odgledam po neki film, epizodu serije + gejming.
Kome se gleda televizijski program po ceo dan, neka gleda. Taj nije za OLED, odavno ustanovljeno.
 
U sustini najveci problem oleda je jako (belo) osvetljenje na staticnim slikama, zato je i ABL toliko agresivan i radi zatamnjenje slike cim malo stoji pa i na TV logoima. Sa druge strane ako se manje ili uopste ne koristi HDR mod na desktopu vec pali samo u igrama, aplikacijama i filmovima, koriste screensaveri i ostave defaultna podesavanja za pixel refresher/orbiter, ne bi trebalo da bude problema sa burn in-om.
 
C9 kod mene od januara. Dosta se koristi ali za običnu TV baš retko. Uglavnom HDR igre, serije i filmovi. Za sada bez ijednog problema.
 
Sony A1, 2 godine radi ceo dan na kablovskojl TV (15-16h) , nema nikakvih smetnji.
 
Ja imam LG OLED godinu i po dana, i ni traga od burn in-a, a koristi se intenzivno (TV, filmovi, YouTube...).
 
Ja bas nemam tako pozitivno iskustvo na moju žalost.
Prvo se pojavila kocka o kojoj sam vec pisao u uopstenoj temi. I posle i ovaj burnin.
Inace tv za dve nedelje puni dve godine tako da mi garancija uskoro istice , a ne znam ni kako cu uspeti da je rešim.
I na sve to sve se to desava sada. Zvao servis kaze prihvataju madjarsku garanciju ali nemogu da menjaju panel. Navodno kocku mogu rešiti ali sta da radim sa tim dosadnim logom.
Inače taj nickelodeon logo me najviše čudi jeste da sin gleda taj kanal , ali max sat dnevno.
Po meni najveca zamerka je mozda zbog toga što se pixel refresher ne radi automatski nego sam moram da radim mozda do toga nebi došlo ali....
http://cloud.tapatalk.com/s/5e9d567768eca/YouCut_20200420_095715455.mp4

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nešto što ne piše u uputstvu, to sam saznao dok sam listao stotine stranica na AVS forumu - je da pixel refresher ne treba raditi na svoju ruku i da je to zapravo štetno jer u suštini radi overload panela. Samo i samo ako se već pojavi nešto što neće da nestane, treba probati jedanput i to je to. Takođe posle kupovine može da se uradi da bi se ispravile neke fabričke greške. I to je to, drugačije nikako.
Inače, postoji automatski refresher koji se radi na svakih 4 sata rada tv-a, prvom prilikom kad se ugasi. Taj je drugog tipa i upravo ono što je potrebno.
 
Ja sam i radio pixel refresher kad su se pojavili problemi , ali nije bilo pomoći.
U sustini kada se gleda tv jako je tesko uočiti te anomalije , ali kada znaš stalno obracaš pažnju baš na to.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Koji je model u pitanju? Ima li logo luminance opciju, specijalno za logoe?
 
Nema tu opciju.
LG 55B7



Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Da, od osme serije je uvedena. Ne znam koliko zaista pomaže, ja sam uključio.. Zatamnjuje statične delove slike.
 
Ma nemam poima imao sam dogovor sa prodavcem da nosi tv u madjarsku i trazi povracaj novca medjutim nisam racunao na zatvaranje granica.
Žena me teši kaže šta se nerviraš i ovako svakih par godina kupiš nov.


Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Ja imam b8, zq koji mesec ce biti 2 godine. Koristi se oko 10 sati dmevno kao pc monitor, za serije, filmove i igranje.
Solidno toga se gleda na 80 oled light, jer dosta hdr sadrzaja gledam i igre su preteznonu hdru, ostalo je na 60, jer tako koristim na PCu.
Nikada nikakav problem.

Seriju 6 i 7 ne treba porediti sa 8 i 9, gde je sve sto se tice burn-ina uznapredovalo.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
B8, skoro godinu dana kasnije.

Nemam ni ja tako dobra iskustva. Prvo sam poceo da primecujem vertical bending (horizontalne trakice) koji je doduse jedva uocljiv, ali ajde to, nego su se pojavile ravnomerno rasporedjene tamne horizontalne linijice koje su vidljive na svetlijoj, uniformnoj pozadini. Po stranim dikskusionim grupama, nije burn in, i nema sadrzaja koji korespondira sa patternom, nego jednostavno fabricki problem u izradi panela. Izgleda da se javlja nesto redje, ne zna se zasto. Posto zamena panela nije opcija, a TV je iz madjarske, sada mogu da se lepo slikam... I "uzivam" u savrsenoj slici, dok ne bude svetla jednolicna pozadina, kada se iznerviram. Takodje ostaje neprijatan osecaj kada znas da imas defekt na panelu koji nece nestati, pa ne mozes da ga "unseenujes".

Doduse, moram priznati da u vecini slucajeva i za 99% sadrzaja, nije vidljivo, ali nakon sto das 1000e za TV, ostaje ipak pomalo gorak ukus. Da nema horizontalnih linija, bio bih naravno zadovoljan, slika je odlicna i mogu slobodno reci da mi je promenio dozivljaj gledanja filmova i serija, i igranja u 4K HDR-u. Veliki OLED TV je revolucija za kucni entertainment.

Burn in nemam, a TV se dosta koristi za gaming i za streaming platforme. TV ne gledam skoro uopste.

Da ponovo kupujem TV, iskreno, bio bih u dilemi. OLED je sjajan, znam sve o tome, znam da i LCD ima problema, probijanje svetla, da je slika inferiorna... Ali mi se ne svidja povremeni bejbisiting uparen sa problemima na koje apsolutno ne mozes da utices.

Na zapadu, gde postoje zaista potrosacka prava, mnogo lakse se menjaju televizori, oni za godinu dana izvrte nekoliko panela, nadajuci se da ce ubosti dobar u "panel lutriji". Zato je OLED jos uvek i skup, jer ima ogroman broj vracenih panela. Kod nas je macka u dzaku, voleli bi i mi malo da osetimo tu lepu sliku i budemo deo tog trenda, ali po malko losijim uslovima, ipak.
 
Poslednja izmena:
Cekaj, sto ne mozes da zamenis panel? Jos ti vazi garancija, zar ne?
 
Pa ne znam, servis kod nas ne pokriva zamenu panela, kupljen je preko KP, granice su zatvorene, i ne znam kakav ce biti stav prodavca, kakav ce biti stav madjarske prodavnice... Pogotovu jer problem nije narocito vidljiv i izrazen prilikom reprodukcije normalnog sadrzaja. Ne znam da li ima smisla pokusavati.
 
Poslednja izmena:
Jesi li probao pixel refresher?

Imam i ja zanemarljiv banding koji solidno vidim na 5% gray i na jednoj sceni u desetak filmova/epizoda serija, da dočaram koliko je retko. I crnu mrlju (tamnija od ostatka ekrana) u donjem levom uglu ekrana koja se isključivo vidi na 5% gray.

Kupci izmenjaju nekoliko panela u prvih mesec dana, kao kod nas 14 dana. I, zapravo od osme serije na dalje, nema uopšte preterano mnogo vraćenih, ako se uporedi sa zadovoljnim, jer se svuda po pravilu javljaju samo oni kojima fali nešto u vezi panela. Izlistao sam celu temu na avsforumu svojevremeno, svi se tamo slažu, od inženjera preko profesionalnih tv kalibratora, da je osma serija primetno bolja po bandingu, uniformnosti, i sl. out of the box od sedme serije. Naravno, za burn in je ostalo da se vidi, ali i to je poboljšano većim crvenim pikselom (ako se ne varam), što reče kolega pre nekoliko postova. Još nešto, zar se ne priznaje LG Mađarska garancija kod nas?

Kupovati skup televizor bez garancije je jednostavno loša odluka, bio OLED ili LED.
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li ima smisla pokusavati.

Nemas sta da izgubis.
Mozda mozes da kontaktiras LG direktno, posaljes slike i pitas da li garancija pokriva i taj problem.
Sta kazu na tim stranim grupama koje pratis, da li su uspeli da zamene tv?

Mozes da bacis neku sliku kako to izgleda? Mozda i ja imam problem, a nisam ga svestan :).
 
Tesko da ga ne primetis ako ga ti imas, ali deluje kao da i bi me u servisu oduvali, jer je zaista vrlo slabo uocljivo. Nije da ne bi primetili, ali mi deluje kao u kategoriji, za njih, prihvatljivih anomalija.

Problem je uocljiviji kada se uniformni sadrzaj pomera, jer su linije same po sebi staticne, primeti se i na svetlijem staticnom ekranu, a prilikom normalnog sadrzaja je nemoguce da se uoci. Najcesce se vidi kod svetlih loading screenova, kada se prikazuje nebo, i tome slicno. Uzivo se malo bolje vidi nego na slici, naravno.

maaHEYi.jpg


Ne znam koliko bi imalo smisla pokusavati. Mogu da izgubim dosta, ako se mesecima nesto mlatim sa inostranim servisima i prodavcem na KP, i da na kraju bude odbijen. A sada je to i teoretski neizvodljivo dok traje ludilo oko Korone.
 
Nemam ni ja tako dobra iskustva. Prvo sam poceo da primecujem vertical bending (horizontalne trakice) koji je doduse jedva uocljiv, ali ajde to, nego su se pojavile ravnomerno rasporedjene tamne horizontalne linijice

Čekaj, malo si me zbunio. Horizontalne ili vertikalne? :D
 
Vertical bending su vertikalne, lapsus u zagradi, ove linijice na slici iznad su horizontalne. Vertikalne su uobicajene, i prisutne manje vise skoro na svim panelima, izgledaju drugacije, kao svetlije sire trakice, ove vertikalne su vec problem.
 
I meni je na pamet palo da kontaktiram podrsku direktno posto su mi u servisu rekli da panel ne mogu menjati.
Ali moram reci ako uspem nekako da uradim to sto sam zamislio (da trazim povracaj novca) opet bih kupio oled bez razmisljanja jednostavno vizuelni osecaj ne može da se poredi sa drugim tipovima tv-a

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Verovatno ipak i ja. Jednom kada odes na OLED, nema povratka. Pogotovu sto su nove generacije sve bolje...
 
Poslao sam mail podrsci lg u srbiji i dobio brz odgovor. Medjutim kada sam kontaktirao prodavca on tvrdi da extremedigital ne izdaje fiskalni račun.
9051e8fdbfbaf282e06e090cd9d67475.jpg


Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
A servis da pokupi TV, to nista? Ja npr ne vozim, i malo mi je problematicno da transportujem izuzetno tanak i fragilan preskupi OLED TV od 55"... Jel bi to bila obaveza prodavca?
 
Nazad
Vrh Dno