Šta je novo?

Zvuk za dnevnu sobu - laička pitanja

JohnnyB

Slavan
Učlanjen(a)
18.05.2007
Poruke
523
Poena
345
Ovo će biti malo duži post, pa ko ima strpljenja da pročita do kraja...
I molba da se ne prebaci u ŠDK, jer prvo me interesuje kakav zvučni setup da postavim, onda tek konkretni modeli...

Ovako:
Nikada nisam imao neko dobro ozvučenje, tako da se nisam ni bavio ovom tematikom.
Sada imam malo više vremena i novca, pa bi želeo da sebi udovoljim malo više, a posebno jer se u toku dana karantina oseti nedostatak nekakvog ozvučenja...

Jako bitno: uopšte se ne razumem u audio/video tehniku, te ćete možda pročitati veoma glupa pitanja... Izvinjavam se unapred.

Trenutni u dnevnoj sobi ovako stoje stvari:
- TV - Grundig VLE 7321 43" 1080p - znam da nije nešto, ali kada sam ga kupio bio je OK - ima 4xHDMI (ARC), optički, komponetni ulaz...
- Xbox One S - služi za gledanje Netflixa, YT, filmova preko Plexa, Kodi i naravno igre
- Nintendo Wii - povezan na komponentni
- SBB D3

Jasno je zašto želim da apgrejdujem zvuk, sve dolazi sa zvučnika TV-a...

Deo koji mi dodatno pravi problem je što ću sigurno uzeti novi TV i Xbox Series X krajem ove/početkom sledeće godine...
TV koji planiram je nešto u rangu LG 70UM7450PLA, koji sam hteo da kupim još ove godine, ali ih je nestalo na akciji za 100k, tj. naručio, ali je bio samo izloženi, pa sam odustao...
Isto tako, od septembra verovatno prelazim na EON box, ako ima nekog smisla ta informacija...

E, sad, razmišljao sam o 3 stvari:

1. Audio Video Receier
2. Soundbar
3. Logitech Z906


Neka moja originalna ideja je da možda prvo uložim u AVR koji bi imao HDMI 2.0, tj. da propušta 4K. Sad, ne znam da li je potrebno da ima komponentni, zbog Wii-a...
To mi je trenutno možda overkill jer su mi i konzola, STB i TV 1080p. Međutim, Xbox One S može da pušta 4K sadržaj, samo igre ne mogu u 4K...
Gledam to kao neki zalog za budućnost, jer kad uzmem TV koji će biti 4K, to bi postalo kompatibilno.
Međutim, tu dolazimo do sledeće dileme:
Pošto sigurno uzimam Xbox Series X, nastaje kolizija jer on ima HDMI 2.1. Ako bi uzeo AVR koji ima HDMI 2.0, on bi postao "usko grlo"...
Drugo pitanje je da li će TV koji ću uzeti podržavati HDMI 2.1 i koja će cena biti. Mogu da zamislim i koja cena AVRa će biti...
Treće pitanje je da li se ta uslovna "nekompatibilnost" može izbeći sa ARC tehnologijom? Xbox direktno u TV, pa TV u AVR preko ARC... Ne razumem kako sve to tačno radi...

Deo o kom sam razmišljao je i kakve zvučnike da uzmem uz takav AVR.
Iskreno, jesam za surround, ali sa trenutnim TV ne znam koliki bi to užitak bio, tako da to može i da sačeka.
Ako sam dobro razumeo, na AVR može da se poveže i stereo zvuk?

Da li bih mogao npr. prvo da uzmem neke zvučnike, onepodnostojeće, koje u sebi imaju i bas, pa da kasnije dodajem ostatak, npr. centralni i zadnje?
I da li je to uopšte pametno i isplativo?

Druga opcija bi bila da se rešim svih problema i kupim neki surround soundbar, koliko sam čitao, ljudi umesto svog cimanja gore predlažu npr. Sony HT-RT3.
Koliko sam shvatio gledajući taj soundbar, on ima hdmi ulaz, te se TV preko HDMI (ARC) poveže s soundbarom, a sve se bocne u TV?
Da li sam to dobro razumeo i koliko je to future-proof u onoj priči s Xboxom?

I treća opcija, koju mi je jedan kolega preporučio (mada mi je to možda najgora opcija), da pazarim Logitech Z906.
On ima te zvučnike, to sve zvuči jako dobro, ali povezuje preko optičkog porta.

Problem koji ja tu vidim je da najavljeni Xbox Series X neće imati nikakav drugi zvučni izvor do HDMI, tj. neće imati optički port kao Xbox One S...

I na kraju - cena.
Kao i svaki čovek, hteo bih da dobijem najbolji odnos cene i kvaliteta.

Već po nekom izboru od gore možete da vidite da je to negde oko 250-300EUR, koliko je cena za Logi i Sony.

S druge strane, mene ideja AVR privlači, kao i tih podnostojećih zvučnika. Ne znam, meni to prelepo izgleda.
Pošto je cena nekih AVR-ova koji bi ispunjavali takve stvari koje ja hoću oko 300EUR u našim prodavnicama, a ceo Pionir HT s 5.1 zvučnicima 55.000, mišljenja sad da bi na oglasima moglo nešto da se uglavi za tu cenu.
Pa makar i samo s 2 zvučnika za početak (naravno, ako sam dobro razumeo da to može...).
iskreno, nisam gadljiv na polovne stvari, ako su dobro očuvane.

Eto, nadam se da nisam nikog smorio sa svojim razmišljanjima i dilemama.

Iskreno, najviše bih voleo da mi neki poznavalac kaže šta bi bio neki dobar setup, da li je izvodljivo to što mislim, a onda se selimo u temu "Šta da kupim".

Hvala puno svima.
 
2 saveta: nemoj soundbar i nemoj uzeti avr/pojacalo i zvucnike bez da ih cujes i licno preuzmes.
 
Hvala na odgovoru. Još sma istraživao i pade mi druga ideja na pamet, koja je možda i bolja: uzeti polovan AVR sa hdmi 1.4, a pare uložiti u zvučnike. Pa onda kad dođe nov TV i xbox, kupiti aktuelan AVR, a koristiti te zvučnike...

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
AVR-ovi za razliku od klasicnih pojacala imaju dosta elektronike koja dosta brzo zastareva i degradira. Nisu toliko isplativi kao polovni. Ja bih bar u toj najjeftinijoj klasi kupio nov AVR i prednje zvucnike sa subwooferom, i posle kako imam para, dodavao ostale zvucnike.
 
Taj deo me i donekle najviše brine jer uskoro izlazi HDMI 2.1, a to ću sigruno imati na Xboxu...

Pa čak i ako sad kupim potpuno nov AVR, biće zastareo za manje od godinu dana, zato sam i razmišljao da uzmem nešto polovno što bi odgovaralo mom trenutnom setup-u, ali s dobrim zvučnicima, pa kad dođe vreme, zamenim samo AVR?

Problem je što su i polovni AVR veoma skupi, a da imaju neki set osnovnih funkcija...

Zato sam izneo i opcije 2 i 3...

za sad sam našao po oglasima sledeće, što je možda OK:

AVR - Yamaha RX-V367 - 80eur - polovno s univerzalnim daljinskim
Zvučnici - JBL Arena 170 - 200eur - novo, 24meseca garancije

mada, gledam i neke Onkyo TX-SR507 (90eur) i TX-NR414 (105eur) i Denon X250 Wi Fi (120eur) što bi ušlo u taj neki budžet...
 
Meni od tih polovnih Yamaha deluje kao najbolje resenje, mada treba videti konkretan primerak. AVR se dosta vise greju od dobro dizajniranih stereo pojacala, treba i to imati u vidu. Za zvucnike ne znam, mislim da je bolje da ides na bookshelf format za taj novac, neki ELAC, Q Acoustics ili sl. Posle te mozes prebaciti za zadnje kada kupis velike zvucnike. Onako, za 200e sada je najbolja varijatna uzeti taj Logitech, ovo ce te sve dosta vise kostati ali ce i dosta bolje zvucati.
 
UH, ne znam , sve sam vise zbunjen...
Sad geldam da mozda uzmem Yamaha NS-F51 za 30.000RSD i AVR - Yamaha RX-V367 za 80Eur...

Pa da posle dokupim i Yamaha NS-P51 koji su sada 16.000RSD i koristim ovaj AVR dok ne sleti medju mase nesto s eARC...

Ovo sto gledam po oglasima je svakakvo...
 
Hvala na predlozima.

Ne znam, to je cena za Yamaha nove zvucnike + polovan AVR...
 
Da, jos uvek nisam nista odlucio, sto se kaze strpljen - spasen.
Dosta citam o tome svih ovih dana, pokusavam da udjem u materiju...

Koliko sam pohvatao, taj JBL je aktivni zvucnik, sto bi znacilo da uz to ide D/A konverter?

Cena mu je ~19.000 x2 = 38.000 za par.

Mozes li preporuciti neki DAC koji bi pasovao uz to?

I koji bi po tebi bio pravac dalje nadogradnje?
 
Ima balansirane ulaze što znači da bi i DAC morao da ima balansirane izlaze?
 
Iz reviewa:
Balanced connection on the back of the amp as well as a prosound/consumer level input sensitivity switch. The speakers ship with consumer mode as the default, and I did not have any issues using unbalanced RCA to 1/4 inch jack cables.

Ima i Klipsch neke aktivne zvučnike koji svi hvale. Nešto r51pm... I manji neki...

*Ovo samo kao info. Ne bih znao da preporučim ;)

Sent from my SM-T813 using Tapatalk
 
Focusrite Scarlett 2i4 2nd Gen

https://www.mitrosmusic.com/proizvod/22246-Focusrite-Scarlett-2i4-2nd-Gen/
https://absolute.rs/scarlett-2i4-2-gen.html

Balansirani DAC (dva u suštini jer su balansirani i obični izlazi potpuno odvojeni signalni putevi) i ADC, headphone amp, digitalni izvor preko USBa, mic preamp u jednom. ADC funkcionalnost vrlo korisna ako hoćeš npr. BT dongle da koristiš. Plus softverska podrška. I cena kao kod običnog šatro hifi DACa ili manja ali sa mnogo više funkcionalnosti. Ovakvi interfejsi i ovi aktivni zvučnici su dizajnirani da rade zajedno.

Za više zvučnika bi ti trebao neki višekanalni risiver sa pre-out izlazima ili audio procesor.
 
Sad ste me zainteresovali i za aktivne zvučnike... [emoji16] Kakvi su Adam t5v ? Oni imaju i balanced I unbalanced ulaze, što mi pojednostavljuje setup... Vidim da asu dosta hvaljeni i Presonus eris e3.5 , za koje ima verzija i s BT... deluju dosta manje, više za slušanje iz blizine... generalno, zar nije to problem studijskih monitora? Vidim da postoje i s DAC ugrađenim npr. Kanton yu6, ali njih nema akod nas...

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
potpuno nebitno razbijanje glave.čim imaš love za adame imaš i za klipsch a klipsch će tebi 1000 puta bolje da obavi posao pa čak i kao nearfield.

ako nemaš,tu su edifier s serije.i još manje od toga behringer ms40 (mada,oni imaju poente samo kao nearfieldi).studijske monitore kupuješ kakve ti trebaju,i sigurno te neće više zabaviti od spomenutih a platićeš mnogo više.
 
Uh, ovi Klipsch R-51PM su izgleda bas ono sto mi treba...
Ima DAC u sebi, daljinski, ...


Medjutim, uzeo sam juce na probu PreSonus E3.5 BT i za sad su utisci i vise nego dobri.
Pritom, fenomenalno su se uklopili...
Doduse, moracu da dodam DAC, jer ovaj iz TV je suvise slabasan/los.
Videcu kako se ponasaju, mozda ih i ostavim.

Ovako to sad izgleda.

MOzda sam izostavio:
Izmedju TVa i polozaja sedenja mi je samo 2m.

Edit:
Da ne zaboravim da se zahvalim svima!
 
Poslednja izmena:
Odigni zvučnike sa police, recimo tvrdim sunđerom, sunđerastom gumom i sl. da sprečiš prenos vibracija zvučnih kutija na komodu.
 
uz njega su dosle neke nalepnice, koje glume nogice, ali verovatno hocu.
Ima da se kupe neke profi, a nisu bas ni skupe, mozda cu to...

Evo, drugi utisak, zaista lepo zvuce... Slusao Hooverphonic, Morcheeba i Vladu divljana...
Zvuci jako lepo.
 
Imam i ja jedno laičko pitanje.
Mom ocu trebaju zvučnici da čuje YT kada je na kompu -- govorne emisije. Ništa veliko, glasno, skupo, bitno da je malo veličinom, 2.0.
Na primer, da li su zvučnici sa USB napajanjem OK za tako nešto, ili bi to trebalo izbeći?

m0ULstb.png
 
Možda i ovako nešto ako može kod nas da se nađe
 

Prilozi

  • sounbar.jpg
    sounbar.jpg
    33.4 KB · Pregleda: 109
@zek
Tako nešto je nađeno i kupljeno i odlično radi i ne zauzima prostor! veliko hvala na predlogu! :)
 
@zek

Mada moram da kažem da će to biti privremeno rešenje jer jačina fabrički predviđenog HP soundbar-a zaista nije velika.
Napaja se putem USB porta.
izgleda da je sve to slabo ili treba uzeti zvučnike koji se napajaju iz mreže, min. 2x 5W RMS ili 2x 10W peek power.
 
Sve zavisi od potreba korisnika, ako je samo informativno - dosta je i soundbar, ako se želi nešto kvalitetnije - onda neka mini muzika i vozi Miško...
 
@zek
Jeste samo informativno, ali šta vredi kad se moj otac žali da to ne čuje dovoljno glasno. Posebno što ima YouTube zapisa (starijih intervjua) koji imaju vrlo nizak nivo tona koji se mora puno pojačati da bi se čuo.

bilo bi idealno kada bi soundbar bio dvostruko glasniji jer ne zauzima nikakav prostor i potpuno se uklapa i ne primećuje.

da li da idem na kupovinu ponovo soundbar-a (non-HP) koji bi stajao u podnožju monitora i bio glasniji ili razdvojenih zvučnika 2.0 sistema?

Da li je navedena snaga korektna/dovoljna: 2x 5W RMS ili 2x 10W peek power. Želeo bih da zauzimaju što manje prostora. ;)
 
Uh, ovi Klipsch R-51PM su izgleda bas ono sto mi treba...
Ima DAC u sebi, daljinski, ...


Medjutim, uzeo sam juce na probu PreSonus E3.5 BT i za sad su utisci i vise nego dobri.
Pritom, fenomenalno su se uklopili...
Doduse, moracu da dodam DAC, jer ovaj iz TV je suvise slabasan/los.
Videcu kako se ponasaju, mozda ih i ostavim.

Ovako to sad izgleda.

MOzda sam izostavio:
Izmedju TVa i polozaja sedenja mi je samo 2m.

Edit:
Da ne zaboravim da se zahvalim svima!

PreSonus E3.5 BT Ove zvučnike ja gledam za ćerku. Gde si ih kupio i koliko koštaju. Ja sam in našao za 15.500,00 dinara. Kako im radi BT ?
 
Nazad
Vrh Dno